Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Haidem la facultate !

- - - - -
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#181
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Consider ceva relativ, afirmatia ta.
Am ajuns la concluzia ca si buruiemile se dezvolta intr-o anumita efervescenta in functie de acceptiunea noastra. Ma refer strict la reportajul mentioant.

#182
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu ratati ocazia de a va intalnii cu potentiali angajatori !!
http://www.usamv.ro/...-20-21-aprilie/

Attached Files



#183
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
medelin
Cand aveam vreo 16 ani, doream sa fiu frizer. La vreo 30 si ceva, vroiam sa fiu bucatar. La 40 eram cat pe ce sa devin macelar. Acum sunt ce sunt si sunt multumit.
Daca teoria reincarnarii este valabila in urmatoarea viata doresc sa fiu legumicultor sau horticutor. Dar binenteles cu studii si experiente beton. Atunci nu merg sa caut un job, ci vin ei dupa mine si salariul va fii oferit de ei. Si nu mic!
Va respect studiile.
Invatati, invatati, invatati!
Sunt sigur ca stii cui apartine aceasta lozinca.

#184
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Post1orgu, on 15 aprilie 2015 - 21:48, said:

Atunci nu merg sa caut un job, ci vin ei dupa mine si salariul va fii oferit de ei. Si nu mic!


Da, ce simplu ar fi, ideal chiar. Doar ca in realitate treburile nu stau chiar asa.
1orgu, pe aici cred ca mai bantuie si ceva studenti, elevi...n-or fi numai din cei ca matale.

Edited by medelin992, 15 April 2015 - 21:59.


#185
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ba da!
Treburile in realitate stau exact cum nu crezi.
Trebuie doar sa devii o valoare si vei fii cautat. Intradevar este greu. Dar ,,tocilarii si asimilatorii de cunostinte'' ies in fata si sunt cautati, inca din anul 3.
Legumicultura si horticultura mileniului 3, nu se mai fac arhaic. Faza actuala comporta multe cunostinte si aplicarea lor in practica .
Te rog sa nu interpretezi postarea mea, ca pe ceva gen demagogic. E doar gandirea si pererea mea.
Doamne, cat ma oftic pentru faptul ca nu m-au rupt in bataie parintii mei sa merg la scoala mai avansata. Si aveam toate conditiile, fiind singur la parinti.

#186
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
E, atunci interpreteaza  venirea lor la targ, drept chemarea lor.
Nu vine nimeni sa ia cel mai bun student si sa-l umple de bani.
Actualele multinationale si nu numai, cauta oameni mulati activitatii lor. Ei cauta nu oameni pregatiti foarte bine, ci oameni cu potential.
Daca matale asa crezi eu gandesc altfel. Eu unul vreau sa fructific orice sansa mi se acorda, iar acest targ mi se pare plin de sanse. Aici acei tocilari de care spui si-ar putea depune CV-ul si ar putea parea interesanti pentru cineva.
Eu garantez ca cine sta acasa, studiaza si asteapta sa fie cautat de Monsanto va muri somer.
In anul 4 actualmente, am vazut cate ceva, iar ceea ce recomand oricarui student este sa nu stea acasa si sa astepte. Nu uita sa-ti printezi cateva CV-uri!
Cum ar spune un profesor de-al meu: ''Trebuie sa stii sa te vinzi!''

Edited by medelin992, 15 April 2015 - 22:34.


#187
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Umblu cu firele electrice din frageda copilarie. Acum umblu si cu firele de rosii, ardei si vinete. Daca ar fi sa incep din nou liceul, asta era prin 1979, nu stiu ce as alege: tot un profil de electrotehnica cu o concurenta de 5 pe loc sau un profil agricol, unde nu se ducea nici naiba?!
Pentru facultate sunt prea ''batran'' si ocupat.
Sfatul meu pentru cei tineri este sa invatati, sa nu regretati mai tarziu.

#188
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,592
  • Înscris: 27.01.2012
Si sa nu stati deoparte!...ca sa inveti sa inoti, trebuie musai...sa te arunci in apa!!!
1orgu, corsica...Never say never!
Niciodata nu e prea tarziu ca sa faci un lucru temeinic!
Scoala, multa-putina te invata un singur lucru, sa gandesti cu mintea ta (tot asa, multa-putina, nu conteaza) si mai ales...sa inveti sa inveti...singur, sa-ti placa sa deschizi singur cartea potrivita la nevoie, adica...sa fi AUTODIDACT!
Nici cel mai bun profesor nu va putea sa te invete ceva mai de pret decat atat, va putea doar sa te incurajeze sa continui...pe drumul cel bun!
Si va spune asta, fara ingamfare sau lipsa de modestie unul care a avut ambitia sa fie 'number one across the Nation' in meseria lui si in ce a intreprins...si caruia i-a mai si iesit cateodata!
;)
In concluzie, nu va lasati intimidati sau coplesiti de dificultati, cu cat e mai greu de atins tinta...cu atat mai mari vor fi satisfactiile!!!
Curaj!!!...si multa, multa perseverenta si ambitie!
Ad astera per aspera!
;)
Si un ultim sfat...nu cauta 'scurtaturile'...totdeauna se dovedesc a fi calea cea mai lunga, intortocheata si anevoioasa!!!
In rest, ce am mai putea spune noi astia 'vechi'?
Ca ne uitam cu drag la voi astia tineri, voi sunteti viitorul si in voi ne punem sperantele, sa faceti voi tot ce noi ne-am dorit si n-am avut noroc sa si indeplinim!
Dumnezeu sa va ajute si sa va dea gandul cel bun!...dar mai ales...ajutati-va singuri!

Edited by subway_guru, 15 April 2015 - 23:15.


#189
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cu cine vorbiti ?
Sa mor de`i vreunul tanar pe aci. Aia umbla teleleu prin cluburi si etnobotanice, peste vre`o 20 de ani or sa intre pe aci si`or sa va dea dreptate.
Pana atunci o ardem p`aci noi astia trecuti de prima si`a doua tinerete :D

#190
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Facultatea pentru mine a fost ceea ce trebuia sa fie. M-a invatat sa ma descurc si sa invat fara sa ma plang, mi-am dat seama abia prin anul 2 cand n-am mai fost un pierde vara.  Mai bine mai tarziu decat niciodata...

Pe langa subiect,
Nu mai exagerati. Si de-o seama dvs sunt multi alcolici care ii bat femeile, isi lasa pamanturile delucrate, asteptand somajul in fata curtii. Din ce tin minte pamanturile de la tara au inceput sa nu mai fie lucrate cand acesti tineri, erau (m) inca in frageda pruncie...Considerati ca acest tineret de care vorbiti dumneavoastra s-au educat singuri? De varsta cu mine cunosc mai multi tineri cu capul pe umeri decat plini de etnobotanice. In concluzie,  depinde incotro va indreptati privirea.

Evident, sunt multi sparti/e care o ard de dimineata pana seara dandu-si like-uri pe facebook, insa sunt rupti in c*r de lucreaza pe maxim 1500lei, dar manca aripioare picante de la KFC, ei nestiind nici cum sa prajeasca un ou sau sa aiba un scop in viata.

#191
beckk50

beckk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.02.2008
Daca ajungeti la targul de joburi, lasati va rog un feedback aici, eu sunt anul I la inginerie economica la ID, sunt curios care sunt perspectivele de viitor. Nu pot ajunge ca lucrez de la 10 la 19. mersi!

#192
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
ridule
Vezi ca sunt si din cei care ne vor asigura pensia nostra minima?
Mi-a placut remarca referitoare la like-urile pe facebook! Cat pe ce sa scriu cu un singur de o.
Sincer sa fiu, , respect pe cei care doresc sa nu mai fie dependenti de acele ajutoare sociale.
Baieti, fete va respectam si mergeti inainte cu studiile!

#193
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Hai sa scriu primele impresii despre targ. Prezenta cam slabuta din partea companiilor, din marile companii fiind prezente doar Timac, Ipsso, Monsanto, Euralis. Biochem si ceva firme mai micute.
Locatie : corpul P,Fac de management. Situata in fundul curtii USAMV cei mai multi care au venit sa aplice au fost studentii ei. Foarte rar, cineva de la agricultura/horticultura.
Candidati: studenti din anul I cel mai frecvent, foarte rar cei de anul IV. Cu extreme, de la cei care inca nu stiau ce sa  urmeze pana la cei care stiau cu adevarat ce sa caute. De mentionat ca nu au fost foarte multi. In sesiunea de vizita la standuri de dupa amiaza cam batea vantul pe acolo.
Oferte: Cam toate companiile ofera atentie atragerii si pregatirii tinerilor studenti, fiecare avand metodele lor de a-si atrage candidati. Unele companii au venit cu posturi la concurs scoase, altele au venit doar sa gaseasca potentiali angajati pentru momentul in care va fii nevoie, adica doar le-a luat CV-urile in baza de date, urmand ca imediat ce urmeaza sa se elibereze un post sa aiba de unde alege pentru interviu. Altii au venit cu burse de studiu private/internship pentru studentii din an terminal.

Sfat pentru studenti/absolventi:
1. CV bine facut, in format europass de preferat. Practic acesta este primul criteriu de pe care vei fi selectat. Daca nu e facut bine, persoana de la RU nici nu mai continua sa se uite peste el, mai ales cand au 100-200-300 de cv-uri.
2. Trebuie sa stii bine pe ce domeniu vrei sa continui.
3.Practica pe timpul verii sau in timpul scolii este foarte apreciata(pe domaniu). Implicare in tot felul de proiecte.
4. Prezenta efectiva la targ, discutia cu potentialii angajatori fata in fata este iarasi un avantaj. Dar nu prin faptul ca cel de la compania respectiva va tine minte dicursul tau si-si va aduce aminte de el atunci cand iti va citi CV-ul, ci prin faptul ca discutand cu multe persoane din RU iti vei da tu seama de capacitatile si dorintele tale, in caz ca inca nu le ai aflat. Cei din RU au darul de a pune intrebari bine punctate, te descos, te fac sa spui pe loc ceea ce esti, ce doresti. Uneori iti dai seama de niste lucruri din urma acestor discutii.
5. Cel mai bine sunt cautati studentii de la Agricultura.

Ce se cauta? Studenti/absolventi bine pregatiti, capabili sa gestioneze o misiune, situatie, dornici de studiu continuu si pregatire. Nerabdatori sa munceasca, bineinteles!

Imagini aici

Edited by medelin992, 21 April 2015 - 20:41.


#194
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
La imagini nu prea am acces!

#195
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Pe langa colectia de Amaryllis (corect botanic Hippeastrum vittatum) a facultatii cultivata an de an la ghiveci, am incercat si eu doua metode: la ghiveci (cu putina turba) si in lazi (substrat perlit).

Attached File  Amaryl 01.JPG   467.42K   22 downloadsAttached File  Amaryl 02.JPG   394.51K   24 downloadsAttached File  Amaryl 03.JPG   453.12K   25 downloadsAttached File  Amaryl 04.JPG   332.99K   25 downloads

Edited by scaiba, 24 April 2015 - 21:19.
typo


#196
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Post1orgu, on 22 aprilie 2015 - 07:41, said:

La imagini nu prea am acces!

O sa apara articole prin presa, televiziuni.
O sa vezi la Viata Satului in acest weekend.

#197
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Jumbo,
Estetica este nivelul suprem al gradinaritului :)


#198
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
In pozele 3 si 4, cultura in lazi, ceea ce se vede (plantele cu tot cu frunze) s-au format in 35 de zile de la plantarea bulbilor !

Ganditi-va cum arata un ardei la 35 de zile de la semanare. Diferenta este data insa de nivelul de la care se pleaca: ardeiul de la o samanta mica, amaryllis-ul de la un bulb cat pumnul (calibru 32-34 = circumferinta, circa 12 cm diametrul).

Un bulb baban poate sa genereze si flori mai mari (pana la 30 cm diametru), dar poate sustine si mai multe tije florale simultan (vezi in poza 3, floarea din stanga, cum se lanseaza inca o tija).

Edited by jumborom, 24 April 2015 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate