Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Ardei iute in ghiveci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#829
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
A ciupi sau a nu ciupi vârful plantei? Dacă da, când și de ce?
Dacă nu, de ce?
Cam multe întrebări dar vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

#830
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,955
  • Înscris: 11.07.2016
Buna ziua,
In primavara am cumparat din piata un rasad de ardei iute in ghiveci.
Rasadul era mic - vreo 10..15 cm inaltime, si vanzatoarea mi-a spus ca va fi un pomisor care face ardei iuti rosii.
Acum, e intradevar un pomisor, dar face ardei de 2 feluri: rosii si mov.
Sunt extrem de iuti, si parca cei mov sunt mai iuti decat cei rosii, dar aproape ca nu conteaza...oricum sunt foarte iuti ambii ardei.
Intrebarea mea este: cum de o planta  poate face 2 feluri de ardei? (zici ca e altoita)...
Si ce soi ar fi ardeii astia?
Multumesc.

Attached Files



#831
BNicoll

BNicoll

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.10.2017
Am o problema,am 5 ghivece cu ardei iute decorativ plantate de mine .Trei au dat ardei si sunt foarte frumosi ,doua ghivece au ajuns pana la inflorire apoi s au oprit ,nu mai infloresc ,de o saptamana .Ce as putea face sa ii ajut ?

#832
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Scotch Bonnet Red si Yellow!

Attached Files



#833
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Basket of fire, Bahamian Goat Pepper si Bhut Jolokia!

Attached Files



#834
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,955
  • Înscris: 11.07.2016

View PostMalus_Dacus, on 31 iulie 2019 - 09:06, said:

Buna ziua,
In primavara am cumparat din piata un rasad de ardei iute in ghiveci.
Rasadul era mic - vreo 10..15 cm inaltime, si vanzatoarea mi-a spus ca va fi un pomisor care face ardei iuti rosii.
Acum, e intradevar un pomisor, dar face ardei de 2 feluri: rosii si mov.
Sunt extrem de iuti, si parca cei mov sunt mai iuti decat cei rosii, dar aproape ca nu conteaza...oricum sunt foarte iuti ambii ardei.
Intrebarea mea este: cum de o planta  poate face 2 feluri de ardei? (zici ca e altoita)...
Si ce soi ar fi ardeii astia?
Multumesc.

Nevermind, acum sunt toti aceasi culoare, adica rosii....deci culoarea mov e o culoare intermediara...
Dar tot nu stiu ce soi sunt....

#835
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
@Malus_Dacus, ardeii tai sunt un soi ornamental, cu efect decorativ - forma de pomisor cu ardei pe aceeasi tulpina in diferite culori, dar sunt si comestibili.
Si ai mei, Basket of fire sunt tot ornamentali, foarte productiv si placuti ochiului!

#836
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Salut. Am o mica problema cu niste habanero orange. Infloresc incontinuu de vreo 2 saptamani dar nu fac fructe fiindca toate florile cad. Ii tin afara in gradina si initial am sperat ca polenizarea o sa o faca  insectele, vantul, etc. Cand am vazut ca incep sa cada florile, am inceput sa ii polenizez manual, cu un betisor pt. Urechi, crezand ca asta e cauza. Azi dimineata am mai gasit o floare cazuta. Mentionez ca nu ii ud des, cam o data la4-5 zile. Ceva pareri legate de cauza pt care cad florile? Multumesc.Attached File  20190818_064631.jpg   327.72K   26 downloads

Attached Files



#837
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
@icrobert, nu stiu in ce zona stai, dar in aceasta perioada calduroasa eu ud ardeii in ghiveci zilnic, cate putin, sau maxim la doua zile!
Apa sa nu fie rece si posibil sa ai si un deficit de calciu, magneziu, desi in poze planta arata foarte bine.

Habanero Fatalli, Habanero Lemon, Habanero Red si Jamaican Red!

Attached Files



#838
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postsorinenciu, on 18 august 2019 - 19:14, said:

@icrobert, nu stiu in ce zona stai
Berceni, Ilfov.
Sunt pusi in primavara, deci e prima oara cand infloresc.  Au fost intr.adevar zile foarte calduroase.  Din ce am citit pe forumuri florile cad daca e  prea cald, daca e prea frig, daca pui prea multa apa, daca pui prea putina apa,  daca nu sunt polenizate florile, etc �� o sa incerc cum faci tu, sa le pun apa in fiecare zi. Multumesc
PS. Ardeii tai arata foarte bine!

#839
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
Habanero Orange la a doua recoltă. Încep să se coacă. Crescuți pe balcon, plantați în februarie.

Attached Files



#840
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
22 septembrie. Parte din ultima recoltă. Habanero Orange.

Attached Files



#841
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Cat dureaza pana devin orange? Am si eu 3 fructe care tot cresc de vreo 3 saptamani....

#842
Gabriel1

Gabriel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.12.2004
Salut,

Nu prea ma pricep la acest subiect si incerc sa obtin unele cunostinte de pe aici (daca aveti bunavointa de a ma ajuta).
In jur de 25 septembrie m-am jucat cu niste seminte de la un ardei iute mic, uscat, dintr-o punguta pe care mi-a adus-o cineva (pentru mancat, desigur). Ardeii uscati din punga aveau lungimi intre 1.5 si 2.5 cm. Au rezultat niste plante care acum arata ca in poza. Deja i-am "ciupit", dupa cum am citit pe forum, lasand 3 perechi de frunze "adevarate".

Acum ma intreb:
- Daca au crescut pana la acest nivel, vor face si fructe, sau e posibil sa nu infloreasca pentru ca semintele nu erau destinate cultivarii?
- Daca i-am plantat in septembrie (am vazut ca se recomanda in martie), vor fi, totusi, ok?
- Voi putea creste 4 plante intr-o jardiniera cu suprafata de 37x16 cm?

Multumesc anticipat

Attached Files

  • Attached File  A1.jpg   288.02K   20 downloads


#843
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
- Nu vad de ce nu ar inflori. Multa lume foloseste seminte exact ca tine, de la alti ardei uscati.

- Daca nu le tii afara pe perioada iernii o sa fie ok Posted Image

- Plantele arata foarte bine. Totusi cred ca o sa fie inghesuite toate 4 in jardiniera aia. O varianta mai buna ar fi sa mai iei o jardiniera si sa lasi cate 2 in fiecare. Sau cate o jardiniera din aia rotunda pentru fiecare.

#844
Gabriel1

Gabriel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.12.2004

View Posticrobert, on 18 noiembrie 2019 - 08:32, said:


Multumesc pentru raspuns. Ii mai las sa creasca, apoi ma gandesc la o solutie pentru a muta 1-2 in alta parte.

#845
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Cu polenizarea cum e , ca ai mei au inflorit acum, ii tin in casa si le merge bine, dar daca nu sunt insecte sa-i polenizeze oare au sa faca fructe?

Am incercat cu betisorul de urechi

#846
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
E ok cum ai procedat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate