Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Acciza la motoarele peste 3000 cmc

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#55
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Măcar e și hidramat lexusul? Ca să știi o treabă.

View PostBwwlan, on 06 septembrie 2013 - 15:55, said:

PS: ...si nu va mai trajeti inutil pe buci, ca ia uite ce zice acisilea:
"Maşinile noi şi rulate (din import) cu motoare mai mari de 3.000 cmc vor fi accizate cu 1 euro pe cmc, pentru cilindreea care depăşeşte nivelul menţionat, [...]"
Deci da, deci, e intr-adevar insuportabil dpdv uman, ca pentru un motor de 3,9 litri sa platesti 900 Euro acciza. E crunt, dom'le, jur...

Deci OP-ul, dreptac, pe lângă faptul că nu a dat link a mai și mințit (nu e prima oară).

Marfă!

automarket.ro

Quote

Taxa se aplică doar pentru ceea ce depăşeşte 3000 cmc, astfel că pentru pentru un motor de 3597 cmc valoarea acesteia va fi de 597 de euro.

D-aia îmi plac mie dreptacii.

Ca oameni, zic.

#56
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Ai citit textul ordonantei? Nu zice nimic de plata doar pe ce depaseste 3000cm3. Au renuntat la idee se pare. Zice simplu masina peste 3000cm3 ai acciza 1 euro pe cm3.

http://www.avocatnet...l#axzz2eDWBDDk4
http://lege5.ro/Grat...2763#p-99942763

View PostPejeu, on 07 septembrie 2013 - 13:16, said:

Deci OP-ul, dreptac, pe lângă faptul că nu a dat link a mai și mințit (nu e prima oară).

D-aia îmi plac mie dreptacii.

Ca oameni, zic.

Edited by emil_sv, 07 September 2013 - 16:44.


#57
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
cei care isi iau asemenea motoare isi bat joc de noi si de planeta asta. asa ca merita orice taxe. sa le dea fara numar pana se lasa de excavatoarele astea.

apropo, ce hibrida mai e daca are ditamai motorul? e fake-hibrid.

#58
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postkim1, on 07 septembrie 2013 - 16:47, said:

cei care isi iau asemenea motoare isi bat joc de noi si de planeta asta. asa ca merita orice taxe. sa le dea fara numar pana se lasa de excavatoarele astea.

apropo, ce hibrida mai e daca are ditamai motorul? e fake-hibrid.

Exceptional post....Posted Image

Te anunt ca masinile de 1.6 din anii 80-90 polueaza mai mult decat un V8 din 2013. Adicatelea cei cu Dacii sau alte masini vechi ar trebui taxati la sange deoarece ei sunt cei care polueaza in draci si nu oamenii responsabili cu masini noi care respecta cele mai drastice norme de poluare. A dracu' invidia asta.

Edited by emil_sv, 07 September 2013 - 17:10.


#59
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Si sa vezcat poleaza jegosii cu mopede, dar aia e alta discutie. As prefera sa bag copilul cu nasul in teava unui V12 turat la maxim decat sa fiu e aceeasi strada cu un nenorocit cu scuterul lui de cacat.

Sa nu mai zic ca urasc ecologistii care lupa pentru taxarea masinilor la greu dar uita de vapoare, avioane, etc. Care polueaza de 10 ori mai mult decat masinile la tona carata.

#60
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
scuteristii si cei cu masini vechi dar "micute" nu au de ales. e o mare diferenta. si la cum miroase majoritatea masinilor in romania nu e asa mare diferenta ca miros, in special diesel.

iar vapoarele si avioanele nu se dau pe bulevard. si care cara pt tot orasul nu doar un melc care vrea el sa fie cocotat mai sus.

Edited by kim1, 07 September 2013 - 18:29.


#61
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Nu e nici o diferenta decat daca esti ipocrit. Deci aia cu masini vechi extrem de poluante sunt in regula, cei cu masini noi cu motoare mari care polueaza mai putin ca cele vechi cu motoare mici omoara planeta. Absolut fantastic. Aia care n-au de ales sa mearga cu transportul in comun, ce zici de asta?

#62
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
daca se poate numi transport..si sunt sigur ca il folosesc mult mai des decat periculosii cu motoroaie care n-au alta treaba decat sa consume aiurea.

#63
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postkim1, on 07 septembrie 2013 - 18:59, said:

daca se poate numi transport..si sunt sigur ca il folosesc mult mai des decat periculosii cu motoroaie care n-au alta treaba decat sa consume aiurea.

Le platesti tu consumul sau care e treaba?

#64
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
da, sunt sute de milioane si in crestere asemenea specimene, cresc cererea si platesc pt fumurile lor. din cauza lor nu vor mai fi masini cu suspensie normala, din cauza lor totul e "big joke"". deci in toate domeniile eu platesc in plus din cauza lor.

#65
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006

View Postkim1, on 07 septembrie 2013 - 18:22, said:

scuteristii si cei cu masini vechi dar "micute" nu au de ales. e o mare diferenta. si la cum miroase majoritatea masinilor in romania nu e asa mare diferenta ca miros, in special diesel.
iar vapoarele si avioanele nu se dau pe bulevard. si care cara pt tot orasul nu doar un melc care vrea el sa fie cocotat mai sus.

Adica eu sa fiu ars ca poluez, pentru ca am bani, dar aia care nu au bani poate sa dea si foc la anvelopa in mijlocul strazii, ca e saraci frate, asa-i? Pai daca nu-ti permiti, folosesti RATB-ul, cum folosesc eu un 2 litri in loc de 6 litri, intelegi?



View Postkim1, on 07 septembrie 2013 - 18:59, said:


daca se poate numi transport..si sunt sigur ca il folosesc mult mai des decat periculosii cu motoroaie care n-au alta treaba decat sa consume aiurea.

Pai se numeste asa cum se poate numi si cum  fost adus in stare de catre aia care nu au bani sa-si ia masini si sa mearga cu ele. Nu e vina mea ca pasageri nu au respect in mijloacele de transport, nu de alta, dar eu nu mai stiu nici cat costa biletul, nici nu mai stiu cum se composteaza.

Cat despre cep platesti tu in plus din cauza unuia cu V12.... pustiule, visezi frumos. Petrolul nu e consumat de masini.

#66
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postkim1, on 07 septembrie 2013 - 20:36, said:

da, sunt sute de milioane si in crestere asemenea specimene, cresc cererea si platesc pt fumurile lor. din cauza lor nu vor mai fi masini cu suspensie normala, din cauza lor totul e "big joke"". deci in toate domeniile eu platesc in plus din cauza lor.
Ce ma? Ce e cu balbaiala asta? Ce suspensie? Ce platesti tu in plus din cauza lor? Cred ca nu ti-ai luat pastilele azi.

#67
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
toate resursele sunt diminuate din cauza acestor rataciti. plus aerul poluat, deci mai multi bolnavi.

#68
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Bai kim, iti mai spun odata, petrolul nu e consumat de masini, iar pretul nu creste datorita cererii mari. Vrei sa ma repet? hai sa-ti explic, daca-mi cumpar eu V12 de 10 litri nu o sa platesti tu mai mult. Platesti mai mult datorita povestilor, Piratii din golful aden, pe care nimeni nu-i extermina, si datorita carora creste pretul petrolului, povestile cu resursele pe terminate, Poluarea (acolo unde consumatorii de rand, chiar si aia cu motoare mari nu polueaza mai nimic), etc. Acum dute si culca-te, ca e tarziu.

#69
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
nu voi avea somn pana nu vor disparea acesti rataciti.Posted Image

spui vorbe. de ce a scazut pretul petrolului cand a fost ultimul uragan in america si cererea mica?Posted Image

Edited by kim1, 07 September 2013 - 23:59.


#70
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012

View Postemil_sv, on 07 septembrie 2013 - 20:57, said:

Ce ma? Ce e cu balbaiala asta? Ce suspensie? Ce platesti tu in plus din cauza lor? Cred ca nu ti-ai luat pastilele azi.

ca fapt divers, sunt de ceva timp pe vitamax+laptisor de matca+ginseng forte, deci vorbesc chiar intr-un episod de bum de inteligenta. nu aveti sanse sa gasiti vreun argument la poluarea motoroaielor.Posted Image

#71
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostBwwlan, on 06 septembrie 2013 - 15:47, said:

Oricum ai bani s-o cumperi, oricum suge carburant mai ceva cum un copil gras suge o Cola la McDoof, oricum costa piesele si intretinerea un purcoi de bani, deci, daca tot ai cashcaval, asta e. Marchezi si taci.
N-ai? Ciocu' mic si joc de glezne. Inteleg ca e mijto sa te dai bogatas cu o masina de 'jpe mii de euro, sa flutiri cheile de la pemfeu pe deget si sa meri acasa cu taxiu', ca ejti calic si n-ai bani de benzina, da' asta e, viatza e greu.

Masini cu putere suficienta se gasesc berechet in plaja de pana la 2 litri, asa ca putere neaccizata s-ar gasi.
Scuza-ma, dar esti ingust tare. O janghina de patrol din 95 costa cateva mii de euro, si cu greu s-ar putea numi masina de fite. Dar as avea nevoie de una ca sa pot iesi la toamna din noroaiele de la mine de pe strada. Primaria nu-i interesata sa-mi toarne asfalt, ca nu-s vecin cu primarul. Cel mai scurt drum pana la munca e peste camp, ca de 13 ani de cand sunt in Timisoara tot aud cum se screm astia sa faca o amarata de sosea de centura. Cu o epava cu motor de-asta as consuma mai putin decat consum cu masina "normala" ocolind 15km prin oras si stand in ambuteiaje la semafoare. Ce-i drept, pot sa-mi iau un BMW 320, care are aproape de doua ori mai multi cai decat un dulap 4x4, dar ce dracu sa fac cu el?

View PostBwwlan, on 06 septembrie 2013 - 15:47, said:

Mie chiar imi pare bine ca au accizat suplimentar produsele de lux si bijuteriile, ca si-asa, sunt o gramada de bogati in Romania care au casa, masina si terenuri, da' incaseaza ajutoare de incalzire de la stat.
Ce dracu e de lux la o hardughie 4x4 pentru mers pe coclauri? Si nu vorbesc de Q si X, ca alea nu sunt facute pentru asa ceva, ci de faptul ca sunt erau si ARO-uri cu motoare peste 2 si 3L, si nu cred ca ciobanii (aia cu oi), oamenii care stau la tara sau pasionatii de pescuit sunt niste chiaburi periculosi care trebuie jupuiti cu orice pret.

View PostFriskey, on 06 septembrie 2013 - 15:53, said:

Voi n-ati inteles nici pana acum ca impozitele astea astronomice pentru masini cu cilindree "mare" in special peste 3.000cmc tintesc de fapt autoutilitarele (camioane, tractoare, combine, dube, etc) si nu autoturismele care sunt INFIME ca numar?

Mie imi place mult cand toti mucosii se bucura nevoie mare ca "ii arde pe chiaburi ba!" dar de fapt tot ei sunt fazanii arsi.
Alt dezinformat. La autoutilitare cu motoare mari se aplica alte reguli. Si impozitele sunt mult mai mici, chiar "normale" as zice.

View PostBwwlan, on 06 septembrie 2013 - 15:55, said:

Daca asa hotaraste legiuitorul, te supui, ca nu esti in codru', sa rumegi daca-ti place sau nu ce hotaraste capetenia de trib si daca nu te coafeaza, sa-ti iei bocceaua in spinare si s-o iei haihui pe dealuri.

Eu nu vreau sa-i moara capra vecinului, eu vreau ca, daca are doua, sa plateasca pentru cate capre are, nu "fiindca are capre" si sa plateasca mai mult decat ala care are una singura.
Pricepi?
Pai ba Robin Hood, ti se pare normal ca daca ai 2 capre sa platesti de 100 de ori mai mult decat ala cu o capra? De ce dracu sa platesti atata? Ce primesti in schimb? Un sut in dos. Am trait si eu un episod tragicomic acum cativa ani cand am avut tupeul jegos sa ma imbolnavesc si sa ma duc la medicul de familie. Cand sa imi scrie reteta, imi zice: hai ca stiu ca tu castigi bine, tie nu iti mai dau reteta compensata. Mi-a picat falca.

#72
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postkim1, on 08 septembrie 2013 - 00:56, said:

ca fapt divers, sunt de ceva timp pe vitamax+laptisor de matca+ginseng forte, deci vorbesc chiar intr-un episod de bum de inteligenta. nu aveti sanse sa gasiti vreun argument la poluarea motoroaielor.Posted Image
E limpede ca nu prea isi fac efectul...
Da sunt de acord cu taxarea poluarii, incepand de la motoarele vechi si pana la motoarele mari noi. Toate masinile mai vechi de anul 2000 vor plati sume considerabile la stat. Multumit? Posted Image

. Evident ca exista argument, un motor de 3000 diesel in prezent elibereaza intre 150-180 grame CO2 pe km, un 1.9 tedei din 99 elibereaza tot cam la fel daca nu mai mult. Argumentul tau e nul, esti doar un invidios mic.

Edited by emil_sv, 08 September 2013 - 07:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate