Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#4843
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Citește forumul și vei găsi răspunsuri la toate întrebările tale. Nu ești primul care le pune, s-au mai discutat de "n" ori. Spor la citit.

#4844
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

View Postasi89, on 27 februarie 2018 - 16:41, said:

salut,

depinde ce filtre si foite utilizezi, dar in principiu la foitele de 70mm cu filtre slim (lungime 15 mm) sa calculezi intre 0,5/0,6g de tutun/tigara

In rest te descurci tu mai departe cu calculele, care tin de pretul foitelor si a filtrelor pe care le alegi.

spor

oliviu41 - mikromatic duo nu injecteaza tigari lungi (100 mm), doar filtre lungi, adica filtre de 15 mm sau 25 mm lungime.

Multumesc pentru raspuns. Mi-am cumparat un Powermatic 2 plus si vad ca se descurca foarte bine.

#4845
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
adica sa citesc 270 pagini sa caut ebay...

#4846
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Tu in general ar fi bine sa citești. Orice! Nu doar topicul asta :lol:.

#4847
Fanares

Fanares

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.03.2017
Eu nu am vazut unde scrie concret ce e de facut sa cumperi ohm fara acele taxe

#4848
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
il suni pe emil

#4849
salexandriuc

salexandriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2009

View Postxcit, on 11 martie 2018 - 10:46, said:

il suni pe emil

Hahaha. Buna!

View Posttarzaan, on 02 martie 2018 - 12:42, said:

da chiar, a calculat cineva, iesi mai ieftin cu astea facute acasa sau nu? si cam cu cat mai ieftin sau e o suma infima?

Injectate. Tutun Pall Mall alb sigilay si timbrat venit cu posta ca mi-e lene sa ma deplasez:

De la 1000 de lei la 400 de lei pe luna. E bine?

A si bonus, nu mai pot fuma mahoarce din comert.Mi-e greata. Si hainele nu mai put a bodega.

Edit: investitia initiala e minimala. 150 de lei pe un Mikromatic (nu dati banii pr alte prostii mai ieftine - tot la Mikromatic ajungeti) si 80 de lei 10 cartuse de tuburi Benson & Hedges Silver (filtru 25 mm cu carbon). In rest, iau tutunul la doua saptamani (165 lei) dar ma gandesc sa iau la luna.

Iti faci tigarile cu Mikromaticul mai repede decat daca te duci la non stop. Dealtfel, pana cobori cu liftul eu am facut 20.

Edit 2: Iti mai trebuie o tava de plastic alba mare de la Ikea - 8 lei. Sa tii tutunul contained si sa nu o superi pe doamna.

Mikromatic: nu mi-as lua Powermatic (pret dublu) pentru ca Mikromaticul e perfect. Iti ofera control total asupra cum vrei sa iti iasa tigara. NU merita sa dai 200 de lei in plus pentru un aparat care face ce faci cu mana in jumate de secunda.

In plus, la Mikromatic eu tai, dau inapoi si apoi dau pana la capat. Astfel tigara iese mai solida (tutunul taiat prima oara cade inapoi in cuva si e bagat impreuna cu primul tutun taiat).

Nu dati banii pe prostii. Tot la Mikromatic ajungeti.

Mikromatic: nu mi-as lua Powermatic (pret dublu) pentru ca Mikromaticul e perfect. Iti ofera control total asupra cum vrei sa iti iasa tigara. NU merita sa dai 200 de lei in plus pentru un aparat care face ce faci cu mana in jumate de secunda.

In plus, la Mikromatic eu tai, dau inapoi si apoi dau pana la capat. Astfel tigara iese mai solida (tutunul taiat prima oara cade inapoi in cuva si e bagat impreuna cu primul tutun taiat).

Nu dati banii pe prostii. Tot la Mikromatic ajungeti.

Edited by salexandriuc, 11 March 2018 - 21:33.


#4850
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

View Postsalexandriuc, on 11 martie 2018 - 21:39, said:

NU merita sa dai 200 de lei in plus pentru un aparat care face ce faci cu mana in jumate de secunda.
Nu dati banii pe prostii. Tot la Mikromatic ajungeti.

parerea ta...

#4851
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Ambele sunt bune, dar de cand le fac cu Powermatikul, ies mai usoare decat cu Mikromaticul, asta inseamna mai multe tigari, deci un pret mai mic pe pachet. Si ca viteza, Powermatikul e mai rapid. Ca dezavantaje, e mai pretentios cu tutunul, nu poti sa bagi chiar orice in el. Mikromaticul "papa" orice.

#4852
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012
Seara buna! Am citit pe aici cam tot ce m-a interesat si am "furat"  din experienta voastra  (scuze ptr. "furt" si-n acelasi timp va multumesc!), asa ca am achizitionat un mikromatic si toate cele necesare, doar ca am o singura problema, de fapt doua,  unde sper sa ma sfatuiti;, prima ar fi ca nu reusesc sa umplu corespunzator tuburile de Benson cu mikromaticul, nu stiu cum naiba dar tuburile silverado. si senator le umple perfect iar  cele cu filtru mai lung, in speta B&H nu reusesc sa le umplu decat partial, in schimb se  pot umple foarte lejer cu aparatul pe sina de cca 8 lei!!??!! aveti vreo idee unde gresesc? Am incercat de nenumarate ori  inclusiv cu "reductia " aceea din tabla si... nimic deosebit. A doua rugaminte ar fi daca ma poate ajuta cineva cu o modalitate de contact , in afara comenzii pe Ocazii, a lui drewklein, pentru a economisi comisionul cerut de site-ul respectiv. Multumesc

#4853
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Legat de problema ta cu tuburile, ai mai multa grija la cat tutun pui, sa fie intins uniform si mai ales sa fie presat ok. Totusi vezi sa nu pui prea mult tutun ca dai in extrema cealalta si se face tot ghem+ spatii goale. Mai depinde si de umiditate. In timp o sa-ti dai seama mai bine cat tutun sa pui si la ce umiditate.
Prin aceleasi chestii am trecut si eu cand mi-am luat mikromatic. Credeam ca m-am intepat cu el. Cu aparatul de 8 lei si mie imi ieseau :))). Dupa un timp ti se invata simturile si merge treaba ca unsa.

#4854
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012
Multumesc, Serafime! Ai dreptate cu aranjatul uniform al tutunului, oricum incerc sa scap de tuburile B&H pentru ca nu-s pe gustul meu si-acelasi timp se intampla si ceva dubios cu ele la um
plere.

#4855
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Nu inteleg cum poti sa ai probleme cu tuburile B&H. Ma inteleg foarte bine cu ele, indiferent de aparatul folosit, Mikromatic sau Powermatic.
Ai probleme cu toate tuburile cu filtre de 25 mm ?
Cred ca faci tu ceva gresit in procesul de umplere. Daca nu te descurci, vezi ca sunt destul clipuri pe youtube care iti arata cum sa folosesti corect Mikromaticul.

#4856
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
danyel, eu n-am mai gasit b&h si am trecut pe american aviator, are la fel carbonul, ca sa stii in caz ca nu mai prinzi stoc

#4857
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Le-am testat si eu, pot fi o alternativa la B&H. Din fericire am fost prevazator si mi-am luat o cutie de B&H (10.000 tuburi). Ar trebui sa-mi ajunga tot anul.

#4858
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
eu iau cate 25 de cartuse de regula, dar suntem 2 insi pe ele, dar ce vreau sa stii ca in afara ca filtrul este maro, nu este diferenta de gust sau miros, sunt identice si la constructia filtrului

#4859
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Maro ? Eu când le-am testat erau albe, că bensonul. Cred că le-au schimbat intre timp.

#4860
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postxcit, on 20 martie 2018 - 10:17, said:

danyel, eu n-am mai gasit b&h si am trecut pe american aviator, are la fel carbonul, ca sa stii in caz ca nu mai prinzi stoc

Mie mi s-au parut mai bune Siver Star ca Aviatorul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate