Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Apollo Residence 2

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#991
adrianna1

adrianna1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2014

 Opa_kty, on 23 februarie 2015 - 22:36, said:

Buna,

Am facut si eu o rezervare pt un ap in apollo...Pentru cei care au facut credit, atunci cand s-a facut evaluarea ap cam care a fost diferenta dintre pretul cerut de dezvoltator si cel atribuit in urma evaluarii?

In cazul meu, evaluarea s-a facut la acelasi pret. Evaluatorul stia deja preturile din zona si mi-a spus ca nu sunt probleme pentru o eventuala subevaluare..

#992
Opa_kty

Opa_kty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.02.2015
Inca o intrebare...pentru platile in Lei dezvoltatorul cere plata la cursul BNR din ziua platii + 1%. Cei 1% se recupereaza la sfarsit de la dezvoltator?

#993
MinodoraM

MinodoraM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.02.2015

 Opa_kty, on 24 februarie 2015 - 14:04, said:

Inca o intrebare...pentru platile in Lei dezvoltatorul cere plata la cursul BNR din ziua platii + 1%. Cei 1% se recupereaza la sfarsit de la dezvoltator?

Buna. Din cate stiu nu se recupereaza si asta pentru ca BNR nu are curs de vanzare-cumparare. Se va calcula: curs BNR+ 1% (reprezentand diferenta pe care bancile o adauga la cursul BNR-ului pentru vanzarea Euro).
De ex. astazi cursul BNR = 4.4216 . Daca el face schimbul la Banca Romaneasca din Lei in Euro ...va avea cursul de vanzare de 4.4606 (mai mare decat al BNR-ului).
Iar pentru noi se va calcula astfel  = 4.4216 (BNR)* 1% = 4.4658

Va fi o idee mai mare decat cursul de vanzare al bancii. Eu am luat ca exemplu una dintre bancile care au curs mai mic.

Daca ne ducem la polul opus, cursul cel mai mare de astazi este la Credit Europe Bank la vanzare de 4.51. Ceea ce inseamna ca noi iesim in avantaj cu formula BNR+1%.
Depinde cu ce banci lucreaza dezvoltatorul, dar banuiesc, ca nu cu cele mai scumpe.

Sper ca am explicat teoria mea pe intelesul tuturor Posted Image

Edited by MinodoraM, 25 February 2015 - 18:24.


#994
andreea144

andreea144

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.01.2015
Nu prea inteleg :( Cu alte cuvinte, la un credit de 40.000 euro de exemplu, pierd 400 euro din aceasta diferenta?

#995
andreea144

andreea144

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.01.2015
Cred ca am inteles acum :)

#996
MinodoraM

MinodoraM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.02.2015

 andreea144, on 25 februarie 2015 - 18:20, said:

Nu prea inteleg Posted Image Cu alte cuvinte, la un credit de 40.000 euro de exemplu, pierd 400 euro din aceasta diferenta?

Cand calculezi valoarea in lei  a 40 000 E, nu o calculezi la curs BNR niciodata, nu ai cum sa schimbi Euro la ei. Ci la cursul de vanzare Euro al bancilor.

Cand platim chiria de ex. la cursul BNR ar fi mai mica insa nu o sa gasesti nicaieri cursul asta asa ca schimbam la banca sau case de schimb, care au cursul mai mare.
Asa si dezvoltatorul, noi ii viram in lei dar el trebuie sa ii schimbe in Euro ca sa ajunga la suma de vanzare agreata...cum nu se poate la curs BNR va merge la o banca.

Acea formula cred ca  a folosit-o ca sa nu apara discutii cu privire la banca cu care lucreaza.

#997
andreea144

andreea144

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.01.2015
Gata, am inteles! :) Multumesc pentru explicatie! :)

#998
MinodoraM

MinodoraM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.02.2015

 andreea144, on 25 februarie 2015 - 18:43, said:

Gata, am inteles! Posted Image Multumesc pentru explicatie! Posted Image

Cu placere :)

#999
iulicrisan

iulicrisan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2014

 andreea144, on 25 februarie 2015 - 18:43, said:

Gata, am inteles! :) Multumesc pentru explicatie! :)


#1000
RAMBOCIG3

RAMBOCIG3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.02.2015
Celor ce au platit deja rezervarea de 1000 de euro, vi s-a eliberat in acest sens o chitanta ceva?

#1001
MinodoraM

MinodoraM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.02.2015

 RAMBOCIG3, on 27 februarie 2015 - 09:28, said:

Celor ce au platit deja rezervarea de 1000 de euro, vi s-a eliberat in acest sens o chitanta ceva?

Buna,
Nu s-a eliberat chitanta. Din ce m-am documentat, contractul de rezervare tine loc de chitanta; mai ales ca este facut pe persoana fizica.

#1002
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 MinodoraM, on 27 februarie 2015 - 10:20, said:


Buna,
Nu s-a eliberat chitanta. Din ce m-am documentat, contractul de rezervare tine loc de chitanta; mai ales ca este facut pe persoana fizica.
Contractul e contract, chitanta e chitanta. Daca le-ai dat banii in mana trebuie chitanta, daca le plateai prin banca atunci clar aveai ordinul de plata.

#1003
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai ce, cand platesti avansul la notar iti da chitanta?

#1004
RAMBOCIG3

RAMBOCIG3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.02.2015

 xjl, on 27 februarie 2015 - 10:41, said:

Contractul e contract, chitanta e chitanta. Daca le-ai dat banii in mana trebuie chitanta, daca le plateai prin banca atunci clar aveai ordinul de plata.
Deci pana la urma, exista vreo persoana care a facut plata rezervarii si pentru care a primit chitanta?

Multumesc.

#1005
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu se elibereaza chitanta... Se face un contract de rezervare in care se specifica plata rezervarii de 1000 euro. La semnarea antecontractului se plateste diferenta pana la 5 % in cazul celor cu prima casa si se specifica in antecontract ca s-a platit 1000 euro la semnarea rezervarii iar restul pana la 5 % s-a platit la semnarea antecontractului.

#1006
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 nonameshadow, on 27 februarie 2015 - 10:52, said:

La semnarea antecontractului se plateste diferenta pana la 5 % in cazul celor cu prima casa si se specifica in antecontract ca s-a platit 1000 euro la semnarea rezervarii iar restul pana la 5 % s-a platit la semnarea antecontractului.
Si la plata cash e la fel.

#1007
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 nonameshadow, on 27 februarie 2015 - 10:49, said:

Pai ce, cand platesti avansul la notar iti da chitanta?
Normal ca iti da, iar la semnarea contractului final platesti doar diferenta.

#1008
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Ce chitanta ti-a dat tie la notar? Poate ti-a dat chitanta notarul pentru onorariul notarial...
Nu cred ca ai primit chitanta pentru avansul de 5%.... Nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate