Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

E profitabil sa-ti cumperi apartament(e) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#19
-invata-

-invata-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 285
  • Înscris: 28.11.2013

View Postclon@, on 05 ianuarie 2014 - 15:45, said:

Interesant dar nimeni nu a zis nimic despre zona in care este amplasat. Evident ca un imobil amplasat intr-o zona centrala intodeaua este o investitie buna.
Nu zici rau - dar si impozitul se plateste in functie de zona - zona centrala - pretentie mai mare: Sistem de supraveghere/camere pe scara, senzori pentru becuri, contract cu firma de paza pentru interventie.
Eu stau in zona 1 din orasul meu si in toata zona cele de mai sus sunt la nivel de standard.
Iarna vine echipa si curata acoperisul de turturi.
Lucrurile astea iara costa.
Impozitul este mult mai mare in zona 1 - automat si intretinerea din cauza ca toate cele de mai sus sunt bagate in interetinere si costa.
Eu logic ca stau la mai multe adrese...

Edited by -invata-, 05 January 2014 - 15:55.


#20
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Hai sa va explic eu cum " pierzi banii din imobiliare".

Cumparat garsoniera in 2001 cu 4500$. Investitie initiala 436$.
Investitii ulterioare ~1500 de euro.

Chirii in toti acesti ani ~ 17000 de euro.

Proasta afacere!

#21
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View Postdadi272, on 05 ianuarie 2014 - 15:58, said:

Hai sa va explic eu cum " pierzi banii din imobiliare".

Cumparat garsoniera in 2001 cu 4500$. Investitie initiala 436$.
Investitii ulterioare ~1500 de euro.

Chirii in toti acesti ani ~ 17000 de euro.

Proasta afacere!

esti tare ..

cumpara tu acum garsoniere cu 4500$ cand pretul uneia  depaseste 30.000 ..... DE EURO!!!

iar de inchiriat mai gasesti sa inchiriezi la ...... toamna si cu supraimpozite cacalau

ce sa mai vb ....... superafacere Posted Image

cea mai buna investitie (pe partea cu imobiliare) este achizitia de terenuri arabile pentru ca or sa vina vremuri foarte grele in care multi nu or sa aibe nici ce pune pe masa ....... insa si aici e cu dus si intors intrucat mai mult decat sigur or sa impuna suprataxe si impozite si pt acestea ........

Edited by wide, 05 January 2014 - 16:14.


#22
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postdadi272, on 05 ianuarie 2014 - 15:58, said:



Chirii in toti acesti ani ~ 17000 de euro.

Proasta afacere!

Da, si eu m-am intepat la fel... am luat 9000 de euro pe chirie pana acum, si l-am cumparat in 2004 cu 21000 de dolari. M-am tepuit asa de tare, incat in primavara o sa mai iau o garsoniera.

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Cu 50000 cumperi doua bucate garsoniere si l-e inchiriezi
Imobilarele sunt cele mai sigure

#24
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Poate ca unii nu au vazut oportunitatea cind trebuia.

Investitia in imobiliare nu presupune o amortizare in termen scurt.

Intradevar daca iei un credit sa faci afacerea asta, ii trebuie mult timp sa se amortizeze.
Daca o faci din banii cistigati de tine, incepi sa fi vesel in scurt timp.

Asta v-am spus, trageti tare cit puteti.

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Eu, ca stau in Baia Mare, m-am uitat acum in ziar si majoritatea garsonierelor sunt intre 12.500 - 25.000 E, doua fiind mai ieftine:

6000 E - in cea mai rea zona din oras, un sir de blocuri doar cu garsoniere, de nefamilisti, o strada pe care n-as vrea sa ma prinda noaptea.
9000 E - in a doua cea mai rea zona din oras, in cartierul de tigani al Baii Mari, dar macar sunt luminate strazile. In spatele blocurilor ai pe camp satra cu colibele lor, si caii, si porcii, si carutele, iar cand au de mers in oras la cersit sau furat trec pe langa blocul tau.

Daca iei in astea doua locatii ai noroc daca poti cere 50E chiria, omul ala trebuie sa fie foarte disperat sa aleaga de bunavoie un asa apartament.

#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Cumperi in zona fara tigani
Cartierele muncitoresti sunt f bune
Transportul local trebuie sa fie aproape
Banii sa fie ai tai nu ai bancii
Asta e reteta daca vrei sa cumperi si sa inchiriezi

#27
-invata-

-invata-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 285
  • Înscris: 28.11.2013
Toate au picat de cand cu camerele la bacalaureat - Inainte veneau din judet la oras cu facultatea... acuma stai cu ele la ziar si platesti taxa pe saptamana fara ca macar sa apara cineva sa stea pe acolo mai mult de 2 luni.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Ideea e ca daca dai 30k pe o garsoniera si o dai in chirie cu 100E, incepi sa intri pe profit abia dupa 25 de ani, daca nu mai ai si alte cheltuieli pe parcurs.

#29
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008

View Postpetre69, on 05 ianuarie 2014 - 16:24, said:

Cumperi in zona fara tigani
Cartierele muncitoresti sunt f bune
Transportul local trebuie sa fie aproape
Banii sa fie ai tai nu ai bancii
Asta e reteta daca vrei sa cumperi si sa inchiriezi
Pai si eu ce-am zis mai Petre?

Edited by dadi272, 05 January 2014 - 16:32.


#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,416
  • Înscris: 13.01.2011

View Postclon@, on 05 ianuarie 2014 - 15:45, said:

Interesant dar nimeni nu a zis nimic despre zona in care este amplasat. Evident ca un imobil amplasat intr-o zona centrala intodeaua este o investitie buna.

Si aici este cu dus si intors.

In Bucuresti sint blocuri vechi, in zona centrala.

Ia sa cumperi apartament in blocul ,,Patria '', nu iti face nimeni asigurare, iar blocul ala cade la primul cutremur mare.

Practic pierzi tot, daca nu locuiesti in el, ca daca stai acolo...  Posted Image

#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdadi272, on 05 ianuarie 2014 - 16:31, said:


Pai si eu ce-am zis mai Petre?
Ai zis acelasi lucru numai ca eu am sintetizat in doua cuvinte ca sa inteleaga si scepticii

#32
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Ca sa reprezinte o investitie sigura cum insistati multi, ar trebui sa-i creasca si pretul. Ori din punctul asta de vedere nu prea vad cum e mare investitie in contextul economico-social din Romania. Ar fi fost o investitie daca il cumparai prin 2001-2003 si il vindeai in 2007-2008. Dar asta e la ghici, nu multi au facut asta atunci si poate cei care voiau sa o faca nu aveau la indemana acei bani.

Puteti spune ca e o sursa de venituri lunare, asta da, presupund ca reusesti sa-l tii inchiriat. Dar ca sa iei un imprumut de la banca, pentru a cumpara un apt. in ideea de a folosi chiria pentru plata ratei si sa-ti mai ramana ceva....not gonna happen. Pentru ca banca te face sa-l platesti de 2 ori si ceva, si la ce preturi/chirii sunt acum, nu prea iese la socoteala.

Investitie ar constitui mai degraba cumparara unor terenuri (padure?) sau case pe la tara, mai darapanate, dar la preturi de chilipir si pe care sa le transformi cumva cu ceva aport aditional de capital. Dar revenim la ideea initiala, iti trebuiesc bani in plus pentru a face asta. Tocmai de aceea in acest moment, cei  cu bani multi profita de situatia economica pentru a se imbogati si mai mult, Restul lumii se chinuie, saraceste, da faliment, etc. Life's a bitch :D

#33
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postcrisstonne, on 05 ianuarie 2014 - 16:36, said:



Si aici este cu dus si intors.

In Bucuresti sint blocuri vechi, in zona centrala.

Ia sa cumperi apartament in blocul ,,Patria '', nu iti face nimeni asigurare, iar blocul ala cade la primul cutremur mare.

Practic pierzi tot, daca nu locuiesti in el, ca daca stai acolo...  Posted Image
Nu iei in blocuri de genu asta , dale-n mortii masii de bloace ca sunt cu miile

#34
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Pentru cei care au cat de cat niste notiuni de baza de economie, fler pentru afaceri sau macar pentru a alege cu cap, sunt investitii mult mai inteligente decat a cumpara apartamente in Romania.

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,416
  • Înscris: 13.01.2011

View Postpetre69, on 05 ianuarie 2014 - 16:38, said:

Nu iei in blocuri de genu asta , dale-n mortii masii de bloace ca sunt cu miile

Zi unde ?

Cu 50 mii, sa nu cada la cutremurul mare, sa fie in buric de Bucuresti... Posted Image

#36
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postcorina_geo, on 05 ianuarie 2014 - 16:37, said:

Ca sa reprezinte o investitie sigura cum insistati multi, ar trebui sa-i creasca si pretul. Ori din punctul asta de vedere nu prea vad cum e mare investitie in contextul economico-social din Romania. Ar fi fost o investitie daca il cumparai prin 2001-2003 si il vindeai in 2007-2008. Dar asta e la ghici, nu multi au facut asta atunci si poate cei care voiau sa o faca nu aveau la indemana acei bani.
Trebuie sa analizezi situatia economica inainte de a cumpara
Daca iei pe varf de bula economica si intetionezi sa-l tii ,atunci esti prost
Cumperi pe criza si il tii
Treaba asta cand o faci tu uiti inapoi ca sa vezi cand apar bule si cand crize ,se va vedea ca este ceva sens in graficele alea
Totul e extrem de simplu doar ca trebuie un pic de home-work de cateva zile ........iar apoi te uiti la zona

View Postcrisstonne, on 05 ianuarie 2014 - 16:41, said:



Zi unde ?

Cu 50 mii, sa nu cada la cutremurul mare, sa fie in buric de Bucuresti... Posted Image
In buric nu prea sunt bloace noi ,dar iei la periferie langa metrou si esti boier
In 50 iei doua bucati si le inchiriezi imediat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate