Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Neplata amenzilor rutiere in 30 de zile -> suspendare permis

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
136 replies to this topic

#127
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
tara de comunisti....auzi la el, inchisoare pe viata pt un telefon. pt pasaje subterane si unde verzi nu sunteti in stare sa tipati.

din cate stiu, trecerea e pe strada , nu strada e pe trotuar. doh..
de-asta isi bat astia joc de noi asa. go north..korea.

si intrebare monumentala: cati dintre voi ati traversat in grup, constienti de asta, vreodata?

Edited by kim1, 15 September 2013 - 20:04.


#128
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View PostAdm, on 12 septembrie 2013 - 00:06, said:

Hotnews

Extrem de mult Bla, Bla  si suspecti de gandire cu premeditare...

Ce se va intampla?

1. Gogu ia amenda.
2. Trec 30 de zile si Gogu nu plateste amenda (carnul nu se evapora din buzunar).
3. La primul filtru, domnu Garcea cauta prin statie si observa ca Gogu are permisul suspendat =>
- Gogu da spaga (si se jura pe mama ca nu stia de amenda + mor copiii de foame)
- lui Gogu i se face dosar penal.
4. Vor fi multi Gogu, iar justitia va capitula...

Nu e mai usor altfel?

Daca se da o amenda:
- se plateste pe loc
- daca nu se poate plati pe loc, se ia carnetul si se da "voucher valabil 30 de zile" (dovada).
Se noteaza adresa unde vrei sa ti-l trimita (carnetul), prin curier cu plata la destinatar, pe banii tai, odata ce e platita amenda la CEC.

Sistemul informatic pentru asta ar fi banal si s-ar amortiza in cateva zile.

Dar.. e mult prea simplu ca sa fie asa usor...


Ce descrii tu este mult prea complex si sofisticat pentru organ...

#129
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostWotan, on 14 septembrie 2013 - 20:27, said:

In lumea civilizata toate centrele oraselor au fost transformate in zone pietonale si nimeni nu se plange. Lasa masinile in parcare cu plata si o ia frumos pe jos. Doar la noi lumea ar vrea sa intre in regim de drive-in peste tot...
Faptul ca muncesti mai putin din aceasta cauza e problema sefului tau, care nu s-a gandit sa trimita documentele online sau printr-un curier. Asta e, sa mai angajeze un om, problema lui...Posted Image

Lumea civilizată nu mai are instituții pe zona pietonală. Mă rog, unde ar trebui să fie zonă pietonală.

#130
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Alte oraşe nu sunt construite precum Bucureştiul!

#131
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Asta nu e o chestie cu care bucurestenii se pot mandri... Posted Image

#132
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
scuza asta merge doar la romani, ca e orasul de vina. :))

#133
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e scuză, e realitatea. Dacă Bucureştii ar fi avut străzi mai largi, sau, măcar străzi care să ocolească centrul nu ar mai fi fost aşa de rău...

#134
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
in occident cred ca sunt strazi multe mici si se descurca foarte bine.

#135
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postkim1, on 19 septembrie 2013 - 22:36, said:

in occident cred ca sunt strazi multe mici si se descurca foarte bine.

Asa este au strazi mici, n-au nici autostrazi n-au nici semafoare sincronizate, nu prea au nimic de fapt sunt niste prapaditi noi romanii avem toata infrastructura necesara cei mai destepti politisti noi trebuie sa avem legi domne' ce sa facem, trebuie sa dam legi ca am terminat de facut infrastructura rutiera. Occidentalii aia mor de foame domne' noi romanii avem nevoie de legi ca putem sa le respectam daca plecam de la Bucuresti la Sighisoara facem doua ore cum dracu trebuie respectata legea domne merg ca idiotii romanii astia vor sa ajunga in 15 minute in doua ore nu le mai convine, eu zic sa faca doua zile ca avem soferi de duminica si astia vad masina doar in parcare ca pe drum habar n-au sa mearga si ei vor legi domnule ca nu se mai poate.
Posted Image)) Posted Image Posted Image Posted Image
SALVATI TARA DE PROSTI NU ECONOMIA DE DEZASTRU.

Edited by Tiby84, 20 September 2013 - 08:17.


#136
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Valorile amenzilor alea mi se par fantasmagorice si as fi tare curios cum au ajuns "creierele" la valorile respective.
Ce mi se pare mie aberant este ca oamenii vor sa inaspreasca legile in ideea de "preventie" , si nu sa le aplice pe alea  care le au mai riguros. Par examplu , cate amenzi s-au dat ( nu cate s-au incasat ) pentru : depasit coloana de masini oprita la semafor , sau pentru vorbit la telefon, sau pentru blocat intersectia , sau pentru neincadrare corespunzatoare directiei de mers... ( astea sunt chestiile care ma enerveaza pe mine mai mult in trafic)

Cu faza ca se suspenda permisul pentru neplata amenzilor... hai ca as fi de acord, dar depinde foarte mult de felul in care este aplicata.
Parca am vazut mai devreme o idee care mi se pare buna: retinerea permisului cand se constata contraventia si se da dovada de circulatie pentru 30 zile.
Omul isi recupereaza permisul fie de la "organul constatator" daca o achita pe loc , fie de la "organul de la domiciliu" cand prezinta dovada ca a platit amenda in timpul celor 30 zile. ( Ar mai fi de stabilit de unde isi ridica permisul cetateanul european cu domiciliul in Guersney Island sau locuitorul din Hawai cand e prins ca a facut cine stie ce pe terioriul scumpei noastre patrii si n-are cash la el, dar pentru amanuntele astea ... avem destule creiere in parlament sa se gandeasca.)
Apropo, pentru situatia asta ... cand "platitorul" este cetatean al altei tari , cam ce prevede propunerea lui Mr.Stroe???


Si ca tot sunt la capitolul varsat oful pe tastatura, hai sa bag si chestia cu limitarile de viteza care sunt puse aberant. Adica pun oamenii indicatorul de sat uitat de lume cu 50km/h la kilometri de intrarea in sat. In general cele mai multe indicatoare sunt puse cu mult inainte de locul in care ar fi cu adevarat necesar ca viteza sa fie redusa, pe principiul ca ... lasa ca nu moare nimeni daca merge mai incet. Sunt extrem de multe locuri in care viteza de 50 ar putea fi lejer ridicata la 70, iar limitarea la 50 km/h sa fie pusa doar in locurile care sunt intr-adevar mai circulate.


View PostTiby84, on 20 septembrie 2013 - 08:15, said:

de la Bucuresti la Sighisoara facem doua ore

E vreo strada in Bucuresti care se numeste "Sighisoara", sau atat faci cu elicopterul pana in buricul Transilvaniei???

#137
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postcrstn, on 20 septembrie 2013 - 09:28, said:


E vreo strada in Bucuresti care se numeste "Sighisoara", sau atat faci cu elicopterul pana in buricul Transilvaniei???

Cred ca s-a inteles ironia. Normal ca de la Bucuresti la Sighisoara faci 6 ore minim, daca prinzi DN1 blocat faci si 8, 9 ore, dar asta e habarnistii care merg cu masina de acasa la munca si inapoi ce stiu ei. Sunt prosti de put si se plafoneaza la mizeria ai de servici, unde sigur au un sef care pune biuciu pe ei si ei injura cu dintii stransi in loc sa-i rupa capul sefului, astia vor amenzi mai mari acesti dobitoci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate