Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

"Coincidențe" ciudate

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Vlad_Dracul

Vlad_Dracul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.09.2009
Că tot s-au împlinit ieri 50 de ani de la lichidarea lui Kennedy (și văd că nu se îngrămădesc să desecretizeze nici măcar un amărât de petic de hârtie din documentele relevante referitoare la asasinat), vreau să împărtășesc anumite descoperiri ale mele care m-au cam lăsat perplex în momentul în care am pus lucrurile cap la cap.

Totul a început acum vreo juma' de an când, inexplicabil, am simțit o poftă vorace să văd filmul JFK (pe care vi-l recomand pentru primă vedere sau revedere - după caz) din nou și din nou (lucru care nu mi s-a mai întâmplat de foarte multă vreme, să pun în "loop" vreun film pe parcursul întregii zile, indiferent de cât de bun ar fi).

Am avut straniul sentiment că e ceva ascuns "printre rânduri", deși destule scene erau brutal de directe.
La a 3-a sau a 4-a revedere, m-a izbit: oare conspirația se oprea la asasinarea președintelui Vietnamului de Sud și a lui Kennedy? Ce se întâmpla pe restul mapamondului în aceeași perioadă? Există cazuri similare?


Iată ce-am descoperit:

14 aprilie 1962 - Primul ministru (așa se zicea pe vremea mea, acum e "Prim-ministrul") francez, Michel Debré își dă demisia. Subit.
22 august 1962 - Tentativă de asasinat asupra președintelui Franței, Charles de Gaulle. A fost cea mai "serioasă", cea mai aproape de reușită tentativă de asasinat asupra lui. Doar datorită norocului, de Gaulle și soția lui scapă cu viață (și-și "bagă mințile-n cap", dacă îmi este permisă această speculație personală).
8 februarie 1963 - Lovitură de stat în Irak, primul ministru Abdul Karim Kassem este executat.
8 martie 1963 - Lovitură de stat în Siria, președintele sirian Nazim al-Kundsi e înlocuit din funcție.
3 iunie 1963 - Papa Ioan XXIII moare în urma unui cancer galopant, descoperit cu doar 3 luni înainte (o nouă speculație personală: probabil că Papa n-avea deloc acces la niciun fel de servicii medicale, singura explicație logică pentru nedescoperirea și netratarea cancerului la timp).
20 septembrie 1963 - Primul ministru cehoslovac (Viliam Siroky) este înlocuit pe neașteptate din funcție.
16 octombrie 1963 - Cancelarul Republicii Federale Germane, Konrad Adenauer, demisionează în urma unui dubios scandal politic.
18 octombrie 1963 - Harold Macmillan, primul ministru al Marii Britanii, demisionează, în urma unui diagnostic (greșit) de cancer inoperabil la prostată. Moare de-abia în 1986, la venerabila vârstă de 92 de ani (aci cre' că lucrurile au stat în felul următor: "Ai cancer la prostată?" "Nu" "Vrei să ai?"...).
2 noiembrie 1963 - Lovitură de stat în Veitnamul de Sud, președintele Ngo Dinh Diem e împușcat mortal.
22 noiembrie 1963 - Președintele SUA, John Fitzgerald Kennedy e asasinat la Dallas.
6 martie 1964 - Paul I, regele Greciei, moare de (surprize-surprize!) cancer.
20 aprilie 1964 - Președintele Bulgariei Dimităr Ganev decedează subit.
27 mai 1964 - Primul ministru indian, Jawaharlal Nehru, un simbol (alături de Mahatma Ghandi) al luptei pentru independență, moare în urma unei combinații fatale atac cerebral-atac de cord.
7 august 1964 - Aleksader Zawadzki, președintele Poloniei, moare. Evident, cancer.
23 septembrie 1964 - Primul ministru al RDG (Otto Grotewohl) decedează în urma unui atac cerebral.
14 octombrie 1964 - Nikita Sergheevici Hrușciov, secretar general al Partidului Comunist al Uniunii Sovietice, primul ministru al URSS (și conducătorul "de facto" al Imperiului Sovietic) demisionează. A fost prima și singura dată din toată istoria URSS când un secretar general al partidului, un șef de stat sovietic s-a retras benevol, în viață fiind, din funcțiile de conducere (probabil n-a vrut să moară de cancer, dacă mă-ntrebați pe mine).
2 noiembrie 1964 - Regele Arabiei Saudite, Abdulaziz Al Saud, este detronat.
6 decembrie 1964 - Antonio Segni demisionează din funcția de președinte al Italiei.


La toate astea se adaugă numeroase lovituri de stat, asasinate și tentative de asasinat în America de Sud, Africa și Asia petrecute în aceeași perioadă.

Ce atrage atenția e că "dispăruții" , fără a fi la vârsta senectuții, erau cam la jumătatea mandatului (n-au fost înlocuiți din funcție în mod democratic, prin alegeri) iar contextul internațional nu era de așa natură încât să favorizeze asemenea schimbări la nivelul puterii executive, nu era nicio criză economică majoră (ca aia din 1929-1933, de exemplu), nu era un război mondial în desfășurare, nu se petrecuseră catastrofe naturale nemaiîntâlnite.

Iar această decapitare a conducerii executive a (practic) tuturor marilor puteri mondiale (cu excepția Chinei) într-un interval atât de scurt de timp, e fără precedent de-a lungul istoriei.

Și tare mi-i teamă că ăsta-i doar vârful icebergului...

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Acum mai lipsesc inca vreo doi care sa dea quote la primul mesaj...

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostVlad_Dracul, on 23 noiembrie 2013 - 22:31, said:


Şi tare mi-i teamă că ăsta-i doar vârful icebergului...
Nu esti orb , dar lucrurile sunt groase rău , se presează de către liderii cei mai influenţi ai lumii pentru decimarea populaţiei planetei şi instaurarea unei Noi Ordini Mondiale , Obama a promis că în al doilea mandat al său va pune în aplicare acest program ,

#4
Tezaur_folcloric

Tezaur_folcloric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 27.01.2011
Mare ti-e gradina... Banuiesc ca doare de la atata scremere ideologica...

#5
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

View Postpacopaco1967, on 23 noiembrie 2013 - 23:09, said:

Nu esti orb , dar lucrurile sunt groase rău , se presează de către liderii cei mai influenţi ai lumii pentru decimarea populaţiei planetei şi instaurarea unei Noi Ordini Mondiale , Obama a promis că în al doilea mandat al său va pune în aplicare acest program ,


The new world order, populatia  va fi redusa pana la 500 de milioane.

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Deci cum marile puteri vor să scape de cei care nu sunt văzuți bine, putem să începem cu Europa de Est, Africa și Asia de Sud. :fear:

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Unde-s coincidentele?

#8
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

View PostQuantum, on 24 noiembrie 2013 - 06:30, said:

Unde-s coincidentele?


14 aprilie 1962 - Primul ministru (aşa se zicea pe vremea mea, acum e "Prim-ministrul") francez, Michel Debré îşi dă demisia. Subit.
22 august 1962 - Tentativă de asasinat asupra preşedintelui Franţei, Charles de Gaulle. A fost cea mai "serioasă", cea mai aproape de reuşită tentativă de asasinat asupra lui. Doar datorită norocului, de Gaulle şi soţia lui scapă cu viaţă (şi-şi "bagă minţile-n cap", dacă îmi este permisă această speculaţie personală).
8 februarie 1963 - Lovitură de stat în Irak, primul ministru Abdul Karim Kassem este executat.
8 martie 1963 - Lovitură de stat în Siria, preşedintele sirian Nazim al-Kundsi e înlocuit din funcţie.
3 iunie 1963 - Papa Ioan XXIII moare în urma unui cancer galopant, descoperit cu doar 3 luni înainte (o nouă speculaţie personală: probabil că Papa n-avea deloc acces la niciun fel de servicii medicale, singura explicaţie logică pentru nedescoperirea şi netratarea cancerului la timp).
20 septembrie 1963 - Primul ministru cehoslovac (Viliam Siroky) este înlocuit pe neaşteptate din funcţie.
16 octombrie 1963 - Cancelarul Republicii Federale Germane, Konrad Adenauer, demisionează în urma unui dubios scandal politic.
18 octombrie 1963 - Harold Macmillan, primul ministru al Marii Britanii, demisionează, în urma unui diagnostic (greşit) de cancer inoperabil la prostată. Moare de-abia în 1986, la venerabila vârstă de 92 de ani (aci cre' că lucrurile au stat în felul următor: "Ai cancer la prostată?" "Nu" "Vrei să ai?"...).
2 noiembrie 1963 - Lovitură de stat în Veitnamul de Sud, preşedintele Ngo Dinh Diem e împuşcat mortal.
22 noiembrie 1963 - Preşedintele SUA, John Fitzgerald Kennedy e asasinat la Dallas.
6 martie 1964 - Paul I, regele Greciei, moare de (surprize-surprize!) cancer.
20 aprilie 1964 - Preşedintele Bulgariei Dimităr Ganev decedează subit.
27 mai 1964 - Primul ministru indian, Jawaharlal Nehru, un simbol (alături de Mahatma Ghandi) al luptei pentru independenţă, moare în urma unei combinaţii fatale atac cerebral-atac de cord.
7 august 1964 - Aleksader Zawadzki, preşedintele Poloniei, moare. Evident, cancer.
23 septembrie 1964 - Primul ministru al RDG (Otto Grotewohl) decedează în urma unui atac cerebral.
14 octombrie 1964 - Nikita Sergheevici Hruşciov, secretar general al Partidului Comunist al Uniunii Sovietice, primul ministru al URSS (şi conducătorul "de facto" al Imperiului Sovietic) demisionează. A fost prima şi singura dată din toată istoria URSS când un secretar general al partidului, un şef de stat sovietic s-a retras benevol, în viaţă fiind, din funcţiile de conducere (probabil n-a vrut să moară de cancer, dacă mă-ntrebaţi pe mine).
2 noiembrie 1964 - Regele Arabiei Saudite, Abdulaziz Al Saud, este detronat.
6 decembrie 1964 - Antonio Segni demisionează din funcţia de preşedinte al Italiei.

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
Asa de curjitate, cum arata statiscica demisilor, deceselor, imbolnavirilor, etc a oamenilor de stat cu 1-2-3 ani inainte si dupa momentul asasinarii lui jfk?

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Continuă lista: Martie 1965, moare Gheorghe Gheorghiu-Dej, explicația oficială fiind cancer la ficat.

#11
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

View PostAlexIP, on 24 noiembrie 2013 - 08:36, said:

Continuă lista: Martie 1965, moare Gheorghe Gheorghiu-Dej, explicația oficială fiind cancer la ficat.

Pics or didn`t happen.

#12
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
- Acum puneti-va intrebarea daca mai exista vreun politician necorupt sau incoruptibil, cand ei sunt amenintati cu moartea. :)

#13
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Kenedy asta era sa distruga lumea prin razboi nuclear, nu stiu de ce tot il lauda atat pana la urma a avut numai esecuri a vrut  sa il inlature pe Castro dar nu i-a reusit, probabil da ia ii asa popular si acuma ca a fost omorat, Ca si Ladger ala actor de duzina da nah a murit saracu si se puteau face o gramada de bani pe mitul asta.

Edited by SucreBolivar88, 24 November 2013 - 12:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate