Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#4879
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ms fain

#4880
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postxcit, on 21 martie 2018 - 19:19, said:

aia din primul link, fix de aia am si merge perfect, nu face zgomot asa mare cum zice serafim dar daca curentezi pe careva cu ea, chiar simte bine Posted Image)))))

Eu am o sensibilitate la sunetele ascutite Posted Image

Edited by Serafim606, 21 March 2018 - 20:53.


#4881
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

View Postdanyel61, on 20 martie 2018 - 08:25, said:

Nu inteleg cum poti sa ai probleme cu tuburile B&H. Ma inteleg foarte bine cu ele, indiferent de aparatul folosit, Mikromatic sau Powermatic.
Ai probleme cu toate tuburile cu filtre de 25 mm ?
Cred ca faci tu ceva gresit in procesul de umplere. Daca nu te descurci, vezi ca sunt destul clipuri pe youtube care iti arata cum sa folosesti corect Mikromaticul.


Nu stiu cum reusesc "performanta " aceasta, pur si simplu tuburile B&H (doar acestea le am cu filtru de 25) nu reusesc sa le umplu bine cu mikro, celelalte (Silverado, Senator) le umple perfect, indiferent de cantitatea introdusa , adica mai tari sau mai moi. Ce am observat acum ca sunt constrans (nu mi-a venit noua comanda), aceste tuburi se pot umple oarecum satisfacator doar cu tutun firicel, despre cel tocat nici o sansa indiferent ce cantitate sau aranjare a tutunului

View PostAmethysst, on 20 martie 2018 - 21:22, said:

Și eu am aceeași problema cu Benson cu un aparat de 8 lei. Am găsit alternativa perfectă, Philip Morris Blue.

Culmea, eu reusesc sa umplu binisor tuburile de Benson cu aparatul de 8 lei, dar acum ca am trecut la mikro  (eheee, alta socoteala!!), nu inteleg care-i greseala, s'apoi nici nu mai am rabdare sa ma "cobor " la manufacturarea cu aparatul de 8 lei.

#4882
asi89

asi89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.01.2017
Salutare,

Cristi te rog sa modifici la aparat partea de lungime, vezi acolo unde pui tutunul. Mikromatic face tuburi cu filtru de 15mm si de 25 mm doar sa ridici acea parte metalica.

info: au aparut si am si plasat comanda la Benson (1 bax direct)

#4883
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007

View Postchristi40, on 23 martie 2018 - 17:23, said:

nu inteleg care-i greseala

Poate nici nu gresesti cu ceva. Mie imi pare ca hartia tubului de B&H e mai subtire si deci tuburile nu prea suporta tutunul tocat. In afara de asta, parghia aia acoperita cu cauciuc aplica o presiune insuficienta pe tub si acesta este "ejectat" inainte de umplerea completa. Asta se intampla si in timp, odata cu uzura acelui dop de cauciuc. De aceea se si livreaza unul de schimb. Eu, in cazuri ca acesta, m-am obisnuit sa tin tubul cu degetul mare de la mana dreapta pana vad ca acesta este umplut total. Daca ti se pare complicat, ai varianta indepartarii tablitei si sa pui tutun ca la tuburile de 15mm si apoi tai surplusul.

Edited by florin cfs, 24 March 2018 - 10:14.


#4884
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005
Mikromaticul meu merge de 2 ani si jumatate tot cu "dopul" original, l-am rotit de cateva ori. Si umple fara probleme peste 1000 de B&H pe luna.
Cei drept eu am varianta veche, fara tablita. La tuburile cu filtru de 25 mm le fac "freza" folosind o foarfeca obisnuita, dar am in plan sa ma "modernizez" cu o chestie de asta https://www.tuburiap...utter-trabucuri
Si dupa ce castig la loto, am sa-mi iau si asa ceva
https://www.tuburiap...midor-trabucuri
ca sa-mi tin tigarile pe care le fac.

View Postflorin cfs, on 24 martie 2018 - 10:13, said:

Poate nici nu gresesti cu ceva. Mie imi pare ca hartia tubului de B&H e mai subtire si deci tuburile nu prea suporta tutunul tocat. In afara de asta, parghia aia acoperita cu cauciuc aplica o presiune insuficienta pe tub si acesta este "ejectat" inainte de umplerea completa. Asta se intampla si in timp, odata cu uzura acelui dop de cauciuc. De aceea se si livreaza unul de schimb. Eu, in cazuri ca acesta, m-am obisnuit sa tin tubul cu degetul mare de la mana dreapta pana vad ca acesta este umplut total. Daca ti se pare complicat, ai varianta indepartarii tablitei si sa pui tutun ca la tuburile de 15mm si apoi tai surplusul.

Ar trebui sa te bucure ca e mai subtire, fumezi mai putina hartie.

#4885
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
nu e buna pt tigari cutia aia, nu intra multe, la fel de bine poti sa iti faci o cutie din lemn cat de cat etansa, ii pui un umidificator si un higrometru si te-ai scos

#4886
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
exista tutun mai usor si mai tare?

#4887
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005
Întrebare retorică ?
Ești fumător ?

#4888
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdanyel61, on 26 martie 2018 - 11:35, said:

am in plan sa ma "modernizez" cu o chestie de asta https://www.tuburiap...utter-trabucuri
Si dupa ce castig la loto, am sa-mi iau si asa ceva
https://www.tuburiap...midor-trabucuri
ca sa-mi tin tigarile pe care le fac.



Ar trebui sa te bucure ca e mai subtire, fumezi mai putina hartie.

Deh, te dotezi- nu gluma... Pe de alta parte, de la tuburi-aparate in prezent poti lua orice, mai putin tutun; si ala care mai e l-au scumpit chiar si cu 35%Posted Image.
Pai chiar ma bucura, e mai subtire si mai buna ca multe altele. In alta ordine de idei, azi mi-a venit ultima comanda de pe Okazii: Drum original, West, Pueblo - pentru rulat, toate la 50 gr , 25 lei pachetulPosted Image . Tu sau 'xcit' sau 'Serafim606' - stiti cumva ce-i cu tuburi-aparate?

#4889
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005
Adica ?

#4890
asi89

asi89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.01.2017
florin si eu mai comand de pe okazii, ca stii cum ii (noi consumatorii intretinem contrabanda Posted Image))

ce comanzi tu my friend precum si eu sunt produse de contrabanda ( neaccizate in tara ,,romaneasca,,) iar pretul este pe masura.

info : hai sa luam ca si un exemplu Pueblo 30g :
- pe   https://www.tuburiap...blo-classic-30g
- pe   https://www.okazii.r...rame-a192181473     - HABAR NU AM SA COPIEZ UN LINK :))) in fine ma las pagubas, pretul era 17 lei la tutun Pueblo 30g din Mother Russia sau de unde dracu

Pariez ca nu se risca acel individ pentru marunti (cel putin 4 sau 5 lei isi pune la plic).

Edited by asi89, 27 March 2018 - 12:42.


#4891
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
Pai la tutun pentru injectat au CINCI produse mari si late. Oferta a scazut dramatic, preturile au crescut semnificativ la unele sortimente. Ma gandeam ca poate se pregatesc sa inchida pravalia desi in acest caz ar fi trebuit sa asistam la o reducere generala de preturi...

Da asi89, asa este, de aceea ma si plangeam de oferta redusa de la tuburi...

#4892
asi89

asi89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.01.2017
florin,

in Tara Romaneasca :))) sa iti cumperi tutun accizat este foarte scump, probabil tuburiaparate nu mai is curiosi de oferta diversificata la tutun de injectat deoarece nu cred ca se vinde. Au si ei acolo cateva pentru unii clienti care comanda cand nu gasesc pe okazii :)))) sau probabil unii dintre vanzatori is saltati de mascati :)))))

#4893
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005
Sincer, pe mine ma intereseaza doar cateva produse, restul prea putin spre deloc. Tutun in general si eu iau de pe okazii, dar folosesc si tigarile de foi din comert.
Cat priveste tutunul de injectat, niciodata nu au existat prea multe oferte in magazinele romanesti (mai erau 2-3 tipuri in plus). De rulat sunt mai multe oferte, dar e prea scump pentru a fi injectat. Merge a fi folosit la amestec, sa mai schimbe gustul.
Nici concurenta nu sta mai bine la oferta:
https://www.e-tutung...injectat-tuburi

Edited by danyel61, 27 March 2018 - 12:58.


#4894
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
Problema este alta: sunt state, chiar in interiorul UE (si nu ma refer aici la paradisuri fiscale gen Luxemburg) care au o politica de diferentiere a accizei la tutun vrac si tigarete. La noi, acciza este identica. Adica nemtii sunt mai prosti ca noi? Daca iti iei tigari te-ai ars la buzunar. In schimb daca cumperi o punga de ...West sa zicem, dai 24.95 Euro pe 200 grame. In plus, la noi, marii producatori internationali nu sunt interesati sa ambaleze tutun vrac tocmai din cauza accizei nediferentiate. Asa ca vom cumpara din vest. Este legal (pentru consumul propriu in anumite limite) iar statul roman care moare de grija sanatatii cetatenilor proprii isi trage o mica gaura in incasari. Dar din ce in ce mai multi romani vor muri sanatosi...

#4895
asi89

asi89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.01.2017
eu zic ca multe magazine online de acest gen sunt la o intelegere privind produsele, habar nu am sau nu stiu ce sa zic dar ei cam fac jocurile pe piata la ce produse sa vanda si ce nu.

eu vb acum de tutunul DB, care a fost si acuma nu mai este in oferta celor doi sus mentionati.

cine stie cum fac ei afaceri dar unele magazine pot ajuta un produs dar in acelasi timp il pot si ingropa de tot Posted Image)))

apropo baieti...... hai sa fumam o narghilea, ieftin si sanatos - precum o tigara electronica.

cel putin fum o sa scoatem la greu :))))))

http://narghile.ro/p...n-spnx-b-72-cm/

cine pune bani la una de asta :)))

Edited by asi89, 27 March 2018 - 13:13.


#4896
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postflorin cfs, on 27 martie 2018 - 10:43, said:



Deh, te dotezi- nu gluma... Pe de alta parte, de la tuburi-aparate in prezent poti lua orice, mai putin tutun; si ala care mai e l-au scumpit chiar si cu 35%Posted Image.
Pai chiar ma bucura, e mai subtire si mai buna ca multe altele. In alta ordine de idei, azi mi-a venit ultima comanda de pe Okazii: Drum original, West, Pueblo - pentru rulat, toate la 50 gr , 25 lei pachetulPosted Image . Tu sau 'xcit' sau 'Serafim606' - stiti cumva ce-i cu tuburi-aparate?
Eu bag tutun din țigări de foi. Văd ca primusul s-a făcut 10 lei. In rest pare cam la fel. De tutun la punga nu știu preturi.

Edited by Serafim606, 27 March 2018 - 13:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate