Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Casa pentru 4 - de la rosu spre gata!

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
e o intrebare buna:
pai daca ar fi sa o iau de la capat as fi facut pud cu toate intarzierile de rigoare pt a nu mai construi calcan/calcan - desi spatiul si asezarea de acum sunt mai generoase decat orice am fi facut cu retragere.

apoi la rosu as fi stat efectiv langa dorei - am avut o echipa de incredere, in ciuda insistentelor vecinilor de genul "da-mi si mie un sac de..." nu au "imprumutat" nimic. insa dpdv al calitatii n-au fost ce am sperat. inginerul de santier a fost recomandat de ei si acum uitandu-ma in urma as fi preferat pe cineva neutru.

la scara - acolo au fost niste hibe, am o grinda pe care o iau mereu in cap si imi pare rau ca nu am vazut-o la timp si nu i-am cerut arhitectului sa modifice. tot pe scara am renuntat la un luminator si acum regret.

apoi la usi nu am fost atenta si n-am masurat dimensiunile si le-au facut efectiv cum au vrut ei, fara pinteni si ne-am chinuit la capitolul usi. acelasi lucru si la geamuri.

alta caramida si nu brikston. peretii interior de caramida subtire- poate ar fi fost mai bine alta grosime, alt material, rigips?

as face acum placa peste etaj si nu grinzi de lemn. e o intreaga discutie aici.

am cam ars etapele, nu le-am planificat bine si au fost suprafete care au avut de suferit, reparatii de facut ori am lalait-o ori ne-am grabit: am facut termoizolatia inainte, apoi interioarele samd. a si imi pare rau ca nu am facut racordul la enel mai repede ca a durat ff mult.

ce e stramb la rosu costa de fapt mai mult la finisaje, textul lasa ca se indreapta e doar un text al meseriasilor sa munceasca mai putin. meseriasul nesupravegheat face in general cum ii este mai usor. acum as face unele lucruri dupa cum am vrut eu initial si nu dupa cum a spus unul si altul ca e "mai bine". inclusiv as fi dat pe toata suprafata gradinii cu solutie pentru balarii ,ca acum deja am plantat si nu stiu cum sa scap definitiv de ele.

si nu as mai da nimanui bani inainte, nici macar "pt ca moare mama". de fiecare data cand am cedat, persoanele s-au evaporat pentru cateva zile, am tras de ei sa termine ce am platit samd.

am dat f mult pe masina sa ia gunoiul - de 10-12 ori pana acum - si nu am cerut nici macar in primul an acel container pentru care am facut contract cu firma de salubrizare.

in concluzie: pentru fiecare etapa m-as informa mai bine, inainte. ca dupa conteaza prea putin. am facut mult mai bine si am stiut ce sa cer dupa ce am intrat pe forum si am citit pe ici pe colo, ore/zile in sir.

in mare e o casa care a iesit destul de aproape de ce am vrut, tinand cont cat de putin am fost pe acolo, cel putin la rosu, de faptul ca nici eu nici sotul nu avem nicio legatura cu domeniul, n-am mai facut case, samd. acum stim :D. pentru urmatoarea!

cred ca mai sunt de spus insa asta imi aduc acum aminte. sper sa fie cu folos!

Edited by corinacri, 02 July 2014 - 21:06.


#110
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Informatii foarte utile. Multumesc. Cred ca ar trebui facuta o lista de concluzii la fiecare jurnal si adaugat la primul post dupa ce s-a terminat casa... :)

#111
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Este bun cate un feedback d`asta....
Sunt oameni carora le prinde bine!

#112
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Am luat cateva idei pe care le voi folosi in ceea ce am planuit.
Ce ma intriga, fiind acum in faza de proiectare, de ce nu pereti din caramida subtire ? Cred ca te referi la 12.5, nu ?

#113
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
pai am avut destule probleme atunci cand am tras instalatia electrica si sanitara. in principiu au fost ingropate tevile/copexul f putin si apoi le-am astupat cu tencuiala (care bineinteles a fost destul de generoasa). in unele locuri tencuiala a crapat (ex: peretele cu blatul de la bucatarie pe care l-am imbracat integral in faianta din acest motiv).
cred ca la interior am avut caramida bks - 11,5.

avem un gard tare tare frumos, sambata e gata in sfarsit. in teorie e ceva asa : http://www.houzz.com...hes-albuquerque . in practica l-am adaptat materialelor din ro si gusturilor si ideilor "casei".

ieri am facut si contract la gunoi, au fost si de la receptie e totul in regula. astept dupa nu-mai-spun-cum de la isc, carora le-am platit toate cele si dureaza 30 de zile sa elibereze o adeverinta care sa spuna ca am platit, sa ne dea primaria pv de receptie. nu-mi imaginez cum ne ajuta isc-ul dupa ce le platim toate aceste taxe. in afara de sediu nou facut si nesimtirea functionarilor.

in rest e casa terminata, cu o mare parte din mobila. caut oferte de plase de tantari si beton amprentat pentru curte, daca aveti vreo recomandare va rog.
saptamana viitoare cred ca ne mutam!

#114
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Ce pasi ai urmat pt receptia casei? Ma bate si pe mine gandul sa ii fac receptia. Merci!

#115
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcorinacri, on 18 iulie 2014 - 06:17, said:

saptamana viitoare cred ca ne mutam!
Doamne-ajuta!
Sa fie intr-un ceas bun!

#116
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
multumesc!

pt receptie - se depune la primarie cererea (trebuie certificat energetic) si cu declaratia pe propria raspundere si taxele 0,1 si 0,7 se merge la isc.
cand vine functionarul de la primarie trebuie prezentata o adeverinta de la isc cum ca s-au platit taxele - aici nu am stiut ca la isc dureaza 30 de zile obtinerea acelei adeverinte si dupa mult scandal ca ne expira autorizatia am luat-o cam in 3 saptamani - si dupa se da procesul  verbal de receptie, care trebuie semnat de 5 persoane (proprietarii, functionarul de la primarie, un arhitect si dirigintele de santier). apoi la taxe si impozite se inregistreaza casa si cam aici am ajuns.

nu stiu si poate stie cineva daca e obligatoriu sa faci cadastru si intabulare intr-un anumit termen.

#117
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Si taxele la ISC cum se calculeaza? ai depus chitante sau ai declarat tu pe propria raspundere valoarea constructiei?

#118
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
mai atasez odata acest articol interesant :

Conform art. 40 din Legea 10/1995, investitorii sau proprietarii trebuie sa vireze lunar catre Inspectoratul de Stat in Constructii (ISC) din subordinea Ministerului Lucrarilor Publice, o suma echivalenta cu o cota de 0,7% din cheltuielile pentru executarea constructiilor si a lucrarilor prevazute mai sus si pentru care au obtinut autorizatii de construire.
Sunt exceptate de la plata cotei legale cladirile pentru locuinte cu parter si parter plus un etaj si anexele gospodaresti situate in mediul rural si in satele ce apartin oraselor, precum si constructiile provizorii.

mai mentionez ca eu nu am platit nimic la isc si am facut receptia.
cadastru si intabulare se face optional. nu e obligatoriu.

#119
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
am declarat pe propria raspundere  - suma a fost cea calculata de primarie in AC. daca vroiam sa declar alta suma - mai mica - aceasta trebuia dovedita prin chitante/facturi samd.

cat despre plata taxelor isc, e o distractie noua - s-a dat o hotarare de guvern in iunie 2014 (http://www.avocatnet...e-acestora.html) si nu primesti pv de receptie daca nu arati acea adeverinta cu dovada platii de la isc (cel putin in sect 2 ). ei cu ce sa-si faca sediu nou si frumos, ma intreb si eu, daca nu cu banii astia?

mersi pt info cu cadastru.

Edited by corinacri, 23 July 2014 - 10:47.


#120
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Care sunt situate in mediul rural....

#121
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
corect, scuze, nu stiu locatia casei tale.

Edited by blackiesasha, 23 July 2014 - 10:55.


#122
Raul_RAMu

Raul_RAMu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.01.2014

View Postcorinacri, on 02 iulie 2014 - 20:57, said:

...in concluzie: pentru fiecare etapa m-as informa mai bine, inainte. ca dupa conteaza prea putin. am facut mult mai bine si am stiut ce sa cer dupa ce am intrat pe forum si am citit pe ici pe colo, ore/zile in sir.
cred ca mai sunt de spus insa asta imi aduc acum aminte. sper sa fie cu folos!

Un feedback ca asta valoreaza mai mult decat mii de pagini de pe net citite.

View Postcorinacri, on 02 iulie 2014 - 20:57, said:

saptamana viitoare cred ca ne mutam!

Sa fie intr-un ceas bun!

#123
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Fată, te mutasi? Cum e? Posted Image

View Postviotl, on 18 iulie 2014 - 16:04, said:

Doamne-ajuta!
Sa fie intr-un ceas bun!

View Postcorinacri, on 18 iulie 2014 - 06:17, said:

saptamana viitoare cred ca ne mutam!

Edited by viotl, 15 November 2018 - 22:53.


#124
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Last active: 2014. Nu sunt parior, dar in situatia de fata as spune ca nu vom mai auzi prea curand ceva de la initiatoare.

#125
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Incefcam si eu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate