Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Casa pentru 4 - de la rosu spre gata!

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#73
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Posts_paul, on 09 octombrie 2013 - 14:05, said:

ce putere se v-a instala? IPEL_ul v-a fii pe 380V ? ce abonament ati ales ?

am curent intr-un final de la inceputul anului, dupa sarbatori - a durat in  total 6 luni. As fi vrut sa stiu inainte asta, dar la Enel daca nu faci reclamatii si nu te duci in audiente pare sa nu se miste nimic.

ipelul nu va fi pe 380 v, are circuitul lui separat, o faza cred. abonament habar n-am ce am ales, o sa-l modific cand ne mutam. putere instalata nu stiu - este trifazic, sigur peste 16.

sapa arata grozav, am turnat in decembrie cu adicomis, mecanizata. am stat cu grija sa nu inghete sa nu se strice dar e impecabila. pret bun.

acum urmeaza sa se apuce mesterii de tavane rigips - sunt profilele puse deja.

la pod am izolat in regie proprie, doar plafonul, cu isover, 15 cm, fara folie anticondens. deasupra este scandura si dedesubt o sa vina rigipsul. stiu ca a fost multa bataie de cap la ales variant ideala. foarte greu de montat vata bazaltica - s-a lasat cu "plansete".

caut, daca stie cineva - furnizor ok de usi, hdf, lemn  - buget 1000 euro/9 usi. tamplar pt dressing si bucatarie la comanda.

ce lavabil recomandati intre dulux/aplalux/policolor?

o idee de furnizor de parchet pretabil la incalzire sub pardoseala - imi trebuie vreo 50 de m, 10 mm max grosime. oare se poate pune cel laminat fara folie, direct pe sapa? ce riscuri sunt?

o idee de furnizor faianta si obiecte sanitare- ceva depozite stefanesti, voluntari zona aceea.

idei de magazine de unde sa iau sipca gard - vreau sa arate asa:Attached File  gard.png   48.9K   73 downloads si daca e mai bun sistemul culisant pentru acces poarta auto sau cel clasic.

acum devine treaba serioasa, de luni incepe finalul!  ma pregatesc sufletesc pentru receptie, in sectorul 2. ponturile sunt bine venite.

#74
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
update:
si ca sa nu patiti ca mine proiectati mobila de bucatarie de cand trasati casa pe hartie.
astazi am aflat asa:
- electricianul pe langa multiplele bucurii s-a gandit ca toti consumatorii din bucatarie pot avea un singur circuit, nu-i asa? si anume desi stia si am repetat ca totul va fi electric, avem doar conductori de 2,5 pt: frigi, hota, cuptor electric; pt ca plita (pe care grozava de mine o vroiam cu inductie) nici macar nu are priza separata. se gandea dnul ca o sa o punem undeva, pe cele 3 prize de deasupra blatului. suna logic asta, normal. o plita ce consuma 7 kw pe un circuit cu alti consumatori care mai consuma si ei. iar rezolvarea problemei si schimbarea conductorilor este sf, iar eu nu am luat in calcul puterea consumata de ce anume vreau sa am in bucatarie pana cand nu am ajuns in acest punct. la urmatoarea casa promit s-o fac;

- instalatorul a pus scurgerea si tevile de apa pt masina de spalat vasele chiar in spatele acesteia, iar sub un blat de 60 de cm, o masina incorporabila de 57 cm adancime sa zicem, cam cum se va putea alimenta la apa/racorda la canalizare si evident la o priza montata fix in spatele ei....?

- apoi meseriasii care ne-au bucurat cu niste glafuri la geam strambe, ca doar nu ne gandeam sa aliniem mobila cu peretii;

- cei de la rosu care nu au facut aerisirea hotei desi era prevazuta si acum vom da gaura prin grinzi si fier de 18 pentru asta;

- si nu in ultimul rand eu si cu al meu sot, cei mai cei cazuti in cap, care am pus deschiderea geamului fix peste plita si ar fi trebuit sa stim din 2008 de cand am proiectat casa ce mobila si ce aparatura electronica vom avea.

Incep taugh stuffs. sunt curioasa ce urmeaza.

Deja am pus ochii pe usa de la debaraua din bucatarie care este la fel de inalta precum o intrare intr-un castel (2 m si 30 cred cine mai numara). presupun ca usa pentru ea va fi o perdea de la ikea in aceste conditii.

Mi-am varsat naduful, in cazul in care mai citeste cineva care acum proiecteaza casa, cate are de stiut!

Edited by corinacri, 10 May 2014 - 20:24.


#75
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcorinacri, on 10 mai 2014 - 20:22, said:

update:

1- instalatorul a pus scurgerea si tevile de apa pt masina de spalat vasele chiar in spatele acesteia, iar sub un blat de 60 de cm, o masina incorporabila de 57 cm adancime sa zicem, cam cum se va putea alimenta la apa/racorda la canalizare si evident la o priza montata fix in spatele ei....?


2- cei de la rosu care nu au facut aerisirea hotei desi era prevazuta si acum vom da gaura prin grinzi si fier de 18 pentru asta;

3 .Deja am pus ochii pe usa de la debaraua din bucatarie care este la fel de inalta precum o intrare intr-un castel (2 m si 30 cred cine mai numara). presupun ca usa pentru ea va fi o perdea de la ikea in aceste conditii.
1. Modificare ! Faceti corpurile de jos la latimea necesara si le retrageti de la perete cu " cit " este nevoie . Asta inseamna ca se va folosi un blat mai lat , eventual blat pt mese , taiat la latimea necesara .
2. Se poate cu o carota , preferabil acum daca se va carota cu apa ...
3. Daca pt usa debara s-a lasat loc pina in tavan , nu este problema . Cei ce fac mobila de bucatarie , pot face si o usa in ton cu mobila ..
.....restul se corecteaza ....

#76
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Postmaximg, on 11 mai 2014 - 06:22, said:

1. Modificare ! Faceti corpurile de jos la latimea necesara si le retrageti de la perete cu " cit " este nevoie . Asta inseamna ca se va folosi un blat mai lat , eventual blat pt mese , taiat la latimea necesara .
2. Se poate cu o carota , preferabil acum daca se va carota cu apa ...
3. Daca pt usa debara s-a lasat loc pina in tavan , nu este problema . Cei ce fac mobila de bucatarie , pot face si o usa in ton cu mobila ..
.....restul se corecteaza ....

Multumesc ! Raspunsul numarul doi nu-l luasem deloc in calcul - ma gandeam ca deja renunt la ideea cu gaura hotei in exterior.

#77
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
intre timp am ajuns la si-pro si am o oferta de mobila cu blat de 65 cm care rezolva multe dinte probleme. ramane circuitul separat al plitei electrice, am trimis cateva poze unui electrician sa vada daca exista o solutie.

in baie in zona dusului si cazii pe sapa si tencuiala trebuie facuta hidroizolatie, ma intereseaza un produs bun.

ghena de tevi din baie o vreau sa o zidita cu caramida, care fie hidrofobizata si sa ramana asa, fara faianta - o latura ar fi peretele dusului din baie, care e direct pe gresie. Nu stiu daca e ok din punctul de vedere al izolarii (sa nu intre apa in peretele de caramida).

in rest am gasit faianta la Negev, combinata cu brau din mosaic de piatra naturala care arata fff bine.

Edited by corinacri, 14 May 2014 - 20:26.


#78
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Pentru usa de la debara poti sa micsorezi golul de usa pe verticala cu o constructie din gipscarton.

Nu stiu cum va imaginati baia cu ghena din caramida zidita, fara faianta. Nu cred ca va da bine faianta + oglinda + obiecte sanitare  (toate lucioase) + caramida zidita. Ma tem ca o sa arate... neterminat.

#79
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Postinu1711, on 14 mai 2014 - 20:51, said:

Pentru usa de la debara poti sa micsorezi golul de usa pe verticala cu o constructie din gipscarton.

Nu stiu cum va imaginati baia cu ghena din caramida zidita, fara faianta. Nu cred ca va da bine faianta + oglinda + obiecte sanitare  (toate lucioase) + caramida zidita. Ma tem ca o sa arate... neterminat.
Multumesc pentru sugestii!

Este si varianta aceasta in calcul, cu micsorarea golului de usa.

in legatura cu baia, este o mare provocare - eu vroiam ceva asa http://www.casadex.r...da-baie-moderna

O sa fac o poza in weekend cand ajung.

Acea baie este baia copiilor unde va fi doar dus. Este pe lung, cu o latime pana in 2 metri. In mijloc pe dreapta este o ghena cu tevi care va avea peretele acesta de caramida sau de rigips si faianta. Inainte de acest perete tot pe dreapta va fi vasul de toaleta - cred ca se incadreaza bine unul incastrat desi va costa dublu fata de unul obisnuit, iar dupa ghena, tot pe dreapta este un dus direct pe gresie fara cadita. Peste drum de ghena este o chiuveta, si provocarea este sa reglez din dimensiunea ghenei si a chiuvetei spatiul de intrare in dus. In acest context, peretele de sticla pentru dus nu-si prea mai are locul, la propriu. ceva cam asaAttached File  paravane-dus-prindere-conectori.jpg   21.09K   27 downloads

Am discutat cu 2 electricieni despre acel circuit separat - pentru un traseu de 10 m cu conductor de 4 si disjunctor de 20 cred unul a cerut 500 lei doar manopera si altul 250 lei cu tot cu materiale. Mi se pare diferenta ff mare, iar ambele sunt firme si electricienii sunt autorizati. Cel de-al doilea cu pretul mai mic nu parea sa stie prea bine ce e cu plitele cu inductie si ce fel de prize avem nevoie: monofazica sau trifazica.

a, si era sa uit, astazi au dat prima mana in dormitorul fetelor, cu oskar ceramic. sunt ff curioasa cum iese acest lavabil, in teorie e un fel de vopsea mata care se sterge f usor. l-am luat direct de la fabrica si de departe a fost cea mai "lina" colaborare de pana acum. pentru alb (alt lavabil, tot de la oskar  insa din alta gama) au adus un bidon de 45 litri, este o monstruozitate dar pe mine ma ajuta mult.

sa-I vad pe cei cu faianta maine, cand fac comanda, cum sunt.

Edited by corinacri, 15 May 2014 - 19:40.


#80
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Mda, exemplul din linkul tau chiar placePosted Image . Dar observi ca nu se vede nici urma de sticla, faianta sau gresie acolo, iar chiuveta si podeaua sunt din ceva piatra naturala. Cred ca asa o baie e destul de costisitor de construit si mai ales de intretinut.

Cum ai ales oskar ceramic?

#81
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Postinu1711, on 15 mai 2014 - 20:08, said:

Cum ai ales oskar ceramic?

vroiam asa ceva de mult timp doar ca nu stiam cum se numeste. sa-l murdaresti si sa se curate realmente. asa zic despre toate vopselurile pe cutie insa experienta mea cu altele zice ca nu.

intre timp au dat prima mana, arata bine.Attached File  DSCN10451.JPG   92.43K   88 downloads

in baie mi-a trecut cu zidul; avea toate sansele sa iasa un kitch - deci au facut acum ghena pt tevi din rigips, am luat un geberit vas incastrat model nou care se monteaza pe profilele de rigips direct si e f subtire, cu vas de wc pe gresie si nu suspendat. acum le monteaza doar ce am venit de la casa. sper ca vor iesi bine. cam aici fac o masca si pun vasul in perete: Attached File  DSCN10531.JPG   154.17K   90 downloads

iar aici e locul unde vine dusul pe gresie si am facut hidroizolatie  - cu 1 ks de la murexin:Attached File  DSCN10571.JPG   121.1K   77 downloads

iar asta e gradina, fara nicio legatura cu restul:

Attached File  DSCN10511.JPG   302.47K   66 downloads

am gasit cm-uri pentru gresie& faianta cu un pret bun la un depozit - focus.
mai ramane: faianta pentru camera tehnica si baia de serviciu, glafurile (chiar am nevoie de idei unde gasesc ceva ok), usi (la un pret decent), parchet laminat cu izofloor pentru incalzire (folie), un pic de caramida pentru marginea "cazii de dus" .

astept proiect pentru living si bucatarie de la si-pro si o oferta de pret si uite cum se leaga lucrurile.

sper sa ma si mut la final de iunie, cand termina copiii scoala.  pumnii stransi si tips-uri pentru receptie va rog!! chiar am nevoie!!

Edited by corinacri, 20 May 2014 - 15:07.


#82
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
  • am gaurit in sfarsit peretii si acum in bucatarie sunt 4 circuite in loc de unul, doua separate pentru plita si cuptor si doua pentru ceilalti consumatori. a fost nevoie de spart grinzi si tencuiala si decupat rigips dar asta este.

  • apoi am gasit parchet: kronotex gama dynamic  - mi-a placut consilierul din obi, mi-a facut ditamai necesarul pt plinta si coltare de ametisem langa el -  cel tarziu sapt viitoare il iau si gata cu parchetul;

  • usi: de ales intre porta doors, benatti, pinum pe de o parte si eco din dedeman puse de noi;

  • glafuri am luat din spuma din dedeman si urmeaza sa le monteze;

  • apoi gard, si aici eu vreau din lemn si cu poarta pe sine sa vad ce o sa iasa; am vazut ce lemn vreau in hornbach la terase din lemn;

Edited by corinacri, 22 May 2014 - 22:13.


#83
Usamea

Usamea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2014
Pentru usi Porta Doors puteti sa cautati pe net un pic mai mult si o sa gasiti diferente mari de pret intre vanzatori. La cei cu preturi mici puteti avea surpriza sa aveti parte de niste servicii mai bune si oameni amabili si profesionisti.

#84
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View PostUsamea, on 27 mai 2014 - 10:18, said:

Pentru usi Porta Doors puteti sa cautati pe net un pic mai mult si o sa gasiti diferente mari de pret intre vanzatori. La cei cu preturi mici puteti avea surpriza sa aveti parte de niste servicii mai bune si oameni amabili si profesionisti.

am observat deja diferentele mari de preturi pentru aceleasi usi, chiar si intre fabrica producatoare si diversi distribuitori/ in defavoarea respectivei fabrici

intre timp poze, in cazul in care stie cineva, cu ce extermin aceste dihanii:Attached File  DSCN1081.JPG   220.25K   73 downloads

baile, pe rand, se contureaza: Attached File  DSCN1074.JPG   85.36K   81 downloads - cea cu dusul pe gresie si cu geberitul pe dreapta - a iesit si ghena si masca pentru geberit si am gasit si unul slim de montat pe profile de rigips, cu vas pe pardoseala.

apoi asta: Attached File  DSCN1073.JPG   119.7K   77 downloads - unde am nevoie de consiliere in alegerea chitului: pentru alb/mov ce fel de chit merge? o nuanta ceresit de preferat.

si in baia de mai sus vreau cada asta sau ceva similar: Attached File  DSCN1052.JPG   92.39K   67 downloads

caut usi si robineti in continuare, am gasit glafuri cu spuma in ddman si ce sa vad acolo? dupa ce le iau pe masina si le car in celalalt capat al orasului aflu ca ei nu comercializeaza si capacele glafurilor aferente decat de 20 cm (ale mele au 25). si sunt cu colturile rotunjite. idei ceva unde gasesc? am luat din hrnbach ceva azi sa verific, doar ca sunt pentru glafuri cu spuma cu colturi drepte.

#85
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Eu te-as sfatui sa pui alb.
Daca ai pune mov, ar arata ca acum in poza si ar parea incarcat.

#86
Usamea

Usamea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2014

View Postcorinacri, on 27 mai 2014 - 14:10, said:

am observat deja diferentele mari de preturi pentru aceleasi usi, chiar si intre fabrica producatoare si diversi distribuitori/ in defavoarea respectivei fabrici

Fabrica Porta Doors nu are preturi afisate pentru ca nu vinde catre beneficiarul final. Toate siteurile cu preturi apartin dealerilor sau revanzatorilor.
Intr-adevar, unii dealeri s-au autointitulat Porta si mai nu stiu cum. Este treaba lor si rusine fabricii ca permite astfel de confuzii.

Concluzie: vanzatorii se concureaza intre ei nu cu fabrica sau invers.

#87
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Postalinaggg, on 27 mai 2014 - 14:45, said:

Eu te-as sfatui sa pui alb.
Daca ai pune mov, ar arata ca acum in poza si ar parea incarcat.

o sugestie buna, mersi!

la usi - nu ma refeream la porta doors.

oricum hotararea finala va fi intre doua/trei marci produse in Romania si cumparate cel mai probabil dintr-un magazin de bricolaje sau de la un dealer care are o relatia buna (reflectata in pret si discounturi) cu producatorul.

Edited by corinacri, 28 May 2014 - 07:49.


#88
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Si eu zic tot chit alb.
Daca o usa de carton costa mai mult de 800 RON, as lua in calcul usile din lemn masiv de conifere care, inteleg ca acum costa 1200-1250RON

#89
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Posthdi, on 28 mai 2014 - 09:29, said:

Si eu zic tot chit alb.
Daca o usa de carton costa mai mult de 800 RON, as lua in calcul usile din lemn masiv de conifere care, inteleg ca acum costa 1200-1250RON

deci e unanimitate cu chitul alb, mersi! indraznesc sa intreb si pentru baia pe alb/verde? e a copiilor, cred ca va fi o balaceala continua pe pereti acolo. maine fac si alte poze, in teorie se apuca ori de bucatarie, daca pune in final electricianul dozele pentru blat si cuptor/plita sau de baia de serviciu.

usa de carton clar daca o iau, o iau sub 400 lei altfel mai bine pun una/luna de o calitate buna. am 10 in total. la un moment dat eram ferm convinsa ca am noua si toate ofertele le-am cerut asa. al naibii arhitect de unde o mai fi scos-o si pe a zecea....

#90
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Eu am chituit cam tot cu nuanta gresiei/faiantei. Nu-mi plac rosturile scoase in evidenta. E o probelma de gust.
Pt buruieni, dai cu "total" in faza in care au frunzele suficient de bine dezvoltate. Dupa vreo 2 saptamani vor muri. Repeti operatiunea de cate ori e necesar pt a le extermina definitiv. Faci treaba asta si in toamna, inainte de venirea frigului ala mare. Primavara viitoare plantezi ce ai de plantat. Atentie: cand dai cu total, omori tot ce creste din pamant. Deci, nu da daca vrei sa pastrezi ceva ce ai plantat deja.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate