Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#1333
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Problema e că dacă vrei să asculți un Blu-Ray Pure Audio cu layer Dolby-TrueHD sau DTS-HD Master Audio, iar Sony-ul neavând dac-uri integrate, ieșirile digitale (coaxial/digital) sunt inutile, deci trebuie să ieși pe HDMI și aici trebuie să scoți niște bani serioși pentru un receiver de calitate care să depășească acest Pioneer. Deci din start ai nevoie de două device-uri care să depășească teoretic Pioneerul și care împreună ar fi mult mai scumpe ca el.
Nu mai zic de faptul că UX-800 are ca transport un Asa-Tech chinezesc din plastic.
Pe partea de video, Sony-ul e foarte ok, pe partea de audio e no-go pentru mine.

Edited by Andi Pavel, 22 September 2018 - 15:47.


#1334
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru multicanal este obligator receiverul, care are in dotare DAC-uri iar daca este de generatie noua are DAC-uri noi fara nici cea mai vaga legatura cu cele de acum 4-5 ani , care duc nativ inclusiv DSD, ex:AKM 4490 Velvet.
Chiar nu inteleg rolul DAC-urilor din playere, la Oppo 105 erau inutile, pana si un cd-player banal il batea lejer pe iesirea stereo analogica.
Este mult mai util sa beneficiezi de decodare si foarte important, de procesare acustica, autocalibrare in receiver.Calibrarea face o diferenta majora fata de sunetul direct.
Exemplu de receiver foarte bun care suna grozav Rotel 1562 nu are calibrare care sa compenzeze spatial acustic si raspunsul incintelor, este efectiv handicapat iar un sistem solid gen Oppo 105+ Rotel 1562 este lejer deapasit de un player fara DAC-uri cu receiver de ultima generatie.

#1335
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Pentru Blu-Ray Pure Audio (majoritatea fiind doar în stereo) cea mai bună variantă e decodarea în player și un amplificator pur stereo.
Pioneerul are două SABRE9026PRO, capabile de DSD, inclusiv de DoP, nu ai ce să vrei mai mult.

#1336
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Totusi cine isi cumpara un player UHD sa ...asculte discuri Blu-ray in stereo pe un amplif stereo, serios?
PS:Oppo 105 avea DAC tot Sabre si rar am auzit un sunet atat de steril la un player atat de laudat, un CD-Player de 500E era fabulous in comparatie.

#1337
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe partea audio pot spune ca pioneer suna mai bine cand e vorba de sunet.

#1338
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 FC72, on 23 septembrie 2018 - 17:53, said:

Totusi cine isi cumpara un player UHD sa ...asculte discuri Blu-ray in stereo pe un amplif stereo, serios?

Exista o nisa si pt asa ceva. Sunt destui care isi cumpara.
De exemplu si eu as lua un astfel de Pioneer.
Si folosesc deja doua bd playere exclusiv pt audio.

#1339
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Parerea mea este ca achizitia unui astfel de player pentru doar pentru Blu-Ray stereo, se justifica in cazul unei colectii serioase de sute, de numai astfel de discuri.
Chiar si asa raman la parerea ca un player fara DAC este mai mult decat suficient inclusiv pentru stereo, aici este ceva foarte interesant: https://forums.audio...-stereo.111716/
Folosind room correction si egalizare Audyssey XT32 din receiver (care se pare ca este mai buna decat DIRAC) efectul asupra sunetului este masiv, incomparabil cu folosirea unui DAC special in o cutiuta ecranata si amortizata din un player universal.Impactul corectiilor este zi/noapte si pentru incepari si pentru cunoscatori, efectul unui DAC incorporat este mai putin decat subtil, este o chestie de finete care se poate incadra lejer la gusturi, adica suna usor altfel, nu mai bine sau mai rau.
Eu am ramas surprins de efectul acelei corectii, practic eludeaza calitatea finalului din receiver (care este doar decenta) si ridica calitatea sunetului la alt nivel.Sunetul are alta amplitudine si coerenta, instrumentele suna mai plin si mai distinct, vocile capata profunzime, fata de sunetul direct fara corectii.

#1340
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 adiatric, on 23 septembrie 2018 - 17:57, said:

Pe partea audio pot spune ca pioneer suna mai bine cand e vorba de sunet.
La ce model faci referire? Mai bine decat ce?

#1341
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Mr. Incredible, on 25 septembrie 2018 - 10:08, said:

La ce model faci referire? Mai bine decat ce?
La pioneer in general.

#1342
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
Am instalat softul special pe OPPO UHD  care acum este liber ca pasarea cerului-nici urma de Cinavia,citeste ISO-uri,foldere DVD si Blu-ray,SACD-R.
Partea proasta-nu e gratis-mi-a usurat cardul cu 150EU.

#1343
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 04.10.2014

 Andi Pavel, on 25 septembrie 2018 - 08:02, said:

Si folosesc deja doua bd playere exclusiv pt audio.
Că altfel n-ai stereo pe 24 biți și 192 kHz. :)

#1344
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 BCBLU, on 07 octombrie 2018 - 20:22, said:

Am instalat softul special pe OPPO UHD  care acum este liber ca pasarea cerului-nici urma de Cinavia,citeste ISO-uri,foldere DVD si Blu-ray,SACD-R.
Partea proasta-nu e gratis-mi-a usurat cardul cu 150EU.
Fii mai explicit te rog. Despre ce soft este vorba, ce face, pe ce model l-ai instalat?

#1345
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
Este softul neoficial dezvoltat  de rusi  vezi pe oppo-club.ru  sectiunea upgrade/software instalat pe 203UDP dar este si pentru 205,ce face am explicat mai sus.

#1346
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
Posesorii mai experimentati de OPPO rog sa-mi explice si mie un lucru legat de redarea cu Dolby Vision a materialelor video non 4k DV.
-concert inregistrat full hd sursa protv-iesire semnal 4k,dolby vision-inteleg ca nu e nativ DV dar imaginea e super,concert inregistrat full hd sursa bbc iesire semnal 4k sdr
-film disc blu-ray iesire 4k dolby vision,concert disc blu-ray iesire 4k sdr
Dupa ce criterii face upscaling la dolby vision

#1347
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 04.10.2014
Nu există upscaling Dolby Vision. N-ai cum să fabrici metadate dinamice dintr-o imagine SDR. La metadate statice mai poți să pui de o cârpeală; unele televizoare fac un pseudo-HDR pe semnal SDR, dar e un rahat la fel de mare precum conversia 2D->3D, n-are nicio legătură cu realitatea, e numai pentru fraierit clientul.

#1348
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
De acord cu tine am afirmat mai sus ca nu poate fi DV nativ da in acest caz nu e doar fraierit clientul ci si fraierit televizorul care afiseaza logo-ul de DV-inseamna ca primeste ceva date-reale sau nu-pe care el tv-ul le clasifica ca semnal DV.In orice caz este totusi o diferenta sesizabila vizibil-nu am aparatura de facut masuratori.
Si inca un amanunt acest upscaling-nu stiu cum sa-i spun altfel-este aplicat doar la semnal fulll hd-la calitate inferioara 720p,dvd nu este aplicat.

#1349
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 04.10.2014
O diferență sigur că este, dar imaginea este artificială. Pentru un film produs atât ca blu-ray SDR, cât și HDR, SDR-ul upscalat de televizor în niciun caz nu va arăta ca HDR-ul original, masterizat de studiou. Dacă vorbim strict despre EOTF, în primul rând că TV-ul nu știe unde e cazul de pus „highlight”-uri și unde nu, el expandează la grămadă toată dinamica imaginii. Dacă vorbim despre spațiul de culoare, iar nu știe ce culori trebuie reproduse tot în spațiul original 709 și ce culori trebuie mutate în afara lui în regiunea extinsă a lui 2020.

Edited by Jean-Luc_Picard, 10 October 2018 - 06:43.


#1350
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
Intre Sony UBP-X700 si UBP-X800 ce ati alege? Care e best value for money?

Se apropie black friday și vreau sa iau un player bluray. M-am oprit la astea doua modele, insa acum sunt in impas, nu stiu pe care sa-l aleg. Merită diferenta de pret, ~ 250 lei, pentru X800?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate