Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Voi putea receptiona HD?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Salutare tuturor. Maine trebuie sa imi ajunga un televizor si sunt curios daca voi putea receptiona canalele HD la liber. Am achizitionat un Grunding 32 VLE 6142 C si am abonamentul basic de 25 de lei de la UPC (65 (+3 canale HD)) . Voi putea viziona cele trei canale hd adica pro tv hd, sport.ro si utv hd, pur si simplu prin scanarea canalelor si fara adaugarea reciverelor si altor chestii de acest gen ? Multumesc.

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009
Da, pare a avea tuner DVB-C.

#3
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Rezolutie : 1920x1080
Tehnologie : Full HD
Frecventa : 50 Hz
DVB - T : Da
DVB - C : Da
HDMI : 3

Sa inteleg deci ca voi putea receptiona cele trei canale HD doar printr-o simpla scanare? Mai pot receptiona si altele la acest abonament? Si apropo, citeam pe forum legat de faptul ca exista problema acoperirii, din ce am vazut doar in zona Bucurestiului fiind o receptie buna...

#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009
Nu confunda marfa cu ambalajul...!Posted Image  Canalele digitale de la UPC (cele ”la liber”) le vei recepționa direct cu tunerul DVB-C al televizorului, băgând cablul coaxial de la UPC direct în televizor și făcând scanarea pe Cablu.
Legat de chestia cu ”acoperirea”, acel aspect se referă la canalele transmise terestru, adică recepționabile cu tunerul DVB-T al televizorului. Poți face și acest lucru, dar ai nevoie de o antenă terestră care o legi la televizor prin cablu coaxial și scanarea o faci pe Antenă.
Sper că e clar acum...Posted Image

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
la upc nu vei putea receptiona canale hd si nici macar cele sd in digital la liber fiindca upc le emite codat. va trebui sa modifici abonamentul si sa iei asta de la ei.

#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009
Greșit...canalele digitale din pachetul Optim DVB-C se pot recepționa ”la liber”, doar cu tunerul DVB-C al televizorului...! (http://www.upc.ro/te...mo_tab0-content)

#7
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Si acuma is ametit de cap...Posted Image

#8
pauli-marco

pauli-marco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2013
da

#9
aurelmanu

aurelmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 03.07.2010

View PostMasterLord, on 15 iulie 2013 - 21:28, said:

Salutare tuturor. Maine trebuie sa imi ajunga un televizor si sunt curios daca voi putea receptiona canalele HD la liber. Am achizitionat un Grunding 32 VLE 6142 C si am abonamentul basic de 25 de lei de la UPC (65 (+3 canale HD)) . Voi putea viziona cele trei canale hd adica pro tv hd, sport.ro si utv hd, pur si simplu prin scanarea canalelor si fara adaugarea reciverelor si altor chestii de acest gen ? Multumesc.

Da le vei putea receptiona.
Trebuie doar sa scanezi grila digitala.
din ce oras esti?

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
Pachetul Optim ala cu 65 de canale nu este codat deci il poti receptiona doar cu tv-ul. Daca vrei alte pachete acestea sunt codate si pt. decodare ai nevoie de un CAM CI+ sau receiver ( de preferat CAM daca tv-ul suporta CI+) pe care le primesti in custodie de la UPC si bineinteles abonament la pachetul respectiv.

Edited by MD, 15 July 2013 - 23:05.


#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostMasterLord, on 15 iulie 2013 - 22:11, said:

Si acuma is ametit de cap...Posted Image

Sunt "la liber" (necriptate) canalele HD din pachetul Optim. Adica TVR HD, ProTV HD, U HD. Pentru alte canale HD ai nevoie de card CI+ (numai daca TV-ul are slot CI+) sau de receiver HD (indiferent daca TV-ul are sau nu slot CI+) si de abonamentul corespunzator.

#12
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Se pot receptiona in reteaua UPC cu orice tv care are tuner dvb-c?  Eu am upc in loc Bragadiru si nu prind nimic. Am abonament doar pt analog. Reteaua este schimbata recent.

#13
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Sigur TV-ul are DVB-C (si nu DVB-T)?

Nu conteaza ca ai abonamentul TV analogic. Posturile digitale necriptate se vad indiferent ce abonament ai.

#14
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009
De pe site-ul UPC:

Quote

Serviciul este disponibil in localitatile: Aiud, Alba Iulia, Azuga, Bacau, Baciu, Barabant, Bistrita, Blaj, Blejoi, Boldesti Scaieni, Botosani, Bragadiru, Braila, Brasov (cartier Racadau), Breaza, Bucecea, Bucuresti, Buftea, Busteni, Buzau, Calarasi, Campeneanca, Campia Turzii, Campina, Campulung Modovenesc, Caracal, Caseiu, Cătămărăşti Deal, Cernavoda, Chisoda, Cişmea, Cluj, Cocosesti, Constanta, Cordun, Cotu Vameş, Cumpana, Curtea de Arges, Cuzdrioara, Dancu, Dej, Deva, Dorohoi, Dumbravita, Falticeni, Fieni, Floresti, Focsani, Gageni, Galati, Ghiroda, Giroc, Giurgiu, Golesti, Hemeiuş, Holt, Horia, Iasi, Jupiter, Lancram, Letea Veche, Lipanesti, Luizi Călugăra, Lutca, Măgura, Mamaia, Mangalia, Manolesti, Mărgineni, Medgidia, Micesti, Miercurea Ciuc, Mioveni, Oarda, Odorheiu Secuiesc, Olimp, Orastie, Otopeni, Paulesti, Petresti, Petrila, Petrisat, Petrosani, Ploiesti, Ploiestiori, Plopeni, Poiana Brasov, Poiana Campina, Poiana Tapului, Popesti-Leordeni, Pucioasa, Răchiţi, Reghin, Roman, Runcu, Sabaoani, Sanicolau Mare, Săuceşti, Scheia, Sebes, Sf Ilie, Sfantu Gheorghe, Sighetu Marmatiei, Simioneşti, Sinaia, Slobozia, Suceava, Tantareni, Targoviste, Targu Frumos, Tecuci, Timisoara, Titesti, Tiur, Tomesti, Trebeş, Tulcea, Turda, Ulmi, Valea Budului, Vatra Dornei, Viforata, Voluntari, Zalau, Zamfira.
http://www.upc.ro/te...ala/optim-dvbc/

#15
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View PostMasterLord, on 15 iulie 2013 - 22:11, said:

Si acuma is ametit de cap...Posted Image

Lasa ameteala... cumpara-l cu incredere, scaneaza si gata.

#16
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
am doar tuner DVB-T :(

#17
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Incearca sa receptionezi ceva HD pe DVB-T, daca esti de langa Bucuresti.

#18
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Is la 500 km de Bucuresti :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate