Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Acumularea decalajelor economice dintre Romania si occident

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Cred cam mai toti dintre noi, cel putin a auzit de aceasta carte aparauta in 2010.
Ce parere aveti care au fst cauzele principale ale decalajului economic?

#2
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Comunismul.Din 1947 si pana acum, am avut la conducere doar comunisti.Asta e principala cauza.Bine mai poti lua in calcul ca noi am avut cizmar presedinte.

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013
Populatia.

#4
Painkiller_DM

Painkiller_DM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.03.2007

View Postmiran, on 14 decembrie 2013 - 12:29, said:

Comunismul.Din 1947 si pana acum, am avut la conducere doar comunisti.Asta e principala cauza.Bine mai poti lua in calcul ca noi am avut cizmar presedinte.
This.
Daca castiga Axa, eram mult mai departe acum ca tara.

#5
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Eu nu as crede ca de vina ar fi doar comunismul, dimpotriva comunismul a mai ridicat un pic nivelul de trai sa nu uitam ca prin 1989 oamenii se plangeau ca nu au caldura si ca aveau mult de lucru iar pe la inceputul secolului XX nici nu aveau conditii ca in comunism :  apartament un loc de munca asigurat posibilitatea de a avea parte de o educatie  moderna , mai mult sa nu uitam de gravele probleme sociale. Credeti ca rascoala de la 1907 , minimalizata astazi foarte mult, a izbucnit datorita nivelului de trai foarte ridicat ?

#6
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Acumularea decalajelor economice, hmmm, pai Romania a avut cam 70 de ani de dezvoltare in istoria sa, '59 - '30, dupa au inceput problemele. O tara care are 70 de ani progres si 60 de ani regres (vorbesc pana in '89), nu e a buna.

Romania e un stat adolescentin, n-are in spate secole, inca experimenteaza multe lucruri traite de altii de secole.

#7
Dijonnais

Dijonnais

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.03.2012
În 1914 românii erau pe trendul cel bun. Și regatul și populația din Ardeal aveau serioase realizări economice, care le permiteau să stea cu fruntea sus în Europa. Aproape că recuperaseră decalajele cauzate de istoria de dinainte.

Unirea de la 1 decembrie 1918 și comunismul de la 23 august 1944 au tras România înapoi, prin felul în care au fost făcute și aplicate.

Edited by Dijonnais, 15 December 2013 - 09:48.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSucreBolivar88, on 14 decembrie 2013 - 13:29, said:

Eu nu as crede ca de vina ar fi doar comunismul, dimpotriva comunismul a mai ridicat un pic nivelul de trai
Compara ce s-a dezvoltat in comunism cu restul democratiilor si ai sa vezi diferenta. Gandirea economica "de la centru" e buna doar in teorie dar in realitate e o utopie.
Uite o stenograma cu cei ce "gandeau" sistemul: http://www.art-emis....ar-99-soim.html

Edited by neagu_laurentiu, 15 December 2013 - 09:58.


#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

View PostSucreBolivar88, on 14 decembrie 2013 - 13:29, said:

Eu nu as crede ca de vina ar fi doar comunismul, dimpotriva comunismul a mai ridicat un pic nivelul de trai sa nu uitam ca prin 1989 oamenii se plangeau ca nu au caldura si ca aveau mult de lucru iar pe la inceputul secolului XX nici nu aveau conditii ca in comunism :  apartament un loc de munca asigurat posibilitatea de a avea parte de o educatie  moderna , mai mult sa nu uitam de gravele probleme sociale. Credeti ca rascoala de la 1907 , minimalizata astazi foarte mult, a izbucnit datorita nivelului de trai foarte ridicat ?

pai vorbim de "decalaj" .... daca inainte de venirea comunistilor exista un decalaj .... depinde si cu ce tara te compari, era decalaj mai mare fata de Germania si Anglia, mai mic fata de Franta .... cam aceeasi poveste cu Grecia si Italia, stateam mai bine decat Spanioli si Portughezii .... etc .... in mare parte acest decalaj era in stransa legatura cu procentul de populatie rurala ...... in 89 eram cu mult sub toate tarile mentionate mai sus .... si bineinteles cu mai mult de 50% din populatie traind in mediu rural
Poate ca in 89 se traia mai bine ca in ani 30 ... dar traiam mai prost decat aia care in ani 30 traiau mai nasol sau la fel ca noi, deci trebuie sa fii foarte .... da' foarte greu de cap sa crezi ca sub comunisti am "evoluat
Rascoala de la 1907 e "minimalizata" din mai multe motive:
- reactie la exagerarea ei de catre comunisti;
- faptul ca si atunci a reliefat incompetenta administraitei;
- faptul ca principali vinovati au fost firme de arendasi evrei - iar in ziua de azi e nerecomandat sa arati cu degetul spre acestia
- etc

#10
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 15 decembrie 2013 - 09:54, said:

Compara ce s-a dezvoltat in comunism cu restul democratiilor si ai sa vezi diferenta. Gandirea economica "de la centru" e buna doar in teorie dar in realitate e o utopie.
Uite o stenograma cu cei ce "gandeau" sistemul: http://www.art-emis....ar-99-soim.html

Romania avea si inainte de 45 un statut de semicolonie occidentala, o tara agrara care is vindea resursele in cel mai prost mod posibil, brut,  situatia din zona rurala era foarte grea nu asa cum o prezinta literatura : armonioasa , ancestrala, o lume idilica, zonele urbane erau dominate de elemente alogene. Romania a avut nevoie de comunism , a fost o dictatura de dezvoltare, vedem bine dupa 23 de ani ca nu neam redus decalajul ci l am marit . "Democratia" asta este doar o alta forma de exploatare a tariilor ,, in tranzitie,,

View PostTarzy, on 15 decembrie 2013 - 10:06, said:

pai vorbim de "decalaj" .... daca inainte de venirea comunistilor exista un decalaj .... depinde si cu ce tara te compari, era decalaj mai mare fata de Germania si Anglia, mai mic fata de Franta .... cam aceeasi poveste cu Grecia si Italia, stateam mai bine decat Spanioli si Portughezii .... etc .... in mare parte acest decalaj era in stransa legatura cu procentul de populatie rurala ...... in 89 eram cu mult sub toate tarile mentionate mai sus .... si bineinteles cu mai mult de 50% din populatie traind in mediu rural
Poate ca in 89 se traia mai bine ca in ani 30 ... dar traiam mai prost decat aia care in ani 30 traiau mai nasol sau la fel ca noi, deci trebuie sa fii foarte .... da' foarte greu de cap sa crezi ca sub comunisti am "evoluat
Rascoala de la 1907 e "minimalizata" din mai multe motive:
- reactie la exagerarea ei de catre comunisti;
- faptul ca si atunci a reliefat incompetenta administraitei;
- faptul ca principali vinovati au fost firme de arendasi evrei - iar in ziua de azi e nerecomandat sa arati cu degetul spre acestia
- etc
Rascoala din 1907 a fost provocata de conditiile sociale proasteale tranimi, nu zic ca evreii nu aveau un rol insemnat dar cred ca rascoala era si fara ei , poate nu asa de extinsa si de grava dar era.

#11
Dijonnais

Dijonnais

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.03.2012

View PostSucreBolivar88, on 15 decembrie 2013 - 12:51, said:



Rascoala din 1907 a fost provocata de conditiile sociale proasteale tranimi, nu zic ca evreii nu aveau un rol insemnat dar cred ca rascoala era si fara ei , poate nu asa de extinsa si de grava dar era.
De fapt agricultura începea să se modernizeze și nu exista o industrie ca să preia surplusul de forță de muncă.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSucreBolivar88, on 15 decembrie 2013 - 12:51, said:

Romania a avut nevoie de comunism , a fost o dictatura de dezvoltare
Se intorc in mormant cei ce au suferit de pe urma comunistilor ! Dezvoltatea in cauza se producea indiferent de cine era la conducere, veneam dupa razboi si toata lumea a construit una-alta, nu e meritul comunistilor.

View PostSucreBolivar88, on 15 decembrie 2013 - 12:51, said:

vedem bine dupa 23 de ani ca nu neam redus decalajul ci l am marit
Pai ce se reducem cand noi produceam in '89 articole de o calitate si cu o tehnologie a anilor '60 ! A plecat trenul din gara, demult.

View PostSucreBolivar88, on 15 decembrie 2013 - 12:51, said:

"Democratia" asta este doar o alta forma de exploatare a tariilor ,, in tranzitie,,
Putem sa-i dam orice definitie, gasim cazuri si bune si rele etc. Da' sa te conduca altu' e cel mai rau lucru.

Edited by neagu_laurentiu, 15 December 2013 - 16:48.


#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Noi am avut şi cel mai tâmpit tip de comunism. Un conducător a omorât elitele, celelălat s-a crezut mare geniu, deşi era mai prost decât primul.

#14
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostSucreBolivar88, on 14 decembrie 2013 - 11:20, said:

Cred cam mai toti dintre noi, cel putin a auzit de aceasta carte aparauta in 2010.
Ce parere aveti care au fost cauzele principale ale decalajului economic?
Caza principală este dominația României de către SUA și de unii acoliți ai ei.Peste tot unde domină SUA sau acoliți ai ei țările nu se pot dezvolta. Așa este în Africa, America de Sud , țări din Europa sau din Asia.Dacă nu pot să te facă cu șmecheria ce se cheamă democrație ăștia declanșează război sub cuvînt că e corupție, nu sînt respectate drepturile omului, e dictatură...Motive se găsesc. Așa s-a întîmplat în Iugoslavia.Nu puteau să dea jos guvernul comunist și atunci au organizat bande înarmate de albanezi, care au fost instruiți de experți germani în în Germania, au fost echipați, înarmați, susținuți cu bani și trimiși să facă belele în Kosovo.Cînd armata iugoslavă a intervenit acolo peste tot în Europa  ziarele au început să scrie minciuni și să ceară intervenție militară. Comuniștii au pierdut, a fost instaurat guvern democrat, liderul Miloșevici și alți luptători sîrbi au fost predați dușmanului. Miloșevici a fost ucis în închisoare în timpul procesului.Eu nici nu știu exact cîte state iugoslave sînt.Știu însă că e mai scăzută calitatea vieții în ele pt multă lume, dacă facem comparație cu perioada Tito.
În România sînt cel puțin 3.000 de firme evreiești plus alte mii, tot evreiești, dar înregistrate în țări europene, ceea ce induce în eroare; dă impresia că sînt conduse de germani, austrieci, francezi... Astea nu produc ceva.Sînt făcute pt speculă.
Dacă România nu ia exemplu de la Ungaria și de la Islanda va fi vai și amar.Ungurii au ajuns la saturație. Au datorii mai mari ca România.Premierul ungur le-a dat papucii ălora de la FMI.

View Postneagu_laurentiu, on 15 decembrie 2013 - 16:46, said:

Se intorc in mormant cei ce au suferit de pe urma comunistilor ! Dezvoltatea in cauza se producea indiferent de cine era la conducere, veneam dupa razboi si toata lumea a construit una-alta, nu e meritul comunistilor.

Pai ce se reducem cand noi produceam in '89 articole de o calitate si cu o tehnologie a anilor '60 ! A plecat trenul din gara, demult.

Putem sa-i dam orice definitie, gasim cazuri si bune si rele etc. Da' sa te conduca altu' e cel mai rau lucru.
Dragă, e lume care suferă indiferent cine ar fi la conducere.
Ce s-a construit în România, fabrici, blocuri... e meritul lumii?Păi, de ce nu construiește „lumea” și acum „una-alta”?
Bun în 89 produceam cu tehnologia anilor 60. Și acum cu ce tehnologie producem?
Da, acum ne conduc alții. Conducătorii noștri aleși sînt doar niște marionete.

View Postdjl, on 16 decembrie 2013 - 17:18, said:

Noi am avut și cel mai tâmpit tip de comunism. Un conducător a omorât elitele, celelălat s-a crezut mare geniu, deși era mai prost decât primul.
Nu chiar cel mai tîmpit, dar tîmpit a fost și eu știu asta foarte bine pt că sînt născut în 1949 și cînd a căzut regimul aveam aproape 42 de ani. Cel mai tîmpit comunism cred că e în Coreea.Cel mai bun a fost cel iugoslav. În comparație cu România în Iugoslavia a fost rai.
Să știi că elitele alea omorîte nu făceau multe parale.Oricum nu de Dej au fost omorîte ci de sovietici.Conducătorii adevărați ai României în anii 50 erau consilierii sovietici evrei.

#15
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Florincroitoru@ Da, drepturile omului... razboiul umanitar... este ceva mai iritant decat jandarmismul si exploatarea americana asta este ipocrizia americana.

#16
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostPainkiller_DM, on 14 decembrie 2013 - 13:21, said:

This.
Daca castiga Axa, eram mult mai departe acum ca tara.
Da, am fi fost. Rămîneam însă fără jumate din Ardeal. Nu cred că ar fi fost compensat de Basarabia plus încă o halcă mai mare ca Ardealul, din Ucraina.
Prea grozav însă nu cred că ar fi fost și asta din cauza elitei romînești care ie una de categoria a 2-a.Ie sub nivelul moral al elitelor  din Germania, Anglia, Franța, Ungaria. Vorbesc de elta veche dar și de asta nouă.Proverbul că peștele de la cap se împute ie foarte adevărat. Dacă sus nu ie bine, nu merge bine nimic. De aceea zic ieu că nu ie nevoie de învățători ai poporului ci de învățători ai elitei.

View PostAlex-Softpedia, on 14 decembrie 2013 - 13:39, said:

Romania e un stat adolescentin, n-are in spate secole, inca experimenteaza multe lucruri traite de altii de secole.
Poftim? Statele lui Ștefan, Mircea, Basarab, Alexandru cel Bun au fost de curînd?

View PostSucreBolivar88, on 15 decembrie 2013 - 12:51, said:


Romania avea si inainte de 45 un statut de semicolonie occidentala, o tara agrara care is vindea resursele in cel mai prost mod posibil, brut,  situatia din zona rurala era foarte grea nu asa cum o prezinta literatura : armonioasa , ancestrala, o lume idilica, zonele urbane erau dominate de elemente alogene. Romania a avut nevoie de comunism , a fost o dictatura de dezvoltare, vedem bine dupa 23 de ani ca nu neam redus decalajul ci l am marit . "Democratia" asta este doar o alta forma de exploatare a tariilor ,, in tranzitie,,

Rascoala din 1907 a fost provocata de conditiile sociale proasteale tranimi, nu zic ca evreii nu aveau un rol insemnat dar cred ca rascoala era si fara ei , poate nu asa de extinsa si de grava dar era.
A revenit la acel statut.
Nu. Fără acei administratori evrei nu ar fi fost răscoală.Răscoala a fost exact acolo unde administrau frații Fischer.
Nu a fost extinsă și nici foarte gravă. A fost acolo în Moldova de Nord.În Muntenia nu a fost răscoală.Bunica mea avea cam 17 ani la 1907. Ne-a spus că ea nici nu a auzit de vreo răscoală atunci.la vremea aceea se afla în satul Bucu, pe Ialomița. Nu aveau curent electric, radio, ziare, iar bunica nici nu a fost la școală și nici una dintre surorile ei.

#17
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postflorincroitoru, on 16 decembrie 2013 - 18:24, said:


Caza principală este dominația României de către SUA și de unii acoliți ai ei.Peste tot unde domină SUA sau acoliți ai ei țările nu se pot dezvolta. Așa este în Africa, America de Sud , țări din Europa sau din Asia.
mare adevar ai spus.
sa nu uita, cand ambasadorul american indemna tiganii sa se revolte impotriva romanilor, sa ia exemplu de la negrii lor.

eu cred si altceva, americanii fiind pe duca, (le da China si Rusia chia si o parte din mUE mUE) incearca sa traga si pe altii dupa ei

#18
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postflorincroitoru, on 22 decembrie 2013 - 14:20, said:

Nu. Fără acei administratori evrei nu ar fi fost răscoală.Răscoala a fost exact acolo unde administrau frații Fischer.
Nu a fost extinsă și nici foarte gravă. A fost acolo în Moldova de Nord.În Muntenia nu a fost răscoală.Bunica mea avea cam 17 ani la 1907. Ne-a spus că ea nici nu a auzit de vreo răscoală atunci.la vremea aceea se afla în satul Bucu, pe Ialomița. Nu aveau curent electric, radio, ziare, iar bunica nici nu a fost la școală și nici una dintre surorile ei.
Ca bunica matale nu stia ce se intampla dincolo de hotarul satului dumneaei - e de crezut. Dar mi se pare incredibil ca matale sa n-ai habar de faptul ca rascoala a ajuns si in sudul tarii, pana in Oltenia (in Oltenia a fost cea mai puternica represiune).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate