Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Neplata amenzilor rutiere in 30 de zile -> suspendare permis

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
136 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Rol strict pentru statisticile care zic ca sunt mai putini morti pe strada.
Daca vine tiru'pe contrasens, ca a adormit soferu' sau e un turc nebun, tu stai in continuare pe banda ta ca

View PostMembruAnonim, on 12 septembrie 2013 - 13:07, said:

drumul este sa mergi pe el nu sa testezi rezistenta copacilor de pe laterale.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
slai, de cate tiruri te-ai ferit tu iesind de pe soselele din tarile pe unde ai colindat si de cate nu te-ai putut feri in romanica datorita copacilor de pe marginea drumului?

#39
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View PostMembruAnonim, on 12 septembrie 2013 - 13:46, said:

Nu, n-am iesit. Tu care ai iesit, poti sa-mi spui ce probleme genereaza copacii de pe marginea drumului, stand ei acolo unde au fost plantati in timp ce tu mergi linistit pe banda ta? Ca eu stiu ca la noi au mai multe roluri strict functionale: fixarea taluzurilor, protectie impotriva vantului si a viscolirii zapezii, bariera fonica, reper vizual in situatii de vreme nefavorabila.

1 Fixarea terasamentului cu,copaci se fecea pe vremea lui ceasca cand  nu existau metodele, materialele si utilajele din ziua de azi precum nici traficul si masinile puternice de acum.nicaieri in lumea dezvoltata nu ai sa vezi copaci la mai putin de 50m de acostament.
2 Odata drumurile importante trebuie proiectate ca sa fie pe cat posibil orintate pe directie de bataie a vanturilor si ca masuri suplimentare se pun pe marginea drumului in zonele cu probleme in locul copacilor ucigasi parazapezi crae sunt niste cordoane de dispozitive de plastic sau tabla subtire in forma de triunghi si care nu pun probleme la impactul cu un vehicul
3 Pentru reper in conditii meteo nefavorabile se planteaza pe marginea drumului tarusi din plastic reflectorizant suficienti de inalti icat sa nu-i acopere zapada de tot.
4 Canalele de fuga de pe marginea drumurilor se construiesc din beton (pavele etc..) si nu trebuie sa aiba o deschidere mai mare de 50-70cm si cu buza opusa carosbilului o idee mai jos decat cea de langa carosabil; astfel ca o masina ce paraseste carosabilul sa poata sari peste acestea(chirar daca-s sparge jantele si nu mai stiu eu ce pe dedesupt masina sare santul si se rostogoleste frumos pe camp fara sa omoare pe nimeni) Sa numai spun ca se pot acoperi la o adica si cu grilaj.Rapele de evacuare de la noi sunt din pamant si au cativa metri in deschidere dupa care urmeaza un ditai malul de pamant care nu spune altceva decat ca el iti va fi mormantul daca ai nenorocul sa ajungi pe-acolo.Nu o spun eu ci o spun Crucile de pe marginea drumului.

Trebuie sa fii inconstient sa sustii ce-ai scris acolo.
Exact cum am mai spus amenzile nu rezolva cu nimic problema sigurantei in trafic(asat fiind ceva de fatada pentru ca oricat de mari ar fi tot nu le respecta nimeni;dovada ca s-au marit enorm de la an la an precum si Echipamentele radar si toate mizeriile aferente si cand tragem linie atat parcul auto cat si numarul accidentelor a crescut proportional) ci doar aduc bani pleasca la buget ca sa faca burta mare tot ei.( e cam aceeasi chestie ca si impozitarea abuziva)
Statul Roman in momentul de fata nu mai este capabil sa mai produca cinstit nici un ban pentru ca a privatizat si a fraudat tot.In loc sa construiasca un combinat,o fabrica ceva ca sa aduca bani cinstiti la buget si sa dea si de munca la oameni ei pun taxe,amenzi si impozite tiot mai mari sub pretextul Siguranta in trafic!!!!Posted Image
Eu am permis de mai bine de 10 ani si oricat de mult au vrut astia sa i-a  pielea de pe noi tot nu am avut cum sa respect legislatia si tot am fost nevoit sa alerg cu viteza prin localitate si pe-afara,sa depasesc pe linie continua,sa fac slalom, sa intorc prin loc nepermis pentru ca altfel trebuie sa merg nu stiu cati kilometri bara la bara ca sa pot intoarce, sa parchez in loc nepermis ca de de unde parcare(1 loc la 100 masini) si cate si mai cate.
Va doresc atentie la drum! In jungla rutiera din romania nu poti gresi decat odata......

Edited by geo123, 12 September 2013 - 15:30.


#40
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
oare cand va intelege romanul ca noi suntem stapanii lor si nu invers? astia de au propus asa ceva ar trebui demisi acum! dar nimeni nu iese in strada ca sa se intample asta.

de ce nu dam o lege in care ministrul transportului face puscarie 30 de ani daca nu construieste minim 200 de km pe an de autostrada fara sa puna taxe sau alte aberatii noi?

Edited by kim1, 12 September 2013 - 15:49.


#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
gabi, de doua ori a trebuit sa ies de pe drum din cauza idiotilor care veneau pe contrasens. din fericire am avut acostament sa nu iau santul.
odata venea un idiot cu salvarea fara sirena, io am reusit sa opresc pe acostament, dar cel din urma mea nu a avut spatiu si a luat santul, a farmat toata laterala dreapta a masinii.
a doua oara un tir care a luat o curba prea tare a taiat banda mea, din fericire numai mi-a zburat oglina cu coada remorcii.
dar sunt constient ca in trafic multe se pot intampla si mai bine duc masina la remat decat sa ma duca pe mine sau pe ai mei. asa ca nu as avea nici o ezitare sa ies in decor daca asta e solutia salvatoare.
in strainatate nu am avut ocazii din astea, se circula civilizat, mai sunt nebuni in tarile ex-sovietice dar si drumurile sunt mult mai largi. si nici nu au copaci pe marginea drumului, copacii sunt la cativa zeci de metri, pana la ei e aratura, daca iesi de pe drum, injuri pagubele la masina dar iesi intreg, ca pana la copaci oricum se opreste masina.

#42
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View Postgeo123, on 12 septembrie 2013 - 15:29, said:

sa parchez in loc nepermis ca de de unde parcare(1 loc la 100 masini)

de ce iti cumperi masina daca stii ca nu ai unde parca? vrei masina cautati loc de parcare, nimeni nu este obligat sa-ti ofere loc de parcare sub fereastra apartamentului

#43
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Da chiar, de ce îți cumperi mașină dacă ai treabă la finanțe sau undeva unde nu există parcare? Până nu-și fac ăia parcare să nu îți iei mașină, băi geo. :lol:

#44
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
sa faca posibil toate serviciile lor online si pot sa nu mai faca parcari, scapam si de poluare si tot.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgeo123, on 12 septembrie 2013 - 15:29, said:

1 Fixarea terasamentului cu,copaci se fecea pe vremea lui ceasca cand  nu existau metodele, materialele si utilajele din ziua de azi precum nici traficul si masinile puternice de acum.nicaieri in lumea dezvoltata nu ai sa vezi copaci la mai putin de 50m de acostament.

Fraza asta iti raspunde de fapt la tot postul: drumurile pe care le folosim acum sunt facute pe timpul lui Ceausescu cu tehnologiile de atunci, tot ce s-a facut dupa revolutie fiind de fapt doar intretinerea stratului superior al drumului. Acolo unde s-au construit drumuri noi, adica pe cei cativa km de autostrazi, nu mai intalnesti copacii in imediata vecinatate a drumului.

View Postslai, on 12 septembrie 2013 - 16:18, said:

gabi, de doua ori a trebuit sa ies de pe drum din cauza idiotilor care veneau pe contrasens. din fericire am avut acostament sa nu iau santul.
odata venea un idiot cu salvarea fara sirena, io am reusit sa opresc pe acostament, dar cel din urma mea nu a avut spatiu si a luat santul, a farmat toata laterala dreapta a masinii.
a doua oara un tir care a luat o curba prea tare a taiat banda mea, din fericire numai mi-a zburat oglina cu coada remorcii.
dar sunt constient ca in trafic multe se pot intampla si mai bine duc masina la remat decat sa ma duca pe mine sau pe ai mei. asa ca nu as avea nici o ezitare sa ies in decor daca asta e solutia salvatoare.
in strainatate nu am avut ocazii din astea, se circula civilizat, mai sunt nebuni in tarile ex-sovietice dar si drumurile sunt mult mai largi. si nici nu au copaci pe marginea drumului, copacii sunt la cativa zeci de metri, pana la ei e aratura, daca iesi de pe drum, injuri pagubele la masina dar iesi intreg, ca pana la copaci oricum se opreste masina.
Adica, in tarile cu apa calda, lipsa copacilor nu are ca scop asigurarea zonei de fuga pentru ca acolo nu ai nevoie sa fugi fiindca se circula civilizat. Asta inseamna ca trebui sa-i civilizam pe soferi nu sa taiem copacii.

Edited by MembruAnonim, 12 September 2013 - 16:49.


#46
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Cine zice ca nu incalca regulile de circulatie manca rahat cu lopata.

In Romania e imposibil sa respecti 100% regulile de circulatie chiar daca vrei.

#47
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
S-au țicnit de tot curcanii.

#48
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Citesc si ma minunez ... masura aia nu e buna, nici aia ... OK. Asta e meteahna romanului, nimic din ce fac sau propun institutiile statului nu e bun, e bun doar ce ne convine noua.
Imi permit sa intreb un lucru: de ce soferii romani sunt mielusei cand ies cu masina din tara, in special in vest, iar in Romania fac ce vrea p**a lor?

#49
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Este o tampenie tipic romaneasca  , pedepsele marite or sa le suporte tot bizonii obisnuiti in timp ce "baietii destepti" scapa ca pana acum.
Daca vrei sa ai soferi educati aplica legea CORECT si pentruTOTI dar asta tine de oameni , de educatia lor , iar la noi " e greu taica , nu ai cu cine
De ce respecta regulile afara?
din respect cei mai multi iar ceilalti o respecta unde stiu ca nu pot da spaga si scapa.

Edited by istratei, 12 September 2013 - 21:16.


#50
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru ca politistii "te iarta" si iau mita. Asta-i toata buba.
Se vor face amenzile cat China si tot ai sa vezi un X6 depasind viteza cu mult peste limita legala.

#51
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Bun, si atunci, mai bine nu se face nimic? Sunt de acord ca o sa scape multi baieti destepti. Aia cu nr. de BG, de ex., care provoaca accidente, tot destepti sunt?
Problema cu neaplicarea legii si a spagii exista peste tot in Romania, nu doar in politie.

#52
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Pai cum spuneam este o problema de oameni si educatia lor.
Poti sa ai pe mama si bunica legilor , daca oamenii nu o respecta iar cei care controleaza aplicarea nu o fac corect la ce iti foloseste legea?
Doar pentru "plevusca"?

Edited by istratei, 12 September 2013 - 21:28.


#53
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
http://www.ziaruldei...i-legale~ni5ath
Eu am fost anul trecut acolo. Si varul meu, care locuieste de cativa ani buni, se uita la fiecare minut la vitezometru, sa nu cumva sa greseasca si sa plateasca...
Iar in alta tara civilizata, republica Dominica, in zonele de restrictie, erau puse chestiile alea rotunde, popular denumite "politistul beat". Daca ai peste 20km asa te zgaltie de la urmatorul nu mai depasesti 10..

Edited by Prien, 12 September 2013 - 21:32.


#54
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Se pare ca ne indrepta spre o democratie cu dictatori, nu doar Romania ci intreaga europa, ce ma indigneaza este faptul ca unii chiar o cer nestiind ce lasa mostenire in urma pentru copiilor.
Sper sa se fie inteleasa ideea nu ironizata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate