Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#91
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Cea mai buna ar fi Delta. E si cea mai scumpa. Eu am pus Fakro.
Cel mai important parametru, dupa parerea mea, este rezistenta la rupere pe ambele directii. Sa fie cat mai mare ca sa reziste "traumelor" la care va fi supusa la montaj fara sa se rupa. Daca acoperi casa in scurt timp nu trebuie sa reziste 3 ani la ultraviolete, spre exemplu.

#92
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Multumesc frumos pentru raspuns, hdi. Dar cred ca vom pune Bramac. Echipa e obisnuita cu tipul asta de folie si a spus ca e foarte buna la rezistenta la rupere.  Daca mai am timp, intru pe net de la teren si vad diferenta intre cele doua. Acum o roim.

#93
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postlenny13, on 19 noiembrie 2013 - 23:37, said:

Nu dati cu rosii in arhitect, de fapt e o ea.
Lenus, acoperisul m-a naucit (cel din desene).
Balcoanele... hmmm... in oras sunt ok la casele apropiate... la curte...

#94
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Unde va veni aceasta grinda?
E dragut detaliul de la fereastra de sus de pe colt cu iesirea ei in exterior.

#95
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Azi dimineata ne-am grabit pentru ca trebuia sa vina un reprezentant din partea firmei de la care luam acoperisul si sa faca masuratorile pentru o oferta finala. La care n-am putut rezista, fiind o oferta foarte buna. Cu tot cu elementele speciale necesare pentru o etansare mai amanuntita cerute de seful de echipa, inclusiv doliile (la care nu am renuntat, chiar daca au fost cateva tentative de influentare --- multumesc din nou casutei papusilor ptr sfatul sau minunat!), am ajuns la 9000 de ron. Doar doliile reprezinta aproximativ 1200 de ron, au fost comandate dintr-o foaie intreaga de tabla (cu toate asigurarile reprezentantului firmei, care afirma ca nu este necesar si ca vor fi scumpe in acest mod), dar asa cum mi-am promis, aici nu facem rabat. Au fost 51 mp de elemente speciale comandate, inclusiv doliile, insumand vreo 2400 ron (unde nu s-a mai aplicat reducere foarte mare, dar tot s-a aplicat, fiind considerate in afara ariei normale). Folia a ramas cea pe care a vandut-o tot firma , pentru ca am facut o comparatie cu Bramac si mi s-a parut la fel de ok, fiind in 3 straturi , rezistenta la rupere aproximativ aceeasi, grosimea materialului la fel. Daca vor fi probleme, hdi o sa sughita non stop, ptr ca o sa-mi aduc aminte de sfatul lui binevoitor cu folia Delta.
   Va fi greu de izolat acoperisul, la ce spatiu e "in podul" care nu-i,de fapt. Am pozat ce-am putut, ca nu prea am ce poza, cand vezi cat de "mare" e acoperisul asta, habar nu am ce putea sa-l nauceasca pe Quantum.Posted Image
   Am constatat ca a venit iarna la casuta noastra, cel putin ai impresia ca ninge, de la rumegusul provenit din taieri.
   Si ce bun e un ceai fierbinte baut stand cocotati pe acoperis, biciuiti de vantul rece de afara! Prea bun, prea ca la...Posted Image)) O tura de ceai a fost din macesele culese chiar de pe teren, ptr. ca n-am avut incotro. Plecase sotul cu masina sa pregateasca niste acte pentru dirigintele de santier si-mi ramasese in masina ceaiul pregatit de acasa. Pe cand a inceput sa fiarba apa ptr ceai, ia ceaiul de unde nu-i! l-am luat de unde a fost, adica din fata ochilor. Peste tot e plin de tufe de macese si ceaiul a avut un gust nemaipomenit de bun.Posted Image

Attached Files


Edited by lenny13, 21 November 2013 - 02:59.


#96
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Foarte corect cu dolia dintr.o singura bucata, dar in acedt caz e supradimensionata , datorita aparitiei acelor clesti . La fel cu pana de coama care e suplinita tot de acei clesti , care preiau si contrafiseaza cu brio. Deci cine a dimensionat aceste elemente lemnoase nu a luat in calcul si aceasta distributie a incarcarilor.
Si o grinda cu zabrele poate fi realizata din elemente subtiri , dar daca eforturile se distribuie cum trebuie prin diagonale dau contraforte , atunci poate suporta cu brio invarcari marite.
De multe ori se urmareste ca elementele masive sa confere stabilitate , insa greutatea acestora trebuie vazut sa nu influenteze negativ pentru partea inferioara.
Executia imi place cum arata.

#97
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Jijikate, poti sa rezumi tot ce ai spus intr-o propozitie de genul: "Problema este urmatoarea: ", ca am inceput sa am batzaieli cand am cetit postul tau si-ti multumesc ptr observatii. Dar cum nu ma pricep la constructii, e ca si cum mi-ai fi vorbit in chineza. Chiar daca e supradimensionata dolia, acoperisul e ok,nu? Supradimensionarea doliilor e "opera" si cerinta mea (in urma discutiilor de aici, am ajuns la concluzia ca e un lucru bun), ca sa fiu linistita ca nu se infiltreaza apa iarna, avand o panta asa de mica. Acoperisul e solid, io asa spun, grinzile sunt de 10X15 si cateva bucati de 20X15. In ceea ce priveste partea inferioara (banuiesc ca te referi la stalpi, centuri si altecele din beton si caramida,nu?), io nu-mi fac probleme .Mintenas iar ne roim. Daca trebuie facut ceva in plus, sa-mi spui, te rog frumos!
Recitind ce ai scris, am inceput sa cred ca te refereai la acoperis supradimensionat,nu?  In privinta asta sa stii ca esti in acord cu executantul, ca si cu tatal meu. Sa nu-ti spun ca s-au mai micsorat din dimensiunile grinzilor de lemn din proiect, in urma discutiilor  si s-a dat dispozitie de santier ptr asta. Mai mult de atat nu s-a putut... Posted Image  Cred ca a prevazut un acoperis ptr tigla ceramica, atunci cand a facut proiectul, cand inca nu stiam cu ce se mananca lucrurile acestea. Mai mult, tata considera ca si grinzile,stalpii si centurile de beton sunt mult supradimensionate.

Edited by lenny13, 21 November 2013 - 09:10.


#98
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Toate elementele sarpantei sunt un pic supradimensionate luand doar vizual distantele intre reazeme si a modului de distributie pentru incarcari. Chiar daca ar suporta si o tigla din beton.
Acei clesti banuiesc ca nu au fost luati in calcul de au iesit asa dimensiuni mari pentru pane sau dolii. Iar aceasta" uitare " te.a pus pe tine pe drumuri.

#99
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Lenny, rar se vede pe aici o sarpanta(acoperis) asa de bine construita. Felicitari baietilor. Nu mi se pare nimic supradimensionat.

Edited by hdi, 21 November 2013 - 19:26.


#100
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postjijikate, on 21 noiembrie 2013 - 09:41, said:

Acei clesti banuiesc ca nu au fost luati in calcul de au iesit asa dimensiuni mari pentru pane sau dolii. Iar aceasta" uitare " te.a pus pe tine pe drumuri.

1. Constructorul a construit sarpanta conform celor prevazute in proiect. Singura lui obiectie a fost ca grinzile de lemn au sectiunea prea mare (20X15), asa ca s-a cerut dispozitie de santier ptr a le micsora in sectiune. Au mai ramas , totusi, cateva .
2. Bineinteles ca daca nu as fi reusit sa gasesc grinda aceea de 7 m, existau si solutii de compromis, pe care le-am auzit din partea constructorului si a tatalui meu. Nu stiu ce fel de om esti tu, insa eu, daca mi se da un necesar de lemnarie pentru acoperis , unde scrie foarte citet grinda de 20X15X7 m, apai fac pe dracu'n patru si aduc grinda aceea , daca reusesc intr-un mod rezonabil. Intelegi? Eu incerc sa evit compromisurile de genul acestor "innadiri", ca doar se puteau innadi doua grinzi de 3 m si ceva, asa este?  Dar eu nu sunt genul care sa renunte atat de usor la un lucru bine facut. Prin urmare nu m-a pus nimeni pe drumuri. Nimeni n-a uitat de niciun cleste.
3. Legat de supradimensionarea acoperisului, sa nu uiti ca acest acoperis are panta mica, ceea ce face dificila migratia zapezii de pe ea. Zapada care troieneste pe acoperis inseamna o greutate insemnata. Tocmai din acest motiv am prevazut ca tabla din care sunt confectionate doliile sa fie intreaga, pentru a preveni infiltrarile ce pot rezulta pe sub tabla.

  

View Postjijikate, on 21 noiembrie 2013 - 08:34, said:

Executia imi place cum arata.
  

  Iti multumesc pentru apreciere.Posted Image

  

View Posthdi, on 21 noiembrie 2013 - 19:26, said:

Lenny, rar se vede pe aici o sarpanta(acoperis) asa de bine construita. Felicitari baietilor. Nu mi se pare nimic supradimensionat.

  Din partea unui ochi atat de critic ca al tau, felicitarile acestea sunt primite cu multa satisfactie si ne aduce o oarecare siguranta ca e un lucru bine facut. Multumim frumos!Posted Image

  Ieri s-a batut scandura pe acoperis. S-a intins folia si s-au batut o parte din sipci. Daca va arat pozele cu folia, se va vedea furnizorul de tabla, care nu este unul foarte cunoscut (asa cred eu). Se considera reclama sau nu? Nu am un program de editare poze sa pot folosi blur.

Attached Files



#101
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu sunt unghurile prea mici? Eu n-as fi micsorat sectiunea la grinzi.

#102
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Probabil ca si altii sunt de parerea lui Quantum.Parerea mea e opusa. Timpul, zapezile care vor veni, vor pune la incercare acoperisul acesta. Insa eu consider ca avem un start bun. Pana si inginerul din bv s-a ostenit si ne-a lasat si el un dram de siguranta in ceea ce au realizat baietii si-i multumim frumos! :)
Hiba de la startul acesta bun este urmatoarea: Podul meu e nelocuibil si de dimensiuni atat de mici incat nu vreau sa mai am de-a face cu el. Intrebarea e : dar daca , din motivele de mai jos, o sa vrea sa aiba el de-a face cu mine? Posted Image Peste astereala sunt prevazute sipci, pe doua randuri, de 5 cm grosime. No, deci spatiul dintre folie si invelitoare este ventilat. Ce se intampla cu podul, unde vrem sa izolam cu vata? Mai trebuie aerisit, ori ba? Si ce optiuni am? Ca nu mai vreau sa ma urc in pod. L-am citit si pe molbro la "casa berceni" si i-am citit si jurnalul. El nu mentioneaza cum ca ar fi facut ceva in sensul acesta. Il amintesc, ptr ca stiu ca si el are tot un acoperis cu panta mica.

View Postmolbro, on 23 noiembrie 2013 - 19:36, said:

Poti folosi piese speciale de ventilatie ce se racordeaza la spatiul dintre astereala si termoizolatie, avand insa grija sa nu obturezi de tot sageacul (la sageac trebuie sa ai niste piese perforate sau, daca il faci din lemn, sa bati lemnele cu ceva distanta intre ele.

   N-am prea inteles unde anume se monteaza aceste piese si ce trebuie sa faca baietii in acest moment, in care am pus doar folia anticondens si sipcile. Din moment ce podul e nelocuibil si necirculabil, asta inseamna ca acea ventilatie se va face continuu. Dar iarna, aerul rece care patrunde in pod prin acele piese, nu va face condens, fiind incarcat de umiditate? Ceva nu inteleg eu. De fapt, io nu inteleg multe. De aceea va cer voua atatea sfaturi.

   Vom avea tavan de rigips , peste care ar trebui sa punem si/sau folie bariera de vapori, plus vata bazaltica peste rigips. Din jurnalele pe care le-am citit, asa am priceput ca ar trebui sa fac. Daca gresesc, sa-mi atrageti atentia, va rog frumos!

Edited by lenny13, 25 November 2013 - 16:44.


#103
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
piesa de ventilare acoperis despre care vorbeam pe jurnalul adiposului apare la inceputul filmuletul de mai jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uA9y6sSSt6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poti totusi renunta la ea daca folia pe care o vei pune peste astereala este una cu permeabilitate ridicata la vapori (Delta Vent mi-am pus eu). Problema la tine e ca ai batut astereala scandura in scandura si ai cam inchis ermetic acoperisul. eu am batut mai loose, asa...tocmai ca sa las acces liber pt circulatie aer/vapori.

SFAT PT TOTI CEI CE ALEG SA PUNA TABLA PE CASA: NU MAI BATETI FRATILOR ASTEREALA CU ACOPERIRE 100%. BATETI-O MAI RARUT CA NU VA AJUTA CU NIMIC, DIMPOTRIVA! MAI MULT MATERIAL COMBUSTIBIL IN ACOPERIS SI VENTILARE MAI GREOAIE A ACESTUIA!

Daca se pune tigla pe acoperis, da, astereala isi face rolul in structura de REZISTENTA a acoperisului. rigidizeaza sarpanta si ofera suportul necesar tiglelor ceramice sau din beton.

Lenny, nu uita de spatiile de ventilare la sageac. un spatiu, ca se ventileze correct (ca sa se faca "tiraj") ar trebui sa aiba minim doua guri de acces. la acoperisuri s-a stabilit ca una-i la sageac.
Problema condensului ti-o pui un pic gresit: nu conteaza daca o sa se intample putin condens in pod. problema e in cat timp scapi de apa rezultata din process. intr-un spatiu neventilat nu scapi niciodata. intr-unul ventilat, poti scapa in cateva ore...

#104
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Eu asa am inteles , ca piesele speciale de acoperis ptr ventilatie se folosesc atunci cand montezi invelitoarea pe un singur rand de sipci batute, sau direct pe folie. Probabil am inteles eronat. Eu am crezut ca atunci cand ai amintit de ele la "casa berceni", te refereai la altele, care rezolva situatiile in care nu exista sipci (implicit lipsa ventilatiei) sau ca te refereai exlusiv la pod. Is tare grea de cap....
   Legat de distanta dintre scandurile de la astereala, spatiul acela se va mari odata cu uscarea lor. Poate ca mi-ar fi placut sa fie mai putin etans.
  

View Postmolbro, on 25 noiembrie 2013 - 18:51, said:

piesa de ventilare acoperis despre care vorbeam pe jurnalul adiposului apare la inceputul filmuletul de mai jos:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uA9y6sSSt6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Lenny, nu uita de spatiile de ventilare la sageac. un spatiu, ca se ventileze correct (ca sa se faca "tiraj") ar trebui sa aiba minim doua guri de acces. la acoperisuri s-a stabilit ca una-i la sageac.
Problema condensului ti-o pui un pic gresit: nu conteaza daca o sa se intample putin condens in pod. problema e in cat timp scapi de apa rezultata din process. intr-un spatiu neventilat nu scapi niciodata. intr-unul ventilat, poti scapa in cateva ore...

   ...una-i la sageac (ai zis), cealalta inclus in tabla/tigla ceramica? (asta intreb eu)

  Bun. Adica nu-i chiar asa de bun.Situatia noastra e urmatoarea: acoperis din tabla (care va fi montat intr-o saptamana,sa zicem), doua randuri de sipci, folie anticondens, astereala. Nimic special. Apoi urmeaza grinzi de lemn (capriori etc), un pod fara ferestre de aerisire, alte grinzi, vata minerala,folie bariera de vapori, tavan rigips. Ce pot face in momentul de fata? Geamuri nu vreau sa pun (nu ca nu pot pune), deoarece podul e "scund". Daca las niste fante de aerisire (undeva, unde sa nu se vada)  , care vor lasa permanent aerul din exterior sa circule prin pod (inclusiv iarna), e bine? Si ma gandesc sa folosesc folie bariera vapori (prima data m-am gandit la folia anticondens), ptr acoperirea fantelor, nu stiu cum, e doar o idee de-a mea. Influenteaza cu ceva izolatia peste placa de rigips (implicit izolarea termica de la etaj)? Inca nu am montat invelitoarea. Pot cere ceva element de aerisire la tabla? (Nu am vazut in prospect..., dar maine dau telefon furnizorului de tabla)

Edited by lenny13, 25 November 2013 - 22:11.


#105
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postlenny13, on 25 noiembrie 2013 - 22:07, said:

Daca las niste fante de aerisire (undeva, unde sa nu se vada)  , care vor lasa permanent aerul din exterior sa circule prin pod (inclusiv iarna), e bine?

este mirific!
si nici nu-ti mai bati capul cu piesele de ventilare de pe acoperis.

izolarea termica o faci doar pe planseu. sa nu-ti treaca prin cap sa pui vata si intre capriori! ok?

#106
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
salut,in demo-ul de montaj al vatei Ursa ,mesterii nu au mai montat sarma in zig zag,sa inteleg ca nu e obligatorie pentru sustinere sau e un moft :)?

#107
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postmolbro, on 25 noiembrie 2013 - 22:18, said:

este mirific!
sa nu-ti treaca prin cap sa pui vata si intre capriori! ok?

No, daca-i mirific,merg la somn; o sa dorm tri zile...am poze, am povesti (evenimente), dar am fost si sunt prea obosita sa le leg in propozitii, plus ca ma stresa ventilarea asta. Mi-e prea ventilata mie "mansarda", ce sa-mi mai treaca prin cap atatea.

Multumesc tare frumos,molbro! Noapte buna!

#108
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postluckydreamer, on 25 noiembrie 2013 - 23:10, said:

salut,in demo-ul de montaj al vatei Ursa ,mesterii nu au mai montat sarma in zig zag,sa inteleg ca nu e obligatorie pentru sustinere sau e un moft Posted Image?

exista profilele de gips carton acolo.  sunt suficiente si arata si mult mai bine decat tigania cu sarma.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate