Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Casa pentru 4 - de la rosu spre gata!

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#55
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Linkul ala........total aiurea. Ce treaba are "“Fire prevention – European classification of building products“" cu termoizolarea cu vata bazaltica ?
Stii care e treaba ? Eu nu stiu cum ai reusit sa te ratacesti pe aria asta, dar  imi dau seama in mod cert ca telul tau aici nu este acela de a ajuta, ci mai degraba de a da nastere unor mici conflicte online, asta ca sa ma exprim elegant. Si e deranjant si felul cum o faci, adica ataci omul nu ideea, asta fiind prima regula a comunicarii. Din momentul in care ai incalcat regula asta, s-a dus dracu' tot. Eu unul m-am saturat de perchezitiile tale. Suntem aici sa ne simtem bine, sa ne ajutam intre noi, sa dialogam civilizat, sa ne destindem vizionand poze, samd.. Daca placerea ta e sa te contrazici de dragul contrazicerii, stiind bine ca nu ai dreptate, te rog, cauta-ti alta arie pe care sa faci asta. Poti oricand sa-ti schimbi comportamentul, caz in care mi-ar face placere sa ramai, dar ma indoiesc de asta stimate domn al carui nume nu ma intereseaza.
Semnat: Un inginer cu talent si fara transpiratie. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 30 August 2013 - 15:09.


#56
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
http://energy.gov/pu...tion/insulation - eu aici am gasit multe info utile.


mie mi-au folosit informatiile date; daca e sa vin eu cu o atitudine ok in ambele puncte de vedere am gasit ceva folositor - am ignifugat, mai mult pentru partea de anticarii-mucegai a solutiei, poate mai revenim dupa 4-5 ani si o sa folosim si vata bazaltica de la isover sau rockwool.

si fara legatura cu asta, noroc cu ploaia de zilele astea pt ca am experimentat un gazon pe vreo 2 m2 si a iesit ceva-ceva.

iar muncitorii au reusit sa zgarie geamul 4s, o sa studiez remedii dupa ce se opresc..din zgariat=termosistem.

azi i-am anuntat, in caz ca nu stiau deja, ca orice strica se plateste. ce sa le fac sa nu mai murdareasca atat? exista si alte folii pt geam in afara de cele care se  gasesc prin magazinele de bricolaj, ceva sa nu pice la prima ploaie?

Edited by corinacri, 30 August 2013 - 16:01.


#57
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Cand zici folii pentru geam te referi la lipit direct pe sticla ca sa afecteze transmisia luminii sau alte caracteristici ale sticlei, sau te referi la folia pentru protectia ramelor tamplariei?

Daca e folia de protectie pentru rame, trebuie data jos imediat dupa instalare. Sau maxim 2 saptamani daca sunt ferite de soare.

Ulterior daca vrei sa protejezi rama, cu ocazia tencuirii, vopsirii prin apropierea ferestrei, folosesti banda adeziva de hartie.

La fel si etichetele de pe sticle. Se dau jos imediat.

Edited by Arkouda, 30 August 2013 - 16:20.


#58
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postcorinacri, on 30 august 2013 - 16:00, said:

ce sa le fac sa nu mai murdareasca atat?

La mine au dat si structurata si tot n-au murdarit geamurile. Singura protectie a fost niste scotch de hartie de 50mm pus pe rame. Cred ca mai depinde si de oameni.

#59
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View PostArkouda, on 30 august 2013 - 16:19, said:

Cand zici folii pentru geam te referi la lipit direct pe sticla ca sa afecteze transmisia luminii sau alte caracteristici ale sticlei, sau te referi la folia pentru protectia ramelor tamplariei?

Daca e folia de protectie pentru rame, trebuie data jos imediat dupa instalare. Sau maxim 2 saptamani daca sunt ferite de soare.

Ulterior daca vrei sa protejezi rama, cu ocazia tencuirii, vopsirii prin apropierea ferestrei, folosesti banda adeziva de hartie.

La fel si etichetele de pe sticle. Se dau jos imediat.

etichetele le-am dat jos imediat, folia de pe rama a ramas. in plus am pus: ceva asa sa protejam sticla: Attached File  Photo1570.jpg   190.94K   133 downloads, ceva care tot cade dupa cum se vede in poza.

astazi au facut curatenie luna :P . deci pot daca vor,

#60
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
update:

astazi am fost cu cineva la casa pentru o vizionare si in sfarsit m-am mai linistit cu ce ar mai fi de facut.

in principiu ne-a dat sfaturi legate de electrica si instalatii - ce sa remediem, cum sa facem in asa fel in cat la finisaje sa fie mai usor. cum sa tencuim/punem rigips/izolam plafonul si astereala (care ne-a dat multe batai de cap) si dupa ce o aducem la gri continuam peste iarna pana la vara cu el. domnul va face finisaje de genul: parchet/gresie/faianta/lavabila/plafoane rigips/montat usi interior/montat obiecte sanitare si electrice - la cheie intr-un cuvant.

il stim pentru ca a lucrat superb casa unor vecini. e autodidact, deshis la sugestii, studiaza samd si e pus la punct cu noutatile.

domnul doreste pentru ~ 6-7 luni de munca 6-7k. 140 m utili de finisat la cheie, cu tot ce trebuie.

eu una m-am saturat de meseriasi care fac repede si fara atentie la detalii. vreau pe cineva sa aiba o imagine de ansamblu si sa stie ce face.

plus ca nu l-am mai verifica zilnic cateva ore, cum facem acum cu echipa pe care o avem.

ce va intreb este daca pretul cerut este unul corect, calitate (care va fi sigur)/pret?

#61
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pai tu stii daca omul merita salariu 1000 de euro pe luna. Dar daca zici ca ti-a fost recomandat si ai vazut lucrari facute de el, parerea noastra este irelevanta.

Eu l-as plati la cantitate de lucrari, nu la timp. Caz in care omul ar da bice si ar lucra in graba. Daca tu crezi ca e mai bine cu salariu lunar si lucrat pe indelete, este socoteala ta. Noi nu-l cunoastem pe om, nu stim ce poate si ce stie.

Si un sfat pritenesc: mai subtire cu increderea in oameni pe care nu-i cunosti. E bine si pe incredere, dar e buna si putina rezervare.

Edited by Arkouda, 01 September 2013 - 11:56.


#62
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Corina, eu cred ca esti pe punctul de a-ti lua o teapa. In domeniul asta, nu se lucreaza cu ora.

#63
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcorinacri, on 01 septembrie 2013 - 11:50, said:

il stim pentru ca a lucrat superb casa unor vecini. e autodidact, deshis la sugestii, studiaza samd si e pus la punct cu noutatile.
domnul doreste pentru ~ 6-7 luni de munca 6-7k. 140 m utili de finisat la cheie, cu tot ce trebuie.
Din ce scrii, domnul este 7 in 1,face de toate ,si bine ,da-mi voie sa nu cred in asta,iar timpul o va demonstra.Asta este o veche meteahna romaneasca de a  gasi oameni sau echipe buni la toate si la nimic,in detrimentul firmelor specializate.
Sfatul meu este sa-ti iei echipe specializate,sa lucreze pe etape si in caz de chix,out,si nici un ban.

#64
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Postanaki, on 01 septembrie 2013 - 12:51, said:

Din ce scrii, domnul este 7 in 1,face de toate ,si bine ,da-mi voie sa nu cred in asta,iar timpul o va demonstra.Asta este o veche meteahna romaneasca de a  gasi oameni sau echipe buni la toate si la nimic,in detrimentul firmelor specializate.
Sfatul meu este sa-ti iei echipe specializate,sa lucreze pe etape si in caz de chix,out,si nici un ban.

aici mai studiem si avem ceva timp la dispozitie, mesajele mi-au dat destule teme de gandit pana aducem casa la gri.

anaki, daca imi poti da un raspuns, am o intrebare legata de enel - am depus pt atr de peste o luna si saptamana trecuta am solicitat urgentare (telefonic) ptr ca a trecut termenul de 30 de zile si nu avem un raspuns. sa asteptam sa ne sune ei sau sa mai insistam, eventual sa merg eu acolo? ca o mentiune, am cerut trifazic.

Edited by corinacri, 01 September 2013 - 20:10.


#65
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
@ anaki...scuze, dar si eu pot sa spun ca fac parte din categoria "7 in 1"...nu ca vreau sa-i tin parte respectivului, care de altfel nici nu-l cunosc, dar vreau sa subliniez ca exista si meseriasi care fac tot ce inseamna finisaje...si cu simt de raspundere

@corinacri te sfatuiesc sa nu-l platesti lunar , ci la ceea ce face...asa nu va lungi la nesfarsit
domnul respectiv ar fi vrut sa se asigure pana la primavara ca are ce manca...cu 1000 de euro pe luna chiar bine...
cere-i preturile care le practica pentru tot ce are de facut si se poate face socoteala la cat se ridica suma finala, iar daca ceva nu este pe placul tau poti sa renunti la serviciile lui
cu salariul lunar risti sa platesti mai mult decat trebuie

succes in continuare

#66
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcorinacri, on 01 septembrie 2013 - 20:10, said:

anaki, daca imi poti da un raspuns,
Suna-i ,ca abia au venit din vacanta,iar sesizarea le da un imbold..

View Postdoruvacarenco, on 01 septembrie 2013 - 22:26, said:

@ anaki...scuze, dar si eu pot sa spun ca fac parte din categoria "7 in 1"...
Daca e vorba de finisaje da,dar sa faca tot ce tine de o casa,nu cred,mai ales in instalatii.

#67
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Postanaki, on 02 septembrie 2013 - 06:10, said:

Suna-i ,ca abia au venit din vacanta,iar sesizarea le da un imbold..


Daca e vorba de finisaje da,dar sa faca tot ce tine de o casa,nu cred,mai ales in instalatii.

o sa-i sun iarasi ca vad ca asa merg lucrurile la ei. sper sa vina atr-ul + racordul pentru ca in 2-3 sapt ar cam trebui sa punem instalatia de incalzire prin pardoseala si sa turnam sapa.

cred ca nu m-am exprimat eu bine - omul nu face efectiv instalatii si electrice, doar a dat cateva sfaturi - de genul: scurgerea de la balcon intr-o rigola,cablurile electrice in pod si coborate de acolo prin rigips samd. detalii care tin de finisaje. el mai repara una/alta sau mai modifica dar de facut instalatii/electrica nu face.

finisaje face in principiu si mai "repara" din ce au stricat cei dinaintea lui daca e cazul. deja l-am poreclit michelangelo pt ca e mai "suflet de artist".

View Postdoruvacarenco, on 01 septembrie 2013 - 22:26, said:

@ anaki...scuze, dar si eu pot sa spun ca fac parte din categoria "7 in 1"...nu ca vreau sa-i tin parte respectivului, care de altfel nici nu-l cunosc, dar vreau sa subliniez ca exista si meseriasi care fac tot ce inseamna finisaje...si cu simt de raspundere

@corinacri te sfatuiesc sa nu-l platesti lunar , ci la ceea ce face...asa nu va lungi la nesfarsit
domnul respectiv ar fi vrut sa se asigure pana la primavara ca are ce manca...cu 1000 de euro pe luna chiar bine...
cere-i preturile care le practica pentru tot ce are de facut si se poate face socoteala la cat se ridica suma finala, iar daca ceva nu este pe placul tau poti sa renunti la serviciile lui
cu salariul lunar risti sa platesti mai mult decat trebuie

succes in continuare

cat despre modalitatea de plata se va negocia clar cu el plata pe etapa si o sa-i dau termene. cum spuneam, a facut un apartament langa noi + casa unor vecini -au iesit f bine, si e deschis la noutati (el ne-a spus acum sa tragem tevi de apa in pod si o priza pt un eventual panou solar pe viitor, electricianul si instalatorul stau de peste o luna in casa si n-au zis nici unul nimic). problema majora cu el este faptul ca el "creeaza" prea mult timp. ii ia o luna sa faca o baie, o luna sa dea cu glet, le bibileste le slefuieste pe toate le sculpteaza eu stiu ce le face! la capitolul asta vom avea o discutie cu el. altfel, beneficiarii (vecinii nostri) in afara de timp, au fost f multumiti de rezultat.


in alta ordine de idei: se termina fatada azi-maine si sper sa iasa bine. cum spuneam la alt subiect distribuitorul de decorativa ne-a trimis structura 1,5 k (adica rustica/bob de orez) in loc de scoarta de copac. deja am dat pe peretele de pe calcan inainte sa stiu/verific si din nimereala arata f bine si am descoperit ca e bine asa.

oricum, in etapa asta in afara de usa intrare/ferestre si acum fatada am senzatia ca "se pompeaza" bani in ceva ce nu se vede. tenco/multibat/nu stiu cate masini de nisip/tevi/cabluri/doze/polistiren/adezivi. plus ca apar si lucruri pe care le-am facut prost si acum se inlocuiesc. ca ex ieri am cumparat cablu de copex metalic/plastic la exterior pt inlocuit toata instalatia din plafon/pod, dupa o cearta zdravana cu electricianul si dupa ce am citit cred ca jumatate din normativul i7. pe el l-am denumit oficial electrozugrav (termen preluat de aici) si am zis ca dupa ce termina de inlocuit ce mai are nu mai vreau sa colaboram. la atr oricum vine o firma si corpurile de iluminat si prize/comutatoare/impamantare gasesc pe cineva calificat sa faca asta/(ca de exemplu cumnatul meu care ne-a zis de la inceput sa nu punem copex sa fim atenti la x la y si nu l-am ascultat - el fiind electrician).

si ca o concluzie, desi eu am facut un buget mai mult decat generos, deja am depasit cu termosistemul si sunt multe cheltuieli carora le-am pierdut sirul.

Edited by corinacri, 03 September 2013 - 07:14.


#68
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
In sfarsit ceva care se vede! Spatele casei, aproape terminat:
Attached File  Photo1727.jpg   86.38K   144 downloads

Dozele mutate si copexul din pod schimbat cu copex cu insertie metalica:

- si multumesc pentru ideea de a pune hartie in doze pt a le proteja!


si cateva intrebari tehnice:

este buna aceasta rigola? ma gandeam la un sistem de colectare a apei de pe balcon/terasa (ambele sunt pe spate una sub alta), cu teava pe mijloc intr-o rigola de acest gen aflata la marginea unui pavaj cu panta, toate sa se scurga intr-un camin monolitic cu grilaj: Este viabila o astfel de solutie? caminul resoectiv si rigola sunt de calitate?

apoi am nevoie de sfaturi in privinta achizitionarii unui ventilator de baie (este pe mijlocul casei, fara geam) si a sistemului aferent de evacuare: momentan varianta propusa tot de mine este pe orizontala din pacate si cu iesire prin pod in sageac, datorita pozitionarii casei pe calcan (nu se poate scoate nimic pe partea cu vecinii)

am identificat mai multe usi fara "pinteni", dintre care aceasta ar fi cea mai urgenta, fiind usa de la dormitorul unui copil (vreau sa pot pune pervaz pe ambele parti, astfel probabil intr-un an se va murdari in jurul usii?).:



ultimul lucru - in baia copiilor se preteaza un vas wc incastrabil. aveti vreo sugestie - ce marca, de ce anume sa tinem cont acum cand facem instalatiile/tencuielile pentru a monta un astfel de vas?

#69
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
si fatada, done:

ceva raspunsuri, ma intereseaza in primul rand o parere despre caminele monolitice si apoi despre sistemul de scurgere al apei de pe balcon: sifon in pardoseala, o teava pe mijloc care sa directioneze apa la parter, in gradina intr-un trotuar pavat +  o rigola+ un camin. idem si sub balcon, pe terasa. este vorba despre spatele casei si fac si poze cu prima ocazie daca e nevoie, pt exemplificare.

de luni incepem curtea, pt instalatii.

#70
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcorinacri, on 03 septembrie 2013 - 07:01, said:

o sa-i sun iarasi ca vad ca asa merg lucrurile la ei. sper sa vina atr-ul + racordul pentru ca in 2-3 sapt ar cam trebui sa punem instalatia de incalzire prin pardoseala si sa turnam sapa.
.............................................
si ca o concluzie, desi eu am facut un buget mai mult decat generos, deja am depasit cu termosistemul si sunt multe cheltuieli carora le-am pierdut sirul.
Ce ati mai facut? Poze? Ati tras curent?
...............
Unde ai gresit de ai depasit bugetul la termosistem? Poate ma va ajuta sa ma pregatesc mai bine si sa evit. Mersi!

#71
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
Curent nu, acum avem atr si cautam o firma pentru bransament.

la apanova a fost usor, noi ne-am racordat si apoi i-am chemat sa constate asta si sa ne branseze. am platit 100 m cubi de apa pt asta dar a meritat. devizul pentru a ne face ei lucrarea era mult mai mare.

Termosistemul - acolo nu am calculat bine extrudatul pentru glaful ferestrelor si cantitatea pt decorativa - de fapt intra mult mai mult decat scrie pe cutie. si nu am masurat bine - apropo, la calcul golurile ferestrelor se considera perete plin sau daca doresti poti plati la metru liniar glafurile (e cam acelasi lucru la final).

poze recente nu mai am.

de facut: am tencuit, turnat sapa pe terasa in spate si pe balcon/intrare iar pentru sapa interior asteptam curentul pt ca avem nevoie de o priza trifazica.

de-abia dupa ce punem incalzirea sub pardoseala/turnam sapa o sa stim daca lucram sau nu peste iarna.

#72
s_paul

s_paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.07.2007

View Postcorinacri, on 08 octombrie 2013 - 19:15, said:

Curent nu, acum avem atr si cautam o firma pentru bransament.

..... asteptam curentul pt ca avem nevoie de o priza trifazica.

de-abia dupa ce punem incalzirea sub pardoseala/turnam sapa o sa stim daca lucram sau nu peste iarna.


ce putere se v-a instala? IPEL_ul v-a fii pe 380V ? ce abonament ati ales ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate