Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Posibilitati de investie in aur

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
O crestere asa de importanta a aurului nu a mai avut loc din 1978/'79 cand pretul aurului a crescut cu aprox. 400%; prabusirea a fost la fel de mare; totul in interval de aprox. 3-4 ani.
Acuma cresterea incepand de prin 2005 pana anul trecut, e tot de 400%, ba chiar mai mare; oare pana unde va ajunge corectia inceputa anul trecut si mai ales pe ce perioada se va intinde ea?
La o crestere pe o perioada asa lunga, va urma o scadere tot pe o perioada lunga?
Constatam in continuare recul dupa recul, ultimul fiind Cipru; pietele bursiere desi si-au revenit, valoarea actuala tranzactionata e umflata de zece ori (poate chiar de zeci de ori) fata de masa monetara, ca sa nu ma vorbim de tiparnita de bani a FED -ului si a bancilor europene, care nu se mai opresc sa produca hartie fara nici o acoperire pentru a sustine pietele, pentru a diminua "nervozitatea" lor (sensibilitatea a investitorilor).

Edited by altnume, 25 December 2013 - 07:01.


#38
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View PostQuantum, on 25 decembrie 2013 - 05:55, said:

Nu cred sa mai scada pretul aurului, chiar cred ca din februarie creste.
Pariem ca peste un an va fi sub 1000$ uncia?

#39
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
DA!

#40
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
nu stie nimeni ce va fi in 1 luna si voi vorbiti de peste 1 an. stai sa-i ridice mascatii pe aia de la fed sa le waive them shackles si vedem pe urma ce se intampla.

#41
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Ce mascati visezi, mai?

#42
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostWittmann2, on 25 decembrie 2013 - 17:14, said:

Ce mascati visezi, mai?

era pentru cunoscatori treaba respectiva, n-ai cum sa intelegi tu.

#43
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Pai impartaseste-ne din vastele cunostinte, sa ne mai luminam si noi ca suntem de la tara...

#44
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostWittmann2, on 25 decembrie 2013 - 21:45, said:

Pai impartaseste-ne din vastele cunostinte, sa ne mai luminam si noi ca suntem de la tara...

pai zi-ne si tu noua de ce fed-ul tine qe-ul ?

#45
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Habar n-am. Nu auzi ca sunt de la tara? Eu te-am intrebat ce e cu mascatii aia si ce legatura au ei cu pretul aurului.

#46
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostWittmann2, on 25 decembrie 2013 - 22:19, said:

Habar n-am. Nu auzi ca sunt de la tara? Eu te-am intrebat ce e cu mascatii aia si ce legatura au ei cu pretul aurului.

nu te mai alinta ca nu esti interesant. nu mai disconsidera oamenii de la tara ca nu e amuzant.

#47
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
OFF: auzi, cand raspunzi mesajului anterior nu e nevoie sa il citezi.
ON: deci... cum e cu mascatii?

#48
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postchinaman, on 25 decembrie 2013 - 13:31, said:

nu stie nimeni ce va fi in 1 luna si voi vorbiti de peste 1 an. stai sa-i ridice mascatii pe aia de la fed sa le waive them shackles si vedem pe urma ce se intampla.
Pai mascati de cine sunt platiti daca e sa avem o perspectiva globala a situatiei?
Cine conduce lumea, nu potentatii financiar?

Edited by altnume, 26 December 2013 - 09:00.


#49
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postaltnume, on 26 decembrie 2013 - 08:58, said:


Pai mascati de cine sunt platiti daca e sa avem o perspectiva globala a situatiei?
Cine conduce lumea, nu potentatii financiar?
Ba da, fed-ul este o institutie privata tipareste dolari pe care-i imprumuta cu dobanda statului.  
Banuiesc ca mascatii sunt angajati ai statului, adica nu prea conteaza in poveste.

Edited by don_dannielo, 26 December 2013 - 09:24.


#50
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Eu cumpar monede de la austrieci...alea cu filarmonica lor.
Au de la o zecime de uncie la ...o uncie, parca. Au si lingouri ba chiar cutiute cu lingouashe de 1g Posted Image  (cutii cu 5 sau 10 bucati, etc)

Austria este mai aproape de Arad ca Bucurestiul asa ca merg personal (basca insemnele lor au alta valoare credibilitate fata de cele romanesti)

Pe mine nu ma intereseaza investitia in aur (creste:Bine, scade: iar Bine) insa stiu ca pot sa fie momente cand aurul salveaza...ce gospodar e ala care nu are aur macar de o ghioaga acolo?Posted Image

E aur bun (daca dantura te tine il poti marca cu ea...deh, 999,99 nu ce gasesti in bijuterii) Prefer pe cele marunte sa nu trebuiasca, la o adica, sa tai din el la vreo plata, in plus pare mai mult cand il vede ala care te scapa din vreun Holocaust.

#51
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postdon_dannielo, on 26 decembrie 2013 - 09:22, said:

Ba da, fed-ul este o institutie privata tipareste dolari pe care-i imprumuta cu dobanda statului.  
Banuiesc ca mascatii sunt angajati ai statului, adica nu prea conteaza in poveste.
Banca federatiei americane, ca si bancile din orice stat european si nu numai, vrem sau nu, ne place sau nu, o recunoastem sau nu, sunt camatari cu acte in regula.
Culmea culmilor camatariei a fost atinsa in actuala criza cand s-a pus problema creditarii bancilor falimentare cu banii deponentilor ce astfel devin co-propietari (cel putin teoretic), ba mai mult sa vehiculat posibilitatea nationalizarii lor ulterioara pentru a fi apoi re-privatizate, reinstituita camataria legala a lor!!!
Confiscarea unei parti din banii deponentilor a ajuns o practica privita ca o alternativa la marele jaf bancar al creditelor neperformante.
In aceste conditii, daca tinem cont si de tiparirea de nasa monetara fara acoperire in economie si de umflarea enorma pietelor financiare cu titluri care la randul lorsunt doar bani virtuali ce nu au nici cel putin acoperire in masa monetara, aurul mi se pare o investitie potrivita.
Oricine stie ce e acela aur, ai o sansa de a detine "moneda de schimb" in caz de necesitate, problema e, sub ce forma avem posibilitatea de al achizitiona astfel incat sa nu luam plasa si sa reprezinte real o posibilitate de schimb in caz de forta majora?

View Postcuculili, on 26 decembrie 2013 - 09:48, said:

Eu cumpar monede de la austrieci...alea cu filarmonica lor.
Au de la o zecime de uncie la ...o uncie, parca. Au si lingouri ba chiar cutiute cu lingouashe de 1g Posted Image  (cutii cu 5 sau 10 bucati, etc)

Austria este mai aproape de Arad ca Bucurestiul asa ca merg personal (basca insemnele lor au alta valoare credibilitate fata de cele romanesti)

Pe mine nu ma intereseaza investitia in aur (creste:Bine, scade: iar Bine) insa stiu ca pot sa fie momente cand aurul salveaza...ce gospodar e ala care nu are aur macar de o ghioaga acolo?Posted Image

E aur bun (daca dantura te tine il poti marca cu ea...deh, 999,99 nu ce gasesti in bijuterii) Prefer pe cele marunte sa nu trebuiasca, la o adica, sa tai din el la vreo plata, in plus pare mai mult cand il vede ala care te scapa din vreun Holocaust.
Ok, la austrieci nu e la turci, dar nu e posibil sa fie fals?
Preturi ceva?
Apropo, Austria e in Schengen, ce iti trebuie acum (documente asigurare?) pentru a avea voie sa calatoresti din Romania in Austria, e de ajuns buletinul?

#52
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Monetaria Statului ofera cam asa ceva: http://monetariastat...a-craciun-2013/

#53
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
230 lei gramul?

#54
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eftin si bun!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate