Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#5815
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Dar de Prunus cerasifera Nigra ce spuneti? :) Eventual altoit in cateva ramurele cu cerasifera normal adica putin verde pentru contrast. Rezistent la temperaturi si boli, crestere rapida, max 5-6 m (sau cat vrei ca il "tii" din foarfeca) ... si ieftin..ca orice corcodus. Si face si ceva fructe in care se pot utiliza fie la acrirea ciorbelor (cand sunt verzi) fie la o tuica sau se pot consuma si asa naturale (abordarea vegana :) ).

#5816
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Dar veganii mananca chestii gatite hehe
Toti pomii sunt frumosi, adica toate plantele, ce spun eu aici. Eu o sa pun pomi fructiferi in alta parte, aici vreau un copac strict pentru design. Dar nu stiu daca as avea ce sa fac cu atatea prune si corcoduse :)

#5817
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcumparator, on 19 februarie 2019 - 09:24, said:

Filtrul ala Y e pus bine?
Nu.
Trebuia montat pe un tronson orizontal de teava.

Referitor la cele doua filtre:
Pe masura ce se colmateaza cu mizerie, la filtrul Y se stranguleaza debitul prin instalatie.
La filtrul Fernox, mizeria se decanteaza la baza filtrului sau se fixeaza pe magnetul din mijloc, dar nu incurca circulatia apei prin instalatie.

Robinetii din poze nu sunt Giacomini.

#5818
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 21.01.2013
da, filtrul Y nu e pus bine, se monteaza orizontal, asa cum zice si kolf.
priza de sub centrala nu este pozitionata prea inspirat. daca ai cumva vreo avarie si curge apa din centrala ..........
eu dau sfaturi dar si la mine este la fel. m-am bazat prea mult pe tot felul de experti si nu descoperisem softpedia.

Edited by blackiesasha, 19 February 2019 - 14:40.


#5819
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,663
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc. Sa vad ce zic astia cu PIF-ul. Am gasit intre timp ca se monteaza si vertical, depinde cum curge apa prin teava respectiva.

Prunus cerasifera Nigra are un rosu foarte frumos, dar artarul japonez este ca focul, deosebit.

Priza acolo ramane, nu am ce sa-i fac.

Edited by cumparator, 19 February 2019 - 15:51.


#5820
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcumparator, on 19 februarie 2019 - 15:50, said:

Prunus cerasifera Nigra are un rosu foarte frumos, dar artarul japonez este ca focul, deosebit.
Asta voiam sa zic si eu...Are un vecin cativa pruni de astia..care arata frumos..Is de un mov super inchis parca (sau visiniu)..si coaja si frunzele de aceeasi culoare..Ideea e ca's deja alimatizati..ca-i tot vad 'rodind' de vreo 4-5 ani..mai tot timpul plini de frunze..indiferent de sezon..

Eu as vrea 1-2 mesteceni..si o salcie..si cu asta completez peisajul in fata casei..apoi urmeaza florile..Inca nu stiu daca tot ce-am plantat a spravietuit iernii asteia pline de..rozatoare prin curte..

Edited by manghels, 19 February 2019 - 16:35.


#5821
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
toate ca toate, da' tevile alea negre arata intr-un mare fel.....
nu putea si instalatorul ala sa puna un ppr de 25 ?
macar era drept....

#5822
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,663
  • Înscris: 11.03.2006
Asa este, dar nu prea m-am implicat in asta, nu prea imi pasa ce e in camaruta aia. Oricum o sa vopsesc toate tevile cu lavabila in culoarea peretelui.
Instalatorul meu are o "personalitate puternica" si imi aleg cu grija bataliile cu el.Posted Image

Edited by cumparator, 19 February 2019 - 20:46.


#5823
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 19 februarie 2019 - 15:50, said:

[...] Am gasit intre timp ca se monteaza si vertical, depinde cum curge apa prin teava respectiva.[...]

Filtrul Y se poate monta vertical numai in situatia in care apa trece, prin el, de sus in jos. In aceasta situatie, se intaleaza numai cu racordul de curatare in jos; nu in sus Posted Image . Chiar daca montat in sus, ca la tine, se respecta pozitionarea in raport cu sensul de curgere al apei, filtrul nu va functiona, iar toate mizeriile, in loc sa fie retinute in filtru, vin inapoi pe teava. Pentru ca trebile Posted Image astea-s prea complicate, se obisnuieste montarea filtrului Y pe un tronson orizontal. In acest caz, filtrul se instaleaza numai cu racordul de curatare inspre avalul (iesirea) apei ... ca sa zic asa ... si, evident, cu racordul de curatare in jos.
Ma refer, exclusiv, la apa.

View Postcatalijns, on 19 februarie 2019 - 10:46, said:

Dar de Prunus cerasifera Nigra ce spuneti? Posted Image Eventual altoit in cateva ramurele cu cerasifera normal adica putin verde pentru contrast. Rezistent la temperaturi si boli, crestere rapida, max 5-6 m (sau cat vrei ca il "tii" din foarfeca) ... si ieftin..ca orice corcodus. Si face si ceva fructe in care se pot utiliza fie la acrirea ciorbelor (cand sunt verzi) fie la o tuica sau se pot consuma si asa naturale (abordarea vegana Posted Image ).

Multam! S-a notat!

Edited by DIY, 19 February 2019 - 23:10.


#5824
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,663
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu ce dracu a gandit instalatorul, dar e clar chiar si pentru mine ca oricum ar curge apa pe acolo, impuritatile n-au cum sa ramana in ramura filtrului. Trebuia asezat cu ramura in jos. Nu cred ca e loc sa-l puna orizontal, dar macar sa fie asezat asa incat sa capteze ceva impuritati.

#5825
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcumparator, on 20 februarie 2019 - 09:18, said:

Nu stiu ce dracu a gandit instalatorul, dar e clar chiar si pentru mine ca oricum ar curge apa pe acolo, impuritatile n-au cum sa ramana in ramura filtrului. Trebuia asezat cu ramura in jos. Nu cred ca e loc sa-l puna orizontal, dar macar sa fie asezat asa incat sa capteze ceva impuritati.

Nu are rost sa te strezezi atat, filtru acela este fix pix, adica degeaba, asta daca ai alte filtre de 10 inch inainte de el. Si eu am la fel montat filtrul Y la centrala, instalatori de duzina, ce sa le ceri, asa fac ei lucruri de mantuiala, ia banu si dupa se duce la alt fraier. Prosti suntem noi ca acceptam asta, problema  e ca nu prea ne pricepem si presupunem ca daca el e instalator si face asta zilnic, mergi pe incredere, ca e meserias, meseriasu dracului ....

In fine...eu inainte de Y am pe coloana principala ce vine de la put un filtru lavabil de 50 microni si unul de pasla de 10 mcr, si intentionez la vara sa mai pun unul de denisipare cu purjare in caminul putului. Un filtru Y are ochiul sitei de ~ 0.5 mm adica 500 mcr, deci daca ai filtre mai mici de 500 de microni, acel filtru Y de sub centrala e degeaba si se pune ca asa cere ANRE-ul, si este util la bloc unde lumea in general nu are filtre si stati de dedurizare, etc.

#5826
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,663
  • Înscris: 11.03.2006
Am filtru de nisip si un filtru de 10 microni inainte de centrala. Imi dau seama ca nu e prea util cel in Y, dar ideea ca l-a pus asa este suparatoare. In plus, aveam impresia ca se pricepe la chestiile astea uzuale. O sa verific daca l-a pus bine pe cel anti magnetita, pe returul de la calorifere.

#5827
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,663
  • Înscris: 11.03.2006

View Postkolfleading, on 19 februarie 2019 - 14:08, said:

Nu.
Trebuia montat pe un tronson orizontal de teava.

Referitor la cele doua filtre:
Pe masura ce se colmateaza cu mizerie, la filtrul Y se stranguleaza debitul prin instalatie.
La filtrul Fernox, mizeria se decanteaza la baza filtrului sau se fixeaza pe magnetul din mijloc, dar nu incurca circulatia apei prin instalatie.

Robinetii din poze nu sunt Giacomini.

Deci filtrul Y e mai bine sa nu fie, adica mai bine ca e montat asa, ca nu se infunda? Nu prea ar trebui sa se infunde, tinand cont ca e filtrul de 10 microni exact inaintea lui. Oricum, filtrul Y e montat pe intrarea de apa, iar filtrul anti magnetita pe returul de la calorifere, nu prea au mare legatura unul cu altul.

Robinetii Giacomini sunt cei cu maneta? Trebuie pusi neaparat din aia?

Edited by cumparator, 20 February 2019 - 12:04.


#5828
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcumparator, on 20 februarie 2019 - 11:43, said:

O sa verific daca l-a pus bine pe cel anti magnetita, pe returul de la calorifere.

Nu prea imi dau seama din poza dar cred ca cel Y si cel de magnetita sunt montati pe alte tevi decat trebuie. Alta varianta este ca centrala ta e una mai "speciala".

Eu din cate stiu, centrala mea, cea de acasa de la parinti, si altele vazute pe la alti sau pe forum, au tevile de intrare in centrala de la stanga la dreapta astfel: Prima teava din stanga cum te uiti la centrala, numarul 1 care este Tur incalzire, 2) Iesire apa calda menajera; 3) Intrare apa rece; 4) Retur incalzire.

Y si dedurizator magnetic trebuie pe 3 si filtrul antimagnetita trebuie pe teava 4. Trebuie sa verifici in manual la centrala ta care si cum sunt tevile.

Edited by Mirel_85, 20 February 2019 - 12:55.


#5829
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,663
  • Înscris: 11.03.2006
Centrala e Immergas, altfel decat cele germane.
Tevile sunt, de la stanga la dreapta: 1. apa calda. 2. intrare apa, 3. retur, 4. tur
Cred ca le-a pus bine.

Attached Files



#5830
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcumparator, on 20 februarie 2019 - 12:00, said:

Robinetii Giacomini sunt cei cu maneta?
Sunt si cu rozeta, dar nu sunt cei din poza.
Parca tin minte ca tu spuneai la un moment dat ca ai pus robineti Giacomini la centrala si ca ai probleme cu ei. De aceea am mentionat...

#5831
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,663
  • Înscris: 11.03.2006
Ziceam de cei din caminul putului, dar erau tot din astia cu "fluture", luati de la Leroy. Mi-au facut o gramada de probleme. Cei care au rezistat pana acum nu se inchid bine.

#5832
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,663
  • Înscris: 11.03.2006
Am pus astazi in functiune dedurizatorul. Am testat apa, scoate duritate zero. Am inteles ca numai daca vrei sa o bei trebuie sa aiba vreo 5 grade, ceea ce se regleaza din bypass. O sa duc la un laborator o mostra, sa vad cum stau cu celelalte elemente. Nu tin sa beau, dar as vrea sa o folosesc la gatit.
Marti trebuie sa vina omul cu PIF-ul centralei.

Am constatat ca, in mod inexplicabil, instalatorul mi-a montat bateria de la dus invers, adica ar trebui rotita cu 180 de grade ca sa fie corect. WTF! Trebuia sa aiba o chestie care sa comute intre "ploaie" si para de dus, care nu functioneaza asa cum e facut montajul. Merge numai "ploaie".
Am invatat despre dedurizator, centrala si filtre, dar nu m-am gandit ca trebuie sa fiu atenta la montajul dusului.

Edited by cumparator, 03 March 2019 - 19:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate