Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#4825
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

 tarzaan, on 19 februarie 2018 - 18:32, said:

nu stiu de ce a sugerat sa fie unite posturile, ca se abat de la intrebarile celui care le pune.
Deci vreau sa fac si eu, ce sa aleg, injectate sau rulate? cineva zicea de rau de cele injectate.
Si pt cele rulate de ce ai nevoie? am gasit că:

1 x punga de tutun
1 x punga filtre slim
1 x cutie foite slim
1 x dispozitiv infasurat tigari
1 x tabachera metal

pai de ce, filtrele sunt separat de foite? la cele cu injectat sunt impreuna?
Ce e tabachera?

Deci gata, pot sa incep, o sa-mi iau astea, e ok? :

https://www.olx.ro/o...html#77d84c41f1

https://www.olx.ro/o...d_at=1801206135

sau de unde sa iau? nu de pe site-uri? sunt si magazine?
Dar eu imi luam glamour, cele mai usoare, astea facute nu au prea mult gudron, etc? tabac tot de pe net banuiesc ca iau, se gaseste mai usor?
Foloseste pentru rulat un aparat metalic , tot Mascotte, iar ca foite si filtre(cu carbon), tot Mascotte(eu am incercat si cu foite Marlboro - sunt mai transparente decat Mascotte).
Uite aici de unde am luat eu:
https://www.e-tutung...ari........sper ca nu ma cearta nimeni ca fac reclama.....
Acolo gasesti si tutun....
Am facut cateva pachete , dar mi se pare ca dureaza mult, mai dai rateuri...etc. M-am hotarat sa trec pe tuburi injectate.

Edited by oliviu41, 19 February 2018 - 19:34.


#4826
thegreatwall

thegreatwall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2017
mersi, pai ei sunt in giurgiu, nu costa transportul? de ce sa nu iau linistit de pe okazii din Buc.? mascotte e buna si aia de 8 ron sau mai bine cea de 60 ron?
Deci tot astept o sugestie in bucuresti unde le gasesc pe toate odata, voi luati mai mult de pe site-uri?
Nu mi s-a raspuns la
- ce e tabachera
- Dar eu imi luam glamour, cele mai usoare, astea facute nu au prea mult gudron, etc?
- filtrul se ia separat? la cele de injectat filtrul e cu tot cu hartiuta?

Edited by thegreatwall, 19 February 2018 - 20:01.


#4827
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
ia scrie tabachera in google...s-ar putea sa ai o revelatie

#4828
asi89

asi89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.01.2017
salutare,

pt. thegreatwall -- poi da, noi cumparam mai mult online, de ce? pret/varietate/ si in cazul meu transport gratuit.

chiar nu vad rostul sa imi misc fizicul :))) intr-un magazin unde platesc mai mult si nu gasesc tot timpul ce doresc, asa ca aleg online un magazin de unde ma aprovizionez.

tabachera ? te referi la rolling box - aparat pentru rulat tutun cu tabachera ? atunci uite explicatia ca in acel aparat ai posibilitatea sa iti stochezi o mica cantitate de tutun nefiind nevoit sa ai la tine tot timpul si plicul cu tutun. Acel aparat face intr-un fel semiautomat tigara, adica pentru mine mai complicat poate pt tine mai simplu, introduci foita cu tutun si inchizi ,,tabachera,, de unde iti iese tigara gata facuta (vezi pe youtube tutoriale)

Iti recomand marca RAW (poate in Romania nu sunt asa populare dar au traditie si calitate mult peste orice marca de foite ) :

https://www.tuburiap...ate-rulat-tutun

https://www.tuburiap...ite-rulat-tutun

https://www.tuburiap...o/filtre-tigari

Prin urmare ai nevoie de aparat, filtru si foita + tutun :))

Nu stiu de ce toata lumea pe partea de rulat foloseste Mascotte sau Gizeh, niste marci comerciale cu preturi exagerate facute industrial la pret de nimic cu pret de raft imens (chiar credeti ca pretul ridicat fata de altele este pentru calitate )?

Daca ii sa fumez o tigara rulata, accept urmatoarele (vorbesc in numele meu):

- cu siguranta costul va fi mai mare ca si un pachet de tigari din comert
- aleg un tutun bun, premium precum Bali Shag
- foite si filtre pe gustul meu , RAW sau Elements(din orez)
- un portofel din piele naturala, sa nu am probleme atunci cand imi pun tutunul si piatra hydrostone.
- merita ? eu unul am incercat aceasta combinatie in speranta de a fuma mai putin si mai calitativ (pentru cei ce zic mai putin - da mai putin deaorece tigara rulata este o explozie de aroma cu tutun, chiar le raresti daca fumezi doar rulate si le savurezi pana la unghie :)))

#4829
thegreatwall

thegreatwall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2017
cum sa fie mai mare costul? eu auzisem ca e mult mai mic ca cele din comert si de aia vroiam. Deci nu iesi mai ieftin cu cele rulate, voi ce ziceti?
si de pe site https://www.tuburiap...ate-rulat-tutun care aparat sa il iau?

Edited by thegreatwall, 20 February 2018 - 15:13.


#4830
asi89

asi89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.01.2017
eu am vb in numele meu, si da iesi mai scump daca, cauti calitate.

poti sa fumezi ieftin si pe rulate, cumpara tutun ieftin.

Totul tine de tutun, si atentie sa fie tutun pentru rulat, nu expandat care este pentru injectat. ( pe multe site-uri scrie ca este si pentru injectat si pentru rulat ) nu este corect.

pentru rulat iti dau eu cateva marci bune de ales : Stanley, Bali Shag, Mac Baren (este ieftin) , Robert Mcconnell special London si Red Bull (atentie la A-TYPE este tocat)

https://www.tuburiap...-79-mm-reglabil -- pe acesta il am eu, eu am foite 1 1/4 size (78 mm lungime)

Edited by asi89, 20 February 2018 - 16:10.


#4831
pink_panther73

pink_panther73

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.02.2018
Red Bull A Type este pentru pipa, Asi! Am "furat-o" si eu, dar, altfel, tutunul este chiar misto! Eu fumez in mod regulat Mac Baren Halfzware si mai nou am incercat (la recomandarea unui prieten) sa rulez tigarete din tigari de foi PROMPT. Super tutun pentru categoria sa de pret! Dar ma intorc la Mac Baren, un plic imi ajunge cam 3-4 zile (29/3=10 lei/zi). Din tigarile de foi fumez cca. saptamana (+/- 1 zi) (13lei/pachet/7 zile=aprox. 2 lei/zi). Prefer variantele anterioare decat sa fumez 16 lei/zi si sa miros a mahoarca de bodega! (Inainte de a ma apuca de rulat, fumam Dunhill FC Blue.)

Prin urmare, parerea mea este ca iesi oricum mai avantajos sa fumezi "rulate", chiar daca tutunul pentru rulat este mai scump, cu o conditie: sa nu fii fumator de peste un pachet pe zi. Atunci, da, ajungi la costurile zilnice ale tigaretelor traditionale! Dar chiar si-asa, nu se compara calitatea tutunurilor de rulat cu cel din tigaretele traditionale. Vedeti ca a aparut si tutun de rulat PRIMUS, produs la Debrecen, Ungaria. Mi se pare ok la pret si la urmatoarea achizitie sigur o sa iau un plic sa vad care este treaba.

Toate bune,
PP

Iata link pentru tutunul primus:

https://www.okazii.r...lat primus.html

https://www.okazii.r...lat primus.html

#4832
thegreatwall

thegreatwall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2017
asi89 zici - atentie sa fie tutun pentru rulat, nu expandat care este pentru injectat. ( pe multe site-uri scrie ca este si pentru injectat si pentru rulat ) nu este corect.
Dar acolo https://www.tuburiaparate.ro/tutun numai asa scrie - si pentru rulat si pentru injectat... deci ce iau pentru rulat? bine, aici https://www.magazint...un-pentru-rulat sunt separat.

Deci trebuie sa iau foite pentru marimea aparatului pe care il am? dar aparatul tau pare mic, parca mai bine lucreaza alea mari gen cutie din ce vad pe youtube
Tot nu inteleg cum nu iesi mult mai ieftin, cum am si citit ca ies altii, cand sunt componentele asa ieftine, chiar si tutunul mai scump...

Edited by thegreatwall, 21 February 2018 - 00:54.


#4833
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Alea mai scurte se pot fuma pana la filtru ori e toxic?
Am vazut ca cele usoare nu prea simti pe gat nimic ca tragi, voi ce tutun cu mai putina nicotina dar care se simte stiti, daca stiti?

#4834
Fanares

Fanares

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.03.2017
Cum iesi cu rulate la bani? daca fumezi circa 2 pachete pe zi si tutunul sa zic ca e 25 lei 30g

Edited by Fanares, 27 February 2018 - 15:14.


#4835
asi89

asi89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.01.2017
salut,

depinde ce filtre si foite utilizezi, dar in principiu la foitele de 70mm cu filtre slim (lungime 15 mm) sa calculezi intre 0,5/0,6g de tutun/tigara

In rest te descurci tu mai departe cu calculele, care tin de pretul foitelor si a filtrelor pe care le alegi.

spor

oliviu41 - mikromatic duo nu injecteaza tigari lungi (100 mm), doar filtre lungi, adica filtre de 15 mm sau 25 mm lungime.

Edited by asi89, 27 February 2018 - 16:42.


#4836
Fanares

Fanares

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.03.2017
Lasa teoria vb de practica

#4837
asi89

asi89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.01.2017
auzi teorie mica,

ai face bine sa experimentezi pe cheltuiala ta, sau sa citesti cateva pagini din forum.

sau pentru tine : da cu siguranta ai sa fumezi mai ieftin, treci pe rulate. uite raspunsul pe care il cauti !

:-:

Edited by asi89, 28 February 2018 - 23:33.


#4838
Fanares

Fanares

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.03.2017
:))) suferi un pic de tine

#4839
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
da chiar, a calculat cineva, iesi mai ieftin cu astea facute acasa sau nu? si cam cu cat mai ieftin sau e o suma infima?

#4840
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Din injectate, iesi sigur, Cat de date, depinde de tutunul folosit, tuburi, transport, masina folosita, etc.
Calcul simplu, din Pegasus, dintr-o cutie de trabuce, scoteam minim 60 tigari, deci 3 pachete. 13/3=4.33 lei/pachet. Adauga pretul tuburilor, sa zicem 0.55/pachet si ajungi la 4,88 lei.
Din OHM, iesi cam la 5 lei fara tuburi, dar e mult mai bun.
Pune si amortizarea masinii, eventual si munca ta si nu cred ca treci de maxim 7 lei pe pachet.
Cat mai e un pachet acum ? 17 lei ?
Deci ar fi cam 10 lei pe pachet, castig net.
Daca te descurci sa comanzi tutun direct din USA, castigul creste si mai mult.

#4841
Fanares

Fanares

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.03.2017
Cum am putea lua si noi ohm.fara acele taxe de care se scrie cu cateva pagini in urma

#4842
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
de ce iesi mai ieftin cu injectate?
cum din USA? prin ebay? nu stiu ce cuvinte sa caut acolo, nu gasesc tutun pe ebay. A, sau din magazine online din USA? stii vreunul?

Edited by tarzaan, 02 March 2018 - 13:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate