Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Neplata amenzilor rutiere in 30 de zile -> suspendare permis

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
136 replies to this topic

#91
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmga2, on 13 septembrie 2013 - 13:59, said:


Pentru cine trece pe rosu sau depaseste viteza dar nu face accident sanctiuni simbolice ca nu sunt ei pericolul public atat timp cat nu fac accidente (sunt unii vitezomani care stiu sa conduca sunt altii care nu stiu).

Doamne fereste s-ajunga vreounul ca tine in legislativ. Astia nu fac accident in timpul zilei pentru ca pun ceilalti care au verde frana de sa iasa prin parbriz, plm din cauza astora am ajuns sa ma asigur cand plec primul la semafor pe verde, sa nu treaca dracu vreun profesionist (pana acum am patit-o cu vreo 3 profesionisti si vreo cateva scutere). Sor-mea a avut pana acum 3 (trei) accidente cu din astia care au trecut pe rosu, toate noaptea (doua in taxi si una in masina prietenului). Am impresia ca unii nu si-au baut cafeaua de ceva timp.

#92
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,887
  • Înscris: 25.01.2007
Lasa'l probabil e cu cas la gura. Ca io nu am vazut decat soferi buni, dar care nu se lauda cu asta si sunt constienti ca poate veni si ceasul rau, si soferi prosti care se cred soferi senzationali. Acu' el e usor de incadrat...

#93
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postmga2, on 13 septembrie 2013 - 13:59, said:

E ceva cu care nu sunt de acord.
Cine reprezinta pericol public, cei care incalca anumite reguli (de exemplu cei care depasesc viteza) sau cei care fac accident?
Eu cred ca cei care fac accidente reprezinta realul pericol public.
De ce exista toleranta asa de mare fata de cei care fac accidente si intoleranta asa mare fata de cei care desi poate incalca regulile de circulatie stiu sa conduca si nu fac accident? Stiti ce as face eu? As desfiinta toate amenzile si suspendarile pentru diverse abateri dar as fi foarte dur fata de cei care fac accidente. Cine face accident rutier permisul suspendat pe viata si amenda in functie de ce venit are. De exemplu daca are salariul minim pe economie amenda 10 000 euro. Daca are un venit foarte mare amenda si de cateva sute de mii de euro. Ca sa stie si jigodia care face accident ca ii este suspendat permisul pe viata si va trebui sa isi vanda casa ca sa plateasca amenda. Pentru cine trece pe rosu sau depaseste viteza dar nu face accident sanctiuni simbolice ca nu sunt ei pericolul public atat timp cat nu fac accidente (sunt unii vitezomani care stiu sa conduca sunt altii care nu stiu). A, nu poti conduce fara sa nu faci accident si ti-e frica ca o sa iti ia permisul pe viata? De cand a devenit condusul o obligatie sau vreun drept al omului (dreptul de a conduce e normal sa-l aiba cine stie sa conduca nu orice sofer care vrea si el permis ca are toata lumea permis).
aberezi cu gratie fratele meu, iti va plati tie mutu 10 000 euro amenda, nu mai fuma atata! pe hartie poti sa-i dai si 100 000, important este daca o plateste.
viteji d-astia vitezomani or fi buni la volan pana fac o greseala fatala si de obicei astia mor in accidente, nu astia care conduc mai potolit. unul mai linistit poate sa fac si el accident, dar daca se stie mai slab, conduce mai prudent, isi stie limitele. eu am avut cativa cunoscuti care sunt acum pe lumea cealalta din accidente. unul a intrat pe contrasens si s-a lovit de un bmwX5 si altul a intrat intr-un copac atunci cand se intrecea cu altul pe sosea.

#94
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Ştiţi ce ar fi amuzant ? Să înceapă după aia tot felul de indivizi să se arunce în faţa masinii, pe trecere şi să ceară o mică atenţie ca să nu se ducă la poliţie.

Exemplu. :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zJsRsA-b6v4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#95
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,650
  • Înscris: 13.06.2004
Eu când se bicicletã, trec pe roºu când se poate. Cu maºina aº face la fel! Am zis când se poate, cã nu mã arunc în orice intersecþie ºi în orice condiþii!
Dar înainte de amenzi sã se facã marcaje rutiere mai bune ºi sã upgradeze sistemul de semaforizare. Cã aºa sunt treceri de pietoni cu semnul ascuns dupã copcac ºi pe jos nu-s dungi (sincer, eu observ mai bine marcajele de pe carosabil) sau treci când încã e vedre ºi de partea ailalatã a intresecþiei se face verde pentru pietoni ºi te trezeºti cã sar pietonii în faþa ta!

Edited by djl, 13 September 2013 - 17:58.


#96
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

View PostRealThing, on 13 septembrie 2013 - 14:19, said:

Doamne fereste s-ajunga vreounul ca tine in legislativ. Astia nu fac accident in timpul zilei pentru ca pun ceilalti care au verde frana de sa iasa prin parbriz, plm din cauza astora am ajuns sa ma asigur cand plec primul la semafor pe verde, sa nu treaca dracu vreun profesionist (pana acum am patit-o cu vreo 3 profesionisti si vreo cateva scutere). Sor-mea a avut pana acum 3 (trei) accidente cu din astia care au trecut pe rosu, toate noaptea (doua in taxi si una in masina prietenului). Am impresia ca unii nu si-au baut cafeaua de ceva timp.

Eu ziceam ca eram prea rau si sa nu fiu chiar 100% rau dar ai dreptate. Trebuie toti care nu respecta regulile pusi la punct, mai ales insa cei care fac accidente.

Sunt unii care si cand trec pe rosu se asigura ca nu trece nimeni si de-abia dupa aia trec, nu ar fi corect sa fie pusi in aceeasi oala cu ceialalti. De exemplu poate sa fie semafor doar pentru pietoni si nu e nimeni pe trecere, nu e nimeni nici pe trotuar si tu hotarasti sa treci pe rosu.

@rick1974: pe mine ma intereseaza in primul rand sa nu-i mai vad pe strada nu amenda. Prefer suspendarea permisului pe viata pentru cei ce fac abateri grave.
Iar cel care stie ca nu prea e asa bun si de aia merge incet sa foloseasca alte mijloace de transport nu masina. Cine nu e asa bun n-are dreptul la permis.

Edited by mga2, 13 September 2013 - 18:24.


#97
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
probabil ca asa credea si hiudu cand a intrat pe contrasens de i-a omorat pe aia, ca este sofer bun. ti-am dat exemplul asta ca e ultracunoscut. intelege odata ca astia siguri pe ei, care au incredere oarba, de obicei fac accidente grave, cu morti. de obicei forteaza depasirile, sunt soselele pline de cruci.
asa a murit un cunoscut de al meu anul trecut, a intrat pe contrasens, noaptea si a avut "noroc" de faptul ca s-a intalnit cu un X5. daca se intalnea cu un Logan, nu ii omora pe aia? el era cu un Fiat doblo.
si iti spun ca vad multi d-astia pe sosele, forteaza depasirile si ii fac pe aia de pe contrasens sa-i fereasca. ai noroc de 100 de ori....dar a 101-a oara, esti mort.

#98
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

View Postrich1974, on 13 septembrie 2013 - 18:37, said:

probabil ca asa credea si hiudu cand a intrat pe contrasens de i-a omorat pe aia, ca este sofer bun. ti-am dat exemplul asta ca e ultracunoscut. intelege odata ca astia siguri pe ei, care au incredere oarba, de obicei fac accidente grave, cu morti. de obicei forteaza depasirile, sunt soselele pline de cruci.
asa a murit un cunoscut de al meu anul trecut, a intrat pe contrasens, noaptea si a avut "noroc" de faptul ca s-a intalnit cu un X5. daca se intalnea cu un Logan, nu ii omora pe aia? el era cu un Fiat doblo.
si iti spun ca vad multi d-astia pe sosele, forteaza depasirile si ii fac pe aia de pe contrasens sa-i fereasca. ai noroc de 100 de ori....dar a 101-a oara, esti mort.

De acord. Sa le suspende carnetul la toti care incalca regulile de circulatie pe perioade foarte mari.
Sa le suspende insa si la aia care fac accident la 40 km/h. Soferul trebuie sa mearga incet pentru ca asa e prudent nu pentru ca nu ar sti sa conduca (daca nu stii sa conduci trebuie sa nu ai permis sau sa ti se ia daca il ai). Eu am zis sa nu fiu prea absurd dar bineinteles ca ar fi bine daca depasesti viteza mult sa ramai ani intregi fara permis. Eu nu depasesc niciodata viteza prea mult si nici nu trec pe rosu niciodata nu pentru ca nu as sti sa conduc ci pentru ca asa e prudent dar daca as face vreodata accident as merita sa mi se ia pe viata carnetul.

Edited by mga2, 13 September 2013 - 20:49.


#99
dublap

dublap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.03.2009
Daca se aproba legea cu punctele de amenda, the new best job is : sa fii GARCEA!

P.S. O bancnota de 100 euro va fi "must have" printre acte si servetelele din torpedou.

#100
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Prevad o noua clasa de milionari: politisti de la rutiera.

#101
ironikbn

ironikbn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 09.10.2012

View Postmga2, on 13 septembrie 2013 - 20:47, said:

De acord. Sa le suspende carnetul la toti care incalca regulile de circulatie pe perioade foarte mari.
Sa le suspende insa si la aia care fac accident la 40 km/h. Soferul trebuie sa mearga incet pentru ca asa e prudent nu pentru ca nu ar sti sa conduca (daca nu stii sa conduci trebuie sa nu ai permis sau sa ti se ia daca il ai). Eu am zis sa nu fiu prea absurd dar bineinteles ca ar fi bine daca depasesti viteza mult sa ramai ani intregi fara permis. Eu nu depasesc niciodata viteza prea mult si nici nu trec pe rosu niciodata nu pentru ca nu as sti sa conduc ci pentru ca asa e prudent dar daca as face vreodata accident as merita sa mi se ia pe viata carnetul.

sa le ia si alora care le-au luat prin spaga, pentru asta ar putea sa programeze toti soferii la examen de sala si daca nu il iau sa li se anuleze permisul
sau suspendat pana in momentul in care trec examenul

Edited by ironikbn, 13 September 2013 - 23:14.


#102
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deja au aprut reactiile unor politicieni impotriva proiectului asta de modificare a codului rutier. Nu cred ca se vor adopta asemenea sanctiuni.

#103
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Nici eu nu cred ca se va merge asa departe. Pe de alta parte ar mai fi o varianta. Sa se fi propus asemena sanctiuni pentru ca atunci cand se discuta noua lege sa mai aiba de unde sa mai reduca. Pe principiul "mai taie din ele, da-le dreacu!" :))

#104
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostMembruAnonim, on 12 septembrie 2013 - 09:40, said:

.Am cunostinte in B. care nu se sfiesc sa mai bea cate o bere in timpul zilei pentru ca stiu ca pe strazile pe care circula este mult prea aglomerat ca sa se organizeze filtre pentru alcool

O bere ? Poti sa mergi beat mort la volan prin Bucuresti la ore de varf, ca nu te opreste nimeni !!!

View PostAdi blondu, on 12 septembrie 2013 - 10:23, said:

Cu noul cod rutier,vor mai ramane doar babalacii care conduc cu 15 km/h si nu incalca niciodata legea Posted Image

"Cu noul cod rutier", mergi tu mai departe de pe-o banda pe alta fara sa semnalizezi si vorbind la telefon, si oprind pe trecerea de pietoni cu avaria pusa ca sa-ti iei shaorma, c-o sa ramai pieton ...

View PostDarkAngelBv, on 12 septembrie 2013 - 10:26, said:

In orase, pe marile bulevarde sa ai limita de viteza de oras doar pe prima banda, sa poata sa iasa si ceilalti de pe stradute, in rest 100 kmph limita de viteza si 70 in apropierea intersectiilor.

In 1-2 ani doar cei puternici ar supravietui si am fi si noi o tara civilizata din punct de vedere al conducatorilor auto

Adica asa ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l44HRmzSV-o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mama, ce cautate or sa fie Rabele ...

View PostAlexIP, on 12 septembrie 2013 - 16:31, said:

Da chiar, de ce îți cumperi mașină dacă ai treabă la finanțe sau undeva unde nu există parcare?

O parchezi la un kilometru distanta, intre niste blocuri, si mergi pe jos ca sa mai scapi de burta, ca si-asa suntem toti bolnavi de sedentarism .... Trebuie sa intri cu masina pana in hol la finante, in fata la registratura, sau la inspectoru' de serviciu ...(???)

#105
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu, dar e preferabil să ajungi cu actele neplouate și cel mai bine să ajungi și tu neplouat. Și dacă parchezi la 1 km distanță faci 15 minute dus, 15 întors => jumătate de oră în plus față de cât timp îți ia să ajungi acolo, și bineînțeles se întâmplă în timpul programului de lucru, of cors. Sportul ăsta te costă între 5 și 100 de lei, în funcție de cât costă munca ta pe oră.

#106
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Am inteles: amenzi mari ( nu e rau dar sa pastram proportiile), pieton pe ani de de zile, etc.
Dar in inteligenta lor unul, dar unul din toata gloata nu a zis: "Ba, in plm,, hai sa acceptam imaginile de pe camerele care le tin astia pe bord ca probe! Sa scrie negru pe alb in lege, pana la urma ne ajuta si pe noi!"

Nimic! Posted Image Posted Image .

Edited by xymzar, 14 September 2013 - 18:22.


#107
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAlexIP, on 14 septembrie 2013 - 18:12, said:

Nu, dar e preferabil să ajungi cu actele neplouate și cel mai bine să ajungi și tu neplouat.

Las', ca nu suntem la Londra, sa ploua in fiecare zi, si o juma' de ora putem s-o petrecem mergand pe jos, in loc sa stam pe net la birou... Sa nu-mi spui ca matale iti masori tot timpul de lucru in eficienta economica calculata. Altii se duc si fac jogging in pauza de masa. Altii, din alte tari...

#108
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
inainte de orice lege in romania, problema e ca legile nu se aplica, sau distorsionate rau. pana nu se rezolva asta, pot sa anuleze toate legile ca sunt degeaba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate