Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Antivirus (Android)

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007
Semantica isi are rostul ei intr-o discutie, asa cum ar putea fi cea despre utilitatea/inutilitatea unui antivirus. Insa cind intilnesti persoane care pur si simplu stiu, care nu mai au dubii ci doar certitudini si care nu au pareri ci numai verdicte, discutia dispare, cu tot cu semantica.
Va urez succes, totusi.

Edited by lone-wolf, 02 November 2014 - 21:44.


#56
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Multa lume stie multe, dar din graba, din neatentie, din multe alte motive, se intampla sa greseasca. Oricine greseste odata si odata.
Si e de ajuns sa gresesti o singura data si sa te trezesti ori cu conturi sparte, ori cu bani pierduti, ori cu altele, ca nu-ti mai trebuie apoi nimic. :)

Asta e scopul antivirusului si pe PC. Oricat de multe stii, nu mereu esti cu ochii pe URL, pe detalii, nu mereu gandesti in avans pe ce buton de Download sa apesi din cele 5-6 afisate si tot asa.
Fix pe asta se bazeaza si cei care creeaza asemenea site-uri - pe neatentie, ca tot vorbeam de protectia pe internet.

Cateodata e mai bine sa folosesti si antivirus si sa fii sigur, decat increzator o mare parte din timp, si patit in final.
Bine, probabilitatea de a se intampla ceva exista mereu, protectie perfecta nu exista. Mai ales in cazul device-urilor conectate la internet si/sau cu OS popular.

#57
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011
As vrea sa stiu daca credeti ca este nevoie sa instalam antivirus pe tableta android sau numai ca sa fie si el acolo?Voi ati instalat pe tableta antivirus si care credeti ca este mai bun?

#58
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
NU

#59
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Despre ce tableta e vorba?

#60
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dacă instalezi doar din Google Play sau apps open source binecunoscute, vor fi ok (Play are propriul sistem de scanare). Dacă instalezi apk-uri luate de pe net... Play tot ţi le scanează când le instalezi.

Teoretic poate apărea într- zi un carcalac proaspăt de care Play încă nu ştie. Dar asta e la fel de valabil şi pentru antivirus.

#61
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postwirespot, on 21 noiembrie 2014 - 14:22, said:

Teoretic poate apărea într- zi un carcalac proaspăt de care Play încă nu ştie. Dar asta e la fel de valabil şi pentru antivirus.
Poti sa mai "culegi" printr-un drive-by-download (depinde de cat de "vigilent" este ochiul), vreo aplicatie din Play care sa fie agresiva din punct de vedere a reclamelor si sa "pape" baterie, vreo bresa in browser/aplicatii care sa permita executarea de cod aleatoriu, un atac/exploit prin retea/LAN/WiFi etc.

BitDefender are o solutie "ok-ish" de Antivirus pentru mobile si nu am observat sa incetineasca telefonul/tableta.

#62
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Nu este necesar. Este optional. Pentru anumite functii de securitate sau de "recuperare" a telefonului.

Edited by Stefan_CM, 21 November 2014 - 15:10.


#63
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postdexterash, on 21 noiembrie 2014 - 14:36, said:

Poti sa mai "culegi" printr-un drive-by-download (depinde de cat de "vigilent" este ochiul), vreo aplicatie din Play care sa fie agresiva din punct de vedere a reclamelor si sa "pape" baterie,

Cum ajută antivirusul la asta?

View Postdexterash, on 21 noiembrie 2014 - 14:36, said:

vreo bresa in browser/aplicatii care sa permita executarea de cod aleatoriu, un atac/exploit prin retea/LAN/WiFi etc.

La zero day exploits nu te ajută niciun antivirus în prima fază, până află de el şi face update.

Doi la mână, nu există worms de Android din câte ştiu.

#64
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postwirespot, on 21 noiembrie 2014 - 15:45, said:

Cum ajută antivirusul la asta?
In acelasi fel in care te ajuta si unul de PC.

View Postwirespot, on 21 noiembrie 2014 - 15:45, said:

La zero day exploits nu te ajută niciun antivirus în prima fază, până află de el şi face update.
In prima faza, nu, corect.

View Postwirespot, on 21 noiembrie 2014 - 15:45, said:

Doi la mână, nu există worms de Android din câte ştiu.
Nu sunt documentate/expuse. Dar de exemplu:
http://www.pcworld.c...s-and-apps.html

Ca sa nu mai discutam de vulnerabilitatile clasice (descoperite sau nu) din Linux, portate catre/pe Android. Ce crezi ca folosesc unele aplicatii pentru rootat telefoane? Exploituri.

#65
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdexterash, on 21 noiembrie 2014 - 17:41, said:

Nu sunt documentate/expuse. Dar de exemplu:
http://www.pcworld.c...s-and-apps.html

Este tot ceea ce se cheama "local exploit". Totul trebuie sa inceapa cu tine dind balonul la niste cod "rau".

#66
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Worm înseamnă că se poate propaga singur de la telefon la telefon. Asta nu am auzit să există (la Android). Local exploits există, dar ţi le faci singur, fără capacitatea de autopropagare e mult mai puţin periculos.

Privind antivirusul, nu ştiam că se ocupă şi de chestii precum avut grijă ce proces consumă baterie.

#67
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postwirespot, on 21 noiembrie 2014 - 18:43, said:

Worm înseamnă că se poate propaga singur de la telefon la telefon. Asta nu am auzit să există (la Android). Local exploits există, dar ţi le faci singur, fără capacitatea de autopropagare e mult mai puţin periculos.
De exemplu: http://labs.bromium....ndroid-devices/ (sper ca nu imi spui acum ca exista o problema in redirectionarea traficului WiFi)
Voi ati afirmat ca este imposibil, eu am spus ca este posibil - nu am zis ca este simplu.

View Postwirespot, on 21 noiembrie 2014 - 18:43, said:

Privind antivirusul, nu ştiam că se ocupă şi de chestii precum avut grijă ce proces consumă baterie.
Ma refeream strict la partea de AD-Serving. Dar na, fiecare intelege ce/cum vrea...

Edited by dexterash, 21 November 2014 - 18:55.


#68
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Bitdefender Mobile Security.

#69
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdexterash, on 21 noiembrie 2014 - 18:54, said:

Voi ati afirmat ca este imposibil, eu am spus ca este posibil - nu am zis ca este simplu.

Ce trebuie mentionat e ca in scenariile astea antivirusul nu te poate ajuta cu nimic daca atacatorii au jumatate de gram de minte (si probabil au mult mai mult decit atit daca folosesc doua exploit-uri interesante ca sa iti ia controlul la telefon).

#70
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postdexterash, on 21 noiembrie 2014 - 18:54, said:

De exemplu: http://labs.bromium....ndroid-devices/ (sper ca nu imi spui acum ca exista o problema in redirectionarea traficului WiFi)

Este un remote exploit dar tot nu se consideră worm, cel mult targeted remote attack. Pot să fac un public wifi AP şi să injectez exploitul în ad traffic. Rezultatul depinde de ce device-uri se conectează, dacă au ad trafic necriptat (sau dacă permit atac MITM pe SSL), dacă rulează versiuni de Android vulnerabile, şi dacă există local root exploit. Dar nu pot propaga mai departe de pe acel device decât dacă trec pe modul hotspot, lucru care ar fi remarcat de utilizator, şi apoi să descarci şi rulezi acelaşi gen de atac şi să speri că prinzi victime care se conectează la tine.

Este interesant dar tot nu trece de limita de panică.

Şi lucrul de bază, ca să revenim on topic, e că un antivirus nu te-ar ajuta cu nimic la faza asta.

Pentru ca un antivirus să poată să-şi facă treaba cum trebuie (să scaneze alte procese sau traficul de net) are nevoie de root. Fără root poate scana doar fişiere cu drepturi publice de read, adică doar SD cardul. Nu are acces la fişierele sau memoria altor aplicaţii, iar interceptarea traficului se poate să mă înşel dar nu mai e posibilă cam din ICS.

#71
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postwirespot, on 21 noiembrie 2014 - 19:54, said:

Dar nu pot propaga mai departe de pe acel device decât dacă trec pe modul hotspot, lucru care ar fi remarcat de utilizator, şi apoi să descarci şi rulezi acelaşi gen de atac şi să speri că prinzi victime care se conectează la tine.
Se poate si fara hotspot, dar nu cred ca merge fara root. Oricum principiul "speri ca prinzi victime" se aplica oricarui tip de malware.

SD Card si toate datele accesibile si utilizatorului, inclusiv fiserele downloadate si cacheul browserului (daca nu ma insel).

Nu stiu cum este cu interceptatul traficului pe telefoanele nerootate, dar pe ICS rootat se poate. Oricum asta nu exclude ideea/necesitatea unui antivirus.

#72
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu stiu daca majoritatea (probabil) dar exista o groaza de telefoane ne-rootate. Oricum nu am vazut inca antivirus conceput special pentru telefoane rootate.
Si sa iti rootezi telefonul ca sa rulezi antivirusul ca root pare o propunere paguboasa pentru majoritatea covirsitoare a userilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate