Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#5833
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Din ce am citit noi inainte sa il luam, dedurizatoarele pe baza de rasina indeparteaza din apa calciul, magneziul si o parte din fier. Si evident, adauga sare. Dar cred ca trebuie sa iti faci griji doar daca ai vreo dieta speciala din care trebuie sa elimini sarea (mineralele le iei din alimente preponderent). Practic daca ai bea 2l de apa dedurizata pe zi ar fi un adaos de sare de aprox 0,70 grame (cam cat intro felie de paine alba). Eu folosesc apa la gatit, de baut bem plata ca asa ne-am obisnuit. Probabil ca are un gust usor diferit cea dedurizata, am observat la caine, prefera sa bea din cea de ploaie daca are ocazia (sau din cea adunata de la burlane).
Poate nu ar fi rau sa mai iei din cand in cand magneziu, ajuta si daca nu bei apa dedurizata Posted Image.

Edited by dell99, 03 March 2019 - 20:21.


#5834
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,671
  • Înscris: 11.03.2006
Nu am probleme cu sarea. Cred ca in manualul dedurizatorului am citit ca apa potabila trebuie sa aiba cam 5 grade duritate (nu stiu de ce). O sa testez apa pentru bacterii, nitrati, etc. Daca e decenta, o beau.

Nu inteleg ceva. Duritatea apei poate varia? Adica daca ploua si mai multa apa se infiltreaza in panza freatica i posibil ca duritatea sa scada, sau ceva in genul asta?
Cert e ca acum vreo 2 ani, cand am testat duritatea, era 20 de grade germane. Acum e 17. Poate ca substanta folosita (kit pentru acvarii de la Hornbach) a fost mai "rasuflata" in unul dintre cazuri?
Am testat apa dintr-o fantana sapata la vreo 9 min Crevedia - 33 de grade germane!

Edited by cumparator, 03 March 2019 - 20:51.


#5835
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Variaza foarte mult.
Eu am urmarit buletinele de analiza publicate de Aquatim, furnizorul de apa al orasului Timisoara.
In cartierul meu, duritatea variaza intre 10 si 20 grade germane, de la luna la luna.

#5836
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,671
  • Înscris: 11.03.2006
Astazi am facut PIF-ul centralei. Pentru prima data, caloriferele s-au incalzit, iar apa fierbinte a curs in chiuveta si a trecut prin bateria pusa pe dos a dusului.
Omul PIF mi-a spus ca apa trebuie sa aiba o duritate de vreo 7 grade, pentru ca la duritate zero e prea acida si poate cauza centralei. Asta se regleaza din bypassul dedurizatorului, prin incercari pana nimeresti. Din cate inteleg, daca duritatea apei variaza, trebuie testata din cand in cand, sa nu te trezesti ca e bypassul prea deschis si apa din casa are duritate prea mare.

Normal ca au fost si surprize, Am cumparat un stabilizator pentru centrala (doar stabilizator, nu UPS), arata foarte frumos pe afisaj tensiunea de retea 244 V si cea stabilizata 230 V. Cand a pus omul multimetrul pe iesire, in loc de 230 V erau 244 V, adica aceeasi tensiune ca si la retea. Foarte tare. Ori au gresit legaturile inauntru si au scos la iesire ce e si la intrare, ori au facut un afisaj frumos care sa arate 230V si inauntru - gol. Am hotarat ca nu vreau sa rezolv misterul asta, asa ca returnez aparatul si iau altul.

Edited by cumparator, 05 March 2019 - 18:37.


#5837
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 21.01.2013
si eu sunt in cautarea unui stabilizator. poti spune ce marca si model este cel achizitionat de tine?

#5838
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Dar daca dedurizeaza prea mult nu se poate pune duritatea initiala a apei mai mica decat este real, astfel incat sa o dedurizeze mai putin si la final sa aiba totusi cateva grade si nu 0 ?

#5839
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,671
  • Înscris: 11.03.2006

View Postblackiesasha, on 06 martie 2019 - 14:15, said:

si eu sunt in cautarea unui stabilizator. poti spune ce marca si model este cel achizitionat de tine?

Kemot 500VA este stabilizatorul.  https://www.roinstal...0-va-p3648  O sa iau unul de 1000 VA, dar alta marca, poate http://www.prompt-se...ant1000-wl#tabs
Omul cu PIF mi-a spus sa nu iau UPS pentru centrala, Cica atunci cand se opreste curentul si functioneaza pe baterie, ca invertor, nu prea face unda sinusoidala si sunt probleme cu functionarea centralei. Nu stiu daca e adevarat, sau daca e valabil pentru orice UPS.

View PostBylly00, on 06 martie 2019 - 14:44, said:

Dar daca dedurizeaza prea mult nu se poate pune duritatea initiala a apei mai mica decat este real, astfel incat sa o dedurizeze mai putin si la final sa aiba totusi cateva grade si nu 0 ?

Nu stiu exact cum se face schimbul de ioni in rasina, dar am inteles ca dedurizeaza total. Poate doar daca iei un dedurizator mai mic, dar nu are sens.
Asa scrie si in cartea aparatului, se lasa sa treaca putina apa nededurizata care se amesteca cu cea dedurizata si da o apa de duritatea pe care o vrei. Apa este deja filtrata la intrarea in casa, nu amesteci apa curata cu apa "murdara", ci doar apa de duritati diferite.

#5840
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

View Postcumparator, on 06 martie 2019 - 14:58, said:

Kemot 500VA este stabilizatorul.  https://www.roinstal... sa iau unul de 1000 VA, dar alta marca, poate http://www.prompt-se...ant1000-wl#tabs
Omul cu PIF mi-a spus sa nu iau UPS pentru centrala, Cica atunci cand se opreste curentul si functioneaza pe baterie, ca invertor, nu prea face unda sinusoidala si sunt probleme cu functionarea centralei. Nu stiu daca e adevarat, sau daca e valabil pentru orice UPS.


Exista UPS-uri cu sinusoida pura, doar ca sunt ceva mai scumpe. De fapt din toata centrala, practic doar motorul asincron al pompei e pretentios la forma de unda.

Edited by nightmare392, 08 March 2019 - 22:22.


#5841
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,671
  • Înscris: 11.03.2006
Stiu, dar deocamdata am vrut numai stabilizator. O sa iau UPS pentru sistemul de supraveghere si probabil la un moment dat si pentru centrala, desi omul cu PIF-ul a spus ca a avut cazuri cand au fost probleme cu invertorul si centrala respectiva nu a mers cand a cazut curentul. Oricum, m-am lamurit ca merita sa iei un UPS cu baterie externa, pentru ca cele cu baterie incorporata tin numai scurt timp.

Am luat stabilizatorul despre care am zis mai sus. M-am dus cu multimetrul la magazin si am masurat tesiunea la iesire, sa nu mai iau inca o teapa in aceeasi saptamana. Asta e deviza mea de acum incolo, "numai o teapa pe saptamana"!. Doamne ajuta sa reusesc, e un obiectiv ambitios. Posted Image  Asta merge bine, cel putin la prima vedere, nu e numai un afisaj frumos colorat.

Edited by cumparator, 08 March 2019 - 23:38.


#5842
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 21.01.2013
ce ai luat de data asta?

#5843
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,671
  • Înscris: 11.03.2006
L-am luat pe asta  http://www.prompt-se...ant1000-wl#tabs

Edited by cumparator, 09 March 2019 - 09:51.


#5844
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 21.01.2013
daca l-ai pus in functiune poti sa-mi zici cat zgomot face? eu nu am camera tehnica si am de gand sa-l montez intr-o camara din bucatarie. ar fi oare deranjant?
pe de alta parte vreau sa iau unul de 1000w si sa conectez la el CT gaz si un frigider.

#5845
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postblackiesasha, on 09 martie 2019 - 10:03, said:

daca l-ai pus in functiune poti sa-mi zici cat zgomot face?........
Nu te gindi ca face zgomot in functionare , ca nu este motor . Se aude doar cind regleaza tensiunea , si nu este nimic deranjant . Il poti tine si la capatul patului !

#5846
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,671
  • Înscris: 11.03.2006
Asa este. Cat am stat langa el, nu prea mult ce e drept, nu s-a auzit nimic.

#5847
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Noi am avut centrala pe gaz de la Ariston de 24kw la fosta casa. Am pus un ups cu o baterie de camion Varta si am pus ca si consumator doar centrala. Intr-o zi s-a luat  curentul 16 ore si a scazut bateria la 3 liniute din 5 pe ups. Deci eu zic ca face fata destul de bine.

#5848
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,671
  • Înscris: 11.03.2006
Consumul este foarte mic, bateria rezista. Omul spunea ca a avut cazuri in care UPS-urile nu au dat la iesire unda care trebuia. Presupun ca depinde de UPS.

Astazi erau 247V in retea (avem un transformator nou) si aparatul dadea 233.

#5849
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Intrebai de saltele pe alt topic, am zis sa nu mai bruiez acolo, daca nu te-ai hotarat si ai drum pe la Piata 1 mai poti trece si pe la showroomul astora. Noi ne-am luat acum 3-4 ani una si eu sunt foarte multumita de ea.  Te lasa sa te tolanesti pe ele, te ajuta cu detalii si o poti returna in 30 de zile daca nu te acomodezi (mai putin husa pe care o cumperi separat). In bucuresti au si transport inclus. Vine oricum vidata si o poti cara cred si cu masina personala.
https://www.saltele-...-cocos--55.html

#5850
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu am cumparat acum vreo 6 ani premier soft de la mobexpert si e exact ca in prima zi. Saltea de arcuri impachetate. O sa o iau si la casa cand ma mut. Cand testam sa cumpar cele cu spuma memorie parca ma afundam prea mult in ele si ma miscam greu cand sa ma intorc de pe o parte pe alta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate