Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3349
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013

 Hazard, on 30 ianuarie 2017 - 23:51, said:

Practic eu caut sa obtin sigur apa potabila 100% din retea

Ca intotdeauna, pentru cine-si permite, recomand sistemul cu osmoza inversa, ca si solutie - panaceu, in sensul ca rezolva tot si poti fii sigur de apa de la robinet.

Acum, n-are sens sa reluam despicarea firului in patru, cu pareri pro sau contra, e plin topicul in spate.
A se intelege ca asta recomand eu si atat :D

Edited by argonaut, 31 January 2017 - 17:25.


#3350
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
o filtrare grosiera, una fina, o trecere prin carbune activ si o tratare cu uv in final, este de ajuns pentru obtinerea unei ape BUNE de baut din cea de la retea ..

#3351
Vitek

Vitek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.10.2009
Salutare la toata lumea.

Am nevoie de ajutorul vostru pentru a face o alegere optima in urmatoare situatie, dedurizare apa din put in Chiajna care are o duritate de 25 grade germane.

Pentru asta am citit pe net ca exista pe langa statiile clasice si unele solutii mai noi, ca de exemplu dedurizatoare ce folosesc tehnologia Nucleation Assisted Crystalization (NAC) care insa au in specificatii ca duritate maxima 22 de grade germane, nu stiu daca pot pune link-ul catre dedurizator fara sa fie considerat reclama.

Ce parere aveti despre aceste asa-zise solutii alternative la statiile de dedurizare? Ati folosit/folositi asa ceva? Isi fac datoria cum trebuie?

Orice opinie e binevenita.

#3352
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Am "inteles" partea cu filtrarea. In ultimele 30 (+/-) nu am nicio informatie concreta. E ca in politica, vorbim fara sa spunem ceva. Cei care imi dau dreptate se vor abtine (sau vor da like). Ceilalti vor interveni :)

Bun, o recomandare pentru sistem-lampa UV utilizare casnica?

#3353
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008
Am vazut ca sunt pe net diverse firme care comercializeaza aceste solutii de filtrare? sa ma orientez catre ce e mai ieftin sau exista diferente de calitate?
..comparand acelasi produs ..desigur.

#3354
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008
De ce este atat de scump aces sistem? exista oare vreo justificare?
http://life-guard.ro/life/produs/5479

#3355
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
"Treapta 4. Membrana de osmoză inversă. Porozitatea de 0,0001 microni (0,1 nm). Reţine bacteriile în proporţie de 1:4000, şi viruşii în proporţie de 1:200 – ca atare se poate spune că apa obţinută este practic curatã, fãrã germeni şi  alte substanţe nocive, respectiv urme de pesticide, metale grele, etc."

copy-paste din descrierea de pe site

 _bcristian_, on 21 ianuarie 2017 - 14:52, said:

0.0001 microni = 10-10 metri = 1 Angstrom
Molecula de apa are cam 2.75 A.
Ca sa nu se infunde sita, iti recomand sa pui un tocator de molecule inaintea ei.

quote din pagina 181 a acestui topic ..

cu extrem de putina "carte" in materie de fizica.chimie cred ca poti deduce de ce ..  ;) la o asemenea prozitate a filtrului, ar trebui sa produca apa ... deshidratata.

#3356
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Userul care cauta minunatia aia de filtru cred ca a dat fuga la Cern si i-au dat aia tocatorul necesar.
O fi gasit solutia?

#3357
forevergreen

forevergreen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2011
Dragi membri, vă salut.
Ajutați-mă cu o vorbă, să nu mor cu capul. Am cumpărat Sistem filtrare apa Trio/sedimentecarbon Matrikx(USA)ceramic (wtsTrioSedMtrkCeram-bmd)
L-a instalat soțul cu un instalator. Are viteză oarecare 5-6 secunde după care picură.
Și asta e viteza ei. Instalatorul zice că probabil ar ajuta o pompă și un rezervor. Nu știu unde le-aș mai înghesui și pe alea.
În fine, e montat aiurea sau chiar îmi trebuie chestiile acelea?
Locația este  un apartament la et 3, apa de la Apanova, presiune constantă. La bloc.
Mulțumesc mult.

#3358
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
ce presiuneminima la intrare este mentionata in cartea thnica, ce presiune ai la intrarea in filtru de la retea?
daca diferenta este semnificativa si in defavoarea filtrului, atunci prezenta unei pompe este justificata.

#3359
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013
:)
Pompa, pentru ca sa-si faca treaba, are nevoie de un alimentator, de un senzor de presiune care sa o comande iar daca mai intra si un vas de stocare, se complica treaba si mai mult.
Probabil caderea de presiune insumata pe cele 2 "minuni" de cartuse Matrix si ceramic sterasyl (care, sa nu uitam, elimina Viermele de Guineea, foarte prezent in apele noastre de ses :D) e prea mare.
Inlocuieste unul dintre ele cu un cartus GAC si vezi ce se intampla (e cea mai ieftina solutie)

#3360
forevergreen

forevergreen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2011
Caracteristici tehnice:
Cantit max de apă filtrată 3,8 l/min
Presiune minimă de 2,5 bar de rețea
Dimensiuni 46x15x42
Greutate 8 kg
Pompă (presiune rețea mai mică de 2 bar) 24V opțional.

 argonaut, on 11 februarie 2017 - 10:31, said:

Posted Image
Pompa, pentru ca sa-si faca treaba, are nevoie de un alimentator, de un senzor de presiune care sa o comande iar daca mai intra si un vas de stocare, se complica treaba si mai mult.
Probabil caderea de presiune insumata pe cele 2 "minuni" de cartuse Matrix si ceramic sterasyl (care, sa nu uitam, elimina Viermele de Guineea, foarte prezent in apele noastre de ses Posted Image) e prea mare.
Inlocuieste unul dintre ele cu un cartus GAC si vezi ce se intampla (e cea mai ieftina solutie)
Dacă ai oleacă timp, explică și pt mine. Ce e greșit la minunile alea de scad presiunea? Dracu să le ia, numa la Guineea nu m-am uitat. Care ar fi indicat să fie schimbat?
Și dacă nu e interzis arată-mi un fitru gac d-ăsta, să se pupe cu Guineea mea. Mulțumesc.

Edited by forevergreen, 11 February 2017 - 10:52.


#3361
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013

 forevergreen, on 11 februarie 2017 - 10:47, said:

Dacă ai oleacă timp, explică și pt mine. Ce e greșit la minunile alea de scad presiunea?

Porozitatea.
Cu cat e mai redusa, cu atat caderea de presiune este mai mare.

GAC, (Granular Activated Carbon) este o carcasa umpluta cu carbune granular activat. Porozitatea este 0.
Cel mai economic este sa procuri o carcasa de 10" pe care sa o umpli cu carbune activat, cumparat vrac. Avantajul consta in cantitatea mai mare de carbune decat la cartusele consumabile clasice.

[ http://aquafelix.ro/image/cache/data/produse/Accesorii/cartus_refill-202x224.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] asa arata carcasa.

ATENTIE : trebuie prespalat inainte de introducerea in sistem, praful rezultat din procesarea carbunelui trebuie indepartat ca sa nu afecteze celelalte filtre si sa nu ai surpriza ca primele pahare contin un cocktail negricios :D

Edited by argonaut, 11 February 2017 - 11:43.


#3362
forevergreen

forevergreen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2011
Hai să râdeți și voi, că destul e trist în Piață.
Le scriu oamenilor cu filtrul pe mail. După câteva o fi de la aia, de la asta... se vb la telefon. îl pune pe soț să desfacă filtrele, să nu fie ceva pe furtun,
sau să aibă țiplele pe ele. (probabil li s-a mai întâmplat).
Aveau țiplele pe ele. Noi când l-am cumpărat a venit gata pachet, doar să-l racordeze la rețea.
O lume de blonde...
Am apă, am presiune, am di tăti.
Am zis să scriu, poate mai sunt cunoscători d-ăștia ca noi.

#3363
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013
Posted Image Posted Image

#3364
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
sublim, asemenea vorbei aleia a lu' murfi din poveste .. orce aparat electric functioneaza perfect, cu conditia sa fie bagat in priza ;)

sublim ;)

#3365
viperator

viperator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.02.2010
Stau in Bucuresti sector 3 si am decis sa-mi montez un sistem de filtre pentru a scapa de caratul apei plate pentru baut si vreau parerea voastra daca sa optez pentru sistemul de filtrare cu turmalina sau fara . Daca aveti alte sugestii va rog sa ma sfatuiti.
1- http://aquatime.ro/p...TurmalinaUF6FIR
2- http://aquatime.ro/p...are-5trepte-uf5

Edited by viperator, 11 February 2017 - 23:05.


#3366
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006

Quote

Filtru realizat dintr-o o ceramica speciala (turmalina) care genereaza aceeasi oscilatie a moleculelor apei ca si razele de infrarosu indepartat imbunatatind absorbtia de oxigen a moleculelor apei. Despre acest tip de ceramica se mai spune si ca genereaza bioenergie. Beneficii: Activeaza moleculele de apa din corpul uman; Imbunatateste nivelul de oxigen din sange; Imbuntateste circulatia sangelui prin eliminarea grasimilor si toxinelor din sange;
Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate