Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

Posibilitati de investie in aur

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#73
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postaltnume, on 04 ianuarie 2014 - 04:49, said:

Si de unde cumperi asa ceva la un pret rezonabil?
Gasesti in mai multe locuri (eu stiu in Bucuresti cativa care se ocupa cu acest comert).

Apropo de fluctuatie, aurul a crescut 2,2% anul asta

View PostKarhu, on 04 ianuarie 2014 - 09:06, said:

In mii de ani de istorie aurul a fost folosit (s-a vandut si s-a cumparat cu el) sub forma de monede.
De ce sa-l folosesti sub forma de fragmente de bijuterii
Ca sa-l ai ca moneda de schimb la valori mai mici decat o moneda de o uncie. Daca bijuteriile le cumperi la pret apropiat de cel din monede, de ce nu? Pana la urma o bijuterie ,e o bijuterie.
Zicea cineva de verificarea acestor bijuterii... nimic mai simplu! sunt kituri de verificat peste tot (si pe net) care iti spun exact cat e puritatea, lanturile si bijuteriile sunt si marcate, dar daca n-ai incredere, iei un cleste si le tai direct cand le cumperi.

#74
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,204
  • Înscris: 25.06.2007

View PostQuantum, on 06 ianuarie 2014 - 06:46, said:

Ca sa-l ai ca moneda de schimb la valori mai mici decat o moneda de o uncie. Daca bijuteriile le cumperi la pret apropiat de cel din monede, de ce nu? Pana la urma o bijuterie ,e o bijuterie.
Zicea cineva de verificarea acestor bijuterii... nimic mai simplu! sunt kituri de verificat peste tot (si pe net) care iti spun exact cat e puritatea, lanturile si bijuteriile sunt si marcate, dar daca n-ai incredere, iei un cleste si le tai direct cand le cumperi.
Eu zic ca metoda e primitiva.
Plus ca exista si monede de greutate mai mica: ducatii de exemplu au 0.1107 uncii. Exista krugerranzi etc de 0.1 uncii
Oricum, pt valori mici, divizionare, se pot achizitiona monede de argint: taleri Maria Tereza etc

#75
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postaltnume, on 27 decembrie 2013 - 09:34, said:

Am dat tel. la Monetaria Statului sa intreb daca e reala afirmatia de pe siteul firmei Aurom Metal Investment http://www.aurominve...nt.ro/Servicii/, anume aceasta: "Lingourile de aur comercializate de Aurom Metal Investment sunt certificate de Monetaria Statului...", dar M.S. nu lucreaza pana pe 6, o sa sun atunci, sunt curios.
Aurom intradevar ofera lingouri fabricate de monetaria statului, am verificat (telefonic desigur); aurul e al lor, Aurom.

View PostKarhu, on 04 ianuarie 2014 - 18:23, said:

A se vedea si ce zice Tomaso, la postul #775
http://forum.softped...i/page__st__774
Asta chiar e interesanta, multumesc; prin urmare am sunat la BCR pentru asta: http://www.bcr.ro/ro/aur

Iata cursul zilei, real (ce parere aveti?):

Lingouri vanzare
Tip Puritate Standard de calitate Greutate Pret indicativ
2g bar 999.9 ‰ sau 24 carate   Good Delivery 2g 347 RON
5g Kinebar ............    Good Delivery 5g 798 RON
10g Kinebar   .........   Good Delivery 10g 1,511 RON
20g bar ..........Good Delivery 20g 2,894 RON
50g bar.............. Good Delivery 50g 7,162 RON
100g bar............ Good Delivery 100g 14,227 RON
250g bar............ Good Delivery 250g 35,323 RON
500g bar .............Good Delivery 500g 70,157 RON
1000g bar ..................Good Delivery 1000g 139,826 RON
Monede vanzare
Tip Puritate Valoare nominala Diametru Greutate Pret indicativ
1/10 Uncie, Vienna Philharmonic   24 carate   10 Euro 16.00mm 3.121g 519 RON
1/4 Uncie, Vienna Philharmonic    ...................... 25 Euro 22.00mm 7.776g 1,198 RON
1/2 Uncie, Vienna Philharmonic............................. 50 Euro 28.00mm 15.552g 2,326 RON
1 Uncie, Vienna Philharmonic ...............................100 Euro 37.00mm 31.103g 4,523 RON
Pret cumparare
Tip Puritate Greutate Pret indicativ
Lingou in custodia BCR 999.9 ‰ sau 24 carate       1g   122 RON

Wow! acuma am vazut diferenta uriasa intre vanzare si cumparare!!!!!!!!!
IN plus:" Important! BCR se obligă să răscumpere de la clienţi doar aurul vândut de BCR şi depozitat la BCR pe întreaga perioadă."

View PostQuantum, on 06 ianuarie 2014 - 06:46, said:

Gasesti in mai multe locuri (eu stiu in Bucuresti cativa care se ocupa cu acest comert).

Apropo de fluctuatie, aurul a crescut 2,2% anul asta

Cum adica cativa, te referi la persoane fizice?

Anul e lung, iar urmatoarea criza inca nu cred ca se iveste la orizont (dar nu stim niciodata sigur).
Faptul ca FED-ul in 2014, va diminua pana la eliminare, infuzia de masa monetara, e un semn prost pentru aur, e semn de redresare economica (per total).
Asa ca mai vorbim la toamna despre boboci.

Edited by altnume, 07 January 2014 - 10:49.


#76
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am mai zis-o.
Dpmdv treaba cu valoarea aurului e cea mai mai mare prostie inventata vreodata.  Mai mare chiar decat aia cu lalelele.
Nu am absolut nicio problema cu el in afara de faptul ca se folosesc bani din economia reala pentru extragerea lui pt ca dupa ce il extragem sa ne uitam la el, exceptand o mica parte care chiar e folosita la ceva in industrie (electronica de exemplu).

A nu se intelege ca mi se pare o prostie si sa speculezi treaba asta atunci cand se poate.

Pot sa inteleg un concept abstract cum e banul de hartie si ce ii da valoare (sau ii scade valoarea) dar faza cu aurul ma depaseste pentru ca e un concept la fel de abstract dar in spatele caruia nu sta nimic (spre deosebire de banii de hartie).

Edited by undercoverbrother, 07 January 2014 - 10:55.


#77
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postaltnume, on 07 ianuarie 2014 - 10:47, said:

Faptul ca FED-ul in 2014, va diminua pana la eliminare, infuzia de masa monetara
Doar naivii cred ca e posibil asta.

View Postundercoverbrother, on 07 ianuarie 2014 - 10:53, said:

Am mai zis-o.
Dpmdv treaba cu valoarea aurului e cea mai mai mare prostie inventata vreodata.  Mai mare chiar decat aia cu lalelele.
Nu am absolut nicio problema cu el in afara de faptul ca se folosesc bani din economia reala pentru extragerea lui pt ca dupa ce il extragem sa ne uitam la el, exceptand o mica parte care chiar e folosita la ceva in industrie (electronica de exemplu).

A nu se intelege ca mi se pare o prostie si sa speculezi treaba asta atunci cand se poate.

Pot sa inteleg un concept abstract cum e banul de hartie si ce ii da valoare (sau ii scade valoarea) dar faza cu aurul ma depaseste pentru ca e un concept la fel de abstract dar in spatele caruia nu sta nimic (spre deosebire de banii de hartie).

Si in acelasi timp n-ai nici o problema cu modul in care sunt generati "Fiat money", nu?

#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,204
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaltnume, on 07 ianuarie 2014 - 10:47, said:

Iata cursul zilei, real (ce parere aveti?):

Monede vanzare
Tip Puritate Valoare nominala Diametru Greutate Pret indicativ
1/10 Uncie, Vienna Philharmonic   24 carate   10 Euro 16.00mm 3.121g 519 RON
1/4 Uncie, Vienna Philharmonic    ...................... 25 Euro 22.00mm 7.776g 1,198 RON
1/2 Uncie, Vienna Philharmonic............................. 50 Euro 28.00mm 15.552g 2,326 RON
1 Uncie, Vienna Philharmonic ...............................100 Euro 37.00mm 31.103g 4,523 RON
De exemplu, filarmonica de 1 uncie e pe la 940 euro luata din Austria, cea de 1/10 uncii e pe la 100 euro etc etc
La cantitati mai mari merita clar plecat la Viena dupa ele...

View Postundercoverbrother, on 07 ianuarie 2014 - 10:53, said:

Dpmdv treaba cu valoarea aurului e cea mai mai mare prostie inventata vreodata.  Mai mare chiar decat aia cu lalelele.
Treaba cu valoarea unor hartii colorate nu e o prostie cel putin la fel de mare?

#79
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostSeb, on 07 ianuarie 2014 - 12:14, said:

Doar naivii cred ca e posibil asta.

Si in acelasi timp n-ai nici o problema cu modul in care sunt generati "Fiat money", nu?

Am destul de multe probleme cu banii actuali (nu avem toti? :) ), oricum ar fi ei, dar cu toate astea (trecand peste exagerari de tot felul, care mai de care mai alarmiste si mai senzationale) intr-o oarecare masura exista ceva in spatele lor care le da valoare.
Adica intre ceva profund imperfect cum este stabilirea valorii unei hartii, avand doar partial o economie in spate
si stabilirea valorii aurului sustinut in nu stiu ce masura de nu stiu exact ce, parca merg pe prima varianta.
Nu am nicio problema cu metalul in sine, cu bijuteriile ci doar cu stabilirea valorii lui si cu faptul ca cea mai mare parte a lui sta la intuneric dupa ce s-au investit niste resurse din economia reala in el.
Ma gandesc ca o bijuterie de aur ar fi la fel de frumoasca si daca ar costa 10 lei si daca ar costa 10 mii de lei la fel cum un tablou era la fel de frumos si cand a fost dat pe o ciorba si cand a fost revandut pe o suta de mii de dollari, ca sa nu zic mai mult.

Altfel ca investie pe termen lung nu e rau desi pe termen scurt va avea variatii si in jos, nu doar in sus. Dar, cum spuneam, asta e altceva.

La faza cu investia, alta problema. Cea mai rentabila e cand cumperi o hartie cum ca ai aur, nu sa cumperi aur si sa-l iei acasa ca te lovesti de diferenta mare de pret la cumparare si la vanzare.

#80
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
E clar ca nu intelegi de ce e important aurul ca moneda: pentru ca nu poate fi generat din nimic.

#81
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ghici ce. Ala poate sa dea 2 hartii pe acelasi lingou de aur, poate sa cumpere aur pe care il garanteaza cu aurul tau care e la el si asa mai departe. Adica ajungi de unde ai plecat.

View PostSeb, on 07 ianuarie 2014 - 12:40, said:

E clar ca nu intelegi de ce e important aurul ca moneda: pentru ca nu poate fi generat din nimic.

Eu am inteles ce zici tu si nu te contrazic. Problema e ca tu nu ai ai inteles ce nu am inteles eu.

Repet. Ce nu am inteles eu este ce ii da valoare aurului pentru ca despre valoarea unei bancnote am o idee cat de cat.

Edited by undercoverbrother, 07 January 2014 - 12:42.


#82
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postundercoverbrother, on 07 ianuarie 2014 - 12:44, said:

Ghici ce. Ala poate sa dea 2 hartii pe acelasi lingou de aur, poate sa cumpere aur pe care il garanteaza cu aurul tau care e la el si asa mai departe. Adica ajungi de unde ai plecat.
Nu ajungi daca vorbim de aur fizic. Tu vorbesti de "paper gold", care nu e aur.

Edited by Seb, 07 January 2014 - 12:46.


#83
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Deci, ce ii da valoare aurului azi? Ca acum 2000 de ani stiu ce ii dadea valoare.

#84
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Vezi mai sus.

Edited by Seb, 07 January 2014 - 12:46.


#85
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Hai sa-ti spun ceva. Aurul devine ceva din ce in ce mai

View PostSeb, on 07 ianuarie 2014 - 12:44, said:

Nu ajungi daca vorbim de aur fizic. Tu vorbesti de "paper gold", care nu e aur.

SI paper goldul ala nu influenteaza pretul aurului real?

Unde mai sus, unde scrii ca nu poate fi generat din nimic? Sau unde?

Nu stiu ce sa zic. Sa profiti de pe urma unei conjuncturi e una, sa si crezi cu tarie in ea mi se pare alta.

#86
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Influenteaza, dar pe termen scurt. Uita-te la pretul aurului (in dolari) in ultima suta de ani. De la 19 USD a ajuns la 1200 USD (trecand prin 1900 USD).

View Postundercoverbrother, on 07 ianuarie 2014 - 12:52, said:

Unde mai sus, unde scrii ca nu poate fi generat din nimic?
Da.

#87
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am o alta nelamurire.
Daca s-ar trece la banii din aur cu siguranta va exista deflatie. Cine va plati acea deflatie, cum  si cu ce. SI nu s-ar prabusi economia si cu aur si cu tot?
Adica am un ban de aur in buzunar. Azi iau o paine cu el, maine iau doua. De ce as mai lua eu paine azi? Fac si eu foamea azi, faci si tu, eu cu aurul in buzunar, tu cu painea pe raft.

Deflatia asta nu ar limita valoarea economiei mondiale in limitele cantitatii existente de aur? Ok, se mai extrage aur dar nu stiu ce inseamna asta raportat la cantitatea de aur care exista la ora actuala la suprafata ca sa zic asa.
Practic aurul ar deveni din ce in ce mai tare, bogatii din ce in ce mai bogati si restul povestii. Doar ca de data asta nu mai trebuie sa-si bata nimeni capul.

Parerea mea este ca se pune prea mare valoare pe lucruri abstracte si prea putina pe lucruri concrete. Si aurul il bag la abstract.

View PostSeb, on 07 ianuarie 2014 - 12:54, said:

Influenteaza, dar pe termen scurt. Uita-te la pretul aurului (in dolari) in ultima suta de ani. De la 19 USD a ajuns la 1200 USD (trecand prin 1900 USD).

Pe mine, sincer, ma ingrijoreaza treaba asta.

Edited by undercoverbrother, 07 January 2014 - 13:10.


#88
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Deflatia e doar o sperietoare in capul economistilor, utilizata ca justificare/pretext pentru a tipari bani fara acoperire. Da-mi un exemplu de tara in care a scazut generalizat pretul produselor.

#89
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Aici nu sunt de acord si sper sa nu crezi ca ceva din ce am scris pana acum aici e recitat de pe undeva.
Deflatie e o mare problema.
Si cui mai vinzi tu ceva cand ti se intareste moneda? Mai esti eficient? Mai ai produse competitive? Din ce traiesti? Ce sustine acea crestere? Consumul intern?
Deflatia nu inseamna ieftinirea produselor.

As putea totusi sa-ti dau exemplu de tara care tine deflatia in frau. Cu parul in mana e drept.
E vorba de China. Chestia este ca ei importa prea putin pentru consum si nu se deranjaza cu cursuri libere de de schimb si asa mai departe. Cat zic ei ca este, ala este cursul si la revedere. Cea mai mare parte a importului oricum iese din nou din tara ca parte componenta a produselor exportate, deci nu e problema. Ura si la gara.

Ca o parere personala (si iarasi nu recit de nicaieri), toate cresterile aberante de orice fel care au existat in ultimele decenii sunt sustinute de economia inchisa a Chinei, cea care se bazeaza pe Yuan.
A nu se confunda cu cealalta economie a Chinei pe care o vedem noi, cea bazata pe dollar, cea care importa pe dollari, integreaza importul intr-un produs si-l exporta pe dollari.

Edited by undercoverbrother, 07 January 2014 - 13:24.


#90
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostKarhu, on 07 ianuarie 2014 - 12:21, said:

De exemplu, filarmonica de 1 uncie e pe la 940 euro luata din Austria, cea de 1/10 uncii e pe la 10 0 euro etc etc
La cantitati mai mari merita clar plecat la Viena dupa ele...
Si la 1/10 e cam la fel cu BCR?
Dar cumpararea, la cat le rascumpara? Sa zicem ca vrea omul sa vanda, are nevoie de bani sa isi casatoreasca copii, sa le ia casa, pentru sanatate etc.

Si apropo, cum mai e cu vama, ai restrictie la aur, fie sa scoti, fie sa aduci?

View PostSeb, on 07 ianuarie 2014 - 12:14, said:

Doar naivii cred ca e posibil asta.
Nu conteaza, pietele fluctueaza in functie de ceea ce declara Ben Bernanke (Janet Yellen) si date precum asta :"Datele publicate vineri de Departamentul pentru Comert au aratat ca economia SUA a inregistrat in trimestrul al treilea o crestere peste asteptari, de 4,1%" - stirea e din decembrie 2013.
Iar aceste date trag in continuare clopote de jale in privinta evolutie aur.

Edited by altnume, 07 January 2014 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate