Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Neplata amenzilor rutiere in 30 de zile -> suspendare permis

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
136 replies to this topic

#55
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Educatia se face foarte usor cu amenzi, nu cu vorbe bune.
Tiby, citeste cate ceva despre Singapore, o sa vezi ce s-a facut acolo cu dictatura. Alta, nu ca aia de pe vremea lui Ceausescu.

#56
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004

 balauru69, on 12 septembrie 2013 - 21:39, said:

Educatia se face foarte usor cu amenzi, nu cu vorbe bune.
Aplicate corect .
De ce crezi ca dupa atata timp de la revolutie suntem aici:
nu am avut legi sau ne-am batut joc de aplicarea lor?

#57
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 balauru69, on 12 septembrie 2013 - 21:39, said:

Educatia se face foarte usor cu amenzi, nu cu vorbe bune.
Tiby, citeste cate ceva despre Singapore, o sa vezi ce s-a facut acolo cu dictatura. Alta, nu ca aia de pe vremea lui Ceausescu.

Avem legislatie destula nu cred ca mai este nevoie de alta pentru ca de suferit o sa sufere tot cei fara relatii si cunostinte.
Multi isi dorec cea ce nu inteleg, si prostii mor pentru ideile celor destepti.

Edited by Tiby84, 12 September 2013 - 21:48.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Amenzile pe hartie nu sperie pe nimeni. Eu in cei peste 20 ani de condus am mai putin de 10 amenzi iar de la introducerea punctelor am incasat doar 2 pentru 61 km/h in localitate si nu merg deloc incet, iar spaga am dat o singura data in 2006 la o depasire pe linia continua.

Edited by MembruAnonim, 12 September 2013 - 21:52.


#59
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,426
  • Înscris: 31.08.2006
Teoretic e foarte bine ca se pluseaza la pedepsele pentru incalcarea regulilor de circulatie de catre soferi. Practic insa, asa cum s-a mai spus aici, vor plati tot fraierii care poate doar o data in viata trec pe rosu. Baietii isteti, cu relatii, vor scapa ca si pana acum. Sa fim seriosi, cati nemernici care au omorat  pietoni care traversau regulamentar n-au scapat de rigorile legii ? Sunt zeci de cazuri facute cunoscute la tv in ultimii ani cu criminali la volan care pana la urma n-au patit nimic fiind barosani sau avand relatii cu barosani care i-au facut scapati. In ceea ce priveste trecerea pe rosu a soferilor iresponsabili pot da doar doua exemple din Bucuresti insa ca astea sunt cu carul: trecerea de pietoni dinspre iesirea (intrarea) din (in) parcul Herastrau - Casa Presei. Pai acolo daca ar sta sau mai bine zis ar fila de la distanta un echipaj de la politie, ar da amenzi de mii si mii de lei zilnic  soferilor idioti, nemernici, nepasatori, mult prea aroganti, potenti etc. care nu vor in ruptul capului sa tina cont ca ROSU pentru ei la semafor inseamna chirar ROSU si nu VERDE. In aceste cazuri ar fi si mai bine daca li s-ar confisca masina mult prea arogantilor pentru care pietonii nu sunt decat niste amarasteni care nu se ridica la inaltimea standardului lor de viata. Al doilea exemplu e intersectia str. Teiul Doamnei - sos. Colentina unde de-a lungul anilor s-au intamplat mai multe accidente cauzate de nerespectarea semnalelor semafoarelor. Si aici daca vrei sa traversezi pe trecerea de pietoni dinspre Teiul Doamnei  spre trotuarul de mers spre Kaufland, de exemplu, poti fii oricand zburat de un idiot care nu vrea el de-al naibii sa respecte culoarea rosu a semaforului.

#60
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 istratei, on 12 septembrie 2013 - 21:46, said:

Aplicate corect .
De ce crezi ca dupa atata timp de la revolutie suntem aici:
nu am avut legi sau ne-am batut joc de aplicarea lor?

Si una si alta. Totusi, nu toti bizonii cu BMW (si rog sa ma scuze oamenii cu bun simt care au BMW), de ex, sunt baieti destepti si cu pile. Ehh, una e sa arzi pe unul din asta cu 300 de lei, alta e sa il arzi cu 16.000. Pe de alta parte sunt de acord cu faptul ca politia ar trebui sa faca diferenta (si daca esti bine intentionat si ai putina minte, nu e asa de greu) intre unul care a fortat un galben si altul care se pisa pe toata coloana si depaseste pe contrasens, doar pt. ca el are S600 sau X6.

#61
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 balauru69, on 12 septembrie 2013 - 22:21, said:

Si una si alta. Totusi, nu toti bizonii cu BMW (si rog sa ma scuze oamenii cu bun simt care au BMW), de ex, sunt baieti destepti si cu pile. Ehh, una e sa arzi pe unul din asta cu 300 de lei, alta e sa il arzi cu 16.000. Pe de alta parte sunt de acord cu faptul ca politia ar trebui sa faca diferenta (si daca esti bine intentionat si ai putina minte, nu e asa de greu) intre unul care a fortat un galben si altul care se pisa pe toata coloana si depaseste pe contrasens, doar pt. ca el are S600 sau X6.

Da' tu crezi ca unul cu BMW pisicuta isi plateste amenzile? Dute in ghetoul ferentari ia vezi cati isi platesc curentul apoi amenzile? Posted Image)
Aia cum BMW de ultima serie nu platesc nimic ca ori au relatii ori se judeca si 90% din cazuri castiga.
Din greseala trece tu pe rosu fara o mica relatie si plateste 16.000ron, daca ai un Logan ii pui foc ca nu face masina cat amenda.
Sa sti ca eu nu am logan nici BMW si nici amenzi nu iau, dar asta nu inseamna ca pot fi impasibil la asemenea aberatii.

Edited by Tiby84, 12 September 2013 - 22:27.


#62
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Plm , stim cu totii ca in Franta , Belgia sau Elvetia daca depaseste limita de viteza cu 50km/h iti confisca aia masina , dar acolo ne place !
Tot in Belgia primesti 6 luni de inchisoare + 10.000 euro pentru alcool .
In Austria iti iei 5000 euro instant daca copilul mic nu este in scaun special . Si acolo ne place . E civilizatie dom'le ..

Edited by mihai!, 12 September 2013 - 22:35.


#63
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Tiby, fara suparare, daca esti baiat asa destept, ia lumineaza-ne si pe noi, astia prosti, si zi-ne ce ai propune tu.
Si nu ma lua cu neaplicarea legii, aia e valabila si la 300 lei si la 20.000 lei amenda.

#64
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 mihai!, on 12 septembrie 2013 - 22:29, said:

Plm , stim cu totii ca in Franta , Belgia sau Elvetia daca depaseste limita de viteza cu 50km/h iti confisca aia masina , dar acolo ne place !
Tot in Belgia primesti 6 luni de inchisoare + 10.000 euro pentru alcool .
In Austria iti iei 5000 euro instant daca copilul mic nu este in scaun special . Si acolo ne place . E civilizatie dom'le ..

Un elvetian munceste pe 30euro pe ora un roman in general pe 200euro pe luna, nu mai faceti comparatii aiurea.
Inca ceva Elvetia, Austria si alte tari au autostrazi ca plasa de painjen Romania are drumuri pline cu carute si cateva autostrazi care pleaca din camp si termina in boscheti.

 balauru69, on 12 septembrie 2013 - 22:34, said:

Tiby, fara suparare, daca esti baiat asa destept, ia lumineaza-ne si pe noi, astia prosti, si zi-ne ce ai propune tu.
Si nu ma lua cu neaplicarea legii, aia e valabila si la 300 lei si la 20.000 lei amenda.

O noua revolutie. Posted Image  Posted Image

#65
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Tiby84, on 12 septembrie 2013 - 22:40, said:

Inca ceva Elvetia, Austria si alte tari au autostrazi ca plasa de painjen Romania are drumuri pline cu carute si cateva autostrazi care pleaca din camp si termina in boscheti.
Aici iti dau dreptate . Aia, pe orice drum ar fi, stiu ca in 20 min ajung la o autostrada si merg civilizat cu o viteze decenta. N-au de ce sa isi asume riscuri.

Edited by mihai!, 12 September 2013 - 22:43.


#66
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 02.12.2007
Asta e dovada (si multe alte ineptii care apar in fiecare an) ca nu exista bancuri cu politisti, toate sunt intamplari adevarate.

#67
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 mihai!, on 12 septembrie 2013 - 22:42, said:

Aici iti dau dreptate . Aia, pe orice drum ar fi, stiu ca in 20 min ajung la o autostrada si merg civilizat cu o viteze decenta. N-au de ce sa isi asume riscuri.

Pai vezi, ia spune-mi si mie cat iti ia din Bucuresti sa ajungi pe A3, si daca o gasesti.
Deci esti de acord cu mine ca la legislatia asta rutiera se joca oricine ajunge la putere sa nu zica si el ca nu a facut nimic in cei 4 ani de mandat si ii trec prin cap legi idioate fara sa aibe legatura cu realitatea din teren?

Edited by Tiby84, 12 September 2013 - 22:50.


#68
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Aia respecta regulile pentru ca sunt civilizati si exista bun simt. Nu pentru ca au autostrazi. Iar autostrazi au tot datorita faptului ca sunt civilizati si sunt capabili sa traseze niste interese nationale ce nu tin cont de un partid sau altul aflat la un moment dat la putere. La noi e chiar mai rau, nu trebuie sa se schimbe partidul de la guvernare ca sa apara alte planuri si proiecte iar cele vechi sa fie abandonate, e suficient sa se schimbe ministrii sau chiar conducerea CNADNR.  La fel se intampla si cu codul rutier.

#69
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 02.12.2007
Stati ma linistiti, nu va ambalati degeaba ca nu se va imbunatati nimic in trafic. Legea asta e data ca sa creasca spagile: isi vinde omul si tabla de pe casa ca sa plateasca spaga atunci cand stie ca altfel ii ia permisul 2 ani si amenda de sute de milioane.
Si pana acum au fost legi care sa sanctioneze incalcarile rutiere dar au fost folosite de politisti atunci cand doreau spaga. Si de acum daca se va aproba, dar nu cred, se va intampla la fel, acelasi haos pe strazi.

Le.: Pe mine ma amuza naivii (foarte multi din pacate) care se bucura nespus cand se inventeaza cate o cretinatate din asta si striga tare "da, dom'le, sa se inaspreasca legea, sa le rupa capul alora" dar saracii nu stiu ca si capul lor va fi rupt mai rau, abuziv si imoral dar legal. Din cauza asta eu cred ca orice sistem opresivo-criminal ne-ar impune "conducatorii" nostri, va avea succes instantaneu si foarte multi sustinatori. Cand naivii se trezesc va fi prea tarziu, in momentul ala deja sunt atarnati la abator.

Edited by Tipiric, 12 September 2013 - 23:07.


#70
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 rexkroki, on 12 septembrie 2013 - 22:51, said:

Aia respecta regulile pentru ca sunt civilizati si exista bun simt. Nu pentru ca au autostrazi. Iar autostrazi au tot datorita faptului ca sunt civilizati si sunt capabili sa traseze niste interese nationale ce nu tin cont de un partid sau altul aflat la un moment dat la putere. La noi e chiar mai rau, nu trebuie sa se schimbe partidul de la guvernare ca sa apara alte planuri si proiecte iar cele vechi sa fie abandonate, e suficient sa se schimbe ministrii sau chiar conducerea CNADNR.  La fel se intampla si cu codul rutier.

Pai pana nu se rezolva problema celor care dau legi, nu ne forta pe noi sa inghitim orice mizerie pe care o visezi tu dintr-un scaun cald la cur.
Ala de scrie legea habar nu are de realitatea din teren el viseaza sa bifeze in 4 ani ca a facut si el ceva pe la parlament, lui nu ii pasa ca pe el nu il inteaba nimeni, si nici nu are habar de realitatea dureroasa, pentru ca are sofer sta intr-o zona ferita de jungla urbana deci....

 Tipiric, on 12 septembrie 2013 - 22:55, said:

Stati ma linistiti, nu va ambalati degeaba ca nu se va imbunatati nimic in trafic. Legea asta e data ca sa creasca spagile: isi vinde omul si tabla de pe casa ca sa plateasca spaga atunci cand stie ca altfel ii ia permisul 2 ani si amenda de sute de milioane.
Si pana acum au fost legi care sa sanctioneze incalcarile rutiere dar au fost folosite de politisti atunci cand doreau spaga. Si de acum daca se va aproba, dar nu cred, se va intampla la fel, acelasi haos pe strazi.

Numai un retardat mintal poate crede ca aceasta lege o sa aibe efecte pozitive.

Edited by Tiby84, 12 September 2013 - 22:58.


#71
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 mihai!, on 12 septembrie 2013 - 22:29, said:

Tot in Belgia primesti 6 luni de inchisoare + 10.000 euro pentru alcool .

Belgium: 0.05%

http://en.wikipedia....#European_Union

Și cu toate astea la ei poți conduce după 2 beri (la 0,33). :huh:

#72
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 balauru69, on 12 septembrie 2013 - 22:34, said:

Tiby, fara suparare, daca esti baiat asa destept, ia lumineaza-ne si pe noi, astia prosti, si zi-ne ce ai propune tu.


Uite o idee simpla: camere la semafoare (si amenzi normale). Ai trecut pe rosu: poza si amenda acasa. Scapam si de baietii de la rutiera care stau ascunsi dupa masini si toata lumea se civilizeaza. Scapam si de spagi. Si nici nu prea ai cum sa te judeci pe ceva atat de evident.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate