Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

satellite c55-a-1h1

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Multimedia in general, muzica, filmulete, navigat pe net , pachet office cam astea.
Jocuri foarte rar si alea slabute fara sa spunem cerinte de placa video dedicata.
Acumulatorul sa reziste un 3 ore fara probleme, conexiune wifi stabila pe 10,100.

Edited by rozone, 06 March 2014 - 14:17.


#20
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Dupa mine este suficient:
http://www.altex.ro/...s-4000-free-dos

Daca vrei ceva mai solid, ar merge un Sony Vaio, cu Pentium Haswell si licenta de W8 inclusa:
http://www.altex.ro/...phics-windows-8

Eventual, un HP ProBook, daca vrei ceva mai performant, cu o constructie ok (capac si zona ce inconjoara tastatura din aluminiu, ecran mat si culori ok):
http://www.altex.ro/...-1gb-ddr3-linux

#21
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Sony arata bine dar nu cunosc nimic despre laptopurile lor - fiabilitatea ma intereseaza , procesorul este suficient la ce fac eu cu el vreo 5 ani de aici in colo .
Am notat seriile pe o hirtie pe cind ma duc sa stiu ce caut - mare ajutor , merci.

#22
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
A sosit din service , baterie schimbata , azi ma duc dupa el .
Nu mi-au dat negatie , oricum sunt multumit de cum merge , sa speram ca nu mai face figuri .
Sunt ceva "secrete" de cum sa folosesti/incarci bateria la laptop ? cind sta pe birou e indicat sa scoti bateria din el si sa-l lasi pe alimentator ?
Multumesc oricum pentru recomandarile facute , voi ajuta pe cineva care doreste sa achizitioneze .

#23
psn

psn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.09.2009
lasi bateria in el linistit. stie el cand sa taie incarcarea si cand nu. dc doresti o prelungire a duratei de functionare, cauta in bios optiune (max 80% charge, unele laptopuri au asa ceva). bateria e afectata in primul rand de TEMPERATURA! apoi de cicli de incarcare/descarcare (cam 500 la numar, dupa atingerea numarului nu se mai garanteaza nimic, bafta ta daca tine 6 luni sau 6 ani). dc o tii acolo, e mai calda, da. dar dc se opreste Domnul curent, adio date nesalvate. oricum face parte din categoria de consumabile, nu va functiona o vesnicie, trebuie si ei sa faca bani din ceva...

#24
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"max 80% charge"
Toshiba ofera un programel ce poate seta din win direct incarcarea "eco" respectiv 80% .
E mai bine sa intru in bios sa-i dau aceasta optiune ? sau las din programelul lui direct din win.

#25
nimeni_altci

nimeni_altci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.05.2007
Din cate stiu eu, nici nu e indicat sa mearga fara baterie in el. Acumulatorul are si rol de tampon intre aparat si incarcator si-l protejaza de eventuale supratensiuni tranzitorii care pot apare, sau chiar de defectarea incarcatorului.

#26
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Il testez de ieri de cind l-am ridicat . Merge 4 ore pe acumulator - ok, daca tin sageata pe iconita din bara (dreapta jos cea cu bateria) arata procentajul si timpul aproximativ , la cea veche nu arata timpul aproximativ , acumulatorul nou este produs in luna 02.2014 .
L-am lasat pe incarcare 100% si ii voi face un ciclu de 3 descarcari pina la 20% si iar incarcare , stiu ca nu e nevoie la li-ion dar ma joc putin cu el . Au lucrat incgrijit cu el , nu au aparut nou zgirieturi pe el , nu e crapat sau altele . Dupa ce va iesi din garantie , adica 1 an , va trebui sa ma gindesc la o posibila achizitie , dupa cite am vazut unul original costa cam 100$ , nu stiu daca sunt mai buni decit originalul .

#27
psn

psn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.09.2009
poti da enable la optiune de unde doresti. depinde ce preferi : autonomie sau durata de viata. acumulatorul nu ofera protectie pe supratensiune, ci in primul rand incarcatorul, apoi placa de baza, mai exact o piesa de genul : http://www.maximinte...dex.mvp/id/5390
putem continua cu alti tranzistori care fac o recuperare din baterie in CHG_HI si CHG_LO, dar nu este cazul. daca s-ar oferi "tampon" inseamna ca la scoaterea bateriei din laptop, acesta s-ar opri, nu? dar nu se intampla asta cat timp una din surse e conectata. concluzie: jucaria care face comutarea nu se afla nici in AC, nici in acumulator. (adica e in placa, battery chemistry :)

#28
nimeni_altci

nimeni_altci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.05.2007
Eu am alta problema cu acest laptop. Aleator, imi apare "blue screen" cu mesajul urmator dupa care se restarteaza:

Your PC run into a problem and needs to restart. We're just collecting some error info, and them we'll restart for you.
If you like to know more, you can serche online later for this error: DRIVER _IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL(NETIOSYS)

Am cautat pe net dar nu m-am edificat. Am Winndows 8.1 cu licenta si driverele de pe site pentru C55-a. In Device Manger nu apare nimic in neregula. Stie cineva ce ar putea fi?

#29
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Aici vad ca exista rezolvarea http://social.techne...=w8itprogeneral

#30
nimeni_altci

nimeni_altci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.05.2007
Multumesc, am facut c scrie acolo. Urmaresc un timp si revin cu rezultatul.

#31
nimeni_altci

nimeni_altci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.05.2007
Dupa trei zile de frecat, nu a mai aparut eroarea. Am folosit:
Disable the Teredo Tunneling Pseudo-interface 6to4 Adapter
Se pare ca asta era. Multumiri inca odata de info.

Edited by nimeni_altci, 18 March 2014 - 21:59.


#32
nimeni_altci

nimeni_altci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.05.2007
Nu merge din pacate. A aparut din nou eroarea.

#33
nimeni_altci

nimeni_altci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.05.2007
Rezolvat cu eroarea. Schimbat driverul wireless lan cu cel de pe site. Initial facusem update la acest driver cu update driver din device manager. de atunci incepusera problemele. Am peste doua saptamani de frecat si nu a mai aparut.

#34
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Adus la zi biosul, de la versiunea 1.30 la 1.40 .
Ce am observat :
mult mai stabil pe wifi
foarte silentios , speed controler-ul este mult mai bine optimizat
Durata afisata la baterie (cu baterie100%) a crescut in afisare de la 4 ore 15 minute la 4 ore 39 minute - depinde de multi factori si nu e ceva precis dar e o bulina alba .

#35
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
Aveti idee acele 2 drivere ce sunt si ce trebuie instalat ?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   295.73K   10 downloads


#36
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Vad doar HD 4000 instalata, cea din procesor , Nvidia nu o vad , ea e lipsa dupa instalezi 3D care cred ca se va instala din driverul placii video dedicate impreuna cu sunetul hdmi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate