Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Munca fara salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Salut
Sunt angajat ca agent de paza fara atestat si nu sunt retribuit,ce pot sa fac in continuare pentru ca eu nu sunt multumit si nu am incredere ca voi mai primi vreun ban pentru munca prestata.Lucrez de 3 luni numai de noapte si la sfarsit de saptamana prestez  24 de ore.Am fost la ITM si spun ca si ei cunosc cazul si mai au 8 sesizari in acest sens si spun ca este un blocaj financiar si nu au ce sa faca ei (spun ca singura modalitate este sa merg in tribunal cu ei).Lucrez aproximativ 236 ore pe luna inloc de 160 normal, nu ma intreaba nimeni de liber si in contract scrie 12 ore /zi.40 ore /saptamana.Programul pe lucru pe perioada saptamani: intru la ora 17 si ies a doua zi dimineata la ora 07.Fac 14 ore la 2 zile si la sfarsit de saptamana intru de ex sambata la ora 07 dimineata si ies a doua zi la ora 07 dimineata.Sunt foarte necajit am discutii in familie pentru ca este primul meu loc de munca, m-am angajat aici din somaj dupa terminarea liceului.Am primit de la somaj prima de 500 lei cu conditia sa stau 1 an la acest loc de munca unde voi mai primi diferenta de somaj aferenta celor 6 luni data de stat,pot pleca doar cu transfer la alt loc de munca ca sa pot beneficia de toate drepturile de la somaj,acum chiar daca mi-as gasi alt ceva de munca as pierde cele 3 luni lucrate la aceasta firma.
Daca nu am fost prea explicit va rog sa imi puneti intrebari.
Ce ma sfatuiti sa fac?

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Adică tu stai de 3 luni și n-ai primit nici un ban?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 AlexIP, on 27 decembrie 2013 - 16:01, said:

Adică tu stai de 3 luni și n-ai primit nici un ban?

Da

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,870
  • Înscris: 10.12.2006
Sefu ce-a zis cand l-ai intrebat de bani?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003

 MembruAnonim, on 27 decembrie 2013 - 16:02, said:

Da
Pleaca repede. Nu are rost.
Legea iti da dreptate dar la fel de bine absolva angajatorul daca demonstreaza ca nu a avut de unde (si nu-l cred prost pe angajator).

Edited by neagu_laurentiu, 27 December 2013 - 16:07.


#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cere-ți banii. Serios. Unde se întâmplă măgăria asta?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 SfPetru, on 27 decembrie 2013 - 16:03, said:

Sefu ce-a zis cand l-ai intrebat de bani?
Cand l-am intrebat de bani mi-a spus ca bani vin mai incet si am intrebato si pe contabila si mi-a spus ca firma cu cine are contract nu au virat bani.
Vechii angajatii spun ca nu au primit bani nici pe luna august 2013.

 AlexIP, on 27 decembrie 2013 - 16:08, said:

Cere-ți banii. Serios. Unde se întâmplă măgăria asta?
Dar cum sa-mi cer banii daca spun ca nu au de unde sa mi dea.

#8
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
In instanta, si ii scutura executorul judecatoresc, ca sigur au, ca daca nu aveau, inchideau firma si se apucau de munca cinstita!

 MembruAnonim, on 27 decembrie 2013 - 15:59, said:

Ce ma sfatuiti sa fac?
1. Iti dai demisia fara preaviz pt motivul ca s-a intarziat plata, si angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile, prin urmare contractul de munca e lovit de nulitate.
2. Soliciti banii restanti in instanta, cauzele de munca se judeca cu prioritate
3. Ai dreptul in acest caz mi se pare la somaj, 3 luni parca,

4. Ce vorbesti tu de drepturi de la somaj sunt baliverne din capul tau, contractul tau de munca e 0 din prima zi in care s-a intarziat salariul, adica de atunci nu ar mai fi trebuit sa vii la munca!
Inca ceva, daca ala nu-ti da tie banii, crezi ca da ceva la stat?

Edited by Highlander91, 27 December 2013 - 16:12.


#9
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Sincer unii isi merita soarta, eu la primul salariu neplatit plecam, si luam cu mine si niste amintiri, in contul salariului neprimit, cum dracu sa stai din august neplatit? Oamenii astia ce mananca? ce isi pun la pachet, ca spui ca lucrati 236 de ore, deja trebuia sa ai o luna de concediu la cate libere strangi cand faci aceste ore, voi sunteti intregi la cap?

Edited by sammydo, 27 December 2013 - 16:13.


#10
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Oameni bolnavi psihic, tampiti de parinti, de foame si saracie. Pai cum sa nu munceasca, ce sa faca, sa stea acasa, ca punea la betie tacsu bata pe el!
Pe aia de la Oltchim ii inteleg ca vin la serviciu fara sa fie platiti, ca lucreaza la stat si odata si odata vor fi platiti, si si asa n-au ce face acasa si nici la servici nu fac mare lucru... dar pe astia nu ii iert, isi merita soarta!

Si fii atent, au fost suficient de sodomizati de catre parinti incat nici n-au curajul sa se adreseze instantei... pun pariu!

 neagu_laurentiu, on 27 decembrie 2013 - 16:05, said:

Pleaca repede. Nu are rost.
Legea iti da dreptate dar la fel de bine absolva angajatorul daca demonstreaza ca nu a avut de unde (si nu-l cred prost pe angajator).
Nu exista n-ai avut de unde... iti blocheaza conturile si fiecare ban se duce in contul salariatilor, si in functie de datorie, mai ales daca firmele astea au capital de rahat, li se da falimentul si papa si la gara!

Edited by Highlander91, 27 December 2013 - 16:17.


#11
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Nu are rost sa mai stai, te termini si fizic si psihic, si la programul ala orice suma de bani nu conteaza, cred ca esti contient ca banii aceea nu-i vei mai primii niciodata, asa ca mai bine pleaca si gasesti un loc de munca mai normal 8-12 ore pe zi, sunt o gramada de joburi la care nu ti se cere sa cunosti multe chestii si sunt mult mai ok decat paznic, eu in locul tau plecam de ieri nu de azi nu de maine, de ieri, e bataie de joc si te nenorocesti singur.

#12
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Daca te duci in piata la Obor, te bagi in vorba cu soferii de pe camioane, tot gasesti ceva de carat si scoti mai multi bani intr-o zi decat la patronul ala, si poate iti iese si ceva de mancare.

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e ceva dubios... n-ar trebui sa te angajeze fara atestat...

#14
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
El sta neplatit pentru a incasa somajul pentru lunile ramase.
Nu isi da demisia ca pierde ramasita de somaj.

Deci munceste pe degeaba ca sa ia bani pe degeaba. Posted Image

Si in alta slujba la care ar castiga bani (dar ar pierde somajul) e posibil sa fie munca adevarata si nu prea e convenabil (la paza te joci pe minilaptop sau tragi un pui de somn toata noaptea)

Edited by ever_forever, 27 December 2013 - 16:48.


#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 MembruAnonim, on 27 decembrie 2013 - 16:10, said:

Cand l-am intrebat de bani mi-a spus ca bani vin mai incet si am intrebato si pe contabila si mi-a spus ca firma cu cine are contract nu au virat bani.
Vechii angajatii spun ca nu au primit bani nici pe luna august 2013.


Dar cum sa-mi cer banii daca spun ca nu au de unde sa mi dea.

Dar ce paziti voi acolo de va convine sa lucrati si fara bani? Posted Image

Edited by eugeniusro, 27 December 2013 - 18:12.


#16
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 Highlander91, on 27 decembrie 2013 - 16:14, said:

Nu exista n-ai avut de unde... iti blocheaza conturile si fiecare ban se duce in contul salariatilor, si in functie de datorie, mai ales daca firmele astea au capital de rahat, li se da falimentul si papa si la gara!

Nu e așa de simplu. Poate în străinătate lucrurile sunt cum le-ai prezentat dar în România totul se mișcă foarte, foarte greu. Am fost și eu angajat la o firmă și nu mai îmi primeam banii. Îl amenințasem și pe șef că fac plângere că nu mă plătește și a spus că pot face orice că dacă nu are bani asta e. Va mai avea încă o amendă de plătit în cont. Omul era dator cu vreo 800.000.000 lei vechi la nu știu ce bănci și mai deturnase și niște fonduri europene ( am fost chemat și la poliție ca martor ). Asta a fost acum câțiva ani și recent l-am văzut iarăși. În mod normal cred că ar fi ajuns în pușcărie că nu știu de unde ar avea bani să își plătească datoriile. Eu când am văzut că de câteva luni nu primesc bani și că mă cert cu om degeaba mi-am dat demisia și gata. Uneori n-ai ce face și trebuie să te gândești că nu vei mai primi banii și pleci în altă parte.

#17
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013

 eugeniusro, on 27 decembrie 2013 - 18:11, said:

Dar ce paziti voi acolo de va convine sa lucrati si fara bani? Posted Image
depozite goale.

#18
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 eugeniusro, on 27 decembrie 2013 - 18:11, said:

Dar ce paziti voi acolo de va convine sa lucrati si fara bani? Posted Image
Poate în orașul în care stă respectivul om nu poate să își găsească ușor de muncă. Și decât să se mai chinuie câțiva ani pentru a găsi un loc de muncă preferă să spere că poate își va reveni firma. Orașul meu natal e unul destul de mic și am căutat vreo 2 ani de muncă până ce mi-am găsit ceva. Și crede-mă că m-aș fi angajat și ca vânzător ( normal că nu am depus CV-uri la posturi de muncă la care nu m-aș fi descurcat ). Am fost la tot felul de interviuri și la oameni le trebuia mai puternic, mai nu știu cum, mai nu știu ce, etc. Și acum mi-e puțin groază că în 2 ani termin Politehnica și poate iarăși stau vreo 2 ani să îmi caut loc de muncă. :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate