Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#5851
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am ceva din jisk..F nu știu cat..tare de tot..Dorm bine pe ea..Si aici le poti testa-returna..transport inclus.

#5852
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
si eu am ceva de la jisk, tare, ceva cu nuca de cocos. foarte buna, dorm bine pe ea , nu se lasa (am 100 kg, nasol stiu).

#5853
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postblackiesasha, on 22 martie 2019 - 07:35, said:

am 100 kg, nasol stiu
Mai da-mi si mie, ca eu am numa' 65 Kg... :D

#5854
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Cea mai buna saltea din viata mea se afla intr-o camera ditr-un hotel aflat intr-un sat din Olanda.
Am zis ca, daca vreodata o sa am o saptamana in care sa nu trebuiasca sa fac nimic decat sa dorm, ma duc acolo. E ceva nemaivazut, oameni buni.

#5855
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 22 martie 2019 - 11:26, said:

Cea mai buna saltea din viata mea se afla intr-o camera ditr-un hotel aflat intr-un sat din Olanda.
Am zis ca, daca vreodata o sa am o saptamana in care sa nu trebuiasca sa fac nimic decat sa dorm, ma duc acolo. E ceva nemaivazut, oameni buni.
O fi de la apa aia care susura in canalul din fata casei..cred ca de asta se doarme bine acolo :)

#5856
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
E in partea de sud, dinspre Germania, nu e nici un canal. Dar e adevarat ca pluteste o lene pe acolo... si cred ca sunt mai multi cai decat in Gulia, desi nu arata si nu sunt folositi in acelasi fel ca in sat la mine. Iata, 2 sate cu cai, dar la sute de ani distanta.
Ii sun si-i intreb de unde si-au luat saltelele. Dar sa stiti ca nu sunt super ortopedice, ci ceva mai moi.

Edited by cumparator, 22 March 2019 - 12:07.


#5857
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 22 martie 2019 - 11:26, said:

Cea mai buna saltea din viata mea se afla intr-o camera ditr-un hotel aflat intr-un sat din Olanda.
Am zis ca, daca vreodata o sa am o saptamana in care sa nu trebuiasca sa fac nimic decat sa dorm, ma duc acolo. E ceva nemaivazut, oameni buni.

De ce nu te-ai interesat de producatorul saltelei?
Acolo ... s-ar putea sa nu fie numai "vina" saltelei. Eu am dormit, cel mai bine, pe un pat cu o saltea destul de modesta. Numai ca patul asta era intr-o casa plutitoare, undeva, intr-un golf superb si linistit.

View Postcumparator, on 22 martie 2019 - 12:06, said:

[...]ci ceva mai moi.

Subscriu! Ideea asta, cu saltelele tari, este una de neinteles prin alte locuri din lumea asta mare.

#5858
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Nu m-am gandit sa intreb ce saltele sunt alea.  
S-ar putea sa fi fost si atmosfera, linistea totala, lipsa manelelor care se aud din masini... Chiar si asa, salteaua era fabuloasa. Cel putin pentru mine.

#5859
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Daca o dam pe din astea atunci ..cred ca cel mai bine se doarme pe un izopren intins pe nisip la malul marii ori intre vreo 20 de ciresii infloriti. O sa ma conving din nou de ambele in maxim 2 luni :))

#5860
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Unde sunt plajele astea cu ciresi? Ca suna bine de tot

Si ca sa fiu on topic: Jysk, spuma, 26 cm grosime, penultima din seria Gold (Ultima era mai moale), foarte multumit.
Cred ca mai conteaza si patul cum e facut, daca e cu somiera sau nu, ca unele au efectiv o placa de pal, sau chiar scanduri.

Edited by andbozo, 26 March 2019 - 09:29.


#5861
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
si zici ca e diferenta intre somiera si scanduri? in ce ar consta?
eu am scanduri (am un pat home made) si e ok.

#5862
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
La somiera acele lamele sunt flexibile si dau o oarecare flexibilitate saltelei si astfel e mai confortabila. Daca ai scanduri sau un PAL degeba iei saltea cu spume, alge marine, nuci de cocos si alte nebunii de zeci de milioane daca tu o pui pe o scandura, ii scade din flexibilitate, din comfort, devine mai rigida. E ca si cum ti-ai lua un ferrari sa mergi cu el cu 40 km/h prin gropile din ferrentari, alta e sa te dai cu el pe authobhan.

Edited by Mirel_85, 26 March 2019 - 15:13.


#5863
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMirel_85, on 26 martie 2019 - 15:12, said:

E ca si cum ti-ai lua un ferrari sa mergi cu el cu 40 km/h prin gropile din ferrentari, alta e sa te dai cu el pe authobhan.
Pe placa rigida, dreapta, neteda ca asfaltul din Germania, merge ca "Ferrari pe authobhan"
Pe somiera merge ca "Ferrari prin gropile din ferrentari"

#5864
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Eu nu zic ca un fel e bun sau rau, doar ca suportul afecteaza si el rigiditatea totala. O saltea mai moale pe somiera poate fi prea moale, dar pe suport rigid poate fi ceea ce trebuie. Depinde de la om la om. Aici e pe testate. Mai citisem pe undeva ca ar fi recomandat ca fiecare din parteneri sa isi aleaga salteaua potrivita pentru el(80 sau 90 cm latime) si apoi pentru uniformitate sa se foloseasca un topper.

#5865
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View Postandbozo, on 26 martie 2019 - 09:26, said:


Si ca sa fiu on topic: Jysk, spuma, 26 cm grosime, penultima din seria Gold (Ultima era mai moale), foarte multumit.


Subscriu, De la Jysk aveau copiii nostri saltelele si eu cel mai bine pe ele dormeam. Abia asteptam sa plece prin excursii ca sa trag un pui de somn pe ele. Arghiru prefera ceva mai moale, drept care la urmatorul pat voi cumpara saltele separate.

#5866
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postblackiesasha, on 26 martie 2019 - 11:48, said:

si zici ca e diferenta intre somiera si scanduri? in ce ar consta?
eu am scanduri (am un pat home made) si e ok.
Cica somierele sunt facute pentru asa ceva, sunt ortopedice...
Mai degraba faceai home made masca din jurul somierei.
La o saltea mai conteaza si tipul husei sa fie de calitate, am fost prin dedeman si nu am gasit o saltea decenta  90x200 pana in 100 de euro.

Edited by Benderbut, 28 March 2019 - 05:21.


#5867
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
La mine somiera o sa aiba lamele elastice.
Acum cativa ani, cand nu se returnau produsele nici daca erau radioactive, am luat o saltea ortopedica. Tare ca piatra. Eu comandasem semiortopedica sau cam asa ceva, dar ei au trimis-o pe asta. Nici gand sa dorm pe ea. A trebuit sa mai cumpar o saltea mai subtire cu spuma, pe care am pus-o peste asta tare. Vreau sa zic ca am creat salteaua perfecta. Cel putin ca si molociune, ca altfel ansamblul nu era prea stabil.

#5868
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Geaba, bre, ca salteaua cu apa nu e niciuna

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate