Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#4807
pink_panther73

pink_panther73

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.02.2018
nu fac reclama, dar sunt si multi vanzatori pe net care nu actualizeaza informatiile sau imaginile produselor pe care le vand. Comanzi ceva si cand soseste produsul constati ca nu are acelasi design cu produsul prezentat in poza de prezentare. Nu ti s-a intamplat pana acum?

#4808
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

 pink_panther73, on 18 februarie 2018 - 11:53, said:

nu fac reclama, dar sunt si multi vanzatori pe net care nu actualizeaza informatiile sau imaginile produselor pe care le vand. Comanzi ceva si cand soseste produsul constati ca nu are acelasi design cu produsul prezentat in poza de prezentare. Nu ti s-a intamplat pana acum?

Nu m-am referit la tine, m-am referit la cel ce vinde!! Tocmai la asta m-am referit la chestia cu reclama, comanzi ceva si primesti altceva....

 pink_panther73, on 18 februarie 2018 - 11:49, said:

iata si descrierea acestui vanzator de pe okazii.ro

https://www.okazii.r...kr o matic.html

nu stiu nimic . poate ai noroc sa gasesti pe cineva din forum care foloseste / a folosit modelul respectiv. Eu imi fac tigari rulate. Nu mai injectez tutun in tuburi de 2 ani. Mi se pare mai comod sa mi le rulez.

este electric? parca asa vad pe o descriere.

Mikromatic e manual, Powermatic este electric, dar si pretul dublu.....

Edited by oliviu41, 18 February 2018 - 12:24.


#4809
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007

 Amethysst, on 18 februarie 2018 - 10:33, said:

Eu înainte fumam Dunhill negru și singurul tutun (din cele încercate de mine până acum) care se apropie de tăria lor e Benson&Hedges Black.
Cumperi de pe "tutungerie online-tutun ieftin"? Sunt unguresti? Si eu fumam Dunhill negru dar in general e greu de gasit tutun volume mai strong si de o oarecare calitate pe aici. Daca asta e sursa, as mai avea o singura nedumerire: zic ei ca nu are sens sa mai tipe clientii dupa volume mai mari de 50 gr pentru ca normele UE o interzic. Ceea ce este complet fals si poate verifica oricine, oricand. Poti sa confirmi sursa?

#4810
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

 florin cfs, on 18 februarie 2018 - 14:46, said:

Cumperi de pe "tutungerie online-tutun ieftin"? Sunt unguresti? Si eu fumam Dunhill negru dar in general e greu de gasit tutun volume mai strong si de o oarecare calitate pe aici. Daca asta e sursa, as mai avea o singura nedumerire: zic ei ca nu are sens sa mai tipe clientii dupa volume mai mari de 50 gr pentru ca normele UE o interzic. Ceea ce este complet fals si poate verifica oricine, oricand. Poti sa confirmi sursa?
Ce parere ai de tutun Ohm Blue? Ai incercat? Caut un tutun sa se apropie de taria Kentului(lung, clasic)

#4811
Amethysst

Amethysst

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.12.2017

 florin cfs, on 18 februarie 2018 - 14:46, said:

Cumperi de pe "tutungerie online-tutun ieftin"? Sunt unguresti? Si eu fumam Dunhill negru dar in general e greu de gasit tutun volume mai strong si de o oarecare calitate pe aici. Daca asta e sursa, as mai avea o singura nedumerire: zic ei ca nu are sens sa mai tipe clientii dupa volume mai mari de 50 gr pentru ca normele UE o interzic. Ceea ce este complet fals si poate verifica oricine, oricand. Poti sa confirmi sursa?
Eu trec vama și îmi iau tutunul din Mako. Am întrebat dacă nu au și pungi mai mari, dar mi-au zis că au doar la 50 de gr. Nu știu dacă sunt reglementări UE sau pur și simplu așa se produc.

#4812
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

 Amethysst, on 18 februarie 2018 - 14:57, said:

Eu trec vama și îmi iau tutunul din Mako. Am întrebat dacă nu au și pungi mai mari, dar mi-au zis că au doar la 50 de gr. Nu știu dacă sunt reglementări UE sau pur și simplu așa se produc.
Ce preturi au in Ungaria la tutun bun, de calitate?

#4813
Amethysst

Amethysst

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.12.2017

 oliviu41, on 18 februarie 2018 - 15:03, said:

Ce preturi au in Ungaria la tutun bun, de calitate?
Benson - 1780 Ft (26.7 lei)
Marlboro Red - 1850 Ft (27.7 lei)
Marlboro Gold - 1850 Ft (27.7 lei)
Sopiane Blue - 1720 Ft (25.7 lei) - mie nu îmi place
Winston Red - 1630 Ft (24.4 lei) - e ok-ish
Rothmans Blue - 1630 Ft (24.4 lei) - e destul de fin, dar prea slab pentru mine
Austin (Red și Blue) - 1590 Ft (23.8 lei) - tutun foarte prost, dur și foarte uscat, părerea mea

Asta e singurul bon care îl mai am de când am cumpărat tutun. In general pentru un tutun bun prețul e intre 1750 Ft - 1900 Ft.

#4814
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
Nu stiu de care calitate vorbești ( adica ce fel de tutun crezi ca este de calitate ).
Eu cumpăr pentru mine camel  albastru de rulat la 30g plicul cu1080 ft.
Si pentru un prieten camel  galben de injectat la 50g punga cu 1820 ft.
Nu stiu daca sint tutunuri mai bune ca altceva nu am incercat pentru rulat. Tutunul camel  este destul de scump.  Nu cred ca este ceva tutun mai scump. Pentru  rulat  vorbesc.

#4815
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

 Amethysst, on 18 februarie 2018 - 15:15, said:

Benson - 1780 Ft (26.7 lei)
Marlboro Red - 1850 Ft (27.7 lei)
Marlboro Gold - 1850 Ft (27.7 lei)
Sopiane Blue - 1720 Ft (25.7 lei) - mie nu îmi place
Winston Red - 1630 Ft (24.4 lei) - e ok-ish
Rothmans Blue - 1630 Ft (24.4 lei) - e destul de fin, dar prea slab pentru mine
Austin (Red și Blue) - 1590 Ft (23.8 lei) - tutun foarte prost, dur și foarte uscat, părerea mea

Asta e singurul bon care îl mai am de când am cumpărat tutun. In general pentru un tutun bun prețul e intre 1750 Ft - 1900 Ft.

 rahan72, on 18 februarie 2018 - 15:36, said:

Nu stiu de care calitate vorbești ( adica ce fel de tutun crezi ca este de calitate ).
Eu cumpăr pentru mine camel  albastru de rulat la 30g plicul cu1080 ft.
Si pentru un prieten camel  galben de injectat la 50g punga cu 1820 ft.
Nu stiu daca sint tutunuri mai bune ca altceva nu am incercat pentru rulat. Tutunul camel  este destul de scump.  Nu cred ca este ceva tutun mai scump. Pentru  rulat  vorbesc.

Ma intereseaza un tutun apropiat ca tarie de Kent lung. Nu imi plac tigarile slabe ,dar nici cele exagerat de tari, dur. Din ce am discutat cu unii, Virginia s-ar apropia de Kent, dar nu stiu care Classic, Golden.... Nu stiu daca Ohm Blue e destul de tare. Ma refer numai la tutun pentru injectat.

Edited by oliviu41, 18 February 2018 - 15:51.


#4816
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
Dupa ce o sa te apuci de injectat tigari, kentul o sa ti sa para mahoarca. Asta daca nu cumperi tutun vrac. Aproape orice tutun ai cumpara ( si vezi ce cumpara altii care au facut experiente pe banii si plaminii lor  si aici le multumesc ca ne-au impartasit experientele lor cu diferite tipuri de tutun, ca si eu am injectat vreo 2 ani si de 2 ani am trecut la rulate) cu un pret peste medie este mai bun ca si kent-ul. Sa revi cu un feedback.

#4817
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

 rahan72, on 18 februarie 2018 - 16:07, said:

Dupa ce o sa te apuci de injectat tigari, kentul o sa ti sa para mahoarca. Asta daca nu cumperi tutun vrac. Aproape orice tutun ai cumpara ( si vezi ce cumpara altii care au facut experiente pe banii si plaminii lor  si aici le multumesc ca ne-au impartasit experientele lor cu diferite tipuri de tutun, ca si eu am injectat vreo 2 ani si de 2 ani am trecut la rulate) cu un pret peste medie este mai bun ca si kent-ul. Sa revi cu un feedback.
Chiar nu stiu cu ce tutun sa incep. Ma gandeam Ohm Blue, are pe okazii de vanzare cineva. E produs in SUA. Si nu, nu vreau vrac!!!

Edited by oliviu41, 18 February 2018 - 16:15.


#4818
pink_panther73

pink_panther73

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.02.2018
In Ungaria, prin lege, cantitatea maxima la care se poate pune pe piata tutun ambalat pentru rulat/injectat este 50 grame. Este reglementare a Guvernului maghiar si nu norma europeana.Tutunurile si articolele pentru fumatori se vand NUMAI in tutungerii dedicate. O tutungerie la 3000 de locuitori!

#4819
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
cineva care face tigari bune ieftine, poate sa-mi arate si mie cum se fac, ne intalnim si imi arata cum de unde ce ia, sa fac exact ca el, mersi mult, eu stau in militari bucuresti

#4820
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008
Cum se intretine tutunul(eventual in punga originala sau nu?) pentru ca sa nu se usuce, sa se mentina pana se consuma?

#4821
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
- felie de mar
- piatra speciala
- burete umed
- pompita cu apa

#4822
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007

 oliviu41, on 19 februarie 2018 - 00:16, said:

Cum se intretine tutunul(eventual in punga originala sau nu?) pentru ca sa nu se usuce, sa se mentina pana se consuma?
danyel61 si alti fumatori inraitiPosted Image ca el au dezbatut acest subiect de zeci de ori (apropo, seniori si moderatori, poate ar fi bine sa introduceti si problema asta in ghidul din "pagina de garda" + un eventual update general- cand aveti timp evident). danyel61 ti-a raspuns concret dar despre metode trebuie sa citesti. Cat despre punga originala, da, acolo trebuie tinut tutunul. Daca este de mare volum, scoti fractii pe care le amesteci/tubezi/etc si lasi restul sigilat. Cu cat mai putine deschideri, cu atat mai bine. Nu deschizi punga mare ca sa-ti faci cinci tigari. Scoti o cantitate mai mare, faci tigari si mai pui ceva tutun intr-o cutie ce poate fi inchisa etans la care lipesti pe capac in interior un mic buretel sau un tampon din cele folosite de doamne pentru demachiaj. Daca tutunul iti pare uscat, pui 5-6 PICATURI de apa si gata. Asta este valabil pentru mici cantitati de tutun, de genul 20-30 tigarete. Exista solutii oarecum distincte pentru a prezerva calitatea tutunului vrac sau a tigaretelor deja umplute/rulate.

#4823
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
nu stiu de ce a sugerat sa fie unite posturile, ca se abat de la intrebarile celui care le pune.
Deci vreau sa fac si eu, ce sa aleg, injectate sau rulate? cineva zicea de rau de cele injectate.
Si pt cele rulate de ce ai nevoie? am gasit că:

1 x punga de tutun
1 x punga filtre slim
1 x cutie foite slim
1 x dispozitiv infasurat tigari
1 x tabachera metal

pai de ce, filtrele sunt separat de foite? la cele cu injectat sunt impreuna?
Ce e tabachera?

Deci gata, pot sa incep, o sa-mi iau astea, e ok? :

https://www.olx.ro/o...html#77d84c41f1

https://www.olx.ro/o...d_at=1801206135

sau de unde sa iau? nu de pe site-uri? sunt si magazine?
Dar eu imi luam glamour, cele mai usoare, astea facute nu au prea mult gudron, etc? tabac tot de pe net banuiesc ca iau, se gaseste mai usor?

Edited by tarzaan, 19 February 2018 - 18:41.


#4824
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Orice magazin care se respecta are și site, pentru a vinde celor ce nu au magazine in localitatea lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate