Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Munca fara salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdan-s, on 27 decembrie 2013 - 18:18, said:

Poate în orașul în care stă respectivul om nu poate să își găsească ușor de muncă.
Dar lumea-i mare, nu trebuie sa cauti numai in localitatea unde te-ai nascut.

View Postdan-s, on 27 decembrie 2013 - 18:18, said:

Și acum mi-e puțin groază că în 2 ani termin Politehnica și poate iarăși stau vreo 2 ani să îmi caut loc de muncă.
Parca te indreptai spre IT, aici gasesti daca studiezi temeinic.

Edited by neagu_laurentiu, 27 December 2013 - 18:24.


#20
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Va place sa munciti gratuit . Nu veniti si la mine ?

#21
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postneagu_laurentiu, on 27 decembrie 2013 - 18:22, said:

Parca te indreptai spre IT, aici gasesti daca studiezi temeinic.

Mai corect spus spre automatică.

Edited by dan-s, 27 December 2013 - 22:38.


#22
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View PostHighlander91, on 27 decembrie 2013 - 16:14, said:

Oameni bolnavi psihic, tampiti de parinti, de foame si saracie. Pai cum sa nu munceasca, ce sa faca, sa stea acasa, ca punea la betie tacsu bata pe el!
Pe aia de la Oltchim ii inteleg ca vin la serviciu fara sa fie platiti, ca lucreaza la stat si odata si odata vor fi platiti, si si asa n-au ce face acasa si nici la servici nu fac mare lucru... dar pe astia nu ii iert, isi merita soarta!

Si fii atent, au fost suficient de sodomizati de catre parinti incat nici n-au curajul sa se adreseze instantei... pun pariu!

Nu exista n-ai avut de unde... iti blocheaza conturile si fiecare ban se duce in contul salariatilor, si in functie de datorie, mai ales daca firmele astea au capital de rahat, li se da falimentul si papa si la gara!


In sfarsit un om intreg la minte. Credeam ca este pe cale de disparitie genul asta de oameni.

Sunt de acord. Cat de tampit poti sa fii sa stai la boul neplatit cu lunile?! Intrebarea care mi-o pun eu acum este: ce te face sa crezi ca te va plati in viitorul apropiat avand in vedere ca esti neplatit de cateva luni?!

Edited by shadowgign2, 27 December 2013 - 23:12.


#23
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 25.04.2007
La ITM nu te duci sa vorbesti.
Acolo te duci sa faci o sesizare scrisa, pe care ei trebuie s-o inregistreze si trebuie sa iti si raspunda in termen de 30 de zile.
Intre timp asta trebuie sa faca un control si sa incerce sa-l determine pe angajator sa iti plateasca. Eventual sa-i arda si o amenda. Aia cu 'stim de situatie' e o vrajeala ieftina spusa sa te descurjeze - vad ca a avut efect - are efect in 90% din cazuri.

Si asta trebuie s-o faci ca e posibil ca in instanta sa te intrebe ce ai facut pana la etapa procesului pentru a rezolva problema in mod amiabil. Si chiar de nu iti cere, tu oricum vei aea niste documente care e posibil sa iti foloseasca in proces (proband cele reclamate de tine).

Fara stres, calm. Am avut si eu un conflict de munca la un moment dat cu o firma nationala destul de mare, si am ajuns, calm si hotarat, cu sesizare pana la nivel de minister, cand ITM-ul local a dat-o la pace cu angajatorul.

#24
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View PostMembruAnonim, on 27 decembrie 2013 - 15:59, said:

Salut
Sunt angajat ca agent de paza fara atestat si nu sunt retribuit,ce pot sa fac in continuare pentru ca eu nu sunt multumit si nu am incredere ca voi mai primi vreun ban pentru munca prestata.Lucrez de 3 luni numai de noapte si la sfarsit de saptamana prestez  24 de ore.Am fost la ITM si spun ca si ei cunosc cazul si mai au 8 sesizari in acest sens si spun ca este un blocaj financiar si nu au ce sa faca ei (spun ca singura modalitate este sa merg in tribunal cu ei).Lucrez aproximativ 236 ore pe luna inloc de 160 normal, nu ma intreaba nimeni de liber si in contract scrie 12 ore /zi.40 ore /saptamana.Programul pe lucru pe perioada saptamani: intru la ora 17 si ies a doua zi dimineata la ora 07.Fac 14 ore la 2 zile si la sfarsit de saptamana intru de ex sambata la ora 07 dimineata si ies a doua zi la ora 07 dimineata.Sunt foarte necajit am discutii in familie pentru ca este primul meu loc de munca, m-am angajat aici din somaj dupa terminarea liceului.Am primit de la somaj prima de 500 lei cu conditia sa stau 1 an la acest loc de munca unde voi mai primi diferenta de somaj aferenta celor 6 luni data de stat,pot pleca doar cu transfer la alt loc de munca ca sa pot beneficia de toate drepturile de la somaj,acum chiar daca mi-as gasi alt ceva de munca as pierde cele 3 luni lucrate la aceasta firma.
Daca nu am fost prea explicit va rog sa imi puneti intrebari.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Sesizarile la ITM ipotetic duc la controalele firmei.
Ai fost sfatuit sa mergi in judecata, ai putea sa o faci linistit pentru ca vei castiga.
Ce e curios din ce ai spus tu este atitudinea pasiva a ITM-ului.


Ca si companie daca nu ai liber 2 zile pe saptamana, daca ai prea multe ore suplimentare incalca Codul muncii ceea ce inseamna amenzi.
Firma este obligata sa-ti plateasca salariul indiferent de ce se intampla.

Sfatul meu este sa continui sa depui plangeri, sa mergi cu respectiva comanie in judecata si of course sa-ti dai demisia intre timp. (Adunati-va mai multi cu aceiasi situatie si actionati compania in judecata)

Succes

#25
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postever_forever, on 27 decembrie 2013 - 16:34, said:

El sta neplatit pentru a incasa somajul pentru lunile ramase.
Nu isi da demisia ca pierde ramasita de somaj.

Deci munceste pe degeaba ca sa ia bani pe degeaba. Posted Image
Nu va lua nici un somaj daca firma nu a cotizat la stat pt el, si sigur nu a cotizat.

#26
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Eu totuși consider că ar fi de preferat să își dea demisia fără să facă plângeri la ITM. Să caute să se înțeleagă și cu patronii și să se despartă în relații bune. În cazul meu, m-am trezit că nu îmi erau plătite cotizațiile dar terminând cu șeful în relații frumoase mi-a plătit cotizațiile restante când mi-am dat demisia încât să pot intra în șomaj. Dacă firma are probleme financiare ce rezolvi că le dă amendă ITM? Oricum dacă nu are de unde să scoată bani atunci nu are. Indiferent câte amenzi i se dau. Și el oricum nu va primi nici un ban și se va trezi în stradă după ce a stat câteva luni acolo să lucreze pe gratis. Acum dacă șeful te ia de prost și e mai nesimțit înțeleg că faci și o plângere la ITM dar altfel nu se merită. Și așa firmele astea intră în faliment că statul nu le ajută deloc ci dimpotrivă.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdan-s, on 28 decembrie 2013 - 13:10, said:

mi-a plătit cotizațiile restante când mi-am dat demisia încât să pot intra în șomaj
In legea somajului se spune ca demisia nu iti ofera inscrierea la somaj, doar daca pierzi locul de munca din vina angajatorului.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHighlander91, on 27 decembrie 2013 - 16:11, said:

Inca ceva, daca ala nu-ti da tie banii, crezi ca da ceva la stat?
Nu stiu daca plateste ceva la stat s-au la sanatate,unde sa ma interesez?

View Posteugeniusro, on 27 decembrie 2013 - 18:11, said:

Dar ce paziti voi acolo de va convine sa lucrati si fara bani? Posted Image

Pazesc o cladire a unei firme mari(au fost birourile dar  le-a mutat si cladirea este goala acuma doar cativa angajati mai vin pe acolo si partronul cel mare care trebuie sa dea bani pentru firma la care lucrez eu).Cui ii convine sa vina la servici fara bani?
Am sperat ca o sa ma plateasca,chiar daca am auzit oameni ca spuneau ca nu se plateste salariul doar cu intarziere.

View Postshadowgign2, on 27 decembrie 2013 - 23:11, said:

In sfarsit un om intreg la minte. Credeam ca este pe cale de disparitie genul asta de oameni.

Sunt de acord. Cat de tampit poti sa fii sa stai la boul neplatit cu lunile?! Intrebarea care mi-o pun eu acum este: ce te face sa crezi ca te va plati in viitorul apropiat avand in vedere ca esti neplatit de cateva luni?!
Increderea in legile statului.Sper sa castig in instanta daca voi ajunge pana acolo.

Edited by MembruAnonim, 28 December 2013 - 14:48.


#29
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postneagu_laurentiu, on 28 decembrie 2013 - 13:31, said:

In legea somajului se spune ca demisia nu iti ofera inscrierea la somaj, doar daca pierzi locul de munca din vina angajatorului.
În fine, eu mi-am dat demisia dar e clar că șeful a fost de treabă și a pus că m-a disponibilizat ca să pot lua șomaj.

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,959
  • Înscris: 10.12.2006
Cand lasi capul jos nu faci decat sa perpetuezi comportamentul patronului fata de angajati.

Eu prin liceu m-am dus sa lucrez la negru la o firma de constructii, plata se facea la saptamana. Prima saptamana mi-am primit banii, dupa a doua saptamana cand m-am prezentat pe santier, nu mai era nimeni acolo ca terminase firma lucrul la cladirea respectiva. Habar n-aveam pentru cine am lucrat sau unde i-as putea gasi, sunasem la un numar aiurea din ziar.
Mi-am dat seama ca asta e tehnica patronului de a face rost de mana de lucru de ieftina, pe langa ca iti da bani putini la negru, te mai si fura, deci el plateste 1/4 din total daca erai angajat cu acte. Am trecut zilele urmatoare pe-acolo sperand sa-l intalnesc sa-i dau o lectie, dar nu l-am prins.


Si normal, cand patronul vede ca omul ii lucreaza pe gratis de trei luni, aia e mana cereasca pentru el, ce-ar putea cere mai mult? Salarii sunt sigur ca plateste, dar ale personalului esential si ale alora care fac gura mare. Data viitoare cand mergi la contabila intreab-o daca ea si-a primit salariul.

#31
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View Postneagu_laurentiu, on 27 decembrie 2013 - 16:05, said:

Pleaca repede. Nu are rost.
Legea iti da dreptate dar la fel de bine absolva angajatorul daca demonstreaza ca nu a avut de unde (si nu-l cred prost pe angajator).
Dumneata ai posturi foarte bune, nu știu de ce tot susții (nu e prima oară când ne contrazicem pe tema asta) cum că „legea îl absolvă dacă demonstrează că nu a avut de unde”. Ai vreun articol, o hotărâre, ceva? Eu am câștigat (așa cum am mai scris) proces pentru neplata drepturilor salariale și nu l-a interesat deloc pe judecător că respectivul avea (sau nu) „de unde”.

Pentru inițiator: fă plângere la ITM pentru neplata drepturilor salariale. Solicită să ți se calculeze drepturile la zi, cu plata orelor suplimentare. După aceea îi dai în judecată.

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Cele doua afirmatii ale mele se bazeaza pe:

Codul muncii said:

Articolul 161
Salariile se platesc inaintea oricaror alte obligatii banesti ale angajatorilor.

Articolul 166 - Modalitatea de plata a salariului
(4) Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

View Postsilviu_n, on 29 decembrie 2013 - 02:16, said:

Eu am câștigat (așa cum am mai scris) proces pentru neplata drepturilor salariale și nu l-a interesat deloc pe judecător că respectivul avea (sau nu) „de unde”.
Stii si tu ca nu toti judecatorii dau aceeasi decizie cand legea e asa cum este (iar exemple de hotarari opuse avem destule).

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2013 - 08:49.


#33
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ori nu citeste nimeni ce a scris initiatorul in primul post ori avem de-a face cu o invazie de analfabeti datatori cu parerea!

Quote

Am fost la ITM si spun ca si ei cunosc cazul si mai au 8 sesizari in acest sens si spun ca este un blocaj financiar si nu au ce sa faca ei (spun ca singura modalitate este sa merg in tribunal cu ei)
ce o tot dati aiurea cu ITMul???
firma are de incasat bani de la terti (care probabil la randul lor au de incasat de la altii... asta inseamna blocaj financiar)
daca ai datorii la stat, ANAFUL iti blocheaza conturile, deci orice ban inra in cont il ia anaful prima data, asa ca lasati-o moale cu

Quote

Articolul 161
Salariile se platesc inaintea oricaror alte obligatii banesti ale angajatorilor.
daca instanta ii obliga sa plateasca si ei sunt de buna credinta dar nu au bani... te caci in ea de hotarare ca tot nu vezi nimic (nici macar cheltuielile de judecata nu le recuperezi)
la paza (lucrul in ture) nu exista ore suplimentare
ai salariul minim pe economie! doar la 260 ore/luna ajungi la 1200 lei/luna

Quote

Eu am câștigat (așa cum am mai scris) proces pentru neplata drepturilor salariale și nu l-a interesat deloc pe judecător că respectivul avea (sau nu) „de unde”.
dar pe tine te-a interesat ca ai castigat de fapt nimic???

Edited by Nero-d, 29 December 2013 - 13:18.


#34
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Art. 166 prevede posibilitatea ca angajatul să solicite daune interese. Legea NU îl absolvă de plată în nicio situație.
Nu pierdeți din vedere art. 261:

Quote

Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.

Exact așa am și procedat, după ce a fost redactată hotărârea, am investit-o și am făcut cerere de executare prin executor. Pe respectivul nici nu l-a interesat (mde, ditamai doctorul) așa că, după termenul de 15 zile i-am făcut plângere penală. Plângerea a stat într-un sertar la IJP Constanța până la sfârșitul lui octombrie, când i-am notificat printr-un mail (toate astea în numele soției). În 3 zile am intrat în posesia sumei, așa cum am formulat pretențiile (am calculat dobânda legală plus alte cheltuieli). Un rol determinant l-a avut șeful IJP Constanța, care a făcut să fie scos de la naftalină dosarul.

La ITM nu trebuie să „întrebi”, comunicarea trebuie să fie în scris, solicitarea formulată clar și concis.

Poate ne explică acum extraterestrul pe ce se bazează când face afirmații habarniste.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsilviu_n, on 29 decembrie 2013 - 14:52, said:

Legea NU îl absolvă de plată în nicio situație.
Eu nu sustin ca angajatorul e absolvit de plata salariului ! Doar ca poate sa nu suporte daune daca justifica intarzierea in conditiile art. 161

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2013 - 15:16.


#36
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 25.04.2007

View PostNero-d, on 29 decembrie 2013 - 13:13, said:

firma are de incasat bani de la terti (care probabil la randul lor au de incasat de la altii... asta inseamna blocaj financiar)
daca ai datorii la stat, ANAFUL iti blocheaza conturile, deci orice ban inra in cont il ia anaful prima data, asa ca lasati-o moale cu [...]
Pai ANALfabetii de noi zic asa: indiferent ce popriri ai de la ANAF, pe baza statelor de plata INTOTDEUNA iti poti debloca banii pentru SALARIILE angajatilor. Asta inseamna ca daca eu, X, am de dat 100 mil la stat si am poprire  pe conturi, iar in conturi am 20 de mil, iar cele 20 de mil reprezinta salariile celor, sa zicem, 3 muncitori pe care ii am, pe baza statului de plata eu imi deblochez suma asta, desi am poprire pe conturi pe o suma mult mai mare. E mai complicat, dar e posibil. Daca tu ai trecut prin situatia asta si cineva ti-a zis ca nu iti poti plati salariile angajatilor desi ai bani de salarii in cont desi ai poprire pe cont, da-i un 'uischi' si evita-l restul vietii. E un prieten prea 'costisitor'.

Hai sa nu ne mai dam posesorii adevarului absolut, ca e posibil sa nu fi trecut chiar prin toate situatiile in viata.
Spor!

Edited by Batranelul, 29 December 2013 - 16:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate