Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Mozilla Firefox

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4091 replies to this topic

#1837
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am niste probleme, nu doar cu firefox, cu toate browserele!
deci... dau cautare pe google dupa ceva... softpedia spre exemplu...
daca dau click pe linkurile promovate (anunt) si nu gaseste serverul
Attached File  untitled1.png   158.71K   24 downloads Attached File  untitled2.png   118.91K   23 downloads
e necesar sa coopiez ultima parte din string si s-o reintroduc in bara de adrese!
http://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=C5qabremwVuCuI8acjAaTi66wAsLQlT7mn43dZe_whYIBCAAQAWCDpeGF6BugAYju8_0DyAEBqgQgT9Duxd5-
wrC2xNg32GBOgBX-kVXZQLBVDslaEn_NCNeIBgGAB-CRjAKIBwGQBwKoB6a-G9gHAQ&ohost=www.google.ro&cid
=CAESIuD2NydcFdF45y1a3P6RA_vJ-z0o-2HvVwntJGtnPZ1HOeg&sig=AOD64_2R-tNniP_IhZcamQSsj5Uue_
NbMw&clui=0&q=&ved=0ahUKEwiCw47Nz9nKAhUBFiwKHbHqCUkQ0QwIHA&adurl=http://forum.softpedia.com
de la ce sa fie oare? o fi de la fisierul host?!?

Edited by Nero-d, 02 February 2016 - 19:52.


#1838
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai te-ai uitat in fisierul hosts?

#1839
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu! :)

am verificat... din hosts era!!... Posted Image
oare de ce nu m-oi fi gandit?

#1840
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
am renuntat la firefox (again)
de ce ?

Poate unii dintre voi ma stiti insa sunt o persoana care stie sa bata un cui
Treba este ca Firefox 44 x64 mi-a scos peri albi...
performanta sa a last de dorit.

Ce am incercat ?
Ras tot si profil si firefox si tot...curatat cu CCcleaner sistematic
si reinstalat firefox 44 x64. Tot prost mergea (adica nu se incarcau rapid paginile)
Net am gigabit ...merge de duduie, DNS-ul nu mai spun.

Asa ca am trecut la ciberfox x64 Intel build.
Mai frate este alta viata. :) Si asta cu tot cu cateva addonuri puse.
Consluzia mea este ca ceva este putred cu ultima versiune FF.
Merge prost rau de tot. Si nu ma refer la site-uri usoare ca acolo este greu sa iti dai seama.

#1841
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostMihai_3, on 05 februarie 2016 - 12:26, said:

Poate unii dintre voi ma stiti insa sunt o persoana care stie sa bata un cui
Părerea ta!
Dacă ai fi făcut parte din categoria acelor persoane, în niciun caz nu ai fi avut nevoie să folosești CCcleaner

View PostMihai_3, on 05 februarie 2016 - 12:26, said:

Ce am incercat ?
Ras tot si profil si firefox si tot...curatat cu CCcleaner sistematic
Ca sa nu mai spun că ai mai apărut și pe aria Linux de câteva ori, unde nu ai făcut altceva decât să aberezi mult și fără grație.

View PostMihai_3, on 05 februarie 2016 - 12:26, said:

Merge prost rau de tot. Si nu ma refer la site-uri usoare ca acolo este greu sa iti dai seama.
Un exemplu concret?

Edited by Dobrin_M, 05 February 2016 - 13:12.


#1842
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
dobrin...sunt MCSA.

#1843
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Da lăsați! Cunoaștem personal o grămadă de incapacitați cu buzunarele pline de diplome. Am și eu unul prin firmă absolvent de IT care, când a venit, nu că nu știa sa seteze un router, dar nici măcar să caute niște drivere dupa ID nu avea habar.
Și, ca și tine, mai avea și niște diplome de absolvire a unor cursuri Linux, iar el, prăpăditul, nu știa nici măcar sa instaleze un Ubuntu (cu partiționare manuală)

Edited by Dobrin_M, 05 February 2016 - 13:18.


#1844
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mihai_3 nu intra in aceasta categorie. Este bine informat.

Inceteaza cu atacurile la persoana!

CCleaner face o curatare mai rapida decat daca ai face curatenie manual in profil si un pic mai buna decat dand Clear la Cache, Web Content si User Data direct din Firefox din about:preferences#advanced

Edited by _-_, 05 February 2016 - 13:45.


#1845
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 02.11.2009
Am si eu o problema teribil de enervanta. Folosesc FF x64 45.0b3. W7, 64bit.

Toate pune si frumoase pana ieri cand dupa vreo luna in care nu am mai curatat browserul am decis ca e momentul bun si din history am bifat toate casutele si am curatat browserul.

Problema e ca de atunci, de fiecare data cand dau restart imi dispar toate taburile (noroc ca folosesc session manager) chiar daca satarile din FF raman neschimbate si bineinteles ca e bifat sa se deschida cu toate taburile din sesiunea precedenta, dispar toate bookmark-urile din pagina de start si dureaza destul de mult pana se reactualizeaza, mi se deconecteaza de pe toate conturile site-urilor pe care le accesez cu user si parola chiar daca folosesc o parola master iar userul si parolele sunt stocate in browser, google imi baga toate notificarile lor specifice cu conventiile utilizarii google ca pentru prima data, etc. Desi istoricul nu se sterge cand intru pe fiecare pagina ma intreaba despre cookie-uri ca si cum intru pentru intaia oara...

M-am uitat prin setari, n-am gasit nimic relevant care ar putea fi sursa problemei.  Ceva sugestii aveti ?

P.S. Mentionez ca ieri am testat pluginul avast online security care momentan e dezactivat, poate fi el de vina desi nu-mi dau seama cum...

Si da, am bifat "remember logins for sites", evident.
Merci

Edited by asda, 06 February 2016 - 18:09.


#1846
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,842
  • Înscris: 07.06.2014
raspunsul il ai inca din primul rand scris de tine.

ai o versiune beta de test, tu de ce crezi ca exista versiunea de test? tocmai pt a gasi probleme in compilatie si pt a fi remediate in urma unui feedback.

riscul ti l-ai asumat singur, asa ca nu te mai plange, decizia a fost a ta de la bun inceput. astepti un nou beta sau versiunea oficiala.

#1847
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 08.06.2005

View Postasda, on 06 februarie 2016 - 18:01, said:

Folosesc FF x64 45.0b3. W7, 64bit.
Aceeasi configuratie, in plus am si e10s activat, dar nu am problemele mentionate. Poate tocmai session manager e de vina, dezactiveaza toate addon-urile si vezi daca mai persista, de obicei acestea sunt de vina si ar trebui sa fie primul lucru de incercat cand dai peste probleme.

Unul din review-uri. https://addons.mozil...anager/reviews/

szperez, on 17 ianuarie 2016 - 13:48, said:

I must say congratulations to the developers. The only problem is that after an unexplained cleared from Firefox, in some cases, it do not back exactly as it was on the last session was because the session manager did not automatically save the last session, and therefore, I have to keep saving it manually.

Edited by deathnite, 06 February 2016 - 21:02.


#1848
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 02.11.2009
Merg pe ea de luni de zile, pana acum nici cea mai mica problema.
M-am prins partial ce cauzeaza problema, niste setari debifate care nu au nicio legatura cu simptomele si se rezolva, am sa incerc un reset al FFului. Mai investighez.
N-as vrea sa dezinstalez session managerul inca ca am vreo 90 de pagini salvate si am nevoie de ele.

Problemele au inceput si dupa ce am umblat un pic in setarile browserului, nu stiu cum sa dau un reset la FF ca sa resetez doar setrarle fara ca sa scot si adon-urile si deci sa le pun de la capat si sa fac toate setarile, bookmark-urile, etc.

#1849
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Fa backup manual la profilul Fx ca sa nu pierzi nimic, si testeaza.
Dezactiveaza pe rand pluginuri si vezi daca vreunul e cel care cauzeaza problema.
Poti schimba 45 beta cu 44 final si vezi daca aia e problema, in final.

Nu poti face reset si sa pastrezi addon-urile, pentru ca fix asta e scopul reset-ului - sa pastreze doar datele personale DIN BROWSER efectiv, si sa scoata setari, addons, etc, pentru ca alea sunt in cele mai multe cazuri problemele.

#1850
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 02.11.2009
Folosesc concomitent si versiunea de 32 bits a FF si acolo nu se manifesta nasolelile. Practic observ ca orice modificare fac la unul sau la altul se salveaza si in profilul celuilalt, absolut tot.

Intrebarea mea e cum sa resetez totul pe 64 si sa nu-mi faca acelasi lucru pe 32 ? Si inca ceva, eu n-am mai ramas la curent, nu a aparut o versiune stabila pe 64 bits ?

#1851
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,842
  • Înscris: 07.06.2014
de vreo cateva pagini incoace numai de versiunea stabila de 64 se vorbeste. acum se explica si problemele tale, pt ca tu inca folosesti versiunea beta. insa ma mira totusi, pt ca ar fi terbuit sa-si faac update.

ia pune o poza cu ce scrie firefox ca este la versiune.

se propaga pt ca tu faci sincronizare, asta este si scopul, sa copiezi din stanga in dreapta tot ce e de copiat si sa sincronizeze.

uite si link de download.

versiunea stabila x64 are deja cateva luni.

Edited by Dany_Darke, 07 February 2016 - 16:22.


#1852
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013
Eu folosesc Firefox 44.0 si nu am avut probleme pana acum......Posted Image

#1853
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,842
  • Înscris: 07.06.2014
versiunea 43.0.4 a mai facut urat la mine, insa nu am avut timp sa ma ocup de ea, intre timp a venit si 44, iar problemele au mai disparut, asa ca nu m-am mai complicat cu cercetari.

merge binisor oricum.

#1854
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View Postasda, on 07 februarie 2016 - 16:05, said:

Folosesc concomitent si versiunea de 32 bits a FF si acolo nu se manifesta nasolelile.
Ambele versiuni folosesc acelasi profil. By default. Daca ai sistem x64, foloseste doar Fx x64, merge mai bine. Nu mai folosi acelasi profil cu versiuni stabile/beta/x86/x64.
Versiune oficiala 64bit exista de la Fx 42 si apare mereu cand apare una noua si pentru 32 bit. Pot aparea unele probleme in unele versiuni si iti modifica profilul si pentru cealalta versiune si apoi te plangi de Firefox.

Salveaza profilul manual - acolo ai toate datele si in caz de orice - sa nu le pierzi. Asta inainte de orice, si de preferat periodic. Asta e singura varianta de backup. Apoi stergi versiunea pe 32 biti si:
1) Dezinstalezi Fx complet si instalezi doar Fx 44 x64 daca vrei ultima versiune pe 64bit stabila, pui backup-ul cu profilul la loc. O sa ai totul cum ai lasat acum.
2) Dai reset la Fx si pierzi setari/addons (si automat ce ai in addons), dar ramai cu un profil nou, curat, cu bookmarks, istoric, parole, etc. Poti apoi in continuare dezinstala toate versiunile Fx si instalezi frumos doar Fx 44 x64.
3) Daca folosesti Sync - NU exista posibilitatea sa stergi ce e pe server la ei - DAR daca vrei sa cureti ce e pe server poti sa stergi contul de sincronizare si apoi faci altul nou cu acelasi mail/parola. Teoretic ar trebui sa se stearga tot si doar daca schimbi parola - pentru ca teoretic informatiile pe server sunt criptate cu un cod bazat pe parola, iar cand o schimbi, pa cod, pa date. Dar mai bine stergi contul si faci altul.

PS: Din cand in cand eu imi fac un backup la profil si-l tin separat, in cazul in care apare ceva. Acolo sunt cele mai importante chestii, asadar macar stiu ca nu pierd date. Setarile si addon-urile nu sunt importante in general si pot fi refacute. Si asta am patit-o chiar acum cateva zile cand sincronizarea a luat-o razna si mi-a zapacit datele. Am dezactivat-o, sters cont, pus backup cu profilul bun pe ambele PCuri, facut cont nou de sincronizare, totul e pe roate iar.

LE:
Profilul utilizat de Firefox se afla de obicei in C:\Users\*NumeUtilizator*\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles.
Este nevoie sa setati in Explorer Show hidden files, folders and drives. Eu salvez de obicei intreg folderul Firefox - Il fac arhiva mai exact, pentru a fi mai usor. :)

Se poate ajunge la profil si prin click pe Meniu (butonul 'burger') in Firefox - Help Menu (butonul cu semnul intrebarii) - Troubleshooting Information.
In noua pagina deschisa apar informatii despre Firefox, butonul "Refresh Firefox" care sterge setari/addons/etc si mai jos in tabelul "Aplication Basics" - Show Folder.
Daca dati click pe Show Folder se deschide direct folderul cu profilul care poate fi copiat intr-un loc sigur, arhivat, etc ca si backup.

Daca apar probleme, se poate pune profilul la loc simplu - mergeti in acelasi loc unde se afla el, stergeti profilul cu probleme si copiati la loc profilul bun (backupul).

Edited by d4m4g3, 08 February 2016 - 10:00.
Update


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate