Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

obiectiv foto zoom - focala sau diafragma ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

Poll: Ce preferati: Focala sau diafragma? (20 member(s) have cast votes)

Ce preferati: Focala sau diafragma?

  1. Obiectiv cu focala mai mare decat la cele standard, dar cu diafragma maxima 3,5-5,6 (5 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

  2. Obiectiv cu focala standard(adica 17-50 mm) dar cu diafragma maxima 2,8 constanta (15 votes [75.00%] - View)

    Percentage of vote: 75.00%

Vote Guests cannot vote

#37
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
17-50 pe cropul tau e aproximativ echivalent ca si cuprindere cu 24-85 pe FF si este dealtfel plaja focala cea mai utilizata in mai toate cazurile de zi cu zi.
Crede pe cuvant ca 99 % nu ai nevoie de focala mai mare in vacanta.Pentru putinele cazuri cred ca ai putea lua in calcul si un teleconvertor cu plusurile si minusurile de rigoare dar eu zic ca nu este necesar(mult mai necesar vad un fix luminos si un Flash cu bouncer).
Tamronul 17-50 2.8 este un obiectiv foarte reusit in banii aia si te ajuta mult acel 2.8 constant si destul de sharp la banii aia.
Evita pe cat posibil zoom-urile lungi gen 18-200 pentru ca sunt cele mai proaste obiective.
I-a tamronul si eventual un 50 1.8 pentru poseta nevestii.

#38
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
Vad ca pana acum lumea inclina pt. un 18-50mm f2,8

Pe un site strain - nu mai stiu care, dar oricum, unul serios - mi-a placut un articol despre cele mai bune alegeri de obiective in functie de domeniul de fotografie; la capitolul ”obiective de vacanta” se spunea cam asa: acesta este cel mai important obiectiv pt.dvs (evident pt. foto amatori); aceste fotografii vor fi cele mai bune pt. dvs (nu neaparat dpdv tehnic) si cele mai dragi amintiri; chiar si portretele vor iesi cel mai bine, pt. ca hei - in vacanta ne simtim si aratam cel mai bine(cel mai natural)...
De aceea ar trebui sa-l luati pe cel mai bun pe care vi-l permiteti !

PS: castigatorul din articolul cu pricina era un obiectiv mult prea scump pt. Romania...

Pt. cei care au recomandat sa mai stau cu ce am acum si mai tarziu sa ma gandesc la schimbarea lui: ar fi problema ca mult mai usor pot scapa acum de obiectul kit (e practic nou), decat mai tarziu, cand inevitabil o sa poarte urme de folosire...
De asta ma gandesc sa fac acum upgrade-ul si de aia intreb voi cei care aveti deja experienta asta : cu ce obiectiv ati pleca in concediu(presupunand ca plecati cu unul singur pt ca de aia e concediu) dintre cele doua (cel mai luminos sau cel mai lung) ?

#39
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Ma mira faptul ca nu ti-ai creat inca o opinie din ditamai gramada de sfaturi.

Edited by xkos, 22 March 2014 - 21:16.


#40
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ti-am spus odata ce trebuie sa alegi atat eu cat si altii inainte.Vrei sa asculti de sfat iei tamronul ala si inchei odata tot balciul asta;sau dimpotriva i-a ce te taie capul si gata.
Ai primit destule indrumari! Nu cred ca e cazul sa dezbatm moartea caprioarei in 10 pagini de topic.
Sunt deacord cu zece pagini de topic pentru ceva constuctiv(un ghid,diferite tehnici si procedee etc..)
Nu are rost sa batem campii degeaba.

#41
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Posthaleluia, on 22 martie 2014 - 21:01, said:

.. dintre cele doua (cel mai luminos sau cel mai lung) ?
Tu defapt astepti ca cineva sa recomande pe cel mai lung ca sa-l poti lua fara regrete?
Fa unexperiment, cumpara second un tamron 18-250 si vezi cum e, daca nu iti place il revinzi, nu prea ar trebui sa pierzi bani. Calitativ e cam ca cel de kit, doar ca ai focala lunga.

Edited by crokodilu, 22 March 2014 - 22:16.


#42
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007

View Postadipelcz, on 22 martie 2014 - 12:09, said:

Da, dar omul intreaba pt vacanta. In vacanta nu mergi la botez si nici la competitii auto Posted Image.

Tot amandoua as vrea sa le am si in vacante, seara as prefera un 2.8 cand ies la plimbare Posted Image  , ziua n-as vrea sa fiu limitat de 50 mm.
Daca nu se poate amandoua, atunci un 18-200 bun/decent (cazul meu asta ar insemna un Canon 18-200 is)

Edited by Octavian___, 23 March 2014 - 07:24.


#43
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
un ob. echivalent ~35mm cu ~f:2.0 .. mic, uşor şi mai bun (optic) decât oricare "zum" (în timp ce preţul nu prea diferă) ;-)

Edited by montecarlo, 23 March 2014 - 17:57.


#44
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Intru si eu in discutie , cam tarziu ce-i drept. Am avut un aparat bridge si 2 dslr-uri pana acum. Momentan nu am nici o scula , strang bani pentru un sistem nou.

Nu sunt de acord cu obiectivele 18-55 (cele din kit-urile low end; pentru ca exista si kituri cu 18-135 mai de doamne ajuta) sau cu obiectivele third party (chiar daca initial merg ok cand testezi in magazin sau la primele 5.000 cadre...e un motiv pentru care uneori sunt mult mai ieftine decat cele brand).

Concluziile trase despre cele mai potrivite obiective pentru salariile medii din Romania dupa acesti ani de folosit in regim amator-entuziast (pe aparate PE CROP !) :

Nikon:
-16-85mm; pentru vacante/saloane auto/moto/evenimente in aer liber.
-35mm f1.8: pentru iesiri seara/cluburi/concerte seara
-70-300mm: gradini zoo/birdwatching/poate anumite evenimente auto cu masini ce se deplaseaza, etc.

Canon:
-15-85mm: pentru vacante/saloane auto/moto/evenimente in aer liber.
-35mm f1.8: pentru iesiri seara/cluburi/concerte seara
-70-300mm: gradini zoo/birdwatching/poate anumite evenimente auto cu masini ce se deplaseaza, etc.

Deci asa vad eu impartite obiectivele: cel pentru departare , cel luminos , si cel "bun la toate care sta cel mai mult pe aparat".  La acestea pentru doritori se poate adauga si cel "bun pentru portrete" adica vestitele 85mm f1.8 (gasite si la Nikon si la Canon) la preturi accesibile.

Edited by user033, 02 May 2014 - 13:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate