Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Munca fara salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
silviu_n
nu m-am referit strict la situatia ta... la tine a fost rea vointa, dar daca ala... administratorul, patronul whatever... demonstra executorilor ca nu are bani (dar are debitori si trebuie sa primeasca si el la randul lui... ii luai fix boii de la bicicleta... in cel mai rau caz se mai pricopsea cu inca o amenda pe care nu avea cum s-o plateasca

Batranelul
stai jos! 2!
in primul rand m-am refertit la analfabetii care nu-s in stare sa citeasca si trimit omul la ITM cand a fost deja la ITM unde situatia e cunoscuta!
pentru stiinta ta... AMAFul nu-ti pune poprire pe conturi... ti le blocheaza!!! orice ban intre in cont, dispare instant in contul datoriei pe care o ai la bugetul de stat... asa ca tu n-ai cu ce sa platesti salarii din conturi goale! :P

#38
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 25.04.2007
Da-ti seama ca nu m-am ridicat in picioare ca sa vorbesc cu tine.
Si eu l-am trimis la ITM, insa nu sa vorbeasca, ci sa sesizeze in scris. E o diferenta mare.

Cum e si cea dintre ce am zis eu si ce ai zis tu.  O sa te las sa-ti dai seama unde gresesti, pentru ca gresesti.
Cand ai poprire pe conturi, banii din conturi nu-ti sunt automat mutati in contul datoriilor de la stat, ci doar nu mai sunt la dispozitia ta, in conditiile legii. Asta inseamna ca, pentru a-i muta in contul datoriei de la stat, tu - contribuabilul - mergi si semnezi ordinul de plata ca sa-i trimiti in contul datoriilor de la stat. ANAF-ul nu iti ia nici un ban, ci doar iti ... restrictioneaza dreptul de a-i folosi cum crezi tu de cuviinta. In conditiile popririi si a restrictionarii sumelor din conturi, POTI DEBLOCA SI DISPUNE  de sumele corespunzatoare platilor repturilor salariale ale angajatilor, in baza statelor de plata.

Ca ',' conturile firmei de paza in discutie sunt goale, asta e o chestiune pe care doar patronul firmei o stie, anajatul nicidecum. In plus daca patronul e destept, si probabil e, ca nu moare de foame ca angajatul, de la cel putin unul din clienti incaseaza cash, nu prin cont, asta ca sa aiba cash la indemana sa nu moara de foame ca 'toti saracii'.

In plus, daca nu te duce mintea sa faci bani de unul singur si mai angrenezi x angajati, stai in pana mea acasa si fa chibrite, nu mai amagi x fraieri cum ca or sa aiba ce duce acasa in ziua de salariu. Treaba unui manager este sa dea treaba angajatilor si sa le dea salariul la timp. Treaba angajatului e sa presteze dupa programul stabilit pentru suma convenita. Restul e vrajeala.

Cred ca totusi in discutia de fata sunt niste nuante pe care nu suntem cu totii capabili sa le distingem.

Edited by Batranelul, 29 December 2013 - 16:55.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Precizez ca datorita faptului ca am terminat liceul anul acesta.
Am fost luat la munca din somaj am primit de la somaj suma de 500 lei drept prima si voi mai primi dferenta de somaj la care aveam dreptul pana la 6 luni. dar trebuie sa stau la acest loc de munca minim 1 an.
Motivatia mea a fost ca am  ramas la acest loc de munca pentru ca pazesc niste birouri unde este destul de cald,lucrez doar noapte iar ziua sunt liber si am sperat ca se redreseaza pentru ca atunci cand s-a intocmit contractul de munca la-m primit dupa o saptamana desi l-am semnat fara sa-l citesc unde nu stipuleaza ceea ce este in realitate.
Dupa ce am intrebat de ce nu se respecta contractul mi s-a raspuns ca noi am convenit altfel adica 300 ore de lucru cu 800 minim pe economie,fara libere.
Am fost la somaj si m-am interesat in legatura cu un proces la tribunal si mi-a spus ca nu se merita eu singur sa deschid un astfel de proces si ma costa destul de mult si s-ar putea sa dureze pana voi putea sa recuperez bani pe care trebuie sa ii dau la avocat.Procesele in legatura cu contractele de munca se castiga dar se recupereaza greu bani de la angajator atata timp cat se stie ca au blocaj financiar.Daca incerc sa vorbesc despre faptul ca nu primesc bani si fac gura mare, s-ar putea sa imi desfaca contractul cu litera "i"???
Mentinez ca la firma la care lucrez marea majoritate a angajatilor sunt pensionari care nu ar dori sa se judece cu patronul pentru ca ei si asa au din ce trai si noi cei care traim doar din salar nu avem incotro.
Orasul in care traiesc este un oras mort din unct de vedere a locurilor de munca.Profita de faptul ca orasul este mort  si zic ca poti sa pleci daca nu iti convince ce ti ofera,pentru ca vine un alt fraier.
La ITM am fost dar nu am depus plangere pentru ca  mi-au spus verbal ca au mai fost de 8 ori in control la aceasta firma si nu mai pot sa mearga pentru ca le face plangere celor de la ITM patronul meu ca il hartuieste, ei stiind faptul ca au blocaj financiar.
La firma asta la care lucrez am auzit ca se fac angajari pe banda rulanta, uni pleaca dupa 1 luna de neplata salarilor si angajeaza alti fraieri.
Cum isi permite o firma in situatia data sa mai faca angajari cand nu isi plateste 4-5 luni angajatii.cineva aici castiga ca altfel ar inchide firma.
POATER VEDE CINEVA SI DIN PARLAMENTUL ROMANIEI.
NU IMI DAU NUMELE SI ORASUL DIN CARE SUNT, NICI AL FIRMEI UNDE SUNT ANGAJAT PENTRU CA IMI ESTE FRICA CA MA DA AFARA SI NU AM UNDE SA MA ANGAJEZ PENTRU CA EU VREAU SA LUCREZ.MOMENTAM TRAIESC PE SPATELE PARINTILOR.

Edited by MembruAnonim, 09 January 2014 - 16:05.


#40
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Atunci de ce ai mai deschis acest subiect?

 MembruAnonim, on 27 decembrie 2013 - 15:59, said:

Salut
[...]
Ce ma sfatuiti sa fac?


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 silviu_n, on 09 ianuarie 2014 - 17:17, said:

Atunci de ce ai mai deschis acest subiect?
Poate vede si cineva din parlamentul Romaniei.

#42
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 25.04.2007
Iarta-ma ca-ti zic asa de franc: iti meriti soarta!

Edited by Batranelul, 09 January 2014 - 19:54.


#43
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Nu esti din Botosani? Si aici sunt firme de paza care mai uita ca au angajati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate