Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

de ce preferati ob de 35 mm in loc de cel 50 la nikon?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View PostKroghy, on 17 februarie 2014 - 21:30, said:

Eu folosesc 18-140. Obiectiv cu focala fixa in 2014 este echivalent cu masochismul. Din punctul meu de vedere un obiectiv fara zoom este din anii 1950. Pacaleala ca e luminos tine marketing. Un aparat mai bun cu iso mai curat bate un obiectiv luminos.
good one :-)) e valabil pentru cei comozi (să nu zic altfel) şi neinteresaţi de fotografie în general (o ştii p-aia cu vulpea şi strugurii?). ZUM poţi face "din picioruşe" în schimb câmp de profunzime precum la f:2,0-f:1,4... (nu mai fac referire la calitatea unui ob.cu lungime focală fixă, etc.) mai greu poţi avea de unde limitarea în privinţa creativităţii ;-) Nu mai zic de dimensiunea şi greutatea unui ZUM faţă de un ob.cu focală fixă ;-) En fin, "mare şi negru" văd că încă prinde... noroc că nu la fotografi.

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
de ce sa fac zoom din picioruse cand cu doar cateva mii de ron sa fac zoom din inel?
eu tin prea mult la burtica mea in care am investit mult ca sa fac zoom din picioruse
imi asez funduletul comod pe banca si fac zoom din intel pana in capatul opus al parcului si fac poze la copiii care alearga
ce obiectiv ar trebui sa am ca sa prind si aproape si la distanta mare in parc? mi-ar trebui minim 2-3 fixe la care sa muncesc mai mult cu schimatul decat sa ma bucur de vremea frumoasa
e mult mai comod cu obiectiv cu zoom, 18-140 e foarte bun, 18-300 e ideal dar cam scump
obiective fara zoom nu as folosi nici daca as avea o geanta de obiective toate gratis, mi se pare mult prea primitiv

Edited by Kroghy, 17 February 2014 - 22:35.


#21
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Hai domne fii serios. Acum ca nu te-ai prins tu de anumite chestii, nu trebuie sa te falesti cu asta. Personal iti respect punctul de vedere dar totodata stiu ca inca nu ai inteles treaba asta cu impozatul si de aia iti permiti asemenea asertiuni  de neofit.

Edited by nenis, 17 February 2014 - 22:37.


#22
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

obiective fara zoom nu as folosi nici daca as avea o geanta de obiective toate gratis, mi se pare mult prea primitiv

Ai perfecta dreptate. Si reprezinti felul de gandire al majoritatii.

Si, la fel cum efortul de a face doi-trei pasi sa incadrezi ti se pare prea mare si ca atenteaza la burtica lucrata din greu, la fel si efortul de a intelege ca lumea nu se rezuma doar la tine si la felul tau de a fii atenteaza la grasimea stransa din greu in jurul creierului.

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Un f1.2 il poti inchide la f/8, un f/8 nu-l poti deschide la 1.2 nici nici: https://www.google.r...iw=1680&bih=921

Insa daca chiar nu iti trebuie 1.2 sau fix, nu vad dece ti-ai lua, adica aduce numa probleme.

Edited by crokodilu, 17 February 2014 - 23:51.


#24
odinro

odinro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 09.06.2010

View PostGiully4u, on 17 februarie 2014 - 22:11, said:


Diafragma mai mare nu inseamna doar lumina mai multa, inseamna si DOF mai ingust, ceea ce pt portrete e mai indicat. Bine, asta daca vrei ceva artistic. Dar daca nu vrei, nu iei dslr... cred.

chiar sunt curios de dof-ul ala cat te ajuta daca ii iei numai nasul si ochii in clar la portret si restul blurat...vad eu ca tot va trebui sa inchida diafragma pt a avea subiectul ok. Iar partea cu artisticul...defineste-o...ce o fi aia? colegul burlan tot nu a spus ce intentioneaza sa pozeze

#25
Giully4u

Giully4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.03.2007
Nu trebuie sa tragi de la 50cm ca sa ai doar 2cm de DOF. Pe d5100, la 50mm f:1.8, 1m pana la subiect ai ~20cm de clar. Cred ca e destul.

Bineinteles, daca vrei sa se inteleaga ce e prin fundal, poti sa inchizi diafragma.
Cum zicea si Crokodilu`, daca ai f1.8 poti sa inchizi la f5.6, invers nu.

Quote

imi asez funduletul comod pe banca si fac zoom din intel pana in capatul opus al parcului si fac poze la copiii care alearga

Ce aiurea suna asta :D :D :D :D

Edited by Giully4u, 18 February 2014 - 01:59.


#26
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 08.01.2010

View PostKroghy, on 17 februarie 2014 - 21:30, said:

Eu folosesc 18-140. Obiectiv cu focala fixa in 2014 este echivalent cu masochismul. Din punctul meu de vedere un obiectiv fara zoom este din anii 1950. Pacaleala ca e luminos tine marketing. Un aparat mai bun cu iso mai curat bate un obiectiv luminos.
Inseamna ca sunt masochist pentru ca trag numai cu fixe sau poate mai e o sansa ca tu sa nu fii inteles inca fotografia.

#27
SinDaniella

SinDaniella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.10.2012
Interesante opinii... sa ma bag si eu ... nu se compara sharp-ul dat de obiectivele fixe cu cel dat de obiectivele cu zoom

#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Am pozat odata niste dansatori, de la balcon, cu f/1.4-f/2.0 (era ~ bezna) si DoF-ul n-a fost o problema, distanta fiind mare.

#29
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Interesante opinii... sa ma bag si eu ... nu se compara sharp-ul dat de obiectivele fixe cu cel dat de obiectivele cu zoom

Ba in generatiile mai noi se cam compara :D.

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
eu nu am avut probleme cu sharpness-ul, cea mai mare problema a mea a fost utilitatea si comoditatea

#31
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
bogdane.... StefanSC in mod sigur nu  se refera la 18-135

#32
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
18-55 atunci?

Edited by Kroghy, 19 February 2014 - 07:48.


#33
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013

View PostSinDaniella, on 18 februarie 2014 - 21:35, said:

Interesante opinii... sa ma bag si eu ... nu se compara sharp-ul dat de obiectivele fixe cu cel dat de obiectivele cu zoom
Asta poate pentru ca nu ai testat un obiect profi de la Canikon, care sunt foarte sharp aproape de la deschiderea maxima, ca acolo conteaza, si pe toata plaja focala. :)
Majoritatea care au un fix 35/50mm, au in rest ori obiective kit ori altele care clar sunt sub cele fixe dpdv al calitatii imaginii, de aici si comparatia nu tocmai corecta.

La f/8, probabil nici nu o sa vezi diferente intre 18-55 si 50mm fix... Dar asta e alta discutie.

#34
SinDaniella

SinDaniella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.10.2012
Ai dreptate nu am testat nici un obiectiv din categoria pro... eu vorbeam de obiectivele pe care ni le putem permite marea majoritate. Daca nu ar conta banutii am avea toti Hasselblad :D

#35
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Daca nu ar conta banutii am avea toti Hasselblad

Permite-mi sa te contrazic din nou... nu toti tragem peisagistica de pe trepied sau modele in studio.

Unora ne place sa tragem pasari in teren sau sport pe stadion sau fotografie de strada :D. Ca atare, nu ne-ar interesa Hasselblad.

#36
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Meh. Da-mi un 18-200 f/2.0, sharp, cu culori si contrast frumoase, cu bokeh placut si usor si renunt la toate fixele care m-au rupt de bani. Nu ma pune insa sa car un 70-200/2.8 IS II, care sa-mi rupa umarul la nunti, doar pentru ca pot sa nu fac zoom din picioare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate