Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

E profitabil sa-ti cumperi apartament(e) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#1
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Am citit topicul asta  si multi il sfatuiesc pe respectivul sa faca o investitie sau alta.

Stateam de curand de vorba cu cineva despre "ce as face eu daca as avea 50.000 de euro sau chiar si 100.000-150.000 de euro. Dar sa ne oprim la doar 50.000 de euro.
Persoana respectiva imi spunea ca daca ar avea o astfel de suma ar investi in apartamente "mi-as cumpara un apartament (sau doua) si l-as/le-as inchiria si as trai din dobanda".
Ne-am contrazis putin fiindca eu nu sunt de acord cu chestia asta, cum ca asta ar fi o afarece buna si sa va spun si de ce:
Simplu: rata de amortizare. Practic tu in cat timp iti scoti din chirie banii investiti ? La mine in oras cea mai scumpa chirie e de 800-1000 RON. Pai e cam mare rata asta de amortizare.

Persoana respectiva vine cu urmatorul argument: Nu conteaza rata de amortizare ca tu o data ce ai apartamentul, il poti vinde oricand chiar si cu mai scump si iti scoti banii si, in acest caz, adica in cazul inchirierii unui apartament, nu putem vorbi de rata de amortizare.

Nu stiu, care are dreptate si de ce ?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Il vinzi mai scump daca mai apare vreo bula imobiliara ... altfel cine-ti da tot mai mult pe un apartament tot mai vechi?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,405
  • Înscris: 13.01.2011
Omul ala viseaza, dar lasa-l in lumea lui  Posted Image

#4
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Dar conteaza rata de amortizare sau nu ? Are dreptate ?

Si apropo, ar fi o investitie buna asa cum zice el ? Argumentati, va rog.

Multumesc !

#5
vlad2991

vlad2991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 11.12.2013
Decat sa investesti in alta chestie, e mai sigur sa investesti in asta.

#6
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Cumperi un apartament cu 50.000 de Euro.
Daca arata naspa mai bagi ceva in el sa il faci decent.
Astepti sa isi revina economia si incerci sa iti recuperezi investitia + un profit acolo ca doar nu muncim moka.

Nu se merita, decat daca ai timp mult la dispozitie, aproximativ 5-10 ani.

Edited by Sempiternal, 05 January 2014 - 15:18.


#7
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Omul ala se gandeste ca prin chirii isi asigura un venit sigur.
In plus, locuintele sunt (relativ) usor vandabile.

Comparativ cu ce-ai putea face cu banii respectivi, nu-i o idee tocmai rea... mai ales ca prezinta o marja ridicata de siguranta.

Edited by Mocebon, 05 January 2014 - 15:24.


#8
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
@initiator...Eu nu stiu in ce oras stai tu si ce chirii sunt pe acolo dar iti spun ca cele mai bune investitii sunt in imobile.

Cit poti sa muncesti, sa tragi tare, merita sa-ti cumperi o garsoniera, doua, doar nu speri ca o sa o duci bine din pensie.

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Amortizarea presupune ca sa zic asa uzura unui mijloc de productie, pana la momentul in care acesta va fi scos di uzul economic si casat.
Din punctul asta de vedere, principial, prietenul tau are dreptate in sensul ca un imobil nu este un mijloc de productie, in adevaratul sens al cuvantului, ca sa il "amortizezi"
Spre deosebire de utilaje si alte mijloace fixe, un imobil nu se va auto-deteriora pana va fi scos din uz - in niciun caz in decurs de 10 ani sau 20 de ani ci in o perioada mult mai mare de timp, unele cladiri au sute de ani.
Acum raportandu-ne la pret, un autoturism bun dar NU de lux costa 25.000 euro.
Daca poti cumpara un apartament la valoarea a 2 autoturisme bune sau 5 autoturisme mai low cost, asta inseamna ca - zic eu - nu este o afacere tocmai rea. Ba chiar o afacere foarte buna.
Pentru ca spatiul de locuit face parte dintre nevoile primare pe care orice om are nevoie sa si le satisfaca, pe cand un autoturism, un tv mai mare, un telefon mai bun, nu sunt nevoi primare.

Edited by onlyone, 05 January 2014 - 15:25.


#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,405
  • Înscris: 13.01.2011
Cel mai bine investesti in arta, la acest moment.

#11
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
Deci „teoretizând” problema (nu îmi permit să dau sfaturi) dacă nu ai talent de „afacerist” cred că a cumpăra un apartament sau chiar aur sunt investiţii sigure!Unii cu aceşti bani poate şi-ar cumpăra o maşină care probabil în momentul în care părăseşte sediul firmei de unde a fost achiziţionată „deja” şi-a pierdut 10-25% din valoare.Părerea mea!

#12
-invata-

-invata-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 285
  • Înscris: 28.11.2013
La ce rost ai infige 50 de mii de euro intr-un apartament?
Platesti impozit, intretinere + taxe pe la notar.
O casa trebuie intretinuta si asta costa: Nu sta nimenea in apartamentul ala - raman caloriferele inchise? pai apare igrasia si trebuie investitie mare pentru renovare.
Bagi pe cineva in chirie - inevitabil o sa strice ceva pe acolo.
Vor aia sa schimbe conducte/izoleze termic blocul, traga gaze etc.... platesti - pun aia acoperis - Legea spune ca esti obligat sa platesti parte - nu conteaza ca tu stai la etajul 1.
Nu sta nimenea in apartament - tu tot platesti caldura comuna - chiar daca ai centrala.
Multe altele care imi scapa acuma.

Dincolo de toate argumentele de mai sus: Nu mai sunt bani pe piata - Banca nu mai da asa de usor un imprumut.

#13
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007
Interesant dar nimeni nu a zis nimic despre zona in care este amplasat. Evident ca un imobil amplasat intr-o zona centrala intodeaua este o investitie buna.

Edited by clon@, 05 January 2014 - 15:45.


#14
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Sempiternal, on 05 ianuarie 2014 - 15:18, said:

Cumperi un apartament cu 50.000 de Euro.
Daca arata naspa mai bagi ceva in el sa il faci decent.
Astepti sa isi revina economia si incerci sa iti recuperezi investitia + un profit acolo ca doar nu muncim moka.

Nu se merita, decat daca ai timp mult la dispozitie, aproximativ 5-10 ani.

O sa astepte 25 de ani urmatoarea bula.......are de asteptat.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003

 Krisler12, on 05 ianuarie 2014 - 15:06, said:

Nu stiu, care are dreptate si de ce ?
Aici nu exista adevar absolut ci doar individual.

#16
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
banii "investiti" in imobiliare sunt bani pierduti intrucat preturile acestora au fost mentinute artificial si cat de curand or sa trebuiasca sa se raporteze ceva mai corect la oferta

banii astia mai bine ar fi investiti in constructia unei vile decat irosirea lor pe un amarat de apartament

#17
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Pamant.

#18
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Deci, ca sa inchidem subiectul, imobiliarele au fost o investitie buna, cunosc oameni care si-au vandut apartamentele, au cumparat terenuri, le-au vandut, au luat altele, si tot asa, si a mers, riscul era destul de mic, toti alergau dupa apartamente, s-au vandut in draci, acum gata, e stop, e pa, ce se face este studiat la sange, cine vrea sa faca bani vinde, cine nu, asteapta, si o sa astepte aia 25 de ani pentru urmatoarea bula, si nu e gluma, treaba cu inchiriatul la scara mare nu prea mai merge, statul a pus impozite pe cei care au mai multe proprietati, acum au bagat si CAS parca pe chirie, desi nu stiu daca se plateste la un apartament inchiriat sau daca ai 10 pe fiecare in parte, si ca o paranteza daca te imbolnavesti te trimit la Paris, etc.Epoca frumoasa a imobiliarelor s-a dus, cand un cotet de 36 de mp avea pret de apartament in Londra, gata, adios, vrea sa investeasca? Sa cumpere la tara, casa cu pamant, minim 2500 de mp, daca vine foametea sta cuminte acolo, isi pune jumate legume jumate porumb si supravietuieste, isi sapa un put adanc si il doare la basca, doar sa aiba norocul sa nu vina aia cu gazele de sist, pentru ca atunci probabil o sa sape dupa apa in mantaua sau nucleul planetei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate