Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

de ce preferati ob de 35 mm in loc de cel 50 la nikon?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Poti incepe cu un sigma 18-35 f1.8.

#38
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 08.01.2010

View Postmiromulus, on 19 februarie 2014 - 11:33, said:

Meh. Da-mi un 18-200 f/2.0, sharp, cu culori si contrast frumoase, cu bokeh placut si usor si renunt la toate fixele care m-au rupt de bani. Nu ma pune insa sa car un 70-200/2.8 IS II, care sa-mi rupa umarul la nunti, doar pentru ca pot sa nu fac zoom din picioare.

Presupunand ca s-ar putea crea un astfel de obiectiv, pe langa faptul ca va fi mult mai mare decat un 70-200, va fi si mult mai greu,
70-200mm este aproape obligatoriu pentru nunti (versatil, optica de top, calitate a imaginii, distanta de fotografiere neintruziva, suficient de rapid pentru noile aparate etc) si nu e deloc greu, dupa ce te obisnuiesti in cateva zile cu el.
Daca esti fata si ai 1.50/40kg poate e greu, in rest nu ai scuze.

#39
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
cumulus ai o marota domne cu muschii astia. Nu stiu ce trup atletic ai tu dar parerea mea este ca problema se pune la timpul  lung de utilizare si la cei mai costelivi si la cei mai musculosi si puternici asa ca tine. Adicatelea problema este ca daca il tii mult, eu stiu cateva ore in mana sau de gat, il simti greu  si nu  e greu daca faci cateva pozici acolo.

#40
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009

View Postmiromulus, on 19 februarie 2014 - 11:33, said:

Nu ma pune insa sa car un 70-200/2.8 IS II, care sa-mi rupa umarul la nunti, doar pentru ca pot sa nu fac zoom din picioare.
Si poti inlocui un 200 mm cu un 35 sau 50 mm doar facand zoom din picioare?

#41
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Si poti inlocui un 200 mm cu un 35 sau 50 mm doar facand zoom din picioare?

Nu, dar 200mm/ 180mm f2.8 nu sunt obiective chiar mari :D.

#42
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Acuma voi trebuie sa tineti seama, mai ales ca sunt si incepatori pe aici (probabil SinDaniella), dar si atoate-stiutori cu burtica, ca totusi nu e chiar simplu sa lucrezi cu obiective fixe aproape la orice de fotografie; poate in afara de macro/close-up, produs, studio si (cateodata) peisaj. Or fi si altele. Intrucat situatiile nu prea te astepta sa faci zoom-ul cu pingeaua; trebuie sa cam anticipezi ce se comite in jurul tau ca sa iei pozitie din timp. Nu e tocmai simplu. E de transpirat, din cauza concentrarii in primul rand, nu neaparat din cauza efortului din pingea. Dar daca iti iese - atunci rezultatele pot rasplati efortul.
Deci problema dificila nu e zoom-ul din pingea. Ci anticiparea momentului. Trebuie pisiu zdravan pentru asta in spatele camerei.

Edited by calexe, 19 February 2014 - 19:10.


#43
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
cumulus, intreaba cati fotografi de nunta au dureri de incheieturi, ceafa, gat, coloana, etc. Din punctul meu de vedere, nu ai nicio scuza sa fi comod in dauna sanatatii. Ca "exercitiu", ia o sticla de apa de 2.5 kilograme, atarn-o de gat o zi intreaga (si o noapte) si mai si ridic-o la ochi de 2-3,000 de ori. Si dupa aia repeta experienta. De 20-30 de ori pe an.

Danny, evident ca nu poti inlocui un tele cu un wide. Dar poti avea cu tine si un 85, 100, 135, dupa preferinte. Poate chiar mai multe. Un 85 la interior, un 135 pe afara. Fiecare cum se descurca mai bine. Sau un 24-105 f/4.0 si nu mai ai nevoie de nimic Posted Image

Calexe, ai dreptate. Daca la street sau eveniment nu anticipezi, nu te salveaza niciun zoom. Pana dai de inelul de "zoom", s-a incheiat momentul.

Edited by miromulus, 19 February 2014 - 19:54.


#44
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postmiromulus, on 19 februarie 2014 - 19:52, said:

cumulus,.............................Ca "exercitiu", ia o sticla de apa de 2.5 kilograme, atarn-o de gat o zi intreaga (si o noapte) si mai si ridic-o la ochi de 2-3,000 de ori. Si dupa aia repeta experienta. De 20-30 de ori pe an.

.
Posted Image da da  si sa faca asta in salbaticie.

Edited by nenis, 19 February 2014 - 20:08.


#45
odinro

odinro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 09.06.2010
nu e cine stie ce.
am carat la gat vara/iarna  zenit cu pentacon 200 prin munti si nu am patit nimic. si cantareste ceva
o sa ma bag ca incepatorul in discutia asta: daca ai drag de pozat, in salbaticie, nu conteaza cat cantareste echipamentul...daca ti se pare greu bagajul, va ramane acasa sticla cu suc, berea, mp3-ul, vodca si mai stiu e care dreaq obiect inutil....si nici traseul nu va parea greu.

#46
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postnenis, on 19 februarie 2014 - 20:03, said:

Posted Image da da  si sa faca asta in salbaticie.

In salbaticie nu stiu cum e dar la nunta nu e foarte fericit. Pe langa greutate, te mai si pocnesc tot felul de prosti (scuze, invitati chercheliti) peste obiectiv, daca nu esti atent.

odin, incearca o nunta. O sa vezi la ce ma refer. Miresele functioneaza pe adrenalina. Fotograful nu prea.

Edited by miromulus, 19 February 2014 - 21:17.


#47
odinro

odinro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 09.06.2010
Nu te contrazic; am pozat botezul baiatului unei prietene si din toata afacerea eu am iesit cel mai stresat.

#48
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 08.01.2010

View Postmiromulus, on 19 februarie 2014 - 19:52, said:

cumulus, intreaba cati fotografi de nunta au dureri de incheieturi, ceafa, gat, coloana, etc. Din punctul meu de vedere, nu ai nicio scuza sa fi comod in dauna sanatatii. Ca "exercitiu", ia o sticla de apa de 2.5 kilograme, atarn-o de gat o zi intreaga (si o noapte) si mai si ridic-o la ochi de 2-3,000 de ori. Si dupa aia repeta experienta. De 20-30 de ori pe an.
Am un obiectiv care singur e mult mai greu decat acea sticla asa incat stiu ce vorbesc. Si il car toata ziua pe distante mari, si sa stii ca m-am obisnuit. Lipsa conditiei fizice e un alt mod de a fi comod pana la urma.

Revenind la discutie 50mm il gasesc prea lung pe crop, ca atare si eu l-am inlocuit cu un 35mm si nu mi-a parut rau deloc.

#49
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Cu ce te salveaza conditia fizica de dureri de coloana, in zona cefei si a gatului, dupa cum raporteaza majoritatea colegilor?  Eu am avut dureri serioase in incheietura umarului, care nici ea nu are nicio treaba cu musculatura. De atunci am trecut la fixe. Sunt fotografi de nunta cu hernie de disc sau cu incheieturile trecute prin operatii (nervi, ligamente). Cum isi pot proteja ligamentele facand bicepsul mare? Adevarat, majoritatea merg in continuare pe ideea de zoom, chiar si dupa astfel de probleme. Poate o fi ceva in treaba asta. Eu nu am avut probleme sa ma descurc cu fixele.

p.s. Obiectivul ala il cari tu toata ziua dar as pune pariu ca nu atarna de gatul tau 20-24 de ore legate. Ultimele ore sunt cele mai nenorocite. Alea de dincolo de 12 noaptea.

Edited by miromulus, 20 February 2014 - 12:22.


#50
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
DIscutia despre obiective si conditie fizica ma duce cu gandul la argotica unor pustani de la mine din cartier, mari pasionati de sala/tras de fiare. Si il intreb pe cumulus cu formularile lor.. Cat ai fratie in brat ?Posted Image  (circumferinta bicepsului). Cu cat bagi piept?Posted Image  (impins culcat pe banca orizontala).
Am bagat si io la un moment dat o  nunta full si e jale .. Pe scurt a doua zi eram praf cu spatele si cu picioarele.Mergeam parca eram impaiatPosted Image

Edited by nenis, 20 February 2014 - 12:42.


#51
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Cand va zic sa va luati pentax + limited (acum a aparut si zoomul), voi nu si nu , batman, batman... Batman forever atunci Posted Image

Quote

a doua zi eram praf
Si daca nu faci miscare deloc si alergi odata dupa autobuz tot faci febra musculara, darmite sa stai o zi si o noapte sa topai ca sa cauti unghiuri si sa tot ridici aparatul la ochi. Probabil cu antrenament (si daca n-ai alte probleme medicale) nu te mai resimti a doua zi. Am incercat si eu odata in tinerete o luna la sala, dupa aia alergam si ridicam pietre ca zmeul, mi se pareau usoare, dar acum e cam greu. Probabil ar trebui sa iesim la pensie sau ceva.

Edited by crokodilu, 20 February 2014 - 12:55.


#52
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

DIscutia despre obiective si conditie fizica ma duce cu gandul la argotica unor pustani de la mine din cartier, mari pasionati de sala/tras de fiare. Si il intreb pe cumulus cu formularile lor.. Cat ai fratie in brat (circumferinta bicepsului). Cu cat bagi piept?(impins culcat pe banca orizontala).

Pai cat sa aiba la brat... are 500mm :D
Si la piept baga cu 1/2000 minim. Mai ales la pieptul de rata si de mistret :P

#53
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 08.01.2010

View PostStefanSC, on 20 februarie 2014 - 12:57, said:

Pai cat sa aiba la brat... are 500mm Posted Image
Si la piept baga cu 1/2000 minim. Mai ales la pieptul de rata si de mistret Posted Image

:)

#54
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 15.11.2005
Curios rau ce se petrece pe aici.Posted Image
Nici eu nu sunt pentru prime dar ma rog, chestie de gusturi Mai mult, am vazut o gramade de profesionisti fara prime, asa ca nu cred ca nu esti fotograf daca nu iti pui un fix pe aparat. Si eu am avut dar  le-am vandut.
Ce nu inteleg eu este de ce marea majoritate de obiective second hand sunt cele cu focala fixa? Daca sunt asa de super, de ce toata lumea se inghesuie sa le vanda?
Bineinteles, in afara de diafragma mare care  care oricum o micsorezi ca devine soft, asadar cu un zoom de 2.8 cu un VR decent ajungi la aceleasi rezultate,dar ai avantajul net de mobilitate.
Chiar nu vad  logica.

Edited by Mondeo, 20 February 2014 - 19:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate