Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#23833
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007
Hei, suedezii n-au afirmat nici o secunda ca Grig ar fi nevinovat , ci doar ca a fost abuzat de autoritaile romane , fapt pt. care i-au dat statutul de refugiat parca. Asta nu ii da certificat de  " nevinovat " ....
Daca Grig n-ar fi fost abuzat de autoritatile romane ( vezi 2004 ), suedezii l-ar fi expediat frumusel in Romanica, sa fie judecat legal pt. faptele lui....

#23834
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

 Dharmapurusha, on Sep 7 2007, 07:49, said:

Credibilitatea unui GURU nu se stabileste de nici o societate internationala de yoga ci de catre scripturile vedice ca doar de acolo vine termenul. Uite aici un exemplu de analiza cu citate despre cum se foloseste standardul scriptural vedic pentru a stabili calitatea unui GURU, cu exemplu unei scoli vedice vaisnave care aplica instructiunile de identificare ale vedelor la propriul lor maestru.

http://btg.krishna.com/main.php?id=142

E foarte simplu, oameni buni, are Gregorian Bivolaru validitate din punctul de vedere al autoritatii culturii de unde vine conceptul de guru si yoga? Raspunsurile se cauta cu apel la autoritatea cea mai in masura sa dea raspunsurile: scriptura si comentariile maestrilor autorizati in linie disciplica.
Buna precizare dar Grieg spune pe site-ul lui ca nu se considera Guru. Nu stiu ce se considera...


 icsoc, on Sep 7 2007, 08:44, said:

SI pentru ca am vorbit mai sus de Dumnezeu, mi-am aminti o cugetare: Dumnezeu e omnipotent, el poate obtine orice ... pentru un singur lucru insa are nevoie de ajutorul si eforturile tale - pentru a obtine BANI!  ... Blink!
Hotul neprins e negustor cinstit. :) Nu?
Cat il costa pe luna pe un menbru misa?

#23835
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006

 Eminovici, on Sep 7 2007, 18:03, said:

Hotul neprins e negustor cinstit. :) Nu?
Cat il costa pe luna pe un menbru misa?
Pe un menbru putin ... dar eu ma refeream la hotiile de pe langa taxa .
Dar ai inteles ce am scris inainte de cugetare sau ti se intuneca mintea cand treci cu ochii pe acolo?
LE: iar hotul a fost prins cu unele shmekerii ... de fapt hot nu e termenul bun - escroc e mai bun; hotul te fura, escrocul te convinge  ... e "mai elevat".

Edited by icsoc, 07 September 2007 - 18:51.


#23836
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

 icsoc, on Sep 7 2007, 19:43, said:

Pe un menbru putin ... dar eu ma refeream la hotiile de pe langa taxa .
Dar ai inteles ce am scris inainte de cugetare sau ti se intuneca mintea cand treci cu ochii pe acolo?
Am inteles. Mersi mult pentru lamuriri.
e un typo:)




 E-bomb, on Sep 3 2007, 10:18, said:

Pai uite ca incearca ei asta acum:

http://video.google....910687485180153

"Sophrozinul contraataca". :naughty:

Gata, ma dau batut.
Cum explicati prima marturie a tipului aluia cu ielele?

Edited by Eminovici, 07 September 2007 - 19:06.


#23837
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006

 Eminovici, on Sep 7 2007, 18:51, said:

Am inteles. Mersi mult pentru lamuriri.
e un typo:)
Gata, ma dau batut.
Cum explicati prima marturie a tipului aluia cu ielele?
Explicatii se pot da multe - apropiate de realitate sau nu,acceptabile sau nu pentru tine, pentru mine sau chiar pentru Cristi ...

E insa in NLP si hipnoza o tehnica numita Utilizare (utilisation ?!) in care ideea e sa utilizezi orice pentru a induce/adanci transa... de exemplu daca bate vantul tare si ti-ar trezi subiectul tu zici "iar acum simti cum gandurile-ti sunt purtate de vant..." sau "te lasi purtat pe aripile vantului" ... sau "mintea ta genereaza acum curenti subtili atat de puternici incat ii simti suflandu-ti in fata " ori "ielele joaca acum o hora in jurul tau si jocul lor produce curenti de aer ce te poarta departe, in lumea lor, a ielelor ..."

Si mai e o lege a lui Murphy pentru scamatori/iluzionisti: "orice s-ar petrece in timpul spectacolului, comporta-te ca si cum ai fi facut-o intentionat"

Ei bune "utilizarea" asta - daca a fost bine indusa - mintea ajunge apoi sa si-o faca singura si atunci totul iti adanceste transa, visul ... vezi peste tot sincronicitati si confirmari!
tot ce-ti iese in cale te mentine in stare ... si mai mult de atat, de trec anii, momentele acestea ajung sa fie infrumusetate de minte - memoria nu e un martor obiectiv al vietii noastre ci o inregistrare ce o derulam la instrumentul numit minte ... instrument limitat si limitator, stii bine!

recunosc ca si eu am "utilizat" de cateva ori incidente nesemnificative pentru a produce efecte asupra cursantilor - la vremea aceea fara sa stiu tehnica asta ci doar cuprins de inspiratie ... asa oamenii au crezut ca am stins paranormal lumina in sala de curs, de exemplu ... hehe, ce vremuri ... !
La o exemplificare facuta de mine si - evident - sustinuta de Grig, o fata mi-a auzit vocea in mintea ei sfatuind-o in legatura cu o problema ce o avea ... si a venit sa ma intrebe daca am fost eu acela. Ce crezi ca i-am spus atunci? ... :)
Mintea joaca multe feste ... ce sa-i faci!

Edited by icsoc, 07 September 2007 - 19:38.


#23838
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006

 Eminovici, on Sep 7 2007, 12:03, said:

Buna precizare dar Grieg spune pe site-ul lui ca nu se considera Guru. Nu stiu ce se considera...
Hotul neprins e negustor cinstit. :) Nu?
Cat il costa pe luna pe un menbru misa?

Daca nu e guru, atunci sa nu aiba discipoli. Cineva care are discipoli trebuie neaparat sa-si asume responsabilitatea pentru ei. Daca e o fiinta autorealzata atunci n-are voie sa invete pe altii nimic. Daca o face, e un impostor.

#23839
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Da, cam asta e cu Grieg... un bun hipnotizator. O, da, cum am putut sa ma las pacalit? Parea atat de normal si convins tipul ala din prima parte, atat de credibil. Parca doar confirma ce scrie in sutrele budiste. Dar e un simplu deziluzionat.

Mai sunt oare maestrii adevarati in Ro?

#23840
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006

 Eminovici, on Sep 7 2007, 13:51, said:

Da, cam asta e cu Grieg... un bun hipnotizator. O, da, cum am putut sa ma las pacalit? Parea atat de normal si convins tipul ala din prima parte, atat de credibil. Parca doar confirma ce scrie in sutrele budiste. Dar e un simplu deziluzionat.

Mai sunt oare maestrii adevarati in Ro?

dupa cum ti-am mai zis: maestrii se cauta dupa calificari nu dupa carisma. Din cate stiu eu nu exista in romania un maestru autorizat. Este o scoala vedica la Timisoara care are  3 calugari brahmachari si un vanaprastha dar maestrul lor nu sta in Romania, si oricum a murit de curand: Suhotra Swami, din cadrul Brahma-Madhva-Gaudyia sampradaya. A scris multe carti. Iti atasez cateva.

Attached Files



#23841
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006

 Dharmapurusha, on Sep 7 2007, 20:40, said:

dupa cum ti-am mai zis: maestrii se cauta dupa calificari nu dupa carisma. Din cate stiu eu nu exista in romania un maestru autorizat. Este o scoala vedica la Timisoara care are  3 calugari brahmachari si un vanaprastha dar maestrul lor nu sta in Romania, si oricum a murit de curand: Suhotra Swami, din cadrul Brahma-Madhva-Gaudyia sampradaya. A scris multe carti. Iti atasez cateva.
Adica vorbesti despre asta: http://mitglied.lyco...ack/suhotra.htm
Eu zic ca in loc sa cautati un maestru autentic mai bine cautati un escroc autentic, care a fie simultan si obsedat sexual ... poate asa aveti norocul si nimeriti un maestru adevarat, care sa corespunda scripturilor autorealizat, motorizat, saducizat si jivanmuctizat.

#23842
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Dar in lume, se mai gasesc maestrii cu o inalta calificare? Care e cel mai bun maestru la ora actuala? Si care e cea mai inalta calificare?

#23843
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006

 Eminovici, on Sep 7 2007, 21:04, said:

Dar in lume, se mai gasesc maestrii cu o inalta calificare? Care e cel mai bun maestru la ora actuala? Si care e cea mai inalta calificare?
Se mai gasesc maestri cu o inalta, foarte inalta calificare in maiestrie ... dar trebuie sa fii un discipol cu o inalta calificare - mai trebuie sa mai fi pacalit de inca doi mari falsi maestri pana sa ajungi la acestia.

Dar pentru ca aspiratie ta e mare - se simte de aici, din Bucuresti, iti revelez adresa la care poti gasi un astfel de mare maestru calificat ... aceasta este http://www.puppetji.blogspot.com/ . Pote o sa-ti para ca glumesc, dar fii atent, foarte atent si ai sa intelegi ca am dreptate!

#23844
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Tare de tot blogul ala, am ras cu lacrimi...
Mmm, asta sa fie oare Adevarul? :lol:

#23845
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006

 Eminovici, on Sep 7 2007, 21:31, said:

Tare de tot blogul ala, am ras cu lacrimi...
Mmm, asta sa fie oare Adevarul? :lol:
Adevarul?! de ce te-ar interesa Adevarul?

#23846
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

 icsoc, on Sep 7 2007, 22:57, said:

Adevarul?! de ce te-ar interesa Adevarul?
Cum de ce? Nu Adevarul e calea care "duce spre eliberare" si texte?

Sau tu nu mai crezi in astfel de texte?

#23847
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006

 icsoc, on Sep 7 2007, 15:03, said:

Adica vorbesti despre asta: http://mitglied.lyco...ack/suhotra.htm
Eu zic ca in loc sa cautati un maestru autentic mai bine cautati un escroc autentic, care a fie simultan si obsedat sexual ... poate asa aveti norocul si nimeriti un maestru adevarat, care sa corespunda scripturilor autorealizat, motorizat, saducizat si jivanmuctizat.
:lol: ...si care sunt acuzatiile?...poate ai auzit de miscarea Ritvik...au plecat din iskcon din cauza ca au vrut sa modifice juramintele si au vrut sa atenueze instructiunile lui prabhupad iar ceilalti discipoli n-au fost de acord...au fost intr-adevar niste maestrii care au cazut (cum ar fi kirtanananda swami, care a si omorat pe careva). Deh, nu toti hipiotii s-au "cait"...

#23848
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006

 Dharmapurusha, on Sep 7 2007, 16:13, said:

:lol: ...si care sunt acuzatiile?...eu vad numai insulte...poate ai auzit de miscarea Ritvik...au plecat din iskcon din cauza ca au vrut sa modifice juramintele si au vrut sa atenueze instructiunile lui prabhupad iar ceilalti discipoli n-au fost de acord...au fost intr-adevar niste maestrii care au cazut (cum ar fi kirtanananda swami, care a si omorat pe careva). Deh, nu toti hipiotii s-au "cait"...


#23849
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006

 Eminovici, on Sep 7 2007, 22:10, said:

Cum de ce? Nu Adevarul e calea care "duce spre eliberare" si texte?

Sau tu nu mai crezi in astfel de texte?
"... and the truth shall set you free!" ... Mda.
Adevarul asta eu cred ca e o metafora, "Adevarul" ce poate fi rostit/predat altora nu este ADEVARUL.
Adevarul, Fericirea, Libertatea ... sunt lucruri la care oamenii aspira de veacuri iar de atata aspiratie au lezat fericrea si libertatea altora sau cea proprie, au spus mari sau mici minciuni in numele/in cautarea Adevarului ...
De ce oare am cauta fericirea in sine si nu am trai-o realizand o actiune ce ne face fericiti?
De ce-am cauta Adevarul si nu am cauta sa intelegem adevaruri clare ... ce dau mintii acea stare de expansiune specifica intelegerii - nu am putea numi asta iluminare?
etc. blabla pot fi spuse multe, desigur.
... ce "tehnici de iluminare" mi-au trecut prin cap acu.. voua nu?
>>>>>>>>>>>>>
@Dhamma:
nu am auzit de nicio miscare ritvik ... mi-a ajuns miscarea de integrare etc. Mie-mi pare ca te agati prea mult in texte si scripturi amice ... suntem in mileniul trei, helloooo!
>>>>>>>>>>>
@gaska:
http://www.worldyoga...et/members.html Grig nu ma e yogacharya al MISA ci al "Atma Yoga and Meditation Federation" ... wow!

Edited by icsoc, 07 September 2007 - 22:39.


#23850
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Frumos spus. Asa gandesc si eu despre iluminare, dar contravine asta cumva cu textele antice?

MISA pare singura scoala mai pertinenta din cate sunt in Ro. Sincer, ce alte alternative ai? Sa te apuci singur de yoga fara niciun maestru?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate