Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Chirurgie plastica si reparatorie-pareri Prof.Dr. Lascar Ioan

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ady_strong

ady_strong

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 07.09.2007
Am o problema cu o rana ce se vindeca foarte greu pe fesa dreapta datorata frecarii foarte des cu scaunul auto (sofer profesionist ) si mi-sa recomandat interventie chirurgicala si un eventual transplant de piele la Spitalul Clinic de Urgenta Floreasca .

  Va rog sa ma ajutati daca ati fost operati sau aveti cunostinte care au suferit interventii chirurgicale facute de Prof.Dr.Lascar Ioan seful sectiei de chirurgie plastica si reparatorie al spitalului Floreasca, in esenta ma intereseaza daca este necesara o programare pentru consultatie la spitalul Floreasca ,eventuale onorarii percepute, etc etc sau altii medici de la spitalul Floreasca care pot efectua astfel de operatii.



   multumesc

Edited by ady_strong, 03 April 2014 - 20:40.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nu stiu nimic de lascar
Dar
Unde pe fesa ? In partea din spate care se freaca de scaun sau de spatar ?
Si rana e provocata de frecarea cu scaunul sau e de altundeva si nu se vindeca din cauza frecarii?

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
In functie de loc si de marime, crezi ca te-ar putea ajuta sa stai sau sa te sprijini pe un colac gonflabil, din acelea pe care le iau copiii la mare?
Ma gandesc ca daca portiunea care nu se vindeca ar sta in golul colacului, poate ar incepe sa se cicatrizeze..

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Nu cred ca de la scaun ai acea rana . In orice caz , frecatul de scaun nu ajuta la vindecare . Deci ori iei pauza de la condus ori iti adaptezi scaunul in asa fel incat sa nu se mai frece de buca cu probleme .

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Eu ma gamdeam la un plastic gen plexiglas subtire si mai flexibil ,mulat pe forma curului cumva la cald
Problema ar fi ca nu respira pielea
Intr-un final ceva protectoer intre cur si scaun ,ceva care sa alunece pe scaun si sa elimini frecarea

#6
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cea mai buna e o pauza . Asta daca poate sa isi ia o pauza :| .

#7
ady_strong

ady_strong

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 07.09.2007
Din pacate ma tot chinui cu rana ....sunt perioade cand se vindeca usor ,apoi din nou incepe sa se deschida ,dar in special datorita frecari cu scaunul, acum are in jur de 100 cmp si pare sa se extinda ....pauza am luat vre-o 3 luni dar nu ma ajutat foarte mult...se pare ca solutia ar fi un transplant de piele ......

incerc sa aflu si parerile si experientele de pe forum ....sper sa ma ajute si aceste sfaturi....Acum vre-o 10 ani am mai avut o astfel de problema dar atunci am rezolvat-o rapid cu spray si unguent Aloie Vera......Pana Acum am incercat Baneocin,Cicatridina,Oximed,....si intr-un final am sa apelez din nou la Aloie Vera.....Nici nu mai stiu ce sa fac si ce anume sa incerc....Am fost la chirurg si mi-a zis ca rana nu-i infectata si singura solutie ar fi sa astept pana la 16-18 saptamani sa se vindece si sa nu o mai frec pe scaun......dar cum dracu poti sta atata timp in pat pe burta si sa renunti la orice activitate....este un calvar.....

#8
mitzu_bt

mitzu_bt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2014
Imi cer scuze daca am gresit topicul.....problema care ma macina, si as fi recunoscator daca ma linisteste careva, sta in felul urmator: Acu 14 zile am avut un nefericit accident si anume mi.am sectionat degetul mare de la mana, cam urat ce.i drept. Am fost operat si mi s.a pus o brosa si o tija care iese prin buricul degetului.
As vrea sa stiu care este procedura de extractie a celor 2. O sa doara sau imi face anestezie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate