Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Casa pentru 4 - de la rosu spre gata!

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Din nou, iti readuc aminte faptul ca nu are nicio legatura ignifugarea cu termoizolarea. Vata bazaltica are si ea proprietatile ei multiple, dar cel mai important este acela ca este un foarte bun izolator, chiar mai bun decat polistirenul, care polistiren nu numai ca intretine arderea dar o si intensifica in cazul in care peste termoizolatia cu polistiren se afla o podina din lemn permisiva curentilor mici de aer.
Propun sa incheiem polemica asta, din dorinta si din din respect pentru initiatoarea acestui topic.Posted Image

#38
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu stiu tu, dar eu sunt foarte atent la certificarile polistirenului pe care il folosesc la cladiri.

In principiu numai cu clasificare B1, S2, D0.

B1 - se aprinde foarte greu
S2 - emana foarte putin fum
D0 - Fara picaturi

(observam ca nu aruncam cu sferturi de informatie ca sa ii incurcam pe cei care nu se pricep)

Evident, polistirenul cu clasificarea de mai sus nu intretine arderea si nu transmite flacari. Pur si simplu se topeste in incendiu si atat.

Quote

care polistiren nu numai ca intretine arderea dar o si intensifica in cazul in care peste termoizolatia cu polistiren se afla o podina din lemn permisiva curentilor mici de aer.

Nope, exista teste si certificari care te contrazic.

Edited by Arkouda, 21 August 2013 - 07:55.


#39
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
intre timp am gasit o alta varianta pt plafon - folia reflectix double. ne-ar trebui ~ 90 m cu tot cu pierderi si distribuitorul garanteaza ca nu mai e nevoie de nimic altceva  - de vata samd. la pret ar fi cam cat 20 cm de vata cred.

cum mai avem ~ 2 sapt pana echipa se apuca de interioare (acum sunt la exterior, termosistem) mi-ar prinde bine niste pareri despre folia asta. eu una sunt mai comoda din fire - prefer produsele 3 in 1, chiar si cele mai putin mai putin uzuale, doar sa faca ce spun. aici nu stiu ce sa cred.

ea s-ar folosi asa:

Attached Files


Edited by corinacri, 21 August 2013 - 14:26.


#40
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
intre timp am discutat cu distribuitorul si maine vine sa ne "convinga".
am citit forumuri intregi in engleza despre reflectix, isi izolau oamenii yachturile, corvette-ul, solarul Posted Image . o merge si la plafonul nostru?

revenind la concret, tot fara poze - uit, in creierul meu nu mai sunt neuroni - doar depozite de constructii.

soclul in interior, sau in exterior? - acum doreii asta fac. avem eps de 10 si jos vom pune ext de...? acoperit cu? decorativa sau caramida din aceea ornamentala - ce ajuta mai mult si la ce?

avem si la ext si la interior de incarcat fffff mult cu tencuiala. mesterii de la rosu, pe care eu personal sunt ff suparata - la un pas sa-i dau de ex "asa nu, ocoliti-i - au facut ceva horror. totu-i stramb, aproape mi-e greu sa gasesc ceva drept.

canalizarea de la pluviala acum dupa tencuiala cand va veni extrudatul o sa o acopere...dozele vor intra in perete, robinetii de la tevi asisderea si nu stiu ce compromis sa facem? sa lasam valuri pe pereti ?

sa facem sus unde e betonul un fel de grinda falsa (acolo e mult iesit in afara) in asa fel incat sa nu incarcam peretii 4-5-6-7-8 cm? (btw, la exterior au incarcat si 8 cm si glafurile noastre de la 2 geamuri nu se mai potrivesc, le depaseste polistirenul).

asta cu peretii strambi n-a fost asa deranjanta pana acum, si desi le-am oprit din garantie pentru ca am mai vazut una alta, imi vine sa-i sun si sa le dau o mistrie in mana sa indrepte ce-au pus fara cap - poate am o data timp si scriu si despre aventurile cu "firma" care a facut casa la rosu.

Edited by corinacri, 22 August 2013 - 14:34.


#41
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Metodele revolutionare de a face ceva devin un standard ori de cate ori sunt eficiente. Daca raman revolutionare pt mai mult timp, e clar ca nu e chiar asa... Va amintiti de masina de spalat cu bule? O mai fabrica cineva?

Edited by hdi, 22 August 2013 - 14:40.


#42
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Posthdi, on 22 august 2013 - 14:40, said:

Metodele revolutionare de a face ceva devin un standard ori de cate ori sunt eficiente. Daca raman revolutionare pt mai mult timp, e clar ca nu e chiar asa... Va amintiti de masina de spalat cu bule? O mai fabrica cineva?
cred ca o mai au cateva bunicute pe acasa....

deci pe rationamentul asta in occident exista folia asta de niste ani, nu cred ca a devenit un standard. pe undeva ori e prea scumpa ori nu face ce spune ori ambele...

#43
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Vata bazaltica recomand iti recomand cu caldura. Urmareste promotiile. Posted Image

#44
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Doar daca ignifughezi. Altfel, asa cum am mai zis, strici orzul pe gaste. ;)

E ca si cum ai pune airbaguri intr-o dacia lastun si ai avea pretentia sa supravietuiesti la impactul cu un stalp la 60kmph.

#45
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View PostInginerul_bv, on 22 august 2013 - 17:46, said:

Vata bazaltica recomand iti recomand cu caldura. Urmareste promotiile. Posted Image
Multumesc de recomandare! eu am tot cautat oferte si acum mi-am prins urechile: de care - ce firma e mai ok raportat calitate pret? asta o vom pune un strat de 10 cm, restul va fi cea minerala caserata. apropo de bazaltica -sunt convinsa ca produsul are o calitate buna - sotul a fost acum ceva timp in finlanda si acolo se izola exteriorul asa. ei foloseau rockwool.

astazi ma pregatesc de o zi de munca, sper sa fac si poze cu ce anume avem pana acum sa aiba si intrebarile mele un suport "fizic".

Edited by corinacri, 23 August 2013 - 06:43.


#46
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
revin, cu poze:

#47
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

Sageacul e vopsit. Intrebare: cand se bate, e bine sa lasam 1cm intre el si pazie, pentru ventilarea podului sau nu?

Peste teava de pluviala aproape venim cu extrudatul pentru soclu - ce facem cu ea? ca variante avem sa o lasam asa/ sa sapam si sa o izolam? (e prea la suprafata) - sa intre burlanul direcut in ea?

electricianul nostru a plecat o saptamana si a lasat firele in doze si prize neizolate, ce le facem la tencuit? le dam un scotch?

am masurat si grinzile din pod, au 15 cm - ne tot gandim la variante de a pune intre ele 20 cm de izolatie sau sa alegem 10 la plafon si sa punem totusi reflectix la astereala - a venit distribuitorul si ne-a placut ideea, nu stim cat e de viabila. vata s-ar pune intre grinzi si pe un pat de sarma sau cum?
si la plafon alta dilema - avem un loc intre 2 grinzi de lemn unde vrem sa punem accesul pt pod cu scara de lemn - e destul de greu si nu imi imaginez cum l-am prinde noi de aceste grinzi, mai ales ca in beton il putem prinde doar pe o latura si cam atat.

Daca va aruncati un ochi si aveti idei/sugestii sunt mai mult decat bine venite!

Edited by corinacri, 25 August 2013 - 21:25.


#48
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
nu stiu de ce nu merg pozele, le mai atasez o data poate primesc niste raspunsuri Posted Image

Attached File  canalizare pluviala.jpg   179.52K   121 downloads

Attached File  Photo1550.jpg   76.28K   119 downloads

#49
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mie mi-e si "frica" sa-ti mai raspund. Nu de alta da' vine imediat ingineru' ala fara talent si transpira pe-aici si zice ca nu-i bine ce zic eu, ca el e mare mare constructor desi vad ca e tare timid si-i e rusine sa ne arate talentul sau si maiestria. Vad ca acum nu se inghesuie sa-ti raspunda, are ce-are cu mine, nu-i place cravata mea rosie. :lol:
PS. Ti-am trimis PM, convorbim acolo.

Edited by Inginerul_bv, 29 August 2013 - 17:15.


#50
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pai e bine sa iti fie frica sa mai raspunzi, ca poate mai zici vreo grozavie precum polistirenul care inteteste arderea si inutilitatea ignifugarii structurilor de lemn (dar enorma utilitate in a le trata anti-gandaci).

Si acum o lectie de cultura generala (multumesc pentru atacul la persoana):

Custom title-ul meu face referire la un citat celebru al lui Thomas Edison, care zicea ca Geniul este 1% inspiratie si 99% transpiratie.

Nu ca n-as fi transpirat. Unde lucrez eu umiditatea rareori scade sub 70% si temperatura rareori sub 30 de grade. Deci sunt mai mereu transpirat.

Cat desre rusine, mie nu mi-e rusine cu numele meu. Daca esti in stare sa il afli, esti liber sa il pui aici pe forum. Nu am sa dau niciun raport cum ai facut tu.

Edited by Arkouda, 29 August 2013 - 19:48.


#51
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu stiu ce te face pe tine sa crezi ca as fi curios sa-ti aflu numele. Au contraire, mi-e indiferent, si chiar daca nu mi-ar fi, n-as putea sa cobor la fel de jos precum maria ta.
Cum se face cum nu se face, reusesti pe toate topicurile pe care postezi sa atragi doar antipatii. Atitudinea asta de gica contra te ajuta la ceva ?
Lasa-l pe saracu' Thomas Alva Edison in pace, ca n-are absolut nicio legatura cu transpiratia si mai ales cu lipsa ta de talent.
Daca chiar vroiai sa ajuti, ii raspundeai colegei dar n-ai alta treaba pe aceasta arie decat sa sa te contrazici aiurea. Oricum, conversatia mea cu corinacri decurge doar pe privat de-acum incolo. Sa vedem cu cine te mai contrazici. :lol:

Edited by Inginerul_bv, 30 August 2013 - 05:02.


#52
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Este suficient sa citeasca cineva 2-3 pagini in urma ca sa se lamureasca cine-i gica contra si cine se contrazice aiurea si cine ce competente are.

Si e fix treaba colegei de la cine ia sfaturi ca sa isi faca casa. Eu ce sfaturi am avut de dat, am dat.

#53
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Care bre ? Cu acoperiri ignifugante de mii de euro ? Ala e sfatul tau ? Nu intelegi ca produsele astea ieftine de ignifugat de pe piata au durata de actiune scurta si trebuie repetat tratamentul la x ani ? Unde x = 2 maxim 4. Si nu inteleg ce tot ii dai aiurea cu ignifugare + termoizolare cand sunt doua chestiuni total separate. Poate tu n-ai dat foc la o bucata de polistiren, chiar si asa zis ignifug, sa vezi cum arde. Ca nu arde in conditii de lipsa de oxigen sau ca se inabuse focul din cauza cantitatii de fum degajate la ardere cand nu exista curenti de aer, e alta poveste, dar unde-i spuneai matale sa puna polistiren, exista curenti de aer, poate mici, dar exista. Si sa-l vezi numai cum arde. Poate nu stiai, dar agentul de expandare al bobitelor alora mici, ce sa vezi, este chiar pentanul. Daca-ti mai aduci aminte matale de la chimie ce este pentanul.....Pentanul este un gaz, al dracu' de inflamabil. Ma rog, se evapora in timpul procesului dar chiar si asa, polistirenul, ce sa vezi, arde. A nu se intelege de-aici ca nu e bun, e bun doar ca nu peste tot. Asa cum si cauciucul e un material foarte bun, totusi nu se fabrica autoturisme intregi din cauciuc. Sau poate nu inca. :lol:

#54
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostInginerul_bv, on 30 august 2013 - 05:32, said:

Care bre ?

Eu am sa ma abtin de la folosit limbaj de stana.

In schimb, in speranta ca ai sa apreciezi, iti pun la dispozitie linkul urmator ca poate nu ai inteles ce am zis in postul numarul 38.

http://www.embedded-...&indexfile=true

Si termoizolarea + ignifugarea sunt doua chestii care merg mana in mana. Nu poti sa recomanzi termoizolare cu produse de categoria A1 cand nu ignifughezi o structura de lemn. Cheltuiesti bani aiurea. E suficient sa termoizolezi cu materiale clasa B1 care sunt de 3 ori mai ieftine daca nu te intereseaza protectia la incendiu. Nici acum nu vezi legatura?

Edited by Arkouda, 30 August 2013 - 05:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate