Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

L.P.F. a anunțat cine va transmite meciurile din Liga 1: "E vorba de Look TV și Transilvania Live!". Numai aici toate detaliile despre drepturile TV.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5436 replies to this topic

#1441
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010

View PostT@V, on 23 iulie 2014 - 11:39, said:


(...)
Am o singură întrebare pentru tine?
Te BUCURI (satisface) că noi TOȚI cei care suntem abonați RDS nu avem liga1?

#1442
filiew

filiew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 14.03.2008
eu sunt un abonat dolce din 2008 si am fost frustrat cand au pus monopolul pe liga 1 cei de la digi, insa acum sunt chiar bucuros ca se poate face paceht separat pentru cele 2 posturi indiferent de cablist, totul este sa se vrea. Sper ca toti iubitorii de liga 1 asa cum este ea sa poata avea acces la aceste posturi.

#1443
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010

View Postfiliew, on 23 iulie 2014 - 16:02, said:

eu sunt un abonat dolce din 2008 si am fost frustrat cand au pus monopolul pe liga 1 cei de la digi, insa acum sunt chiar bucuros ca se poate face paceht separat pentru cele 2 posturi indiferent de cablist, totul este sa se vrea. Sper ca toti iubitorii de liga 1 asa cum este ea sa poata avea acces la aceste posturi.
Te înțeleg perfect, mai ales că sunt fan formula 1.( vezi că-n indycar lupta este mult mai echilibrată decât în formula 1, unde "omul meu" "ice man" nu se împacă cu mașina deloc)
Și înjuram mai tot timpul când era ceva interesant( rugby, handbal, fotbal) pe dolcesport și trebuia să caut un streeming bun.Și mă gândeam că ar fi mișto să se înțeleagă digi cu dolce și să introducă posturile de sport în grila celuilalt

#1444
geronimo72

geronimo72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 08.12.2010

View PostT@V, on 23 iulie 2014 - 11:39, said:

Prietene, confratii tai moldoveni de mai la sud, in speta FC Vaslui a avut meciuri programate la 22:00 si la 22:30 de iubitul tau Digi. Nu te-am vazut atunci atat de intrigat de orele de disputare.

E adevarat, de data asta nu s-au mai facut investitii in saloane de nunta dupa atribuirea restului de "optiuni" pe care si le-a insusit Digi cu dedicatie speciala de la Nea Mitica.

Sau poate cei care pina acum se mandreau cu fotbalul lui Mitica, acum subit nu le mai trebuie. Dar cauta stream-uri. Faceti exact ca'n cazul Eurosport. Nu va trebuia neam. Dar cand a intrat si la voi HD-ul in anul de gratie 2014 (in conditiile in care la UPC e de prin 2010), ati descoperit si frumusetea Turului Frantei.

Hai vere, ca ati ramas singurii fara L1. Toata lumea s-a inteles cu unguru Arpad. Numai unguru vostru Zoltan e neinteles de nimeni saracu. El se'ntelegea doar cu Mitica. Si ala saracu se pregateste sa se duca dupa Jiji.

niciodata nu vei indrepta o greseala cu o alta, dar niciodata! e ca la fotbal(ca tot suntem in aria subiectului): daca nu ai dat un penalty pt o echipa nu indrepti greseala neacordand unul si pt cealalta!
probleme cu aceste drepturi tv(incepand de la acordarea lor, zona de acoperire a celor ce le detineau si, mai nou, pana la calitatea celor ce produc si emit aceste transmisii live), au fost dintotdeauna, inca de pe vremea cand gioovanii a crezut ca face o manevra a la "biletele de la scala", si a cumparat el cu 5 milioane(parca) drepturile, sperand sa se imbogateasca. cum nu a gasit cumparatori, dupa 6 luni s'a organizat o alta licitatie. apoi prima licitatie castigata de rds(2008-2001), cand au avut exclusivitate si arie de acoperire mica, iar a fost ceva nedrept(chiar si ilegal, daca search'uiesc mai bine legile). penultima licitatie a fost o...struto-camila....pe pachete, a luat rds grosul, dolce un meci, antena un meci...apoi antena a renuntat in favoarea lui dolce...si tot asa, o harababura! iar acum...nici macar licitatie nu a mai fost!
anyway, ideea era ca nu ne invatam noi minte..neam!!!

View Postfiliew, on 23 iulie 2014 - 16:02, said:

eu sunt un abonat dolce din 2008 si am fost frustrat cand au pus monopolul pe liga 1 cei de la digi, insa acum sunt chiar bucuros ca se poate face paceht separat pentru cele 2 posturi indiferent de cablist, totul este sa se vrea. Sper ca toti iubitorii de liga 1 asa cum este ea sa poata avea acces la aceste posturi.

man..subscriu in totalitate. asta este cea mai buna solutie: da'i acces abonatului sa se aboneze separat, contra-cost per canal tv(sau pachet de canale), la ceea ce doreste, fara a fi nevoit sa'si schimbe providerul!

#1445
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View Postgeronimo72, on 23 iulie 2014 - 16:30, said:

man..subscriu in totalitate. asta este cea mai buna solutie: da'i acces abonatului sa se aboneze separat, contra-cost per canal tv(sau pachet de canale), la ceea ce doreste, fara a fi nevoit sa'si schimbe providerul!

Si cand o sa vada ca numarul de abonati la acel pachet "premium" e foarte redus, se mai scoate un canal de ici, se mai scumpeste cu un Leu colo... si dincolo, si uite-asa ne trezim ca platim toti pentru Liga lui Mitica. Mai bine nu.

Problema e ca operatorii platesc la numarul total de abonati pe care-i au, nu strict raportat la numarul de clienti pentru acel pachet exclusivist. Deci daca intra Liga 1 la un operator, atunci respectivul trebuie sa-si scoata parleala de undeva si o sa se napusteasca la buzunarele celor ce nu se uita la "folbal".

Edited by TurboHamster, 23 July 2014 - 16:49.


#1446
geronimo72

geronimo72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 08.12.2010

View PostTurboHamster, on 23 iulie 2014 - 16:48, said:

Si cand o sa vada ca numarul de abonati la acel pachet "premium" e foarte redus, se mai scoate un canal de ici, se mai scumpeste cu un Leu colo... si dincolo, si uite-asa ne trezim ca platim toti pentru Liga lui Mitica. Mai bine nu.

Problema e ca operatorii platesc la numarul total de abonati pe care-i au, nu strict raportat la numarul de clienti pentru acel pachet exclusivist. Deci daca intra Liga 1 la un operator, atunci respectivul trebuie sa-si scoata parleala de undeva si o sa se napusteasca la buzunarele celor ce nu se uita la "folbal".

nu neg ca se poate intampla ce spui tu, doar traim in romania! insa nu vad de ce ar umfla pretul abonamentului, din moment ce pt operator nu e nici o pierdere! in ideea ca se vor intelege cu detinatorii de drepturi, sa plateasca doar pt cei abonati la acel pachet, nu pt toti abonatii din portofoliu!

#1447
T@V

T@V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 09.07.2007

View Postmatyred, on 23 iulie 2014 - 16:00, said:

Am o singură întrebare pentru tine?
Te BUCURI (satisface) că noi TOȚI cei care suntem abonați RDS nu avem liga1?
Nu tata. Io doar am sugerat de multe ori pe acest forum sa se mai termine cu limbile date in dorsalul cablistilor, indiferent de culoarea lor, pentru a avea noi toti de castigat. Din pacate multi nu inteleg ca in tara asta nu se rezolva nimic decat prin presiune. Exemplul eurosporturilor, sau a taxei fara preaviz a upc-ului. Cand a urlat toata tara ca rcs-ul comite o marsavie, nu numai ca a aparut PL, dar au aparut si variantele HD. Cand au urlat acuma ca e o mizerie ce aveau de gand sa faca upc-ul, s-a schimbat imediat schimbarea. Din pacate sunt prea putini care pricep astea, si toata aria asta de tv geme de limbisti. Unii ling la upc, altii la rds, altii la rtc si altii la orange. Si in afara de cei care chiar lucreaza ptr companiile reapective, restul n-au nici o scuza. Doar ca asa le place lor, sa fie sclavi. Libertatea de alegere ii sperie pe multi inca.
Iar faptul ca rds-ul n-are inca L1, e ca de departe acest operator are cei mai multi limbisti. Nu doar aici pe forum, ci prin toate mediile (internet, fb, tweeter, etc). Si pina nu va reactiona multimea, nu o sa aveti L1.

#1448
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

View Postgeronimo72, on 23 iulie 2014 - 16:54, said:

in ideea ca se vor intelege cu detinatorii de drepturi, sa plateasca doar pt cei abonati la acel pachet, nu pt toti abonatii din portofoliu!
vorbesti tu cu Arpi?

#1449
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010

View PostT@V, on 23 iulie 2014 - 17:28, said:


Nu tata. Io doar am sugerat de multe ori pe acest forum sa se mai termine cu limbile date in ...... Si pina nu va reactiona multimea, nu o sa aveti L1.
Bine, m-am liniștit!
După cum am scris pe forum fiecare crede că ce serviciu are el este cel mai bun și îi dedică "ode", fiecare cu subiectivismul său.
Chestia cu revolta nu merge în România( să nu aduci aminte de gazele de șist, piața revoluției din 2012, aurul, acolo era manipulare cu " cașcaval" din diferite părți)
Taxa de mentenață RDS, câți nu s-au revoltat și ce au rezolvat? Aveau avantaj liga1!
Acum UPC, crezi că s-au speriat de ANPC? Frecție sau speriat să nu le plece clienți, care au rămas lângă ei și fără liga1, în ultimi ani! Oricum ar fi crezi că le pasă operatorilor de cablu de doleanțele noastre ( Eu nu cred!)Cum nu le-a păsat celor de la UPC când RDS-ul avea liga1,cum RDS-ului nu-i pasă acum și-n alte cazuri,etc
Eu cred că UPC plătește 3 lei/abonat celor de la Look tv. Dacă va fi să câștige din extraopțiune suplimentar și din eventualitatea atragerii unor noi clienți e bine venit pentru ei. Nu plătește mai mult pentru că o multinațională nu subvenționează niciunde în lumea asta!

#1450
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostT@V, on 23 iulie 2014 - 11:39, said:

Prietene, confratii tai moldoveni de mai la sud, in speta FC Vaslui a avut meciuri programate la 22:00 si la 22:30 de iubitul tau Digi. Nu te-am vazut atunci atat de intrigat de orele de disputare.[...]
Mai citeste o data si poate "te prinzi"!
Vorbeam de, citez, calitatea programelor (ca intreg, nu doar orele cand ### meciuri). care transmit aceasta competitie.
Ca sa intelegi si tu, ma refeream la calitatea grilei de programe, unde in afara de meciuri nu iti mai ofera aproape nimic care sa justifice pretul. Dar daca tie iti convine, vorba aia "taci si inghite" (asta e o parafrazare a unui banc clasic, sa nu crezi ca te-am injurat;)).

View PostT@V, on 23 iulie 2014 - 11:39, said:

[...]E adevarat, de data asta nu s-au mai facut investitii in saloane de nunta dupa atribuirea restului de "optiuni" pe care si le-a insusit Digi cu dedicatie speciala de la Nea Mitica.[...]
Cu sau fara saloane de nunti, nu i-a impiedicat nimeni pe UPC-istii tai favoriti sa se inscrie la licitatie si sa ofere un pret mai mare decat Digi. Niciodata, din cate licitatii au fost. La nici o competitie. Si la fel, spagile date de Digi nu i-a impiedicat pe ceilalti (Dolce, de exemplu) sa ofere un pret mai bun pentru pachetele castigate de Digi.
Cu spagi sau fara spagi, atunci a existat o licitatie. Acum, nu. Sunt ferm convins ca aceasta atribuire directa are costuri mai mari decat acele saloane de nunta.

View PostT@V, on 23 iulie 2014 - 11:39, said:

[...]Sau poate cei care pina acum se mandreau cu fotbalul lui Mitica, acum subit nu le mai trebuie. Dar cauta stream-uri. [...]
Daca gasesti o postare de-a mea in care laudam liga I si "fotbalul adevarat", posteaz-o aici si fama de rusine. Daca nu, inceteaza cu asta.

View PostT@V, on 23 iulie 2014 - 11:39, said:

[...]Hai vere, ca ati ramas singurii fara L1. [...]
In ce ma priveste, vad meciurile pe Dolce. Iar daca nu le-ar fi bagat, cand ar fi fost un derby ce conteaza, as fi mers o seara la tara, unde am Focus. Dar, nu uita: cine rade la urma, rade mai bine. Posted Image
Numai bine!

View Postfiliew, on 23 iulie 2014 - 16:02, said:

[...]eu sunt un abonat dolce din 2008 si am fost frustrat cand au pus monopolul pe liga 1 cei de la digi[...]
Nu a fost niciodata monopol pe posturile DigiSport, cum nu a existat monopol pe DolceSport-uri. DigiSporturile au fost oferite, contracost, si celorlalti cablisti. Doar ca la acea vreme se considera ca pretul cerut e exagerat de mare (in conditiile in care cele doua programe aveau content enorm fata de actualele Look-uri). Acum acei 7 sau 10 lei sunt considerati "pomana curata". Posted Image

Edited by Venboteam, 23 July 2014 - 19:59.


#1451
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007

View PostVenboteam, on 23 iulie 2014 - 19:56, said:

Dar, nu uita: cine rade la urma, rade mai bine. Posted Image
Momentan clientii RCS care vor sa vada Liga 1 plang, nu rad ... si nu stiu ce te face pe tine sa crezi ca vor rade prea curand :) Deja cam toata lumea se pare ca a semnat, doar RCS-istii au ramas de caruta. E o retea mica prin Botosani care are si Digisport, si Dolcesport, si Look, vezi, aia sunt o retea adevarata :)

#1452
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postutopium, on 23 iulie 2014 - 22:09, said:

Momentan clientii RCS care vor sa vada Liga 1 plang, nu rad ... si nu stiu ce te face pe tine sa crezi ca vor rade prea curand Posted Image Deja cam toata lumea se pare ca a semnat, doar RCS-istii au ramas de caruta. E o retea mica prin Botosani care are si Digisport, si Dolcesport, si Look, vezi, aia sunt o retea adevarata Posted Image
Ramane de vazut ce si cum...
In ceea ce priveste reteaua din Botosani... surpriza! Faptul ca au in grila si DolceSport si DigiSport confirma ca pachetul DolceSport a fost si este si pentru alti operatori. Deci, daca pe iubitii vostri de la UPC i-ar fi durut inima de clienti, ati fi avut "fotbal adevarat" si in trecut.
In ceea ce priveste firma din Botosani, daca o sa te "interesezi" vei afla cine e in spatele ei (mai exact, cine se spune ca a cumparat-o)! Si o sa fii surprins, ca nu e UPC. Posted Image

Si reteaua aia "mica" de prin Botosani e inclusiv in Dorohoi (jud Botosani), Tirgu Neamt (jud Neamt) si Suceava (jud Suceava). Posted Image

Edited by Venboteam, 23 July 2014 - 22:45.


#1453
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007

View PostVenboteam, on 23 iulie 2014 - 22:29, said:

Ramane de vazut ce si cum...
In ceea ce priveste reteaua din Botosani... surpriza! Faptul ca au in grila si DolceSport si DigiSport confirma ca pachetul DolceSport a fost si este si pentru alti operatori. Deci, daca pe iubitii vostri de la UPC i-ar fi durut inima de clienti, ati fi avut "fotbal adevarat" si in trecut.
Dolcesport are si INES. Aia nu inseamna ca l-ar oferi si UPC/RCS (la un pret decent). Parca si Digi aveau la un moment dat oferte de Digisporturi, dar se adresau operatorilor cu sub 3000 de clienti. Nu cred ca pretul ar fi decent pentru nici unul din pachete daca l-ar oferi UPC, eu unul n-as plati ca n-as avea ceva anume la care sa ma uit (cate un meci cu Halep de 2 ori pe an si inca vreun baschet cu U Mobitelco/BT prin play-off tot de 2-3 ori pe an nu e suficient ca sa ma faca sa platesc pentru ele), probabil altii ar plati daca n-ar depasi 10 lei. Pe Liga 1 as da vreo 5 lei. Daca vor UPC cei 5 lei de la mine bine, daca nu, nu. De fapt eu am acces online la Dolcesport HD ca abonat Romtelecom, ma uitam la cate un meci al CFR de 3-4 ori pe an ... la Digi am incercat cu stick RCS dar mergea jalnic si am renuntat, plus ca n-as fi dat 15 lei pe luna chiar daca foloseam netul ocazional si la altceva.

Edited by utopium, 23 July 2014 - 22:46.


#1454
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Sunt multe firme care preiau DolceSport. Sunt si firme care preiau DigiSport.
Oferta se adresa tuturor, cu preturi in functie de numarul de abonati.
Operatorii cu peste 5000 de angajati erau invitati la negociere directa. Ca e normal ca atunci cand "cumperi" en-gross sa negociezi pretul direct.

#1455
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009

View Postutopium, on 23 iulie 2014 - 22:37, said:

(...) Parca si Digi aveau la un moment dat oferte de Digisporturi, dar se adresau operatorilor cu sub 3000 de clienti. (...)
Știai tu ceva, dar e greu cu memoria scurtă...doar fusese postată pe același topic...

View Postflorianro, on 16 iulie 2014 - 19:38, said:

(...)
Cind a aparut DigiSport, RCS a cerut intre 0.5 si 1 euro de abonat de baza firmelor de cablu dar... pina in 3000 de abonati. Ce depasea peste 3001 abonati nu intra la nicio negociere Digisport!
Numai că postarea colegului @florianro a primit și un răspuns, pe care probabil l-ai „omis”...

View PostVenboteam, on 16 iulie 2014 - 19:50, said:

Nu zau?
Cam asta era oferta de retransmisie afisata, la vedere, pe site-ul digisport.ro, in acea perioada:
Attachment retransmisie digisport.png

Despre oferta de retransmisie s-a scris, la vremea respectiva si pe forum, dar nu mai gasesc, si aici.
Ring a bell...?Posted Image

#1456
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010

View PostVenboteam, on 23 iulie 2014 - 22:44, said:

Sunt multe firme care preiau DolceSport. Sunt si firme care preiau DigiSport.
Oferta se adresa tuturor, cu preturi in functie de numarul de abonati.
Operatorii cu peste 5000 de angajati erau invitati la negociere directa. Ca e normal ca atunci cand "cumperi" en-gross sa negociezi pretul direct.
Da așa este, la bunică-mea, la țară , Dolcesport este de vreo 2 ani, Digisport NU .
Patronul, care-l cunosc bine, este cam ...ca toți patronii, nu a vrut Digi pentru că trebuia să crească prețurile ab. cu vreo 5 lei, dar cum am mai spus meciurile de la Digi se vedeau fără probleme, și acum se vor vedea( meciurile) fără nici un cost.
Mi-a spus că nu vine nimeni să-l verifice și nu dă drumul la post decât pe perioada desfășurării partidei. Are cablu în 6 comune.
Știu că are în jur de 65-67 canale tv în grilă(analog) dar nu știu cât este abonamentul pentru că eu nu plătesc nici net-ul și nici cablul pentru că le am gratuit !


#1457
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007
Sa fim seriosi, daca UPC putea baga Digisporturile cu 5 lei pe abonat interesat de pachet, ar fi facut-o.

#1458
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostVenboteam, on 23 iulie 2014 - 22:44, said:

Operatorii cu peste 5000 de angajati erau invitati la negociere directa.
Angajati sau abonati? :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate