Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4074 replies to this topic

#2809
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Cam putine frunze sper sa nu ai probleme cu arsurile

#2810
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postcorsica, on 22 iulie 2017 - 22:09, said:

Continuare la postarea de aici in care incercam sa explic cum e cu palisarea pe doua brate.

Teoretic ai explicat foarte bine cum se face, practic lucrurile se petrec putin diferit.
Nu copilesti pana nu vezi ardeiul cat o tomata zuccherini Posted Image altfel risti sa avorteze in masa. Cel putin asa s-a petrecut in cazul meu cand am incercat sa-i conduc pe 2 brate, chiar daca plantele erau mai mari decat ale tale la momentul copilirii. Am poze intr-o scriere mai veche...
Din acest motiv tot ratez eu an de an condusul si copilitul ardeilor; ar trebui sa intru cu foarfeca in ei cand plantele sunt deja stufoase si nu-mi aflu deloc latura chinezeasca Posted Image

View Postcorsica, on 22 iulie 2017 - 22:09, said:

Am facut poza la acelasi fir de Kaptur (este plantat mai tarziu) si am observat ca o floare a avortat, am deja un ardeias si inca 15 flori (in urma cu 6 zile erau 12 flori).

Incearca si copilitul dupa ce fructele legate sunt maricele sa vezi diferenta mai tarziu in cultura si sa ne povestesti ce si cum.
Poate am facut eu ceva gresit: fertilizare, plante nebutonate, momentul din zi in care am ales sa copilesc....motive ar fi destule, iar o experienta in plus nu poate fi decat benefica.

#2811
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
M-am grăbit la copilit din cauză că plantele sunt mici și luna iulie este pe sfârșit. Voi incerca și metoda ta, mulțumesc.
PS: Anul asta Bibicul merge prost și la mine și la cei cărora le-am produs răsad, sămânța cumpărată din același loc ca și în anii trecuți.

#2812
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Totusi mie imi pare cam putin o frunza pentru un ditamai ardeiul de cateva sute de grame.

#2813
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Da, cam putin o singura frunza pentru un ardei ...

La mine toata cultura de ardei este diferita fata de anii trecuti. Deocamdata nu cred ca in sens negativ.
N-am butonat si nici nu am recoltat primul ardei pana nu a inceput sa se coaca(Bibicul) din lipsa de timp si altele...acum plantele sunt mult mai scurte fata de anii precedenti dar sunt pline de ardei.
Si conditiile meteo din primavara au fost altele, am intarziat plantatul cu 2 saptamani fata de cel mai tarziu plantat din trecut. Este si un avantaj cand sunt plantele scurte. Nu se mai frang bratele nepalisate sub greutatea ardeilor caci ating rapid solul Posted Image)
Am o poza de ieri, trebuie marita sa se inteleaga despre ce este vorba.Attached File  DSC08276.JPG   568.67K   115 downloads

#2814
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Din pacate la multe varietati de ardei cu fruct mare, faptul ca planta e compacta si are internodii scurte e cu dus si intors.
Adesea fructele pot fi deformate, mai ales la capia si nici la gogosar nu e chiar o bucurie desi e mai ok.
@laum mie imi par cam incarcati, eu i-as norma pe " etaje" in sensul ca as lasa serii de " cules" cu cantitate de fructe crescatoare dar nu cat a legat el...mai dai jos din ele, lasi cam jumate-doua treimi la etajele superioare si astea pe ramificatii diferite.
Si daca sunt multi dar mici sau strambi...nu e nicio jmecherie



#2815
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Incarcati imi par si mie si plantele mici.
Ar cam trebui sa-ti urmez sfatul daca as mai dispune de 2 maini in plus, cum timp nu-i si ajutoare bune n-am las natura sa-si faca treaba...

#2816
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Bibicii mei, tnx corsica pentru promovarea acestui hibrid, dupa dezamagirea de anul trecut cu Barbara ma bucur ca am pus si eu Bibic F1.

Attached Files


Edited by cotzi, 25 July 2017 - 21:22.


#2817
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
O intrebare legata de ardei :) :am  făcut anul trecut boia din ardei iuți chili și chayene. Azi am constatat ca în borcanul de sticla unde o țin, erau niște viermișori mici și albi. Cum au apărut?  capacul la borcan e etanș... Boiaua de ardei face viermi?

Edited by sov, 27 July 2017 - 07:14.


#2818
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Ardei a' la' Marius

Attached Files



#2819
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Ce soi sau hibrid sunt?

#2820
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Kaptur F1 si ureche de elefant

#2821
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Habanero, in al doilea an.
Luati din gradina in noiembrie 2016, tinuti pe balcon peste iarna, ingrijire minima, marimea ardeilor ff mica, dar s-au copt.
Daca opresc semintele si plantez rasadurile in primavara viitoare in gradina, tot asa mici vor iesi ?

Attached Files



#2822
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Nu, vor creste normal.

#2823
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View Postsov, on 27 iulie 2017 - 07:14, said:

O intrebare legata de ardei Posted Image :am  făcut anul trecut boia din ardei iuți chili și chayene. Azi am constatat ca în borcanul de sticla unde o țin, erau niște viermișori mici și albi. Cum au apărut?  capacul la borcan e etanș... Boiaua de ardei face viermi?
Si eu am patit la fel

#2824
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Da, curios...n-ai spune ca din iuteala aia de boia  s-ar putea naste cineva... :)
Tot in borcan de sticla pastrata?

Edited by sov, 28 July 2017 - 11:01.


#2825
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
In borcan de sticla inchis etans

#2826
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Pai explicati-le si colegilor cu eco/bio, ei stropesc cu zeama de ardei pt ca omoara ganganiile  :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate