Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

E profitabil sa-ti cumperi apartament(e) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#271
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Evaziune? Fiecare face cum considera ca e mai bine pt el.
Materiale aduse pe burta? Nu, ca persoana fizica, de cand esti obligat sa cumperi pe firma daca tu vrei sa construiesti in regim propriu.
Muncitori fara acte? Da, sunt acei zilieri care azi sunt la tine si maine e la Costica la porumb. La porumb oare se duce cu contract?


#272
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Da, prietenul tau e evazionist, ia exemplul lui Negoita care tot pe persoana fizica a facut CC, si a fost executat silit. In regim propriu o construiesti pentru tine,nu faci pe banda rulanta

#273
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Da, ai dreptate, dar el nu e la nivelul lui Negoita, e un simplu om care nu se sparge in Audi sau BMV, mai greu cu autosesizarile la noi in Romania, excluzand persoane publice...

#274
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,827
  • Înscris: 13.08.2008

 redcamel, on 13 octombrie 2014 - 12:22, said:

Evaziune? Fiecare face cum considera ca e mai bine pt el.
Materiale aduse pe burta? Nu, ca persoana fizica, de cand esti obligat sa cumperi pe firma daca tu vrei sa construiesti in regim propriu.
Muncitori fara acte? Da, sunt acei zilieri care azi sunt la tine si maine e la Costica la porumb. La porumb oare se duce cu contract?

Da, dar la mai mult de 3-4 tranzactii/ an sau care au caracter regulat/ continuu, se considera activitate comerciala si se impoziteaza corespunzator. Este concurenta neloiala fata de firme.
Si pentru zilieri trebuie intocmite contracte, platite impozite ( s-a schimbat legea de curand ).

#275
justthink

justthink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.06.2006

 redcamel, on 13 octombrie 2014 - 12:38, said:

Da, ai dreptate, dar el nu e la nivelul lui Negoita, e un simplu om care nu se sparge in Audi sau BMV, mai greu cu autosesizarile la noi in Romania, excluzand persoane publice...


Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu omul, treaba lui cum lucreaza cine sunt eu sa il judec insa hai sa nu ne ascundem dupa deget si sa spunem lucrurilor pe nume. Din punct de vedere strict legal nu este in regula totul acolo. Zilierul ala care azi lucreaza la casa si maine la porumb trebuie sa isi dea cu semnatura la inceputul activitatii si la sfarsitul activitatii e liber sa lucreze unde vrea el dar exista o forma legala care trebuie intocmita. Daca nu exista acel registru de evidenta a zilierilor sau nu e completat conform cu realitatea inseamna ca nu se platesc impozite si contributii la stat pentru acel om ceea ce inseamna evaziune fiscala.

Apoi nu inteleg cum e treaba cu terenul ala concesionat. Adica primaria ramane proprietara si tu nu ai nici o garantie ca peste 25 ani se prelungeste concesiunea. Ce se intampla daca in 10 ani primaria decide sa creasca taxa sau daca in 25 ani la expirarea concesiunii decide ca ar merge o autostrada acolo.
Poate vorbesc prostii insa repet, nu m-as incurca cu asa ceva.

#276
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,827
  • Înscris: 13.08.2008

 justthink, on 13 octombrie 2014 - 14:37, said:

Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu omul, treaba lui cum lucreaza cine sunt eu sa il judec insa hai sa nu ne ascundem dupa deget si sa spunem lucrurilor pe nume. Din punct de vedere strict legal nu este in regula totul acolo. Zilierul ala care azi lucreaza la casa si maine la porumb trebuie sa isi dea cu semnatura la inceputul activitatii si la sfarsitul activitatii e liber sa lucreze unde vrea el dar exista o forma legala care trebuie intocmita. Daca nu exista acel registru de evidenta a zilierilor sau nu e completat conform cu realitatea inseamna ca nu se platesc impozite si contributii la stat pentru acel om ceea ce inseamna evaziune fiscala.

Pai si cum se numeste ceea ce fac marile companii de stat cvasifalimentare, care isi stabilesc salarii/ prime/ cheltuieli diverse mari, dar nu platesc impozitele aferente, apoi angajatii lor beneficiaza si de pensii mari, ca si cum ar fi contribuit la fondul de pensii, de servicii medicale etc.?!
Stergerea acelor datorii inseamna aruncarea acelor datorii pe spinarea contribuabililor corecti, care vor mai fi jupuiti de 2-3 piei ca sa se recupereze paguba/ gaura la buget.

Edited by vacantamijlocie, 13 October 2014 - 14:51.


#277
andreipopescu100

andreipopescu100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.10.2014

 vacantamijlocie, on 13 octombrie 2014 - 11:55, said:



Terenul in proprietate costa dublu, adica pretul creste cu 4-5K Euro, la 30K Euro fara adaos. Cu adaos de 10K (33%), ajunge la 40K Euro. Oricum e foarte putin. Multi pe aici au scris ca e imposibil.Posted Image
Mie mi se pare mult 40 k o casa la minim facuta dumnezeu stie cum, si la 10km de un oras mic...

#278
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,827
  • Înscris: 13.08.2008

 andreipopescu100, on 13 octombrie 2014 - 21:16, said:

Mie mi se pare mult 40 k o casa la minim facuta dumnezeu stie cum, si la 10km de un oras mic...

Galati nu e oras mic, ci mare, in Romania.

#279
andreaI

andreaI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2012
Eu locuiesc in Oradea, mi-am cautat 2 ani teren pt.casa, am gasit doar inafara orasului,aprox 500 mp.la 12000 euro, mi-i s-a parut foarte scum.Am renuntat la idee si ne-am cumparat un ap.nou in centrul orasului, cu o terasa mare pe care am pus flori, ma simt ca la casa, insain confortul unui apartament.

#280
raisaraisa

raisaraisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.12.2013
Andrea spune-ne te rog cati bani ai dat pe apartamentul tau? si cati metrii patrati are?

#281
dvdrw

dvdrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2007
Buna ziua!
Daca il lasi la chirie, de ce nu-l poti da gol?
Eu ma oblig sa te anunt cu minim 6 luni inainte, si-ti asigur si transportul (camion) in ziua cand pleci, sa-ti car ce vrei tu.
Cumpara-ti ce vrei, sau adu-ti de unde pleci, si respecta-ti lucru tau.
Eu ofer usa de metal, centrala si termopane. Atat timp cat ne respectam reciproc vei sta acolo mult si bine.
Intreb pentru ca toata lumea de pe topic e preocupata despre cum il mobileaza.

Inca o chestie, impozitul creste foarte mult la fiecare proprietate achizitionata, pentru toate proprietatile detinute.
Stiu pentru ca stau in apartamentul matusii care are mai multe proprietati
si platesc impozit pe apartament de 3 ori fata de cat platesc vecinii mei.
Trebuie sa caut legea impozitului, sa vad exact cat platesti si pentru ce.

#282
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010
S-a schimbat legea cu impozit diferentiat in fct de numarul de proprietati. Si vezi ca acesta e un topic zombie pe care l-ai inviat.era mort de 4 ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate