Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Casa pentru 4 - de la rosu spre gata!

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
Mi-am facut cont special pentru acest subiect, pe care l-am mai citit de-a lungul timpului si m-a inspirat iar acum am nevoie de muuulta inspiratie pentru a finaliza casa mult ...asteptata!

Casa e in Bucuresti - am tinut mult sa fie zona de case in oras si nu in afara, cu acces spre scoala pentru copii si serviciu.

Terenul are 224 m iar casa e ridicata de 2 ani la rosu.

Are in total 140 m utili, calcan/calcan, amprenta ~ 80, jos camera tehnica., birou, baie de serviciu, living si bucatarie iar sus 3 dormitoare si 2 bai.

Fara placa la etaj + pod pe care-l vom folosi pt depozitare.

Avem un an in cap - AC prelungita - s-o finalizam si sa ne mutam in ea.

Avem cam 2/3 din buget si restul vor fi din vanzarea ap in care stam acum.

Urmeaza sa inceapa electricianul, de maine cred si aici voi avea nevoie de multe sfaturi.

Instalatorul vine maine sa masuram si sa "punem" pe pereti toate cele.

Firma de tamplarie pvc vine si ea tot maine sa ia masuri si intr-o sapt avem geamuri si usi la intrari (se intra prin fata si se iese prin spate).

Iar in 2 sapt o izolam in exterior.

Am nevoie de multe informatii, eu de-abia acum devin "experta "si cred ca unul dintre rolurile mele va fi sa fiu "inginera de santier". Pe parcurs ne-au scapat cate ceva, cum ar fi racordul la enel - de-abia sapt trecuta am depus ptr atr si asteptam - cand vom primi avizul sper sa ne miscam repede. Pana atunci depindem din pacate de vecini.

La apanova teoretic ar trebui sa facem caminele si apoi mai vedem.

Problema actuala este ca intr-o zi ar cam trebui sa dam un nivel pt usile de la tamplaria pvc - intrare/iesire, balcon etaj si suntem incurcati rau.

Meseriasii sunt fiecare cu treaba lui si nu i-am gasit pe toti o data sa ne spuna ce anume intra pe sub sapa si cat va fi exact + sa-i dea nivel.

Daca aveti idei, asta e prima intrebare:
Cat se inalta sapa daca noi avem asa:
- teoretic instalatiile sanitare prin sapa - doar apa+ canalizare;
- Incalzire electrica prin pardoseala care necesita extrudat de 3 la parter si de 2 la etaj?

Stau cu teama pentru ca deocamdata nu am luat in calcul racordul la distrigaz, (nu intrebati de ce) si avem ideea sa ne incalzim cu totul pe curent - ipel + boiler. Am nevoie de idei de la cine are asa, cum e. De renuntat nu renuntam pt ca pretul este bun (avem o oferta irezistibila de la un prieten) si confortul este evident altul. Am vrea insa sa platim putin la factura - un max de 600-700/luna iarna.

Eu una vreau calitate la pret rezonabil.

Mai e o idee ce pardoseala punem peste incalzire, samd.

A doua intrebare este ce ar fi mai rezonabil si f bun izolator termic pentru plafonul de la etaj? Momentan avem doar grinzile de lemn. Iar pareri am strans de la clasicul lemn cu polistiren de 10 si tavan fals rigips + pana la structura metalica+ vata de sticla.

Maine merg la mai multe "intalniri" si revin in jurnal, sper si cu poze

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Cam cat v-a costat constructia de la idee si  pana in stadiul in care va aflati in momentul asta?

#3
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
~ 37000 euro

#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Daca spui ca sunt pespective de gaz in zona , de ce nu mergi pe incalzire in pardoseala cu apa ( IPAT)  ?   Din experienta colegilor de forum nu  te incadrezi la 6-700 lei pentru incalzire doar electrica. Si daca nu izolezi bine nu te incadrezi nici cu incalzirea cu gaz ( care e de trei ori mai ieftin per kW) . Stai Posted Image , nu te panica - asta doar la lunile geroase : Ianuarie si Februarie.

#5
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
in zona este gaz, nu vrem noi sa ne racordam. Vrem Ipel pt ca avem incredere in cel care ni-l pune si ca idee vrem sa izolam bine si sa reducem costurile. Am luat in calcul si vata bazaltica pt exterior insa vom ramane la polistiren de 10, e mult mai ieftina mana de lucru, aici  e de fapt diferenta. Vom izola sapa cu extrudat si o vom turna de 7-8 cm peste instalatia de incalzire prin pardoseala. Ramane sa vedem.

intre timp m-am lamurit cu sapa, lasam 12 cm la parter si 11 la etaj - diferenta va fi de extrudat - 3 cm la parter si 2 cm la etaj. sper sa faca ok tamplaria pvc cei pe care i-am ales, ptr ca dupa masuratori ne-au facut o oferta gresita - alta sticla alt transfer termic si deja incep sa imi pun intrebari in legatura cu profesionalismul lor.


Idei ceva pt plafon? Constructorul va incepe sa faca plafonul + tencuieli dupa 15 august, mai avem timp de gandit. Ideea este sa fie bine izolat.

Intre timp am sapat pentru camine: apa si canalizare si dupa  1 m si am dat in final de ele, deci in 2-3 zile vom avea caminele.

Mi se pare mult mai greu decat ridicarea la rosu, unde eu nu prea m-am implicat, spre rusinea mea..

Revin cu noutati

#6
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postcorinacri, on 31 iulie 2013 - 21:18, said:

sper sa faca ok tamplaria pvc cei pe care i-am ales, ptr ca dupa masuratori ne-au facut o oferta gresita - alta sticla alt transfer termic si deja incep sa imi pun intrebari in legatura cu profesionalismul lor.

Ah, deci tu nu ai gresit niciodata in viata ta? Oricum, oferta cu omisiuni = no harm done.

Problema era daca iti faceau ferestrele mai mari sau mai mici.

#7
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
asta cu ferestrele mai mari /mici ramane de vazut....

problema e la pret, vroiau sa ma puna sa semnez deja contractul si eu am tras de timp, sa verific cu sotul acasa. iar cand am verificat, eroare! in loc de 0.75 aveam 1.05 coeficientul de transfer termic.

cat despre dimensiuni, vedem la montaj.

Edited by corinacri, 31 July 2013 - 21:29.


#8
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
La ce ai coeficientul ala? La sticla, la rame sau la tot sistemul?

Daca coeficientul ala se refera la rame, 1,05 sau 0,75 mare diferenta nu e.

Macar profesionistii lui peste au scris si ei contractul ala cu majuscula la fiecare inceput de propozitie?

#9
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcorinacri, on 31 iulie 2013 - 21:18, said:

in zona este gaz, nu vrem noi sa ne racordam. Vrem Ipel pt ca avem incredere in cel care ni-l pune si ca idee vrem sa izolam bine si sa reducem costurile. Am luat in calcul si vata bazaltica pt exterior insa vom ramane la polistiren de 10, e mult mai ieftina mana de lucru, aici  e de fapt diferenta. Vom izola sapa cu extrudat si o vom turna de 7-8 cm peste instalatia de incalzire prin pardoseala. Ramane sa vedem.
Posibil ca " luna de iarna " sa fie trecute lunile Noiembrie - martie  si atunci de acord ca veti avea o medie  de consum de 600-700 lei.  Daca la asta va asteptati sunteti in grafic si cu izolatia.
Nu am actiuni la Distrigaz sau GDF dar  cereti oferta si pentru incalzire cu agent termic ( calorifere sau incalzire in pardoseala ) ,  adunati costul unei centrale pe gaz + costul bransamentului , consumurile estimate in kW  si faceti  o comparatie  cu IPEL . S-ar putea sa va rezulte  lucruri interesante.

#10
aviator

aviator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.07.2005
Si eu am ales tot IPEL, bine la mine  nici nu e gaz, eu m-as gandi la un polistiren mai gros pentru parter, stiu ca toti zic ca 3cm e suficient, dar eu am facut si refacut calculele, si as vrea sa pot sa pun si mai mult de 5, dar risc sa raman cu tavane de bloc.

#11
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Postaviator, on 01 august 2013 - 06:44, said:

Si eu am ales tot IPEL, bine la mine  nici nu e gaz, eu m-as gandi la un polistiren mai gros pentru parter, stiu ca toti zic ca 3cm e suficient, dar eu am facut si refacut calculele, si as vrea sa pot sa pun si mai mult de 5, dar risc sa raman cu tavane de bloc.
Multumesc pentru sugestie.

Si multumesc pentru ideea cu distrigaz, voi merge sa le cer o oferta, macar pentru apa calda.



Alte idei / trucuri pentru izolatie?

View PostArkouda, on 31 iulie 2013 - 21:36, said:

La ce ai coeficientul ala? La sticla, la rame sau la tot sistemul?

Daca coeficientul ala se refera la rame, 1,05 sau 0,75 mare diferenta nu e.

Macar profesionistii lui peste au scris si ei contractul ala cu majuscula la fiecare inceput de propozitie?

La sticla e coeficientul.

Profesionistii au facut varza toata oferta, acum m-am conversat cu un director de pe acolo s-o refaca. Si sa dea si un discount daca tot au gresit-o.

Astazi punem robineti la camine si vedem daca cel din strada e inchis sau deschis - cu alte cuvinte daca vine apa peste noi Posted Image. Dupa vine apa nova cu contorul si sper ca sapt viitoare sa avem si apa. De luni bagam instalatiile in casa. Aveti idei de unde sa luam PPR ieftin si tot ce ne trebuie? Instalatorul lucreaza cu Maricon,stiti si altceva de calitate la pret bun? Eventual vreun magazin prin Doraly?

La electrica ne-am descurcat cu un depozit, la pret de Doraly, doar prizele si intrerupatoarele le vom lua de la Doraly pt ca sunt mai ieftine la aceiasi calitate.

Edited by corinacri, 01 August 2013 - 10:45.


#12
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
Buna,

Revin cu poze, si daca aveti idei pentru plafon, am o poza cu el.

La pod avem placa osb, cum punem polistirenul peste, ceva idei?

si am 2 minunatii de camine Posted Image in fata viitoarei porti de acces auto - cum le maschez ca acum de mutat nu le mai mut. oare vom putea trece peste ele fara sa se strice in 5 ani?

la tamplarie e dezastru, am refacut eu masuratorile si ale lor sunt gresite, la un geam cu 7 cm. cata spuma sa bage? cred ca renuntam la ei si astept sugestii pt ca inca nu am dat comanda, doar au masurat si au facut o oferta.

ms!

Attached Files


Edited by corinacri, 02 August 2013 - 14:17.


#13
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
vin cu completari, poate intre timp se mai aduna si ceva raspunsuri -  daca aveti idei, sunt bine venite!

asteptam tamplaria pvc si apoi vin cu feedbackuri. am ales salamander albe, din diverse motive si in special pentru ca se vor incadra in culorile decorativei.

usa e comandata, vine si ea sapt viitoare, de la setum cu fete hdf si din metal, cu luminator.

am ales si polistiren, dupa indelungi cautari (cred ca am dat 100 de emailuri). am tot cautat baumit si toti distribuitorii de baumit ne-au spus ca e facut la fabrica austrotherm, acelasi lucru ca austrotherm si cu 2 lei in plus la bax, asa ca am mers pe autrotherm eps 80 la care am obtinut 45 lei/bax. la decorativa am ales baumit duotop, 140 lei/galeata de 30 kg. iar restul - plasa de 165 gr, dibluri de 18 cm, tencuiala de la tenco - cea mai buna oferta am avut-o de la dedeman si de la baumax. am ales dedeman.

in aceasta etapa mi se pare importanta calitatea materialelor si cat ne ia sa cautam un anumit produs. plus cate info strangem de la fiecare distribuitor in parte.

spre ex am aflat ca datorita programului de reabilitare termica baumit a scazut calitatea la polistirenul eps 70, cel duotherm, care acum e similar cu A 60.

vroiam decorativa danke - e o oferta buna pe piata - si mesterii tocmai ce au lucrat cu ea si ne-au spus ca au avut probleme, deci....

f multe variante de luat in calcul.

inca ne gandim la plafon, cum sa-l facem.

- o varianta ar fi sa umplem tot spatiul dintre grinzi si plafonul fals de rigips cu polistiren de 10 si vata de sticla, peste care sa punem scandura (scandura va fi podeaua pe care vom calca noi in pod);

- alta varianta este ca intre scandura si tavanul de rigips sa izolam doar cu polistiren/vata si sa lasam un loc de "respirat".

Plus ca iau in calcul sa dam pe tot lemnul in pod cu solutia aceea ignifuga si antimucegai recomandata psi. Fratele meu imi tot spune faptul ca trebuie dat o data la 2 ani ca sa isi mentina efectul, lucru deloc incurajator (el fiind pompier...). asa ca aici nu stim daca merita efortul sa luam solutia /o pompa si sa tratam lemnul din pod...

Instalatiile sunt pe finish, incepem termoizolarea.

Avem nevoie de nervi cat mai tari, mai ales pt negociat pretul materialelor si supravegheat echipa.

Edited by corinacri, 14 August 2013 - 14:30.


#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
1. Nu are ce cauta polistirenul in izolatia etajului/mansardei, neavand placa de beton. Nu mai explic acum de ce, exista discutii pe tema asta o gramada, poti cauta daca te intereseaza.
2. Pe osb, cel mai bine se lipeste polistirenul cu spuma poliuretanica si se dibluieste cu holsuruburi lungi trecute prin ciupercile de dibluri de caramida si beton.
3. Ignifugarea este frectie la picior de lemn. Incearca sa dai cu solutie pe o scandura, tine-o cateva zile la uscat, dupa care bag-o pe foc sa vezi ce se intampla. Mai bine te concentrezi pe solutii anticarcaleti.

Edited by Inginerul_bv, 15 August 2013 - 08:25.


#15
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostInginerul_bv, on 15 august 2013 - 08:25, said:

1. Nu are ce cauta polistirenul in izolatia etajului/mansardei, neavand placa de beton. Nu mai explic acum de ce, exista discutii pe tema asta o gramada, poti cauta daca te intereseaza.

3. Ignifugarea este frectie la picior de lemn. Incearca sa dai cu solutie pe o scandura, tine-o cateva zile la uscat, dupa care bag-o pe foc sa vezi ce se intampla. Mai bine te concentrezi pe solutii anticarcaleti.

Scuze, cum ziceai ca te cheama? Sunt niste grozavii chestiile astea de le-ai spus.

#16
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ma scuzi. Cu ce ziceai ca te ocupi ? Io zic sa termini cu mistocareala si sa vii cu argumente solide in sprijinul afirmatiei tale.

Edited by Inginerul_bv, 15 August 2013 - 11:12.


#17
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu, argumentele le dai tu.

Ce treaba are placa de beton cu izolatia casei? Unde sa se opreasca cu polistirenul? Sub placaj? Ce pune in continuare?

Ce treaba are lipsa placii cu transferul termic?

Ai auzit de flame retardant? Lemnul tratat ignifug arde, dar arde la temepraturi mult mai mari, adica se aprinde mult mai greu. 15 minute in managementul incendiilor conteaza enorm. Absolut enorm.

Astept replica.

#18
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Stii ca trebuie repetat la fiecare 2 ani ca sa fie eficient un astfel de tratament ? Odata finisate sau acoperite cu finisaje elementele structurale sau nestructurale din lemn, cum poti repeta tratamentul ? Sa zicem ca poti reface tratamentul avand acces in pod, dar il poti reface in proportie de cat ? 30% ? 40% din elemente din lemn ?
In fond si la urma urmei pentru ce faci tratament ignifug ? Ca sa nu se aprinda lemnul atat de usor. Pentru ca de ars, arde oricum, cu tratament sau fara. De unde se poate aprinde ? De la un scurt circuit sau un cos de fum prost izolat cel mai probabil. Nu mai bine investesti intr-o instalatie electrica bine facuta si sigura ? Nu mai bine investesti intr-un cos de fum izolat si montat corect ?
Referitor la polistiren, te rog sa cauti pe net sau unde vrei tu si sa-mi arati si mie unde se recomanda izolarea planseului din lemn de peste etaj sau termoizolarea mansardelor cu polistiren.
Nu-mi place sa scriu romane, nu-mi place sa repet explicatii pe care le-am mai spus si de altfel se regasesc si pe internet si-n cartile de specialitate daca vrei. Nu-mi place sa dau mura-n gura, ma multumesc doar sa atentionez. Daca respectivul are curiozitatea sa caute mai multe informatii despre subiect, spre binele lui desigur, e foarte bine, pentru el. Daca nu, n-are decat sa faca cum crede de cuviinta sau cum il povatuiesc unii si altii ca tine pe-aici. Pe mine nu ma afecteaza in nici un fel. Nu ma face nici mai fericit, nici mai implinit daca casa cuiva iese bine, daca face vreo economie de bani sau daca arunca banii aiurea pe ceva.
PS. Nu astept replica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate