Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Acciza la motoarele peste 3000 cmc

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#73
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,784
  • Înscris: 01.12.2007

View Postandrei_0, on 08 septembrie 2013 - 01:57, said:


Pai ba Robin Hood, ti se pare normal ca daca ai 2 capre sa platesti de 100 de ori mai mult decat ala cu o capra? De ce dracu sa platesti atata? Ce primesti in schimb? Un sut in dos. Am trait si eu un episod tragicomic acum cativa ani cand am avut tupeul jegos sa ma imbolnavesc si sa ma duc la medicul de familie. Cand sa imi scrie reteta, imi zice: hai ca stiu ca tu castigi bine, tie nu iti mai dau reteta compensata. Mi-a picat falca.

Este un caz fericit cand spui de 100 de ori,la un V12 6.5 platesti de aproape 400 de ori mai mult decat la un 1.4.Aberant,nici Germnaia,Olanda,Belgia,etc nu se intampla lucrul ac.Au ajuns sa se bucure la taxe,in ce tara traim !!!

#74
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 31.12.2006

View Postionut_ionut, on 08 septembrie 2013 - 12:18, said:

Au ajuns sa se bucure la taxe,in ce tara traim !!!
Simplu, sunt taxele altora.

Raspunsurile (din categoria minune) de pe topicul asta demonstreaza inca o data ca tara asta nu se mai face bine prea curand.

#75
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
sa bage cartele la motoare. ce nevoie are melcul de motoroi? nu are? atunci pa. sa bage banii in altceva, ceva constructiv.

#76
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.01.2006
Kim1, ala care baga bani intr-un V8 sau 12 aiurea, inseamna ca inainte a bagat banii in ceva constructiv, altfel nu avea bani de masina scumpa. Dar ce sa stie un sarac cu mintea ingusta. Macar eu sunt un sarac cu mintea mai deschisa, si chiar nu-mi pasa cati bani au unii si ce fac cu ei, in schimb imi pasa ca unii dintre noi sunt jecmaniti la maxim fara un motiv aiurea. Ia aminte de la mine, urmatorii suntem noi.

#77
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
daca ar fi bagat in ceva constructiv nu se tampea brusc dupa. sa bage in Tesla si alte electrice sau in lux care nu-i afecteaza pe ceilalti.

si gresit, noi suntem afectati tot timpul, aia cu w-uri chiar se inmultesc incontinuu.

#78
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.01.2006
Posibil ca Tesla sa afecteze mai mult decat un V12 mediu inconjurator, mult mai mult.

Si nu numai tesla, cam orice electrica, de aia si masina electrica nu are nici un viitor.

#79
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca e ceva mai aberant decat aia care sustin o taxa de lux, care nu e pusa pe lux sunt cei cu masinile pe baterii. Oare cat de prost poti sa fii sa nu intelegi ca pentru a fabrica, pentru a transporta niste sute de kilograme de baterii din metale rare care intra in fiecare masina, iar apoi pentru a incarca acele baterii cu energie produsa in procent majoritar din centrale pe carbune, se produce mai multa poluare decat la o masina actuala de ultima generatie care are benzina sau diesel. De retinut ca datorita normelor in vigoare, fumul de la esapamentul masinilor actuale e aer de munte fata de emisiile de la o termocentrala pe carbune.

#80
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
care majoritar pe carbune ca le tot inchid? fumul masinilor e plin de noxe, din centrale nu iese asa periculos plus ca nu polueaza in oras ci in camp.

#81
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009

View Postionut_ionut, on 08 septembrie 2013 - 12:18, said:

Este un caz fericit cand spui de 100 de ori,la un V12 6.5 platesti de aproape 400 de ori mai mult decat la un 1.4.Aberant,nici Germnaia,Olanda,Belgia,etc nu se intampla lucrul ac.Au ajuns sa se bucure la taxe,in ce tara traim !!!

Eu nu platesc nici o taxa de poluare, nu exista impozit pe masini, indiferent de marimea masinii dau anual o taxa de inregistrare cat salariul pe mai putin de 2 ore. Asta-i tot. TVA la alimente si inca multe altele este Zero, la restul abia de 5%. Nu trebuie niciodata facuta revizie tehnica, doar la revanzare si aia daca vrei. Ce taxa "pe lux", cine sa spuna ca produsul ala este de lux sau nu? Oricum costa al dracului de mult, mai pui si taxa aiurea...
Si cu toate atea sunt bani de drumuri si marcaje, nu vezi o groapa nici cat palma pe mii de kilometri de autostrada, aerul e mult mai curat, morti in accidente sunt de cinci ori mai putini ca in Ro, etc.
Cum se descurca astia asa, fara sa jupoaie? Si se descurca chiar bine...
Smecheria este in alta parte si i se zice pe scurt: "Respecta-ne daca vrei sa fi respectat!"

#82
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postkim1, on 08 septembrie 2013 - 22:58, said:

care majoritar pe carbune ca le tot inchid? fumul masinilor e plin de noxe, din centrale nu iese asa periculos plus ca nu polueaza in oras ci in camp.

Capul tau e plin de noxe. Vacile polueaza colectiv planeta mai mult decat masinile, mai opreste-te ca esti penibil. Masinile moderne chiar si cu motoare mari nu polueaza cat polueaza o janghina de masina din anii 80. Si chiar si asa, e o taxa de poluare in benzina, cine consuma mai mult plateste mai mult. Ne-am lamurit cu totii ca tu esti un invidios spalat pe creier, care d-abia astepti sa busesti un mertan ca sa simta si asigurarea paguba pe care o simti tu in buzunar cand o platesti. Fantastic de bizon esti. Daca te doare atat de tare asigurarea, vinde-ti masina si mergi cu transportul in comun in felul asta ne scutesti de ineptiile pe care le debitezi si de noxele pe care le produci.

Eu propun accize pe prostie. Se va umple statul de bani.

Edited by emil_sv, 09 September 2013 - 01:40.


#83
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006

View Postandrei_0, on 08 septembrie 2013 - 01:57, said:

Scuza-ma, dar esti ingust tare. O janghina de patrol din 95 costa cateva mii de euro, si cu greu s-ar putea numi masina de fite.

Pai ba Robin Hood, ti se pare normal ca daca ai 2 capre sa platesti de 100 de ori mai mult decat ala cu o capra? De ce dracu sa platesti atata? Ce primesti in schimb? Un sut in dos. Am trait si eu un episod tragicomic acum cativa ani cand am avut tupeul jegos sa ma imbolnavesc si sa ma duc la medicul de familie. Cand sa imi scrie reteta, imi zice: hai ca stiu ca tu castigi bine, tie nu iti mai dau reteta compensata. Mi-a picat falca.

Unu la mana, "ba" ii spui lu' tac-tu.
Doi la mana, ingusta e poate *****-ta :)
Trei la mana, nu-ti convine ca o janghina de-aia de-ti trebe tie sa traversezi campu' ii accizata, ia-ti un Suzuki Jimny/Samurai daca vrei musai sa fii motorizat. Pe de alta parte, o pereche de cizme de cauciuc is mai ieftine si nici macar nu-s aacizate si in plus, faci si sport.
Vezi? Plin de avantaje, zero dezavantaje :)

ARO-urile oricum sunt pe cale de disparitie si raportat la numarul de Q7-uri, X%-uri, ML-uri, etc sunt inexistente. Toata lumea care are motor peste 2.000 sa sara cu banu'. Nu va convine, mutati-va in America. Acolo e bine si frumos, galonul de benzina e ieftin ca braga si puteti sa va luati masini cu motoare de 6.000 cmc si 137CP, neaccizate.

Da' mno, romanului, daca nu comenteaza "huo!" pe forumuri, nu-i pica bine mamaliga. Ce va impiedica, bre, sa iesiti in Piata Victoriei cu un banner si sa protestati impotriva asupririi bietilor cetateni cate isi iau si ei un SUV din Jermanicka la mana a sasea? In ce tara a ajuns, bai oameni buni, sa nu poata omu' sa-si ia un Escalade fara sa-i baje Guvernu unghia-n gat si gheara in buzunar... Ntz-ntz-ntz...

#84
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Spunea mandrul posesor de Polo 1.2. Asa-i ca te roade invidia? Cum isi permit altii sa aiba mai mult ca tine? Ai dracu' nemernici. Banuiesc ca invidiezi posesorii de Golf 1.6 tedei, deja p-aia cu 2.0 tedei ii injuri in gand cand treci pe langa ei.

Edited by emil_sv, 09 September 2013 - 09:42.


#85
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Fratioare, sa-ti explice je o treaba: eu stau in Germania. Castig 3.540 Euro pe luna in mana, din care am cheltuieli cu chiria si toate alea de vreo 700 Euro pe luna. Cu alte cuvinte, imi raman cam 2.900 Euro pe luna de cheltuiala. Da, ce sa zic, ma roade o invidie de nu-ti poti imagina Posted Image

Nu ca te-ar freca pe tine grija, da' am dat 15.000 Euro pe Polo, luat de nou. Stiu, de banii astia puteam sa-mi iau un Mercedez MiLeu de numa' numa, da mno, stiu, pentru voi astia cu mintuica-n punga, care cum vedeti 1.2, cum "asta saracu' numa' atata si-o putut permite", ii grele astea cu statutu' social definit de masina. Mno nu-i nimic, lasa, mai cresti, mai inveti...
Asa, ca sa vezi cam cat de mult ma roade pe mine invidia, inainte de Polo am avut un Audi A3 2.0TDI de 140CP, luat aproape nou si inainte de asta un Golf 5, 1.9TDI de 105CP, pe care l-am luat cand avea 25.000 km.
Poti sa pleci sa te culci, ca esti inutil :) Inutilule :)

#86
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Imagineaza-ti cat ma intereseaza pe mine situatia ta financiara, oricum e de un prost gust extrem sa scrii asa ceva pe un forum public, denota faptul ca desi stai in Germania, tot un cocalar mioritic esti, si tot cu capra vecinului in gand, si tot invidios pe oricine indrazneste sa aiba ceva mai mult sau mai bun ca tine. O zi buna in continuare.

Edited by emil_sv, 09 September 2013 - 10:33.


#87
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Mda, ma rog, ma gandesc ca tre' sa fie nasol cand ti-o iei asa groaznic :D Asa-i, scuze, am fost deplasat.
Noroc ca au mai ramas in Romania oameni culti, civilizati si cu bun simt, asa ca tine si ca toti cocalarii cu studii superioare au plecat sau sunt pe punctul s-o faca.
O zi buna si tie si nu uitati: protestati! :lol:

#88
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View PostBwwlan, on 09 septembrie 2013 - 10:34, said:

Mda, ma rog, ma gandesc ca tre' sa fie nasol cand ti-o iei asa groaznic Posted Image Asa-i, scuze, am fost deplasat.
Noroc ca au mai ramas in Romania oameni culti, civilizati si cu bun simt, asa ca tine si ca toti cocalarii cu studii superioare au plecat sau sunt pe punctul s-o faca.
O zi buna si tie si nu uitati: protestati! Posted Image

N-ai de ce sa iti ceri scuze, te inteleg, un Polo cumparat nou e o mare realizare pentru un fost cocalar mioritic, actual cocalar de Germania. Exceptional, felicitari!

#89
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Ei, cine e acum invidios? Posted Image

#90
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu m-as baga dar ma bag.
Emile ti-ai cautat-o.

View Postemil_sv, on 09 septembrie 2013 - 09:37, said:

Spunea mandrul posesor de Polo 1.2. Asa-i ca te roade invidia? Cum isi permit altii sa aiba mai mult ca tine? Ai dracu' nemernici. Banuiesc ca invidiezi posesorii de Golf 1.6 tedei, deja p-aia cu 2.0 tedei ii injuri in gand cand treci pe langa ei.

Hotaraste-te totusi.

View Postemil_sv, on 09 septembrie 2013 - 10:29, said:

Imagineaza-ti cat ma intereseaza pe mine situatia ta financiara, oricum e de un prost gust extrem sa scrii asa ceva pe un forum public, denota faptul ca desi stai in Germania, tot un cocalar mioritic esti, si tot cu capra vecinului in gand, si tot invidios pe oricine indrazneste sa aiba ceva mai mult sau mai bun ca tine. O zi buna in continuare.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate