Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#2827
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Nu face nimic capsaicina insectelor. Anul trecut, dupa jumatatea lui august, am avut invazie de plosnita cerealelor. Se hraneau alea din ardeii cu peste 1 milion Scovile si nu aveau nicio treaba.

#2828
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Nici cu tine nu facem treaba, eu cred ca voi nu cititi pe internet ce trebuie... :D  :D

#2829
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Ba mor ganganiile.... de ras ca nu le lasa omu` sa se plictiseasca de acelasi fel de hrana, trebuie si ceva condiment :D

#2830
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Legat de Redkan f1,pana in momentul de fata ma declar multumit...Foto 1-dreapta Kaptur,stanga Redkan;foto 2-plan indepartat Kaptur,apropiat Redkan;foto 3,4,5-Kaptur;foto 6,7,8,9-Redkan;foto 10 si 11,Dariusmutant din seminte de Darius f1.Dupa cum se observa,Redkan este de talie mai mica decat Kaptur,1,50-1,60m fata de cei doi metri la care a ajuns deja cel din urma.Fructele sunt cam de aceeasi marime la cei doi hibrizi,cu un plus pentru aspect,dar si pentru sensibilitatea la lipsa de calciu,la Kaptur.Una peste alta,46 de fructe culese nu pe alese=10 kg.Ramane de vazut daca va avea vlaga pana-n octombrie,la evaluarea finala.

Attached Files



#2831
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Frumos, vad ca ai arsuri pe fructele mici, de sus. Sa le lasi acolo sa nu le rupi :)

#2832
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Arsuri ioc,poate din cauza luminii sau a camerei nu tocmai performante ai vazut ce nu 'ezista".Probleme cu arsurile am ,insa,la Darius...cred ca le este frica sa nu ajunga "arsi"in bulion...(eu numesc reteta "gogorid"),asa ca se lasa arsi de soare,prostii!Posted Image

#2833
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
In poza 5 mi s`a parut, pe centru sus, de la lumina pesemne :)

#2834
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
A cultivat cineva Sweet Palermo pana acum? Unde as putea sa gasesc o sursa de incredere pentru a cumpara cateva seminte?
Pana acum am gasit doar asta: http://stores.ebay.c...ml?_nkw=palermo

Anul asta am cateva fire de Sweet Palermo F2, seminte recoltate de la niste ardei cumparati din Lidl, si imi place f mult gustul lor.
La finalul lui iulie se prezentau asa.

Attached Files



#2835
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
Imediat după lansare, Sweet Palermo a putut fi cultivat numai de către cei agreați de Rijk Zwaan. Am sunat la ei, acum îl poate cultiva oricine. Ia legătura cu distribuitorul local.

#2836
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Am sa incerc desi nu stiu daca se complica pentru cateva seminte, eventual poate vor mai aparea si alti doritori.
Multumesc

#2837
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postgabian22, on 23 august 2017 - 10:45, said:

A cultivat cineva Sweet Palermo pana acum? Unde as putea sa gasesc o sursa de incredere pentru a cumpara cateva seminte?

"Sweet pointed" (ardei dulce, lung si ascutit) este tipul de ardei, iar  Palermo RZ F1 este denumirea comercială.
Pentru România, distribuitor local este Holland Farming, iar pentru Ungaria, Rijk Zwaan Budapest Kft.

#2838
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012
Anul trecut a fost plin la supermatket cu ardei din astia Palermo creti la gat import Turcia...

#2839
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Cei cumpărări de mine erau din Spania si aveau un gust deosebit.
Cum si si F2-ul sunt ok as incerca si in 2018 cu originalul.
Am scris la seminteplante si am primit raspuns f promt: "Vom face o solicitare catre cei de la Rijk Zwaan si revenim cu raspuns in cel mai scurt timp"

#2840
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012
Nici cei turcesti nu erau deloc rai, din contra!
Din reclama producatorului, ar fi de trei culori, cei mai dulci fiind cei galbeni!
In comert n-am vazut decat din cei rosii...

Edited by subway_guru, 23 August 2017 - 20:25.


#2841
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
A venit si raspunsul:

Va putem oferi ardeiul Sweet Palermo la pretul de 1010 lei + TVA per 1000 seminte.
Momentan nu sunt ambalaje de 100 seminte.


Daca mai sunt doritori va rog sa-mi trimiteti PM si ramane sa vedem daca ne strangem destui.

#2842
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012
La pretul asta o sa ma multumesc cu cateva fire F2

#2843
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Este cam mare diferența de preț față de alți hibrizi de la RZ:  Porteca, Dinamica, Massouda.

#2844
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nimic nu se compara cu Misina F1.

Singura problema este procurarea semintelor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate