Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Amplificator / preamplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
popamare

popamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2010
Salutare

Am o intrebare pentru cei cu experienta, ca sa nu stric ceva sau, eventual, sa nu ma chinui degeaba pe frigul asta... anume: merge combinatia   amplif Alcad AM-417 (cu sursa AL-105) + preamplificator LNA188 ?

Ampliful cu sursa sunt aici http://www.antech.ro/?cat=p&page=8
Preampliful este aici http://www.dipolnet...._32db_B4010.htm

Antena este ATX 91 de aici http://www.dipolnet....tx-91_A3710.htm

Intreb pentru ca pe amplificator exista optiunea "+12v preamplif" si as vrea sa o folosesc daca ofera castig/performanta superioara


Multam

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Depinde  ce anume vrei sa amplifici, tv+radio, sau doar tv. Legarea in cascada, nu da rezultate bune de obicei, existand riscul  de intrare in oscilatii, interferente intre montaje, neadaptari de impedante, care nu justifica folosirea  mai multor  tipuri de amplificatoare. Ideal este sa ai un amplificator montat pe dipol, pentru obtinerea unui raport zgomot/semnal cat ma bun, la o amplificare  suficient de mare pentru a putea folosi si un spliter care sa distribuie semnalul la mai multe aparate de receptie.

#3
popamare

popamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2010
pe amplificator sunt folosite toate intrarile/iesirile ( 2xAtx91 , 1xFM antena , 1xYagi )

Ampliful e prins pe o teava si la el sunt conectate antenele de mai sus prin cablu coax de diferite lungimi. Acele preamplificatoare ar urma sa stea in cutiile antenelor Atx, amplificatorul dispunand de functia +12v pt preamplificator pe fiecare din intrarile UHF (pe care sunt Atx-urile)...

De la amplificator cobor cu un singur cablu la sursa din casa.

Edited by popamare, 08 January 2014 - 11:58.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vei avea mari probleme cu egalizarea nivelelor de semnal diferite si cu armonicile acestora, care se vor "incaleca" unele peste altele, avand de suferit calitatea imaginii, in final. Nivelul semnalelor care intra in amplificator trebuie sa fie aproximativ egal, ceea ce nu-i usor de obtinut, decat cu amplificatoare reglabile sau cu atenuatoare, ceea ce complica tot sistemul si creste mult pretul.

#5
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
Depinde de nivelul semnalelor tv din zona unde locuiesti ...acelasi amplificator l-am folosit pe reglaj minim (22 db) cu un preamplificator la 14 db .Daca reglam spre 38 db apareau oscilatii .In cazul tau 32db pe preamplificator poate sa fie prea mult .

Edited by qazwsxqazwsx, 08 January 2014 - 13:18.


#6
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 qazwsxqazwsx, on 08 ianuarie 2014 - 13:17, said:

Depinde de nivelul semnalelor tv din zona unde locuiesti ...acelasi amplificator l-am folosit pe reglaj minim (22 db) cu un preamplificator la 14 db .Daca reglam spre 38 db apareau oscilatii .In cazul tau 32db pe preamplificator poate sa fie prea mult .
Si putin si de antena folosita, cred...

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Este o conditie normala sa folosesti antene cu castig cat mai mare, tocmai pentru obtinerea acelui raport semnal/zgomot  cat mai bun, O antena cu castig mic, poate ajunge sa introduca in lantul amplificator un zgomot pe care sa nu-l mai poti elimina suficient.

#8
popamare

popamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2010
ok

am probat cu preampliful pus si.... nimic, nada !  Am revenit la conifguratia veche... Probabil va trebui sa pun fliltru de rejectie pe una din antenele atx, deoarece, doar cu un atx pe veriical am semnal si calitate 100%, iar dupa ce conectez si a 2-a antena atx care e in pozitie orizontala, pierd din calitate pe canalul 30 , dar si pe cele de la bulgari... In timp ce pe 54 si 59 am 100% .  Hmmmm

Nu e nici o problema, am canalele ProTv HD si Sport.ro HD si pe cablu si pe Dolce... doar ma racaie situatia :)

Astept sa vina un pic de caldura sa mai invart la ele...

#9
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
Cred ca iti trebuie asa ceva :AM-515 - AMPLIFICATOR DE CATARG 5 INTRARI B BIII+DAB BIV BV UIF CU BANDA FILTRATA

ESTE IDEAL PENTRU RECEPTIE SIMULTANA DVB-T AVAND 2 ANTENE FOLOSITE PENTRU RECEPTIA UNOR CANALE DIFERITE.

Dar mai bine folosesti cablu de coborare pentru V si O separat .

Edited by qazwsxqazwsx, 08 January 2014 - 18:07.


#10
popamare

popamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2010
cred ca si AM-417 pe care-l am face acest lucru, asta e clar din ce se vede pe ecran, fara a fi perfect insa.... Situatia ar fi ok daca n-ar mai fi situatia romaneasca de v si h. Doar la noi exista tembeli care impun standarde, oare  ?!?

Cu cabluri nu mai am cum sa cobor, deja am prea multe, plus ca ar fi incomod sa stau sa scot ba unul ba altul din cabluri ;)

Edited by popamare, 08 January 2014 - 19:23.


#11
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 popamare, on 08 ianuarie 2014 - 19:21, said:



Cu cabluri nu mai am cum sa cobor, deja am prea multe, plus ca ar fi incomod sa stau sa scot ba unul ba altul din cabluri Posted Image
Eu asa fac  ,e incomod dar e sanatos .
Si amplificatorul acela impartit pe UIF in doua ,la un moment dat or sa apara canale V sau O mai multe si atunci o sa devina inutilizabil .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate