Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#55
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
E impresionanta tuia pe care o aveti voi acolo, la munte, dar ma intreb cati ani i-au trebuit sa ajunga asa? Nu am experienta cu tuia, nu stiu care-i e ritmul de crestere, dar pot sa-ti spun cat de repede cresc salcamii: asta-toamna l-am rugat pe vecinu' sa ocoleasca la cosit 2 puieti de salcam de pe malul lacului. Erau asa, ca degetul de grosi, si inalti cam de 1m. Acum sunt pomi in toata regula, au 6-8cm in diametru si  2-3m inaltime. Daca ar creste si pomii fructiferi in acelasi ritm... ehe!
Si eu am in plan un gard verde "la drum", dar ma orientasem spre chiparos leyland, despre care am citit ca ar creste foarte repede. Ar fi trebuit sa-l plantez in toamna asta, daca nu mi s-ar fi evaporat mesterii pentru 2 luni...
Tu ce stii de tuia, cat de repede creste? In cat timp te astepti sa creasca acea "perdea" verde?

#56
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
N-am turnat ieri, s-a amanat pentru azi, in cursul diminetii. N-a fost disponibila pompa. Baietii spuneau ca ritmul de constructie a crescut ametitor in ultima vreme, ajungand la nivelul anului 2008, care cica a fost un an foarte bun. Preturile la beton au sarit in sus, 260-270 lei/mc.
Inginerule, habar nu am ce va iesi din butasii aceia. Vedem cum vor supravietui peste iarna, iar daca nu merge bine, mai punem un rand la primavara. Nasa mea, care are studii in domeniu, zice ca nu vor creste asa frumos ca la munte, din cauza aerului mai uscat si plin de praf de la oras, plus acel tratament cu chimicale folosit de drumarii nostri. Iar cand ploua la oras, ploaia spala tot aerul imbacsit si poluat, pana sa-i ude... E un alt inconvenient. Asta automat imi imprima o dorinta de a le face bai frecvente, pentru a-i desprafui si de a-i uda cat mai des. In fata lor vom planta copaci care sa-i protejeze si ei cat de cat, al caror ritm de crestere sa fie mai alert. Nu e una? Va fi cealalta...varianta:salcami, salcii, mesteceni... Cei de la munte au avut nevoie de cel putin 10 ani sa devina asa, mi se pare o perioada foarte mare de timp, dar cand vad cum zboara anii...
   In timp ce asteptam masina de beton, am facut necesarul de caramida si iar am schimbat ceva. Zidul de la baia de sus. Va avea usa pe pozitia culorii albastre, pe colt. Pana la urma am ajuns la solutia aceasta, desi initial am vrut s-o evit, ca atunci cand intram in baie sa nu avem privelistea wc-ului, ci a cazii de baie, care pana la urma va fi una dreapta, normala. Pana echipez baia de sus poate ma mai razgandesc de cateva ori in privinta asta. Sa o vad cu ziduri ... Parca nu-s linistita cu usa aia asa, ceva ma zgaraie pe retina, acum cand ma uit la ea si nu-mi dau seama de ce n-ar trebui sa o fac in felul ala. Ce-mi place la solutie este ca se delimiteaza spatiul destinat wc-ului, care devine un pic mai ferit de priviri "directe".
   O sa umplem si golul de la garaj, asa cum se vede in poza. Nu radeti, n-am talent la desen,mai ales in Paint.
   Azi primavara, cand am hotarat sa ne apucam in sfarsit de construit, dupa o pauza de 3 ani, am constatat ca am primit cadouri pe teren. Unul din ele consta intr-un maldar mare de bucati de beton provenit de la vreo casa ce s-a construit pe undeva in apropiere. Azi am mai luat din el, am scos rocile mai voluminoase din el si l-am asternut pe drumul de acces. Dupa ce vor pleca baietii de tot, vom inchide intrarea in teren cu o bariera, sa nu mai avem asa surprize "frumoase".
  Am completat stocul de bare filetate, am gasit azi mai ieftin la un depozit, 7,5 lei/buc.
  In rest, am stat pe grinzile asezate in bucatarie,la soare. A fost o zi splendida. Si ca sa nu fiu off topic, va las si niste poze cu fier.

Attached Files



#57
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
De ce nu s-au folosit distantieri la armatura?

#58
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
De ce nu s-au folosit distantieri la armatura?

#59
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
In mesajul meu de pe pagina 3 se vede punga cu distantieri si stiu ca au folosit din ei, pentru ca rebuturile le-am gasit pe placa.
   Cand am turnat placa, au folosit, se vad si pe tavan din loc in loc.
   Azi a venit betonul. Ceva s-a intamplat si cu betonul, ca a trebuit sa mai ceara 1,5 mc de beton, ca si cum n-ar fi estimat corect cei 8,5 mc. S-a cam suparat seful de echipa, ptr ca , de obicei, calculele ii ies. A spus ca va reface calculele, sa se lamureasca ce,cum si cine.
   Din betonul ramas s-a turnat un soclu pentru horn. Resturile s-au strans frumos si le-am folosit pentru intrarea in teren, pe care azi vara cei de la gaz au distrus-o cu lucrarile lor de modernizare.
   Poze nu am, ca mi s-au dus acumulatorii pe cand ii pozam/filmam. O sa ii incarc si vad ce minuni au iesit.
       Si gata, ca-s obosita. Cred ca o sa am cosmaruri cu segregari in noaptea asta.

#60
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
S-au decofrat stalpii si centura ieri dimineata. Rezultatele nu-s nici dezastruoase, dar nici roz bombon. In doua locuri am vazut portiuni in care betonul nu a patruns si au ramas niste gauri ce trebuie corectate/completate cu beton sau cu ce se completeaza. Un stalp pare trecut prin razboi, cel de la fereastra din dormitorul matrimonial. Unde am asteptat segregari,n-au fost, respectiv la stalpul de la terasa din dormitor, dar s-au vazut in alte parti. Poze nu am , ca mi-am uitat aparatul acasa. De vibrat, au vibrat baietii foarte bine (sotul a stat langa ei si a fost si el multumit de prestatie), asa ca lucrurile acestea apar oricum. Nu pot sa spun ca nu sunt multumita, probleme mari nu mi se par a fi, iar 80-90% din ceea ce s-a betonat arata destul de bine.
   Vestea cea proasta e mai proasta decat ne asteptam. Centura s-a turnat intrerupta la geamul din casa scarii, datorita unei greseli de arhitectura/proiectare, un calcul facut/tastat prost. Baietii se asteptau ca acolo sa fie geamul mai inalt, din calculele de pe proiect, asa ca n-au turnat centura intreaga. Cum cofraje au fost puse peste tot, iar acolo spatiul e cam inaccesibil, nu am remarcat decat cand am mers sa udam betonul. Mai exact eu am remarcat. Automat am dat telefon sefului sa-l intrebam ce s-a intamplat acolo, iar el ne-a explicat ca asa era in proiect. Si cam asa era, asa ca ... Dupa ce i-am explicat ca geamurile nu trebuie sa fie unele mai sus decat altele, am stabilit si cum vom corecta greseala din proiect.  Prin urmare, acolo se va sparge de o parte si de alta vreo 30 cm si vor turna separat un buiandrug. In proiect, i-o fi scapat proiectantului degetul pe taste cand tasta cotele, alta explicatie nu am. Asta e, mergem inainte. Nu e un capat de lume. Dar asta arata ca problemele apar acolo unde nu te astepti si te surprind prin originalitatea/ ciudatenia lor.
      "Nu ma enervez, iau un ciocan mai mare!" Posted Image  ( copy de la danmannx)Posted Image
Am vrut sa atasez poze din timpul turnarii, dar am constatat ca mai mult am filmat decat pozat. Poate, totusi , aleg cateva , desi nu mi se par prea interesante.

Edited by lenny13, 03 November 2013 - 06:49.


#61
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
unde ai construit casa?Posted Image

#62
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Scrie in postarea cu numarul 8! :)

#63
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
asa e. imi scapase. mea culpa
Posted Image

#64
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Las poze de la turnarea centurii.

Attached Files


Edited by lenny13, 06 November 2013 - 12:15.


#65
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Poze de dupa decofrare, inclusiv cataclismele naturale.

Attached Files


Edited by lenny13, 06 November 2013 - 22:01.


#66
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
.

#67
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Betonul arata bine insa zidaria nu e prea reusita.

Edited by hdi, 06 November 2013 - 23:33.


#68
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Intre timp s-a cumparat restul de caramida pentru zidiri in interior si exterior, doi buiandrugi si 8 saci de ciment. S-a facut comanda la fier beton , OB 37 ř 8 si PC52 ř 12 si la vreo 20 grinzi de lemn. Fierul beton trebuia sa soseasca ieri, dar am asteptat degeaba. Abia astazi a sosit, insa dupa ce au plecat baietii. Dar bine ca a sosit . Se pare ca am terminat cu cheltuielile legate de caramida si fier. Luni am descarcat caramida si lemnul, ca baietii sa aiba front de lucru.
   Marti au ridicat zidul de la baia de la parter. Tot marti au terminat de zidit si garajul, incaperea devenind una mai intunecata si mai lipsita de farmec din punctul meu de vedere. Dar,nah, va fi cea mai 'termo"izolata incapere din toata casa. Apoi au inceput a inalta zidul de la baia de la etaj. Aceleasi inversunari ca la baia de la parter, rezolvate in acelasi mod. Si iar m-am razgandit si-am cerut ziduri drepte si usa "normala" (nu ca mine, sucita).
  Am calculat si suprafata vitrata, am facut masuratori, a iesit in jur de 48 mp. O sa mai scada, ptr ca nu am luat in considerare cei 5 cm de sapa. Mi-e lene acum sa corectez dimensiunile.
  S-a scurs ziua de marti, asteptand fierul care n-a mai venit. Dar a venit calmul adus de apusul soarelui si-a sters toti ghimpii de pe fata Pamantului. Si mi-a adus aminte ca trebuie sa ne bucuram de fiecare clipa traita pe planeta asta, cu rele sau bune, pentru ca maine doar Dumnezeu stie ce va fi. Multi dintre noi nu realizam cat de norocosi suntem totusi sa traim, chiar cu lipsurile pe care pretindem ca le avem; spun pretindem, deoarece ne inconjuram de multe lucrusoare inutile, numai din mandria de a spune "am si eu". In loc sa cascam ochii la adevarata viata care se scurge printre noi, cascam ochii la gardul vecinului si remarcam (unii cu rautate, altii cu pizma, altii cu tot felul de sentimente meschine) imperfectiunile lui; iar asta nu e tot: ne bucuram de existenta lor...
   Tot asa si cu casa asta:la atatea amanunte pretindem perfectiune, desi cred ca se poate cu mult mai putin. Cred ca trebuie sa invatam sa trecem peste lucrurile astea cu mult mai multa usurinta. Iar eu sper sa fiu unul dintre oamenii aceia care le mai lasa naibii odata pe toate si-si odihneste ochii si sufletul in zambetul senin al unei branduse de toamna.

Acum las pozele postului de mai sus, intre timp mi-a intrerupt editarea hdi ( cu o observatie pertinenta, pe care nu i-o impartasesc; zidurile arata bine, pana nu se implanta cofrajele in ele. Sunt drepte, cel putin asa par vazute acum.) , asa ca mi-a ramas o virgula pe ecran. Sper s-o stearga moderatorii, ca nu are niciun rol. Ca sa pot posta poze, am obiceiul sa reeditez mesajul, numai asa vad optiunea cu editorul complet.

Attached Files



#69
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ieri au lucrat ce se vede , in plus au turnat buiandrugul peste geamul de la casa scarii.

Imi place poarta din ultima poza.

Attached Files


Edited by lenny13, 07 November 2013 - 08:57.


#70
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Imagini de ieri.

Attached Files


Edited by lenny13, 08 November 2013 - 07:46.


#71
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Foto 4 - cineva cred ca a furat spaletul. Nu e bine.

#72
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu iti pot da like-uri.....ca nu mai am...dar ti-as fi dat vreo 15 pentru scurtul tau jurnal...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate