Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ardei iute in ghiveci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#811
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007

View Postvladaudio, on 10 august 2018 - 11:20, said:

Puriceii mici și albi au reapărut la 4 zile după ce am spălat plantele de insecticid.
Multe frunze s-au îngălbenit și au căzut.
Ardeii maturi continuă să se coacă dar nu mai apar flori noi.
Se pare că insecticidul a dăunat plantelor mai mult decât dăunătorii.
Dacă aveți vreun sfat, vă rog să mă ajutați.
Puricii și mâzga pe care o produc pe frunze sunt tare inestetice.
Vă mulțumesc.
Am cules tot ce era copt, i-am spălat bine, i-am sters de apă, i-am băgat la pungă și la congelator.
Speranțe pentru o nouă recoltă: aproape de zero...

Attached Files


Edited by vladaudio, 19 August 2018 - 12:29.


#812
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Mai ai destui ardei legati dar inca necopti?
Daca da, ai sanse bune de a mai recolta.
Vara mai tine cel putin inca o luna, cu mult soare si temp. la fel de mari.
Daca ii ajuti un pic cu foarfeca (defoliere, copilire, carnire), ai toate sansele sa ti se coaca orice fruct deja legat in 4-6 sapt.
Adica mai repede ca-n prima recolta!

#813
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007

View PostSerpent, on 19 august 2018 - 17:40, said:

Mai ai destui ardei legati dar inca necopti?
Daca da, ai sanse bune de a mai recolta.
Vara mai tine cel putin inca o luna, cu mult soare si temp. la fel de mari.
Daca ii ajuti un pic cu foarfeca (defoliere, copilire, carnire), ai toate sansele sa ti se coaca orice fruct deja legat in 4-6 sapt.
Adica mai repede ca-n prima recolta!
Mulțumesc pentru sfaturi și încurajări.
La speranțe zero mă refeream la flori și fructe noi.
Anii trecuți am avut cel puțin două recolte la același soi, Orange Habanero.
Anul ăsta, paraziții m-au atacat din greu...

#814
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
N-ai pen'ce, sfaturi mai sunt - tu sa mai ai ardei! Ca-n bancul cu rabinul si gastele... :D
Din flori noi, mai greu sa se coaca alti ardei, fara conditii de sera. Dar cine stie?!?
Insa nu sunt consumabili si cei verzi?

Cred ca toti am fost atacati anul asta de paraziti, de musculite albe si negre, de plosnite, de mucegai, de politicieni, de jandarmi...

#815
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Am o planta (nu ardei, o Sansevieria) la care vreau sa stimulez rădăcinile, aveți ceva recomandări în afara de chestii cu mult fosfor și potasiu? Ceva "super duper inradacinator generator" :))

#816
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Sa stimulezi radacina limbii soacrei... hmm, nu e o idee prea buna! :D
E simplu, intai te insori, apoi creste singura pana te sufoca!!!

Fara gluma acum, fiind o agava uscaciunea o stimuleaza cel mai bine sa-si intinda radacinile.
Deci nu o uda pe sus, ii pui (rar) apa in farfurie sau daca o muti in alt ghiveci faci asa:
- pui pe fund un strat de perlit de 1-2 degete
- deasupra pamant nou, amestecat cu perlit 3/1
- peste asta pui planta din vechiul ghiveci, a.i. sa nu trebuiasca sa pui pamant nou deasupra, "decat" de jur imprejur(radacinile se dezvolta/cresc in jos sau lateral, nu in sus!)
- se poate imbunatati sistemul de irigatie, ca idei ar fi montarea unor "fitile" absorbante in gaurile ghiveciului( de ex. sfori dintr-o rezerva noua de mop) sau cum foloseste sorinenciu ceva tevi care duc apa la fundul ghiveciului. Eu folosesc paie de baut, dar trebuie pusa apa cu siringa!

Eu n-am avut experiente prea bune cu pamantul de flori amestecat cu nisip, de obicei iese ceva gen chirpici, de aia am zis perlit. E vreo 7 lei 5L la Dedeman.

#817
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Heh, eu am avut-o pana acum in perlit pur (de la Ikea) de vreun an de zile. Iar pe o alta o am in mix 80% anorganic.
Uite nu m-am gandit sa ud doar in tava, si sa ma folosesc de wicking (imi pare rau, nu stiu sa zic in romana, ce zici tu cu fitile si actiune capilara).

#818
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Pe final de sezon!
Macar am scapat de plosnite, datorita temperaturilor scazute, ca tratamentele nu au dat roade decat pe perioade scurte!

Attached Files



#819
Hosty

Hosty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.11.2008
Buna ziua,
Am cumparat de pe un site seminte de Jalapeno, Cayene long slim si Cherry bomb. Mi-au ramas destule seminte, daca e cineva din Cluj-Napoca si e interesat, dati-mi un mesaj.

#820
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare pe 2019! Ai mei Habanero Orange plantați pe 23 februarie din semințele recoltei de anul trecut.
Nu prea sunt de lăudat dar mi-e drag de ei...

Attached Files



#821
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007

View Postvladaudio, on 16 aprilie 2019 - 15:03, said:

Salutare pe 2019! Ai mei Habanero Orange plantați pe 23 februarie din semințele recoltei de anul trecut.
Nu prea sunt de lăudat dar mi-e drag de ei...
Patru dintre cei de mai sus, replantați în ghivece de 7 litri pe 23 aprilie.

Attached Files



#822
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Buna ziua.

In poza sunt niste jalapeno pe care i-am pus la inceputul lunii februarie si care nu au crescut pana acum decat cat se vede in imagine.

Mentionez ca au stat de atunci doar langa o fereastra mare iar temperatura a fost constant in jurul a 22 -23 de grade.

Pamantul folosit este unul pentru legume cumparat din dedeman si am folosit periodic un fertilizator de legume bioflor.

Intrebarea este care ar fi posibilele motive pentru care nu mai cresc si ce as putea face pentru a-i ajuta.

Multumesc.

Attached Files



#823
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
I-ai pus ca rasad sau ca seminte care au incoltit si au crescut doar atat?
Daca i-ai pus ca rasad, e problema.
Daca sunt iesiti din seminte, eu zic ca inca sunt sanse, dar schimba ceva: fertilizatorul, apa, locul etc.

Edited by Malus_Dacus, 08 May 2019 - 18:24.


#824
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostMalus_Dacus, on 08 mai 2019 - 18:24, said:

I-ai pus ca rasad sau ca seminte care au incoltit si au crescut doar atat?
Da, scuze, am uitat sa precizez. Am pus seminte. Si o alta greseala in textul meu, sunt habanero orange, nu jalapeno. Semintele le am de la un prieten si uitasem ce soi sunt.

O sa incerc sa schimb locul, desi acesta unde ii tin acum e cel mai luminos din casa, fiind un perete din sticla de 5,5 m lungime pe 2,7 inaltime...

O recomandare de fertilizator atunci daca se poate? Multumesc

View Postvladaudio, on 11 iulie 2018 - 11:52, said:

Anul trecut am plantat Habanero
Imi puteti spune va rog in ce tip de pamant ii tineti si ce fertilizator folositi? Am plantat si eu niste seminte de habanero orange in februarie si dupa ce au ajuns la vreo 5 cm inaltime s-au oprit din crescut.
Eu am folosit un pamant pentru legume si un ingrasamant Bioflor luate din Dedeman.
Multumesc.

#825
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007

View Posticrobert, on 09 mai 2019 - 07:06, said:

Da, scuze, am uitat sa precizez. Am pus seminte. Si o alta greseala in textul meu, sunt habanero orange, nu jalapeno. Semintele le am de la un prieten si uitasem ce soi sunt.

O sa incerc sa schimb locul, desi acesta unde ii tin acum e cel mai luminos din casa, fiind un perete din sticla de 5,5 m lungime pe 2,7 inaltime...

O recomandare de fertilizator atunci daca se poate? Multumesc


Imi puteti spune va rog in ce tip de pamant ii tineti si ce fertilizator folositi? Am plantat si eu niste seminte de habanero orange in februarie si dupa ce au ajuns la vreo 5 cm inaltime s-au oprit din crescut.
Eu am folosit un pamant pentru legume si un ingrasamant Bioflor luate din Dedeman.
Multumesc.
Asta am folosit anul ăsta și anul trecut. Îngrășământ nu am folosit decâ mai târziu, după replantare în ghivecele mari. Ține cont că sunt doar un amator de ardei iute, în special Habanero Orange.

Attached Files



#826
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Colegule, pamantul din magazin are o gramada de nutrienti in el, de aia iti scrie pe punga niste valori la NPK, suplimentar trebuie sa-i dai doar cand incepe sa fructifice. Dar la stadiul in care ai tu ardeii aproape ca nici nu au nevoie de nutrienti deoarece initial se hraneste din ce era inmagazinat in samanta.

Daca tu le-ai dat alora mici ingrasamant suplimentar... duci ghiveciul in baie si dai cu apa multa in el ca sa speli nutrientii din pamant, pe urma nu ii mai da apa o saptamana ca sa ii impulsionezi sa-si dezvolte radacinile.

Edited by Mizu, 10 May 2019 - 10:43.


#827
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postvladaudio, on 10 mai 2019 - 10:32, said:

Asta am folosit anul ăsta și anul trecut. Îngrășământ nu am folosit decâ mai târziu, după replantare în ghivecele mari. Ține cont că sunt doar un amator de ardei iute, în special Habanero Orange.
Multumesc. Si eu tot din asta am folosit. Acum voi astepta sa arate si ardeii mei ca ai tai...

View PostMizu, on 10 mai 2019 - 10:42, said:

Colegule, pamantul din magazin are o gramada de nutrienti in el, de aia iti scrie pe punga niste valori la NPK, suplimentar trebuie sa-i dai doar cand incepe sa fructifice. Dar la stadiul in care ai tu ardeii aproape ca nici nu au nevoie de nutrienti deoarece initial se hraneste din ce era inmagazinat in samanta.

Daca tu le-ai dat alora mici ingrasamant suplimentar... duci ghiveciul in baie si dai cu apa multa in el ca sa speli nutrientii din pamant, pe urma nu ii mai da apa o saptamana ca sa ii impulsionezi sa-si dezvolte radacinile.
Multumesc pentru informatii.

#828
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007
Este al doilea an in care cresc ardei iuti in ghiveci. Daca anul trecut am avut doar trei fire, anul acesta am 12. Soiuri diferite, din seminte recoltate de mine anul trecut plus ceva comenzi de pe Ali. Din nefericire, mi-au amestecat copiii rasadurile si nu mai stiu care si cum. Voi afla dupa ce fructifica...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate