Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Pliculete cafea Phlips Senseo

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Buna dimineata!

Prietena la locul de munca are un aparat de facut cafea Philips Senseo. Problema este ca nu stiu de unde ii pot achizitiona pliculetele speciale de cafea. Am fost in cateva supermarket-uri, precum Mega Image, Auchan, Altex la raioanele cu tassimo, dar nu am gasit nimic.
Ma puteti ajuta in acest sens? Sunt tare curios cum este cafeaua facut la un astfel de aparat.

L.E. *Philips Senseo

Edited by LordRevan, 12 November 2013 - 07:58.


#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
http://www.manuelcaf...a-pliculeĹŁe-16

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,873
  • Înscris: 06.01.2008

View PostLordRevan, on 12 noiembrie 2013 - 07:58, said:

...
Pliculetele arata ca in imaginea de mai jos?
[ http://www.gadgetmadness.com/archives/senseo_018.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca are astfel de pliculete atunci sansele sa gasesti asa ceva in Rrrromanica noastra sunt foarte mici, si pretul lor va fi extrem de mare.
Daca ai cunostinte ce merg des in Germania atunci ai sanse sa-ti aduca oricate pachete vrei, la mai putin de un sfert din pretul lor in patria muma.

Edited by Hider141, 12 November 2013 - 08:42.


#4
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 20.05.2013

View PostHider141, on 12 noiembrie 2013 - 08:42, said:

Pliculetele arata ca in imaginea de mai jos?


Daca are astfel de pliculete atunci sansele sa gasesti asa ceva in Rrrromanica noastra sunt foarte mici, si pretul lor va fi extrem de mare.
Daca ai cunostinte ce merg des in Germania atunci ai sanse sa-ti aduca oricate pachete vrei, la mai putin de un sfert din pretul lor in patria muma.
Astfel de pliculete se gasesc in Cora , in zona produselor Bio. Sunt mai scumpe decat cafeaua obijnuita, dar nu extraordinar.  http://www.produseco...18-bucati,-125g

Edited by unknown_35, 12 November 2013 - 09:02.


#5
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Da, cam asa arata (stiu ca era un plic in genul acesta in aparat).
Sefa prietenei sta in Germania; cred ca astfel se explica alegerea acestei cafetiere. Pot fi achizitionate de pe internet sau nu se merita?
Nu vreau sa beau in fiecare zi. Sunt doar curios cum este cafeaua.
Multumesc frumos! Voi incerca si in Cora.

L.E. Ce tip de pliulete aleg din acel link cu Manuel Caffe? Ce inseamna pliculete de doza unica?

Edited by LordRevan, 12 November 2013 - 10:02.


#6
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

View PostLordRevan, on 12 noiembrie 2013 - 10:00, said:

Da, cam asa arata (stiu ca era un plic in genul acesta in aparat).
Sefa prietenei sta in Germania; cred ca astfel se explica alegerea acestei cafetiere. Pot fi achizitionate de pe internet sau nu se merita?
Nu vreau sa beau in fiecare zi. Sunt doar curios cum este cafeaua.
Multumesc frumos! Voi incerca si in Cora.

L.E. Ce tip de pliulete aleg din acel link cu Manuel Caffe? Ce inseamna pliculete de doza unica?

la acele pliculete din cate stiu eu e doar pt cafea esspreso(scurta)...eu am acasa si daca vrei sa faci cafea americana(lunga) iese nasoala rau..si se foloseste numai o data.

#7
Andrey29

Andrey29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.11.2007
Si eu am acasa acelasi aparat de cafea si imi cumpar cafea din Lidl cu 9.99 lei - 18 pad-uri. Sunt 3 sau 4 sortimente. Asa arata ambalajul. Dupa gustul meu cea mov (Colombia) este pana acum preferata, dar si celelalte sunt foarte bune si aromate.

[ http://lh4.ggpht.com/-Dfy1iu5s2dY/ULKTlv_DjLI/AAAAAAAAEc4/m1ouOiXc3BE/DSC_0064_thumb%25255B1%25255D.jpg?imgmax=800 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau mai gasesti in Auchan de la Amaroy la 14,99 lei - 20 de pad-uri

[ http://dgs-foods.com/images/produkte/amaroy_pads.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edit: Am incercat sa folosesc si pliculete mai mici, in genul cum par cele din linkul cu Manuel Caffe, dar s-a creat presiune in partea de sus a aparatului, nu a iesit deloc cafea si nici nu l-am mai putut deschide doar dupa ce s-a racit, dar si atunci a improscat cu cafea. Deci mare grija daca folosesti alte pad-uri decat dimenisunea normala.

Aceste pad-uri le folosesti doar pentru 1 cafea si iese o cafea normala nici prea scurta nici prea lunga, exact cum trebuie.

Edited by Andrey29, 12 November 2013 - 12:25.


#8
gaby_isro

gaby_isro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.07.2007
Cele mai ieftine dosete cu cafea pentru Senseo se gasesc in Franta. E foarte populara masina de cafea Senseo aici si de aceea foarte multe marci produc cafea in dosete din acestea, oferta este foarte variata.
Spre exemplu, cafeaua care o cumparam noi, de la Aldi, cam 2 euro, pachete de 36 dosete, e cea mai rentabila oferta, au si Lidl si Auchan la pretul asta cu 36 bucati, dar e mai buna asta de la Aldi.
De altfel sunt niste adaptoare pentru cafea macinata, pun link-uri mai jos.
http://shop.coffeedu...uck-senseo.html
http://www.maxicoffe...les-p-1305.html
Sau, cei ce nu vor sa dea bani pe aceste adaptoare, se pot face manual, din filtre de hartie pentru cafetiera sau chiar din hartie la rulou pentru bucatarie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3LZasSH6eNU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/34Jo4nzl1_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Este o masina de cafea foarte buna, nu e scumpa si face o cafea excelenta. Recomand celor ce vor sa-si cumpere asa ceva, chiar daca nu prea exista piata in Romania pentru ele, daca va fi cerere, cred ca si comerciantii se vor adapta.
Bafta si pofta mare la cafea!

PS. Mai vazusem pe Okazii.ro persoane care fac drumuri in afara si aduc spre vazare cafea pentru Senseo, dati un ochi si acolo.

Edited by gaby_isro, 31 January 2014 - 23:00.


#9
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 05.02.2002
Salut, desi am descoperit tarziu discutia si eu ma lovesc de aceeasi problema. Unde se gasesc mai astfel de pad-uri in Romania din experienta personala:
- Carrefour, au pachete cu 18 pad-uri la 10 lei Moka/Expresso, un fel de marca nr. 1, si mai nou cu 36 de pad-uri Moka la 15.5 lei si 24 pad-uri Expresso la 13.5 lei, cafeaua nu e senzationala dar nici cea mai rea si de aici cumpar des cand raman in pana;
- Klient.ro (nu am comandat niciodata de la ei datorita pretului), aici au sortimentul original Senseo Douwe Egberts la preturi mari de 17-18 lei - pretul de lista in .de este de 2.39 EUR... Uneori mai au oferte.
- am mai gasit in Kaufland dar pretul e scandalos, Dallmayr 16 buc. la 16-17 lei (la oferta in Germania pot fi 1.8-2 EUR...) sau Lavazza tot pe la 17 lei;
- mai livreaza in Romania, kaffeepadshop.de dar costa cam mult transportul datorita volumului mare si greutatii mici a pachetului, trebuie oferte foarte bune ca pretul final sa fie rezonabil.
Si bineinteles solutia sfanta pentru cine are posibilitatea, facut un stoc serios pentru 2-3 luni la fiecare deplasare in Germania, Franta sau Olanda. Avand si avantajul promotiilor foarte dese si al varietatii. Nu am incercat solutia cu pad-uri refolosibile sau alte artificii deoarece se pierde mult din rapiditatea si curatenia solutiei, iar pretul normal pe pad este totusi mult mai mic comparativ cu alte sisteme - 0.4-0.7 lei/cafea.
Eu sunt "fan" Senseo si mai am o problema cu o masina de cafea stricata pe care nu as vrea sa o arunc dar nici nu am gasit pe cineva care sa o repare (problema documentata pe YouTube :) se rezovla prin inlocuirea unui condensator pe placa de baza. Philips Romania nu repara si nu are planuri de comercializare in Romania, desi dupa cum a avansat piata cafelei la "doza" nu cred ca va mai dura mult pana vor fi importate oficial.

#10
radu_cucos2006

radu_cucos2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2014

View PostByt, on 25 aprilie 2014 - 12:30, said:

Salut, desi am descoperit tarziu discutia si eu ma lovesc de aceeasi problema. Unde se gasesc mai astfel de pad-uri in Romania din experienta personala:
- Carrefour, au pachete cu 18 pad-uri la 10 lei Moka/Expresso, un fel de marca nr. 1, si mai nou cu 36 de pad-uri Moka la 15.5 lei si 24 pad-uri Expresso la 13.5 lei, cafeaua nu e senzationala dar nici cea mai rea si de aici cumpar des cand raman in pana;
- Klient.ro (nu am comandat niciodata de la ei datorita pretului), aici au sortimentul original Senseo Douwe Egberts la preturi mari de 17-18 lei - pretul de lista in .de este de 2.39 EUR... Uneori mai au oferte.
- am mai gasit in Kaufland dar pretul e scandalos, Dallmayr 16 buc. la 16-17 lei (la oferta in Germania pot fi 1.8-2 EUR...) sau Lavazza tot pe la 17 lei;
- mai livreaza in Romania, kaffeepadshop.de dar costa cam mult transportul datorita volumului mare si greutatii mici a pachetului, trebuie oferte foarte bune ca pretul final sa fie rezonabil.
Si bineinteles solutia sfanta pentru cine are posibilitatea, facut un stoc serios pentru 2-3 luni la fiecare deplasare in Germania, Franta sau Olanda. Avand si avantajul promotiilor foarte dese si al varietatii. Nu am incercat solutia cu pad-uri refolosibile sau alte artificii deoarece se pierde mult din rapiditatea si curatenia solutiei, iar pretul normal pe pad este totusi mult mai mic comparativ cu alte sisteme - 0.4-0.7 lei/cafea.
Eu sunt "fan" Senseo si mai am o problema cu o masina de cafea stricata pe care nu as vrea sa o arunc dar nici nu am gasit pe cineva care sa o repare (problema documentata pe YouTube Posted Image se rezovla prin inlocuirea unui condensator pe placa de baza. Philips Romania nu repara si nu are planuri de comercializare in Romania, desi dupa cum a avansat piata cafelei la "doza" nu cred ca va mai dura mult pana vor fi importate oficial.

  nu stiu daca ai rezolvat problema cu senseo, dar eu am cumparat 3 aparate,, toate 3 aceleasi probleme in 2 ani,,, intr_o sambata le_am reparat pe toate,,, acelasi condensator,,costa 2 lei bucata

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mă bag și eu în grupul pățiților cu Senseo, am primit un aparat dinăsta cacadou și m-am trezit că în afară de compatibilele de la Lidl sau Metro altceva nu găsesc în micul meu sat de munte. Kaufland și Auchan nu au nimic, peste tot mizeria aia de Tassimo, până și în Domo. Urmează să-mi iau un adaptor și să bag cafea normală în el.

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu nu beau cafea ca nu imi place gustul....beau ness.....da care-I diferenta fata de clasicul ibric?

#13
radug3

radug3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 22.09.2014
Imi spuneti si mie va rog care este cea mai tare cafea pe care ati baut-o la senseo?

Am cumparat poduri tchibo cream si mi se pare super slaba

View PostAlexIP, on 25 ianuarie 2015 - 16:01, said:

Mă bag și eu Ă®n grupul pățiților cu Senseo, am primit un aparat dinăsta cacadou și m-am trezit că Ă®n afară de compatibilele de la Lidl sau Metro altceva nu găsesc Ă®n micul meu sat de munte. Kaufland și Auchan nu au nimic, peste tot mizeria aia de Tassimo, până și Ă®n Domo. Urmează să-mi iau un adaptor și să bag cafea normală Ă®n el.

Ai luat cumva adaptor? Coffeeduck sau ecopad?

Edited by radug3, 10 June 2015 - 08:15.


#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Am luat o traistă de pad-uri de la Lidl care sunt abia acum pe gata şi or apărut recent şi la Auchan de la Amaroy, destul de bune. O să iau adaptor când ajung pe afară să găsesc unul la preț decent, nu vreau sa dau triplu preț pe unul de la noi.

#15
radug3

radug3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 22.09.2014

View PostAlexIP, on 10 iunie 2015 - 08:36, said:

Am luat o traistă de pad-uri de la Lidl care sunt abia acum pe gata şi or apărut recent şi la Auchan de la Amaroy, destul de bune. O să iau adaptor când ajung pe afară să găsesc unul la preț decent, nu vreau sa dau triplu preț pe unul de la noi.

In lidl nu au pt ca am fost eu ieri sa caut si nu au nimic...in bucuresti

In alt magazin nu am fost dar am comandat online tchibobsi e fff slaba cafeaua

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Incearca Amaroy Extra de la Auchan.

#17
radug3

radug3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 22.09.2014

View PostAlexIP, on 10 iunie 2015 - 08:46, said:

Incearca Amaroy Extra de la Auchan.

Ok...o sa ma duc sa iau...eu am comandat coffeeduck de pe amazon si o sa-mi soseasca prin cineva care vine si state pe 30 luna asta...revin cu informatii despre cum iese cafeaua cu adaptorul...pret:14 usd

#18
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,439
  • Înscris: 16.03.2011
Aparatul este o gluma proasta,un filtru de 50 de lei face o cafea superiuara

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate